بزرگی پروستات

علت بزرگی پروستات، علائم و 4 روش درمان موثر

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است که درکنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد. در واقع مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و از اسپرم ها محافظت میکند. پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود 20 سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی 30 سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است. پس از 40 سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد. در ادامه به بررسی دلایل بزرگی پروستات و روش های درمانی آن خواهیم پرداخت.

دلایل بزرگ شدن پروستات

1- هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH

BPH یک شرایط خوش خیم (غیرسرطانی) است که در آن غده ی پروستات بزرگ میشود. این بیماری در مردان مسن بسیار شایع است. 50 درصد مردان بالای 50 سال و 90 درصد مردان بالای 80 سال به این بیماری مبتلا هستند. در حقیقت هایپرپلازی به معنی بزرگ شدن، خوش خیم یعنی غیرسرطانی و BPH در کل به معنی بزرگ شدن خوش خیم پروستات است.

گمان میشود که این بیماری بدلیل تماس چندین ساله ی مردها با هورمونهایی مانند تستوسترون اتفاق می افتد. BPHیک شرایط خوش خیم است و به نقاط دیگر بدن گسترش پیدا نمیکند ولی میتواند مشکلاتی بهمراه داشته باشد.

اگر پروستات خیلی بزرگ شود، جریان ادرار در بدن مسدود میشود. اگر این مسدود شدن خیلی شدید باشد موجب آسیب به کلیه ها میشود. به دلیل اینکه علایم BPH و سرطان پروستات بسیار شبیه هستند، پزشک آزمایشاتی برای فرد تجویز میکند که از عدم وجود سرطان مطمئن شود. آزمایشات دیگر شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، بیوپسی پروستات، سیستوسکوپی وتست اورودینامیک (نوار مثانه) میباشند.

معمولا برای کاهش تورم پروستات و جریان آزادانه ی ادرار داروهایی برای فرد تجویز میشود. اگر داروها به اندازه ی کافی موثر نباشند و انسداد به اندازه ی کافی شدید باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

2- سرطان پروستات

سرطان پروستات هم در نتیجه ی بزرگ شدن پروستات اتفاق می افتد اما کمتر از BPH شایع است. همانطور که گفتیم علایم سرطان پروستات و BPH شبیه به هم است و این تشخیص نوع بیماری را مشکل میکند. برای تشخیص آزمایشات مختلفی از قبیل آزمایش خون، ادرار، بیوپسی پروستات، سیستوسکوپی وتست اورودینامیک (نوار مثانه) انجام میشود. اگر سرطان پروستات به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان خواهد بود. معمولا با درمان سرطان پروستات، بدلیل کوچک شدن اندازه ی پروستات علایم بیماری هم از بین میرود.

3- پروستاتیت

به بزرگ شدن پروستات به هر دلیلی، پروستاتیت گفته میشود. پروستاتیت ممکن است بدلیل عفونت یا در نتیجه ی هر نوع التهاب پروستات باشد. وقتی پروستات ملتهب شد، بصورت موقت متورم میشود و موجب احتباس ادرار میگردد. با درمان پروستاتیت هم مانند سرطان پروستات، علایم بیماری از بین میرود و بهبودی بلافاصله پس از درمان اتفاق می افتد. پروستاتیت ناشی از عفونت توسط آنتی بیوتیکها درمان میشود. با درمان پروستاتیت، غده ی پروستات کوچک میشود.

علائم بزرگ شدن پروستات

عوارض بزرگی پروستات

 • قطع ناگهانی ادرار (احتباس ادرار)
 • عفونت دستگاه ادراری
 • سنگ مثانه
 • آسیب به مثانه
 • آسیب کلیوی
 • انزال رتروگراد (رو به عقب)
 • بی اختیاری ادرار

عوامل خطرساز پروستات

1- افزایش سن: حدود یک سوم مردان در سن 60 سالگی شاهد علائم ادراری متوسط تا شدید هستند، در واقع مشکلات مربوط به پروستات از سن 40 سالگی شرع و در 60 سالگی تشدید میشود.

2- سابقه خانوادگی: داشتن خویشاوندان خونی مانند پدر یا برادر با مشکلات پروستات بدان معناست که احتمال بروز مشکلات پروستات در شما بیشتر است.

