سرطان-روده.jpg

آیا سرطان روده کشنده است؟ پاسخ به 10 سوال رایج و مهم بیماران

در مورد سرطان روده داستان ها و افسانه های زیادی وجود دارد که میتوان به طور کلی از آن جلوگیری کرد. آنچه در ادامه خواهید خواند به شما کمک میکند این سابقه را درست کنید. اگر نگران سرطان روده هستید، یا اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده هستید، با پزشک خود در مورد ملاقات با یک جراح روده مشورت کنید.

باورهای غلط راجب سرطان روده

عقیده رایج: هیچ راهی برای اینکه مبتلا نشدن به سرطان روده وجود ندارد.

واقعیت: تعداد کمی از آمریکایی ها از امکان جلوگیری از سرطان روده اطلاع دارند. رژیم کم چربی، مصرف زیاد میوه و سبزیجات و ورزش میتواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. از آنجایی که بیشتر سرطان های روده برروی پلیپ های غیر سرطانی – که بر دیواره کولون و رکتوم به وجود آمده اند – رشد میکنند، روش های غربالگری میتواند آنها را شناسایی و قبل از سرطانی شدنشان حذف کند.

عقیده رایج: سرطان روده کشنده است.

واقعیت: سرطان روده در سورت تشخیص در مراحل اولیه قابل درمان است، لذا انجام روش های غربالگری به طور منظم برای شناسایی این سرطان توصیه میشود. غربالگری به معنی بررسی وجود سرطان در فرد بدون علائم سرطان است. مردان و زنانی که 45سال یا بیشتر سن دارند باید غربالگری را به طور منظم انجام دهند. مردان و زنانی که به خاطر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده یا پلیپ در خطر بالایی قرار دارند، یا فردی که سابقه ابتلا به بیماری عفونی روده دارد، بهتر است غربالگری را قبل از سن 45 انجام دهد. به علاوه، زنانی که سابقه خانوادگی یا شخصی ابتلا به سرطان تخمدان، سرطان رحم، یا سرطان پستان دارند، نیز بهتر است غربالگری را قبل از سن 45 سالگی انجام دهند. با جراح روده یا دیگر پزشکان تخصصی در مورد زمان شروع غربالگری مشورت کنید.

همچنین بخوانید: پولیپ روده چیست؟ انواع، علایم، درمان خانگی، جراحی و نکات دیگر

عقیده رایج: تنها افرادی که سابقه خانوادگی دارند به سرطان روده مبتلا میشوند.

واقعیت: در حدود 75 درصد موارد جدید سرطان روده در افرادی اتفاق افتاده است که غیر از سن 50 یا بیشتر هیچ کدام از عوامل خطر زا دیگر را نداشتند. سابقه خانوادگی تنها بدین معناست که بهتر است غربالگری را از سن کمتری شروع کنید.

عقیده رایج: سرطان روده تنها در مردان مسن سفید پوست اتفاق می افتد.

واقعیت: سرطان روده هم در زنها و هم در مردان اتفاق می افتد. براوردها نشان میدهد که 67.000 مورد جدید سرطان روده امسال از بین بانوان باشد – این مورد سوم مرگ به واسطه سرطان در بین بانوان است؛ و برآورد شده که 62.000 مورد جدید سرطان روده امسال آقایان باشند. از حدود 56.000 هزار نفری که به خاطر این سرطان فوت میکنند، کمی بیشتر از نیمی از آنها خانمها هستند. آفریقایی آمریکایی ها و هیسپانیک ها معمولا سرطان روده پیشرفته آنها تشخیص داده شده است.

عقیده رایج: غربالگری سرطان روده تحت پوشش بیمه نیست.

واقعیت: دفتر بودجه برنامه سلامت (HCFA) در سال 1998 پوشش خدمات درمانی را گسترش داد تا شامل غربالگری سرطان روده نیز بشود. بسیاری از بیمه های درمانی تجاری نیز هزینه های غربالگری را پوشش میدهند.

عقیده رایج: کولونسکوپی پروسه ای دشوار دارد.

