خانه > سرطان ها > سرطان خون: انواع، علائم و درمانهای جدید
سرطان خون

سرطان خون: انواع، علائم و درمانهای جدید

سرطان دومین علت مرگ و میر پس از بیماریهای قلبی در جهان است. از این گذشته ، حدود 80٪ افرادی که به بیماری قلبی مبتلا می شوند بیش از 65 سال سن دارند ، در حالی که در افراد مبتلا به سرطان، این میزان 50٪ است. این بدان معناست که سرطان احتمالاً در هر سن ، افراد را تحت تأثیر قرار داده است. ما در این مطلب در مورد سرطان خون همچنین و انواع آن مطالبی آورده ایم که هر سال حدود 60 هزار آمریکایی را مبتلا میکند. با ما همراه باشید تا انواع اصلی سرطان خون ، علائم و درمان این بیماری را مورد بررسی قرار دهیم.

لوسمی چیست؟

لوسمی در طبقه بندی سرطان خون قرار می گیرد. سرطان خون سرطانی است که در جایی ایجاد می شود که رگ های خونی ایجاد شده یا از آنجا عبور می کنند ، این معمولاً مغز استخوان یا سیستم لنفاوی است. لوسمی در مغز استخوان رخ می دهد ، جایی که سلول های خونی تولید می شود. سه نوع سلول خون وجود دارد: پلاکت ها ، که به لخته شدن خون کمک می کنند. گلبول های قرمز ، که اکسیژن را در بدن حمل می کنند و گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند و بخش بزرگی از سیستم ایمنی بدن هستند. در گلبول های سفید خون، تولید غیر طبیعی سلولها اتفاق می افتد ، که با گسترش بیشتر و غیر طبیعی گلبولهای سفید خون گسترش می یابد ، و به عنوان لوسمی شناخته می شود.

سیستم ایمنی بدن خود را با این 9 غذا تقویت کنید (بهمراه دستور پخت)

با تکثیر گلبولهای سفید ، قادر به انجام صحیح وظیفه خود در مبارزه با عفونت نیستند و همچنین به طور کلی شروع به غلبه بر تولید سلولهای خونی می کنند ، به این معنی که گلبول های قرمز و پلاکت ها کمتر تولید میشوند. این امر باعث بسیاری از علائم و نشانه ها می شود ، زیرا بدن قادر به عملکرد صحیح یا مقابله موثر با عفونت ها بدون تامین خون سالم نیست.

لوسمی می تواند هر کسی را در هر سنی مبتلا کند. بعضا به عنوان سرطان کودکان تصور می شود ، زیرا شایع ترین شکل سرطان در کودکان است. با این حال برخلاف تصور عامه ، این بیماری به طور عمده بر کودکان تأثیر نمی گذارد و با افزایش سن ، خطر ابتلا به این بیماری افزایش می یابد و تخمین زده میشود سن متوسط ​​تشخیص آن در حدود 65 سال است. اگرچه این ممکن است در هر مرحله از زندگی رخ دهد.

انواع مختلف سرطان خون

انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد ، و هرچه تحقیقات بیشتری انجام شود ، زیر مجموعه های بیشتر و بیشتری کشف می شود که به ما کمک می کنند تا بیماری را به طور موثرتر درمان کنیم و در راستای درمان تلاش کنیم. با این وجود 4 نوع اصلی لوسمی وجود دارد که بیشترین تأثیر را در افراد دارند و به این که بیماری حاد یا مزمن است و اینکه آیا میلوئیدی یا لنفوسیتی است تقسیم می شوند.

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)

این معمولاً به عنوان لوسمی لنفوبلاستیک حاد شناخته می شود زیرا این اصطلاحات یکسان هستند. لوسمی لنفوسیتی در سلولهایی شروع می شود که به لنفوسیت ها تبدیل می شوند که نوع خاصی از گلبول های سفید هستند. ALL حاد است ، به این معنی که تولید غیر طبیعی سلول سریع است و اگر درمان نشود ، بیماری پیشرفت خواهد کرد و می تواند ظرف چند هفته یا چند ماه کشنده باشد.

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

این شبیه به ALL است چون تولید سلول در گلبولهای سفید لنفوسیتی رخ می دهد ، اما بر خلاف ALL ، لوسمی لنفوسیتی مزمن می تواند به آرامی طی ماه ها یا سال ها توسعه یابد.

لوسمی میلوئید حاد (AML)

لوسمی میلوئید در مرحله اولیه سلولهای خونی ، معروف به سلولهای بنیادی شروع می شود ، که در صورت بلوغ می توانند در واقع به سلولهای قرمز ، سفید یا پلاکت تبدیل شوند. هنگامی که این سلول ها به سرطان خون تبدیل می شوند ، بیشتر این سلولهای بنیادی غیر طبیعی به سلولهای میلوئیدی ، نوع دیگری از گلبولهای سفید پیش روی میکنند و این لوسمی میلوئیدی است. AML می تواند خیلی سریع توسعه یابد و در صورت عدم درمان در طی چند روز ، چند هفته یا چند ماه پیشرفت میکند.