3- زمینه های نژادی: شیوع بزرگی پروستات در مردان آسیایی کمتر از مردان سفید پوست و سیاه پوست آمریکایی می باشد.

4- سبک زندگی: چاقی، خطر بزرگی خوش خیم پروستات را افزایش می دهد، در حالی که ورزش ریسک آنرا پائین تر می آورد. همچنین رژیم غذایی نادرست و استرس از دیگر عوامل موثر هستند.

درمان بزرگ شدن پروستات

1- درمان دارویی

برخی داروها برای درمان پروستات بزرگ شده عبارتند از:

 • دوکسازوسین
 • تراسوزین فیناستراید
 • دوتاستراید
 • دوتاستراید-تامسولوسین

2- جراحی بزرگی پروستات و روش هلی کلینیکی

1- گرمادرمانی مایکروویو از راه مجرای ادرار (TUMT): این روش درمانی زمانی استفاده می‌شود که پروستات خیلی بزرگ نشده باشد و باعث کاهش تکرر ادرار، کمتر شدن نیاز فوری به دفع ادرار، کاهش فشار و جریان متناوب ادرار می‌شود در این روش، با استفاده از امواج مایکروویوی که توسط کامپیوتر تنظیم شده‌اند، بعضی از بخش‌های داخلی پروستات حرارت داده می‌شوند و به این صورت، بافت‌های دلخواه را از بین می‌برند. از سیستم خنک‌کننده‌ای هم برای محافظت از دیوارهٔ مجرای ادرار در برابر حرارت استفاده می‌شود.

2- فرسایش رادیویی پروستات از راه مجرای ادرار (TUNA): در این روش درمانی هم با از بین بردن بافت‌های دلخواه از پروستات سعی بر بهبود وضعیت جریان ادرار و تخفیف علائم بزرگ شدن پروستات است. برای استفاده از آن سوزن‌هایی را مستقیما وارد پروستات می‌کنند (نقاطی که سوزن‌ها در آن‌ها فرو می‌روند بی‌حس می‌شوند) که توانایی فرستادن امواج رادیویی با فرکانس بالا را دارند؛ از حرارت حاصل‌شده از این امواج برای از بین بردن بافت‌های دلخواه استفاده می‌شود.

3- استفاده از استنت پروستات: استنت لولهٔ توری‌مانندِ فلزی کوچکی است که وارد مجرای ادرار می‌شود و باعث پهن‌تر شدن آن می‌شود. معمولا این روش درمانی برای مردانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که امکان مصرف دارو را ندارند یا آنکه تمایلی به مصرف دارو یا جراحی ندارند.

4- ایجاد برش یا شکاف بر روی پروستات از راه مجرای ادرار (TUIP): در این روش جراحی به‌جای بریدن کامل بافت اضافی از پروستات، برش‌هایی بر روی آن ایجاد می‌شود. این برش‌ها فشار واردشده بر روی مجرای ادرار را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند تا ادرار با سهولت بیشتری جریان پیدا کند.

5- جراحی با استفاده از لیزر: در این روش از لیزر قدرتمندی به‌منظور از بین بردن بافت اضافی پروستات استفاده می‌شود و به بیهوشی عمومی نیاز دارد و بیمار، احتمالا باید شب بعد از جراحی را در بیمارستان بستری شود. استفاده از لیزر به‌سرعت علائم بزرگ شدن پروستات را تخفیف می‌دهد، اما کسی که جراحی رویش صورت می‌گیرد، احتمالا چند هفته‌ای از ادرار کردن دردناک رنج خواهد برد.

6- جرای بزرگی پروستات: عمل های جراحی پروستات به روش TURP انجام میگیرد. یک دستگاه لوله مانند از طریق پیشابراه به محل پروستات فرستاده میشود. با استفاده از دوربینی که در این وسیله قرار دارد، جراح می تواند پروستات را دیده و آن را با استفاده از جریان الکتریسیته تراشیده و بیرون بیاورد. بعد از حذف و برداشتن قسمت های بزرگ شده پروستات ، حفره ای در آن محل ایجاد میشود که ادرار میتواند به آسانی از آن عبور کند. گرچه عضله تنگ کننده ای که در اطراف قسمت خروجی مثانه قرار دارد با استفاده از این روش، بریده می شود، اما جراح تمام سعی خود را می کند که به عضله تنگ کنندها ی که در زیر پروستات قرار دارد آسیبی وارد نشود تا بعد از جراحی، بیمار بتواند کنترل ادراری خوبی داشته باشد.

