شیمی درمانی

عوارض شیمی درمانی برای اطرافیان و نکات ساده برای پیشگیری

پزشکان تلاش می کنند تا شیمی درمانی را در سطوح بالا به اندازه کافی برای درمان سرطان انجام دهند، در حالی که حداقل عوارض جانبی را حفظ می کنند. اما بهر حال هر دارویی عوارض خاص خود را دارد. در این مقاله با نتایج تحقیقات جدید پزشکان درباره عوارض شیمی درمانی برای اطرافیان و نکات ساده برای پیشگیری از تأثیر زیاد داروها آشنا می شوید.

مراقبت از فرد مورد علاقه تان درطول شیمی درمانی کاری دلهره آور بنظر میرسد. این بیماران ممکن است درطول درمان از ریزش مو، حالت تهوع و سایر عوارض جانبی ناخوشایند رنج ببرند و بنابراین به کمک شما نیاز خواهند داشت. اگر بدانید که چه کاری باید انجام دهید استرس کمتری خواهید داشت. اطلاعات زیر شما را در این مورد راهنمایی میکند، بنابراین می توانید به فردی که دوست دارید، بهترین مراقبت های ممکن را ارائه دهید.

حتماً بخوانید: رادیوتراپی چیست؟ عوارض، هزینه، مقایسه با شیمی درمانی و نکات دیگر

word image 17

شایعترین عارضه ی جانبی شیمی درمانی ریزش مو است که تحمل آن می تواند برای بیمار مشکل باشد. با این حال، کمک به مدیریت عوارض جانبی دیگر مانند تهوع و استفراغ، افزایش خطر خونریزی و کبودی و همچنین افزایش خطر ابتلا به عفونت، مهم است.

مطلب مشابه: پرتو درمانی چیست؟ عوارض، هزینه مقایسه با شیمی درمانی و نکات مهم

  • اگر بیمار تهوع و استفراغ داشته باشد، غذاهای سبکتری در طول روز بخورد یا از چندین میان وعده ی ساده درمواقع گرسنگی استفاده کند. آنها را تشویق کنید تا با استفاده از آب، آبمیوه های طبیعی، آب سیب یا سایر نوشیدنی های خنک و طبیعی به حفظ آب بدن کمک کنند. اگر حالت تهوع آنها را اذیت میکند، از داروهایی ضد تهوع با تجویز پزشک استفاده کنید. اگر آنها در حال حاضر داروهای تهوع را مصرف می کنند اما هنوز این مشکل را دارند، درمورد روشهای دیگر از پزشک سوال کنید.
  • اگر خونریزی دارند یا به راحتی کبود میشوند، به آنها یادآوری کنید تا از فعالیت های بدنی که باعث کبود شدن بدنشان می شود اجتناب کنند. برای جلوگیری از خونریزی لثه از مسواکهای نرم استفاده کنند یا برای کاهش خطر بریدگی ها، از ریش تراشهای برقی استفاده کنند. هر گونه بریدگی و جراحت را کاملا تمیز کنید و از یک پماد ضد باکتری و باند تمیز استفاده نمایید. درصورت خونریزی بیش از حد و غیرقابل کنترل به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت باشند، بهترین راه تمیزی و رعایت بهداشت است. دست ها را همیشه بشویید و سطوح مشترک را تمیز و ضد عفونی کنید. از دوستان و اعضای خانواده که اخیراً بیمار شده اند، بخواهید بصورت تلفنی با بیمار صحبت کنند. به ایمنی مواد غذایی نیز توجه داشته باشید ،غذاها را کاملاً بپزید و آنها را در یخچال نگهداری کنید.

همچنین بخوانید: شیمی درمانی چیست؟ عوارض آن و داروهای شیمی درمانی (تحقیقات جدید)

مدیریت این عوارض جانبی قطعا اهمیت دارد، اما چیز دیگری نیز هست که به عنوان مراقب باید به آن توجه داشته باشید: ممکن است لازم باشد با رعایت اقدامات احتیاطی از تأثیر داروهای شیمی درمانی بر خود جلوگیری کنید. تا چند روز پس از درمان و تا هر زمان که ممکن است، از تماس با مایعات بدن فرد بیمار جلوگیری کنید. برای تمیز کردن استفراغ یا سایر مایعات، بهتر است دو جفت دستکش یکبار مصرف را بپوشید و سپس دستهایتان را تمیز بشورید و لباسهای بیمار را جدا از لباسهای خود بشورید و موارد بهداشتی را رعایت کنید. اگر فکر میکنید در معرض مواد شیمیایی قرار دارید ، به پزشک اطلاع دهید. او میتوانید گزینه های دیگری هم به شما پیشنهاد دهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
درمان سرطانشیمی درمانی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up