واقعیت: پروسه کولونسکوپی دردناک نیست. به بیماران در طول پروسه بی حس میشود تا کمترین ناراحتی را حس نکنند که معمولا تزریق گاز برای قابل رویت کردن کولون است. در حالیکه بیشتر بیماران این پروسه را با بی حسی انجام میدهند، شواهد نشان میدهد که این پروسه بدون بی حسی هم قابل تحمل است. آمادگی (چاکسازی) قسمت ترسناک پروسه است. با اینکه مجبور هستید زمانی بیشتری در دستشویی بمانید تا تمام مدفوع خارج شود، اینکار به پزشک شما امکان بهتر دیدن دیواره روده را میدهد. آمادگی نامناسب باعث میشود که زخم ایجاد شود یا پروسه مجدد تکرار شود.

حتماٌ بخوانید: سندروم روده تحریک پذیر- علائم، جدیدترین درمانهای خانگی و دارویی

عقیده رایج: پلیپ داشتن بدین معناست که من سرطان دارم و باید عمل شود.

واقعیت: پلیپ یک زخم پیش سرطانی است که ممکن است به سرطان روده تبدیل شود. اگر این نوع پلیپ ها قبل از تکامل شناسایی و برداشته شوند، میتوان از سرطان روده جلوگیری کرد. اینگونه است که کولونسکوپی و سیگمویدوسکوپی از مرگ بر اثر سرطان روده جلوگیری میکنند – حقیقتی که در گذر زمان به درستی اثبات شده است. بیشتر پلیپ های خوش خیم به طور کامل با برداشته شدن حین کولونسکوپی درمان میشوند. حتی پلیپ ها بزرگ نیز از طریق اندوسکوپی قابل برداشتن هستند که البته برای اینکار بهتر است یک متخصص روده یا جراح اینکار را انجام دهد. این موضوع درست است که اگر سرطان درون یک پلیپ پیدا شود برای برداشتن قسمتی از روده به جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. حتی اگر به عمل نیز نیاز داشته باشید، بسیاری از روش های درمان امروزی از طریق لاپاروسکوپی یا روش های کم جراحت دیگر انجام میشوند که کمترین دوره ریکاوری، درد و منابف بسیار دیگر را دارند. همین امروز از جراح متخصص روده خود در مورد روش جراحی مناسب خودتان سوال کنید.

سرطان-روده-1.jpg

جراح روده چه کسی است؟

جراحان روده و رکتوم متخصصین درمان با جراحی و بدون جراحی بیماری های روده، رکتوم و مقعد هستند. آنها دوره های آموزش پیشرفته جراحی را برای این بیماری ها گذرانده اند و علاوه بر آن آموز کامل جراحی نیز دیده اند. جراحان روده و رکتوم دارای بورد تخصصی دوره رزیدنتی خود را در حوزه جراحی عمومی و جراحی روده و رکتوم به پایان رسانده اند و آزمون های بسیاری که توسط بورد آمریکایی جراحی و بورد آمریکایی کولون و رکتوم برگزار میشد را گذرانده اند. بسیاری از پلیپ های خوش خیم به طور کامل با برداشتن آنها در حین عمل کولونوسکوپی درمان میشوند. آنها در درمان بیماری های خوش خیم و بدخیم روده، رکتوم و مقعد تبحر دارند و میتوانند آزمایشات غربالگری روزمره و یا در صورت نیاز جراحی برای درمان را انجام دهند.

امید به زندگی در افراد مبتلا به سرطان روده

به زبان ساده باید گفت که آمار نشان داده اند میزان عمر افراد مبتلا به سرطان روده سطح 1 (خفیف) حدود 8 سال، سطح 2 (متوسط) حدود 6 سال، سطح 3 (پیشرفته) حدود 4 سال و سطح 4 حدود 2-3 سال است.

ضریب بقا به شما در مورد درصد افراد زنده که نوع و درجه مشابه به سرطان شما را در بازه معینی از زمان (معمولا 5 سال) بعد از تشخیص بیماریشان را میدهد. این موضوع نمیتواند مشخص کند که شما چند سال زندگی خواهید کرد اما به شما در درک بهتر درصد موفقیت درمان کمک خواهد کرد.