لوسمی میلوئید مزمن (CML)

لوسمی میلوئید مزمن وقتی ست که سلولهای بنیادی اولیه تحت تأثیر قرار می گیرند و به طور غیر طبیعی رشد می کنند اما کندتر از AML رخ می دهد. امروزه ، این نوع سرطان خون کاملاً قابل کنترل است و با درمان منظم می توان سلولهای سرطانی میلوئید را تحت کنترل نگه داشت.

علائم و نشانه های سرطان خون

در انواع سرطان خون، علائم و نشانه ها نسبتاً مشابه هستند. به یاد داشته باشید ، لوسمی بر روی گلبولهای سفید مسئول کنترل عفونت ، تولید گلبولهای قرمز حامل اکسیژن و پلاکت هایی که به لخته شدن خون کمک می کنند تأثیر دارد. بنابراین علائم با این مشکلات همراه است و شامل موارد زیر است:

  • خستگی
  • کم خونی – این به معنی تعداد کم گلبول های قرمز است و علائم خاص خود را دارد
  • کبودی غیر قابل توضیح
  • عفونت های ثانویه – ذات الریه شایع است و همچنین هر عفونت دیگری که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد
  • زخمهایی که بهبود نمی یابند
  • خونریزی بیش از حد که متوقف نمی شود – این شامل خونریزی از بینی است که متوقف نمیشود
  • غدد متورم در گردن ، زیر بغل یا کشاله ران
  • درد در استخوانها
  • تب

بسته به اینکه لوسمی حاد یا مزمن باشد ، این علائم ممکن است در طی یک دوره زمانی از ساعتها تا ماهها پیشرفت کند. در لوسمی های حاد ، تشخیص بیماری اغلب به دلیل اشتباه گرفته شدن با علایم آنفولانزا یا بی توجهی شخص به نشانه ها، دیر انجام میشود. اگر شما یا فرزندتان تب یا عفونت غیر قابل توضیح دارید که با درمان طبیعی از بین نمی رود ، به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرطان خون

بر خلاف اکثر سرطان ها ، در سرطان خون تومور یا توده ی بزرگی وجود ندارد که بتوان آن را هدف قرار داد ، زیرا سلول هایی که سرطانی هستند در سراسر بدن حرکت می کنند. این بدان معناست که درمان شامل تلاش برای خلاص شدن از شر این سلول های سرطانی و جایگزینی آنها با گلبول های سالم ، معمولاً از طریق برخی از انواع انتقال خون از جمله کل خون ، گلبول قرمز خون ، پلاسما ، پلاکت یا سلولهای سفید خون است.

شیمی درمانی ، غالباً بصورت بسیار شدید ، ممکن است قبل از جایگزینی سلول های سالم ، برای آزمایش و از بین بردن سلول های لوسمی ناسالم مورد استفاده قرار گیرد.

لوسمی غالباً عوارضی دارد ، زیرا بدن برای عملکرد طبیعی و مقابله با عفونت ها ، به خطر می افتد ، بنابراین درمان نیز می تواند مخصوص این بیماری های ثانویه باشد و حتی در صورت حاد بودن ، شرایط تهدید کننده زندگی می توانند در اولویت قرار بگیرند.

با وجود لوسمی های حاد ، هدف کلی ایجاد یک ترمیمی است که در آن سلول های جدید سرطانی تولید نمی شود. از آن به بعد می توان از داروها و درمان های بعدی استفاده کرد تا از عود بیماری جلوگیری شود. درمان اشکال مزمن لوسمی بسیار مشکل است ، اما داروها و درمانها هنوز هم می توانند در کند کردن و کنترل سرطان موثر باشند.

نشانه های سرطان خون چیست؟ عوارض، طول عمر و روشهای جدید درمان

در بعضی موارد ، پیوند مغز استخوان (BMT) یا پیوند سلولهای بنیادی (SCT) ممکن است گزینه درمانی باشد. این ابتدا شامل دوز بسیار بالایی از شیمی درمانی یا رادیوتراپی برای از بین بردن تمام سلولهای مغز استخوان از جمله سلولهای لوسمی ناسالم و سلولهای سالم است و باعث می شود فضا برای سلولهای بنیادی جدید ایجاد شود. در صورت موفقیت ، سلولها به روش عادی توسعه می یابند و لوسمی به بهبودی می رسد. BMT و SCT درمان های بسیار پیچیده ای هستند و عوارض زیادی برای بیماران لوسمی دارند ، عمدتاً به این دلیل که سیستم ایمنی بدن به خطر می افتد و درمان نیاز به تخریب تعداد زیادی سلول دارد.

ویدیوی زیر را از دست ندهید

 

اگر در مورد هرگونه علائم در خود یا فرزندتان نگران هستید ، سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست