hpv

سرطان زگیل تناسلی در زنان: کدام نوع پرخطر و کدام بیخطر است؟

سرطان بیماری است که در آن سلول‌ های بدن، به صورت لجام‌ گسیخته و خارج از کنترل رشد می ‌کنند. حتی اگر سرطان بعدا به سایر قسمت‌ های بدن هم سرایت کند، نام آن همیشه بر اساس قسمتی از بدن که رشد بی‌ رویه سلول ‌ها از آن جا شروع شده است، انتخاب می ‌شود.

ویروس تناسلی انسانی به نام پاپیلومای (HPV)، شایع ‌ترین ویروس مقاربتی در ایالات متحده است. بیش از 40 نوع HPV وجود دارد که می ‌توانند نواحی تناسلی مردان و زنان از جمله پوست آلت تناسلی، فرج (ناحیه خارج از واژن) و مقعد، و پوشش ‌های واژن، دهانه رحم و رکتوم را آلوده کنند. این ویروس ‌ها همچنین می ‌توانند پوشش داخلی دهان و گلو را هم آلوده کنند.

انواع پر خطر و کم‌ خطر HPV

انواع ویروس‌ های HPV اغلب بر این اساس که آیا فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار می‌ دهند یا خیر، تحت ‌عنوان “غیر سرطان ‌زا” (زگیل‌زا) یا “آنکوژن” (عامل سرطان) نام گذاری می ‌شوند. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان دریافت که 13 نوع HPV می‌ تواند باعث سرطان دهانه رحم شود و حداقل یکی از این انواع می ‌تواند باعث سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد و برخی سرطان ‌های سر و گردن (اوروفارنکس که پشت گلو انتهای زبان و لوزه‌ ها را درگیر می‌ کند) شود. ویروس ‌های HPV که می‌ توانند باعث زگیل تناسلی شوند با ویروس ‌های HPV که می ‌توانند باعث سرطان شوند، یکی نیستند.

با سرکه سیب هم گویا درمان میشه: نحوه استفاده از سرکه سیب برای زگیل تناسلی

اکثر افرادی که به HPV آلوده می ‌شوند، نمی ‌دانند که به آن مبتلا هستند. معمولا سیستم ایمنی بدن طی دو سال به طور طبیعی از شر عفونت HPV خلاص می ‌شود. این در مورد هر دو نوع HPV سرطان ‌زا و غیرآنکوژن صدق می ‌کند. تا سن 50 سالگی، از هر 5 زن حداقل 4 نفر در مقطعی از زندگی شان به HPV مبتلا می ‌شوند. HPV در مردان هم بسیار شایع است و اغلب هیچ علامتی ندارد.

ویروس HPV چطور می ‌تواند منجر به سرطان شود؟

اگر سیستم ایمنی بدن نتواند از شر ویروس HPV نوع انکوژن خلاص شود، این ویروس به مرور زمان در بدن باقی می ‌ماند و سلول ‌های طبیعی را به سلول ‌های غیرطبیعی و غده سرطانی تبدیل می ‌کند. حدود 10 درصد از زنان مبتلا به ویروس HPV در دهانه رحم شان، به ویروس پاپیلومای ماندگار آلوده می ‌شوند که آن ها را در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار می ‌دهد.

برای درمان زگیل تناسلی زنان به چه دکتری مراجعه کنیم؟

از طرفی هم هنگامی که HPV پرخطر در بدن باقی می ‌ماند و سلول ‌های فرج ، واژن، آلت تناسلی یا مقعد را آلوده می ‌کند، می ‌تواند باعث تغییرات سلولی و ایجاد ضایعات پیش ‌سرطانی شود. اگر این سلول ‌ها به موقع پیدا و حذف نشوند، ممکن است در نهایت به سرطان تبدیل شوند. این سرطان ‌ها بسیار کمتر از سرطان دهانه رحم شایع هستند. در مورد این که چه تعداد از افراد مبتلا به HPV در این مناطق به سرطان مبتلا می‌ شوند، اطلاعات بسیار کمی وجود دارد.

متخصصین پوست چگونه زگیل تناسلی را درمان می ‌کنند؟

برخی از زگیل ‌های تناسلی بدون درمان از بین می ‌روند. به هر حال از بین بردن زگیل مزایایی دارد مثلا:

  • خطر انتشار ویروس را کاهش می ‌دهد.
  • می‌ تواند هر گونه درد و خارش را تسکین دهد.
  • به فرد می ‌فهماند که زگیل از نوع تناسلی است و نه سرطان.
  • زگیل‌ هایی که تمیز نگه داشتن شان سخت است را از بین می ‌برد.

اگر می ‌خواهید زگیل تناسلی ‌تان را درمان کنید، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید. شما نباید از داروی زگیل بدون نسخه استفاده کنید. این دارو ها سایر انواع زگیل‌ ها را درمان می ‌کنند.

با عسل هم ظاهرا درمان میشه: ساده ترین روش درمان زگیل تناسلی با عسل

روش ‌های زیادی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. قبل از انتخاب شیوه درمان ، متخصص پوست فاکتور های زیادی از جمله تعداد زگیل‌ ها، محل قرارگیری زگیل ‌ها و سلامت کلی شما را در نظر می‌ گیرد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان سرطانزگیل تناسلیزنان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up