o negative

گروه خونی O- چیست؟ ویژگیها و نکات جالب

folderخون
comments4 دیدگاه

اغلب اوقات برای افرادی که گروه خونی O منفی دارند این سوال پیش می آید که مگر گروه خونی آنها چقدر نادر است، چون اکثر بیمارستان ها و مراکز خونی همیشه به این نوع گروه خونی نیاز دارند. اگر گروه خونی شما هم O- است خوب است بدانید که از هر 15 نفر در آمریکا، 1 نفر دارای گروه خونی O منفی است.

اما آیا واقعا گروه خونی O منفی کمیاب است؟ قبل از هر چیز باید بگوییم که از هر 67 نفر در جهان، فقط 1 نفر دارای گروه خونی B منفی است که نشان می دهد این گروه خونی نسبت به بقیه نادرتر است. با این وجود، کمیاب ترین نوع گروه خونی در جهانRh null است، که بسیار نادر است و اکثر ما حتی اسم آن را هم نشنیده ایم. کمتر از 50 نفر در کل جمعیت دنیا دارای گروه خونیRh null هستند.

اگر گروه خونی O منفی آن قدرها هم کمیاب نیست، چرا مراکز خون و بیمارستان ها همیشه به آن نیاز دارند؟

در واقع، گروه خونی O منفی از این جهت ارزشمند است که می تواند بدون در نظر گرفتن نوع گروه خونی به هر کسی تزریق شود. برای همین همه بیمارستان ها باید در مواقع اضطراری به آن دسترسی داشته باشند. علاوه بر این مراکز اورژانس و خدمات اضطراری، از جمله آمبولانس ها و هلیکوپترهای امداد باید با خودشان خون O منفی حمل کنند تا بیماران در حین انتقال به بیمارستان زنده بمانند.

از آن جایی که آسیب دیدگان حوادث ناگوار به درمان فوری نیاز دارند، به ندرت زمانی برای انجام آزمایش نوع گروه خونی آنها وجود دارد، و بنابراین از گروه خونی O منفی استفاده می شود. در واقع، گروه خونی O منفی ممکن است نادرترین گروه خونی نباشد، اما استفاده از این نوع گروه خونی در شرایط اضطراری برای زنده ماندن قربانی از اهمیت خاصی برخوردار است.

چرا باید خون اهدا کنیم؟ نکات قبل و بعد و بهترین گروه خونی برای اهدا

کسانی که گروه خونی O منفی دارند از چه گروه هایی می توانند خون بگیرند؟

اگر گروه خونی O منفی دارید و قادر به اهدای خون هستید، ما شما را تشویق می کنیم که حتما این کار را انجام بدهید. در واقع، در صورت نیاز به انتقال خون، نه تنها شما به نجات جان افراد کمک می کنید، بلکه مطمئن می شوید که مقدار کافی گروه خونی O منفی در دسترس است. البته با اینکه داشتن گروه خونی O منفی شما را به یک دهنده عمومی خون تبدیل می کند، ولی به این معنی هم هست که اگر شما به خون نیاز داشته باشید، فقط می توانید از گروه خونی O منفی خون بگیرید.

حقایقی درباره گروه خونی O منفی

همانطور که گفتیم گروه خونی O منفی یکی از انواع گروه های خونی موجود است. این گروه خونی نادرترین نوع گروه خونی و فاقد آنتی ژن است. آنتی ژن ها شامل پروتئین، کربوهیدرات ها، گلیکوپروتئین ها و گلیکولیپیدها هستند. به همین دلیل است که گروه خونی O منفی به همه گروه های خونی می تواند خون بدهد اما خودش می تواند فقط از گروه خونی O منفی خون بگیرد.

همچنین، گروه خونی O منفی به عنوان ایمن ترین خون برای تزریق در نوزادان تازه متولد شده در نظر گرفته می شود زیرا سیستم ایمنی بدن آنها تکامل نیافته است. تخمین زده می شود که تنها 6.6 درصد از افراد گروه خونی O منفی دارند.

16 غذا که باید مصرف کنید تا همیشه سالم بمانید

حقایقی جالب درباره گروه خونی O منفی

 • گروه خونی O منفی در 8 درصد از قفقازی ها، سفید پوستان روسیه و شمال آسیا شایع است. همچنین، فقط 4 درصد آفریقایی ها و اسپانیایی ها گروه خونی O منفی دارند و تنها گروه خونی 1 درصد آسیایی ها O منفی است.
 • میزان درصد گروه خونی O منفی در مردم اسپانیا، ایسلند، نیوزلند و استرالیا بیشتر است.
 • انواع گروه های خونی شامل A+, A-, B+, B-, AB+, AB- O+, و O- هستند.
 • گروه خونی افراد توسط کروموزوم 9 تعیین می شود. اگر گروه خونی والدین هر دو O باشد، گروه خونی فرزند آنها نیز O می شود.
 • اگر گروه خونی یکی از والدین O و دیگری دارای گروه خونی A باشد، گروه خونی فرزند آنها O یا A می شود. به همین ترتیب اگر گروه خونی یکی از والدین O و گروه خونی والد دیگر B باشد، گروه خونی فرزند آنها O یا B می شود. اگر گروه خونی والدین هر دو A باشد، گروه خونی فرزند آنهاO یا A می شود. همچنین اگر گروه خونی والدین هر دو B باشد، گروه خونی فرزند آنهاO یا B می شود.
 • گروه خونی بیشتر نوزادان شبیه به گروه خونی مادرشان نیست. این موضوع مشکلی به وجود نمی آورد مگر این که گروه خونی O منفی مادر Rh- و نوزاد Rh+ باشد. در این صورت، اگر درمان با آنتی بادی ها جواب ندهد، اقدامات پزشکی برای جلوگیری از عوارضی که می تواند برای نوزاد کشنده باشد، لازم است.
 • کسی که گروه خونی O منفی دارد، فقط می تواند از افرادی که دارای گروه خونی O منفی هستند، خون بگیرد. اگر این افراد از گروه های خونی دیگر خون بگیرند، باعث ایجاد واکنش ایمنی در بدن می شود.
 • در حالی که فردی با گروه خونی O منفی آنتی ژن A یا B در گلبول های قرمز خون خود ندارد، اما پلاسمای خون حاوی آنتی بادی A و B است.
 • افرادی که دارای گروه خونی O هستند، میزان اسید معده بالاتری دارند و بنابر این، دچار زخم معده بیشتری می شوند.
 • گزارش شده افرادی که دارای گروه خونی O منفی هستند، سالم ترند چون از یک رژیم غذایی متناسب با نوع گروه خونی خود استفاده می کنند که حاوی پروتئین بدون چربی است و فقط شامل گندم و غلات می شود که افزایش وزن آنها را به دنبال دارد.
 • در شرایط اضطراری که نیاز به انتقال خون است، استفاده از گروه خونی O منفی یک انتخاب مطمئن است، به ویژه هنگامی که بیمار برای انجام آزمایش خون زمانی ندارد.
 • اگر یک فرد دارای گروه خونی O منفی باشد، در صورتی که اهدا کننده خون باشد، دهنده عمومی تلقی می شود.
 • برخی معتقدند که گروه خونی یک فرد می تواند اطلاعات زیادی در مورد ویژگی های آنها از جمله شخصیت، خصوصیات اخلاقی و حتی میزان تعامل و سازگاری با دیگران را پیش بینی کند. با توجه به این که این موضوع از نظر علمی اثبات نشده است، مردم کره جنوبی و ژاپن هنوز به این باورها اعتقاد دارند.

منبع1 منبع2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
گروه خونگروه خونی

مطالب مشابه

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up