سرطان روده

طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ+ طول عمر بعد از عمل

آمار و ارقام مختلفی وجود دارد که می ‌تواند به پزشکان در ارزیابی شانس بهبودی فرد در سرطان کولورکتال (Colorectal Cancer) یا روده بزرگ کمک کند که به آن ها آمار و ارقام احتمال زنده ماندن فرد یا بقا می ‌گویند. نوع خاصی از آمار بقا را نرخ بقای نسبی می ‌نامند. از این داده ‌ها معمولا برای پیش ‌بینی این که سرطان می ‌تواند چه تاثیری بر امید به زندگی فرد بگذارد، استفاده می ‌شود. نرخ بقای نسبی به این می ‌پردازد که احتمال زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ برای مدت معینی پس از تشخیص اولیه یا شروع درمان در مقایسه با بقای مورد انتظار افراد مشابه که به این سرطان مبتلا نیستند، چقدر است.

در ادامه برای توضیح میزان بقای نسبی یک مثال خواهیم آورد. لطفا توجه داشته باشید که این فقط یک نمونه است و مختص این نوع سرطان نیست. بیایید فرض کنیم که نرخ بقای نسبی 5 ساله برای نوع خاصی از سرطان 90٪ باشد. “درصد” در این جا یعنی 100 نفر. تصور کنید 1000 نفر سرطان ندارند و با توجه به سن و ویژگی ‌های دیگرشان انتظار دارید 900 نفر از 1000 نفر در 5 سال آینده زنده بمانند. (منبع)

از طرفی هم تصور کنید 1000 نفر دیگر از نظر سنی و ویژگی ‌های دیگر مشابه 1000 نفر اول هستند، اما همه آن ها دارای نوع خاصی از سرطان هستند که نرخ بقای 5 ساله 90 درصدی دارد. این بدان معناست که انتظار می‌ رود 810 نفر از افراد مبتلا به سرطان خاص (90٪ از 900) تا 5 سال دیگر زنده بمانند.

علائم انواع سرطان روده، کشندگی، روش جدید درمان و حقایق جالب

لازم به یادآوری است که آمار مربوط به میزان بقای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ فقط یک برآورد است. یعنی نمی ‌توان بر اساس آن ها با قطعیت به یک فرد بگویید که سرطان زندگی ‌اش را کوتاه می ‌کند یا خیر. در واقع این آمار روند کار از جمله مراحل خاص بیماری در گروهی از افراد که قبلا با همان بیماری تشخیص داده شده بودند را توصیف می ‌کند.

نرخ بقای نسبی 5 ساله برای سرطان روده بزرگ در ایالات متحده 65٪ است.

میزان بقای سرطان روده بزرگ بر اساس عوامل مختلفی مثل مرحله سرطان ، سن و سلامت عمومی فرد و این که روند درمانی چقدر خوب پیش می ‌رود، متفاوت است.

word image 21483 2

میزان بقای نسبی 5 ساله برای سرطان روده بزرگ مرحله موضعی یا Localized 91 درصد است. بیماری حدود 37 درصد از بیماران در این مرحله اولیه تشخیص داده می‌ شود. اگر سرطان به بافت‌ ها یا اندام ‌های اطراف و یا غدد لنفاوی ناحیه سرایت کرده باشد، میزان بقای نسبی 5 ساله 73 درصد است. حدود 36 درصد از بیماران در این مرحله ناحیه‌ای یا Regional تشخیص داده می شوند. اگر سرطان به نقاط دوردست بدن انتشار پیدا کرده باشد، میزان بقای نسبی 5 ساله 14 درصد است. حدود 22 درصد از بیماران در این مرحله دیر تشخیص داده می ‌شوند. با این حال، برداشتن این تومور ها با جراحی برای بیمارانی که فقط 1 یا چند تومور دارند که از روده بزرگ یا راست روده به ریه یا کبد گسترش یافته است، گاهی اوقات می‌ تواند سرطان را از بین ببرد و میزان بقای نسبی 5 ساله این بیماران را تا حد زیادی بهبود بخشد.

نرخ بقا هم برای سرطان روده بزرگ و سرطان مقعدی به طور جداگانه قابل ارائه است. برای سرطان روده بزرگ، نرخ بقای نسبی 5 ساله کلی برای افراد 63٪ است. اگر سرطان در مرحله موضعی تشخیص داده شود، میزان بقا 91٪ است. اگر سرطان به بافت ‌ها یا اندام‌ های اطراف و یا غدد لنفاوی منطقه گسترش یافته باشد، میزان بقای نسبی 5 ساله 72 درصد است. اگر سرطان روده بزرگ به نقاط دوردست بدن انتشار یافته باشد، میزان بقای نسبی 5 ساله 13 درصد است.

برای سرطان مقعدی، میزان بقای نسبی 5 ساله کلی برای افراد 68٪ است. اگر سرطان در مرحله موضعی تشخیص داده شود، میزان بقا 90٪ است. اگر سرطان به بافت ‌ها یا اندام ‌های اطراف و یا غدد لنفاوی منطقه گسترش یافته باشد، میزان بقای نسبی 5 ساله 74 درصد است. اگر سرطان به نقاط دورتر بدن گسترش یافته باشد، میزان بقای نسبی 5 ساله 17 درصد است.

آیا سرطان روده کشنده است؟ پاسخ به 10 سوال رایج و مهم بیماران

کارشناسان آمار نرخ بقای نسبی سرطان روده بزرگ را هر 5 سال یک بار اندازه ‌گیری می ‌کنند. این بدان معناست که این برآورد ممکن است نشان ‌دهنده نتیجه پیشرفت در نحوه تشخیص یا درمان سرطان روده بزرگ در 5 سال گذشته نباشد. اگر در مورد این اطلاعات سوالی دارید با پزشک تان در میان بگذارید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسرطان روده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up