این نکته را مد نظر داشته باشید که ضرایب بقا تخمینی بوده و اغلب بر مبنای خروجی های گذشته افراد مبتلا به نوع خاصی از سرطان میشود ولی نمیتواند آنچه در مورد فردی خاص اتفاق خواهد افتاد را پیش بینی کنند. این آمارها میتوانند گیج کننده باشند و به سوالهای بیشتری ختم شوند. در مورد مطابقت این اعداد با خودتان با پزشکتان مشورت کنید زیرا او با شرایط شما آشنایی دارد.

مطلب مشابه: علائم انواع سرطان روده، کشندگی، روش جدید درمان و حقایق جالب

ضریب بقای نسبی 5 ساله چیست؟

ضریب نسبی بقا افراد با نوع و درجه یکسان سرطان رودده یا رکتوم را با جمعیت کل مقایسه میکند. به عنون مثال، اگر ضریب نسبی بقا برای درجه خاصی از سرطان روده و رکتوم 80% باشد، این بدین معناست که فرد مبتلا به سرطان به طور میانگین حدود 80% تا 5 سال بعد از تشخیص بیماری شبیه افرادی هستند که به این بیماری مبتلا نیستند.

این اعداد از کجا به دست می آیند؟

جمعیت سرطان آمریکا با اتکا به اطلاعات دیتابیس SEER که توسط موسسه ملی سرطان (NCI) جمع آوری میشود آمار های بقا در مورد سرطان های متفاوت را فراهم میکند. دیتابیس SEER بر مبنای میزان گسترش سرطان، ضریب های بقای نسبی را برای سرطان روده و رکتوم در ایالات متحده فراهم میکند. با این حال، دیتا بیس SEER سرطان ها را بر مبنای فراهم AJCC TNM (درجه 1، درجه 2، درجه 3 و غیره) گروه بندی نمیکند. به جای آن، در مرحله های منطقه ای، ناحیه ای و دور دسته بندی میکند.

  • منطقه ای: هیچ نشانه ای از انتشار سرطان خارج از روده یا رکتوم نیست. این مشابه درجه 1، اوایل درجه دو و اواسط درجه دو AJCC میشود.
  • ناحیه ای: سرطان به بافتهای اطراف یا غدد لنفاوی گسترش یافته است. این درجه مشابه اواخر درجه 2 و درجه 3 در سیستم AJCC است.
  • دوردست: سرطان به نقاط دور بدن پخش شده است، مثل کبد، ریه ها یا غدد لنفاوی دور تر. این سطح مشابه سطح 4 است.

ضریب نسبی بقا 5 ساله در سرطان روده

(طبق آمار افرادی که بیماری آنها بین سالهای 2008 تا 2014 سرطان روده تشخیص داده شده است.)

درجات SEER ضریب نسبی 5 ساله بقا
منطقه ای 90%
ناحیه ای 71%
دوردست 14%
مجموع تمامی درجات SEER 64%

ضریب نسبی بقا 5 ساله در سرطان رکتوم

(طبق آمار افرادی که بیماری آنها بین سالهای 2008 تا 2014 سرطان رکتوم تشخیص داده شده است.)

درجات SEER ضریب نسبی 5 ساله بقا
منطقه ای 89%
ناحیه ای 70%
دوردست 15%
مجموع تمامی درجات SEER 67%

همچنین بخوانید: علل، علایم و بهترین روش برای درمان خانگی درد روده (کاملا موثر)

درک بهتر اعداد

  • افرادی که بیماری آنها سرطان روده یا رکتوم نشان داده میشود ممکن است زندگی بهتری از آنچه این اعداد نشان میدهند داشته باشند. درمان های به مرور زمان بهبود یافته و این اعداد طبق آمار افرادی است که 5 سال قبل بیماریشان سرطان تشخیص داده شده است.
  • این اعداد تنها زمانی که درجه سرطان به تازگی تشخیص داده شده اند اعمال پذیر اند. آنها بعد از رشد یا گسترش بیشتر سرطان یا بازگشت آن بعد از درمان دیگر اعمال پذیر نیستند.
  • این اعداد تمامی موارد را شامل نمیشوند. ضریب بقا طبق میزان گسترش سرطان طبقه بندی شده اند، اما سن شما، سلامت کلی شما، بازخورد مثبت سرطان نسبت به درمان و دیگر عوامل نیز به نمای کلی بستگی دارد.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درد رودهدرمان سرطانسرطان روده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up