3- تغییر سبک زندگی

 • یک یا دو ساعت قبل از خواب هیچ نوشیدنی مصرف نکنید، تا مجبور نشوید نیمه شب برای رفتن به توالت از خواب بلند شوید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود کنید. این مواد می توانند تولید ادرار را افزایش دهند، مثانه را تحریک کرده و باعث بدتر شدن علائم ادراری شود.
 • مصرف داروهای ضد احتقان ها یا آنتی هیستامین ها را محدود کنید. این داروها عضلات اطراف مجرای خروجی مثانه را که جریان ادرار را کنترل می کنند، سفت کرده و بدین وسیله ادرار کردن را سخت تر می کنند.
 • هر زمان که احساس نیاز به ادرار کردن داشتید، برای تخلیه آن اقدام کنید. نگهداشتن طولانی مدت ادرار ممکن است باعث کشیده شدن عضلات مثانه و در نهایت آسیب آن شود.
 • سعی کنید به طور منظم ادرار کنید، مثلا هر چهار تا شش ساعت در طول روز، تا بدین طریق مثانه را عادت دهید.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید. چاقی می تواند با بزرگی پروستات همراه باشد.
 • فعالیت داشته باشید. عدم فعالیت بدنی به احتباس ادرار کمک می کند. حتی مقدار کم ورزش می تواند به کاهش مشکلات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات کمک کند.
 • خودتان را گرم نگهدارید. سرما می تواند باعث احتباس ادرار و افزایش احساس فوریت در ادرار کردن شود.

4- بهترین و بدترین موادغذایی

5- درمان بزرگی پروستات در طب سنتی

 • ابتدا وان حمام را پر از آب ولرم کنید و مقداری حنا درون وان حمام بریزید؛ سپس به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت در وان بنشینید تا تمام درد ها، سوزش و التهاب های ناشی از این غده از بین برود. کمترین خاصیت درمان پروستات با حنا این است که می تواند التهاب پروستات را کاهش دهد.
 • در یک لیوان آب جوش (دمای آب حدود 80 درجه)، یک قاشق چای خوری پودر ریشه شیرین بیان اضافه کنید و اجازه دهید که به مدت 10 دقیقه دم بکشد. نوشیدن این دمنوش به مدت طولانی و بیشتر از یک یا دو فنجان در روز توصیه نمی شود. آب را بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید.
 • آب جوش را داخل لیوان دمنوش بریزید. برگ های گیاه گزنه را به آب جوش اضافه کنید. برگ ها را به مدت 5 الی 7 دقیقه داخل لیوان دمنوش قرار دهید و درب لیوان را بگذارید. هر چه برگ ها بیشتر داخل لیوان بمانند، بهتر است؛ زیرا تمام خواص گزنه وارد آب جوش می شود.
 • یک قاشق مربا خوری از گیاه خشک دم اسب را در یک لیوان آب جوش ریخته و برای مدت 10 دقیقه دم کنید .
 • 4 گرم گل خشک شده شبدر قرمز را به یک فنجان آب جوش اضافه کرده و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند و دم بکشد.
 • درمان پروستات با حنا (روشی پیشنهادی در طب سنتی)

6- ماساژ پروستات

 • مالیدن روغن به کناره خارجی پا، از انگشت کوچک تا پاشنه به‌وسیله روغن زیتون و ماساژ آن در درمان پروستات مؤثّر است؛ این کار علاوه بر اینکه باعث برطرف شدن اسپاسم می‌شود به آرامش افراد کمک می‌کند.
 • چهار بند انگشت زیر ناف را هر ۸ ساعت یک بار چرب کرده و ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ دهند, این راهکار علاوه بر درمان پروستات برای کسانی که تکرر ادرار دارند نیز مؤثّر است.

نتیجه

بزرگی پروستات بیماری است که اغلب برای مردان در سنین بالای 40 سال رخ میدهد. در صورت بروز هرگونه علائم به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. در صورت عدم درمان ممکن است این بیماری موجب ایجاد عارضه هایی شود. روش های خانگی و درمان های کلینیکی به درمان این بیمار کمک زیادی میکند.

9 غذای عالی برای تقویت حداکثری سیستم ایمنی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست