روش درمان پروستات بزرگ

4 بهترین درمان طبیعی بزرگی پروستات (دارو+ تهاجمی+ رژیم غذایی)

پروستات غده ای به اندازه ی گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. مجرای ادرار از وسط پروستات عبور کرده و اجازه می دهد تا ادرار از بدن خارج شود. پروستات مایعاتی را ترشح می کند که از اسپرم ها محافظت می کند. در حین انزال، این ترشحات به مایع منی اضافه می شود و تقریبا یک سوم مایع منی را تشکیل می دهد.

اندازه ی پروستات به دو عامل سن و وراثت بستگی دارد و هر چه سن بالاتر رود سایز آن بتدریج بزرگ و بزرگ تر می شود بطوریکه در سن بین ۲۵ تا ۳۰ سالگی به اندازه ی یک گردو یعنی حدود ۲۵ سی سی بوده و در حدود سن ۵۰ سالگی به حدود۳۰ تا ۳۵ سی سی و در سن ۷۰ سالگی حدود ۴۰ تا ۴۵ سی سی خواهد بود. در این مقاله به بررسی جامع بزرگی پروستات و روش های درمانی آن خواهیم پداخت.

علائم بزرگی پروستات

 • جریان ضعیف ادرار
 • مشکل در شروع ادرار
 • پس دادن ادرار پس از اتمام ادرار کردن توسط فرد
 • حس اینکه مثانه کامل خالی نشده است.
 • نشتی ادرار
 • افزایش دفعات ادرار و حس ناگهان و اضطراری نیاز به ادرار کردن به خصوص در شب

چه کسانی در معرض بزرگی پروستات هستند؟

1- افزایش سن خطر بزرگ شدن تدریجی پروستات را افزایش می دهد. شروع این مشکل از سن 40 سالگی است و در سن 60 سالگی به بالاترین میزان خود میرسد.

2- وراثت یکی دیگر از فاکتورهای مهم این بیماری است. در صورتی که پدر و یا برادر شما به این مشکل مبتلا باشند احتمال ابتلای شما زیاد میشود.

3- نژاد یکی دیگر از فاکتورهای مهم در بزرگی پروستات است. مردان آسیایی نسبت به سفیدپوستان و سیاه پوستان کمتر به این بیماری مبتلا میشوند.

4- چاقی، خطر بزرگی خوش خیم پروستات را افزایش می دهد، در حالی که ورزش ریسک آنرا پائین تر می آورد.

عوارض بزرگی پروستات

 • آسیب کلیوی
 • ضعف در عضلات دیواره مثانه و آُسیب به مثانه
 • سنگ مثانه
 • عفونت دستگاه ادراری
 • عدم توانایی ناگهانی در ادرار کردن

4 روش موجود برای درمان پروستات

توصیه می کنیم این 4 روش همزمان با هم برای حداکثر اثرگذاری و با نظر پزشک معالج انجام گیرند:

روش اول: درمان دارویی

1- مسدود کننده های آلفا

این کلاس داروها با شل کردن عضلات گردن مثانه و فیبرهای ماهیچه ای در پروستات فعالیت می کنند. استراحت ماهیچه ها ادرار کردن را ساده تر می کند. اگر یک بلوک کننده آلفا برای BPH مصرف می کنید، می توانید جریان ادرار را افزایش دهید و نیازمندی کمتر به ادرار کردن در عرض یک یا دو روز داشته باشید. بلوک های آلفا عبارتند از:

 • آلوفوسازین (اوروکراتال)
 • دوکسازوزین (کاردورا)
 • سیلیدوسین (راپافلو)
 • تامسولوزین (فلوماکس)
 • ترازوسین (هیترین)

2- مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز

این دارو، اندازه غده پروستات را با مسدود کردن هورمون‌هایی که رشد غده را تحریک می‌کنند، کاهش می دهد. دوتاستراید (Avodart) و فیناستراید (Proscar) دو نوع از مهارکننده های 5-آلفا ردوکتاز هستند. برای تسکین علائم با مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز معمولا سه تا شش ماه باید صبر کرد.

3- داروهای ترکیبی

با توجه به مقالات، ترک سیگار به همراه یک مسدود کننده آلفا و یک مهارکننده 5-آلفا ردوکتاز باعث کاهش بیشتر علامت های بیماری نسبت به مصرف یکی از این داروها می شود. زمانی که یک مسدود کننده آلفا یا مهار کننده 5-آلفا ردوکتاز به تنهایی اثر نکند، درمان ترکیبی توصیه می شود. ترکیبات متداول که پزشکان تجویز می کنند، فیناستراید و دوکسازوزین یا دوتاستراید و تامسولوزین (جالین) است. از ترکیب دوتاستراید و تامسولوزین یک قرص واحد تولید می شود.

روش دوم: روش های تهاجمی

1- مقاومت در برابر گرما (TUMT)

زمانی که درمان دارویی برای تسکین علائم BPH کافی نباشد می توان از گزینه جراحی های کوچک و سرپایی کمک گرفت. این روش شامل گرمادرمانی مایکروویو از راه مجرای ادرار (TUMT) می باشد. در طی این فرآیند سرپایی حرارت مایکروویو بافت پروستات را از بین می برد.

روش TUMT، برای درمان BPH کافی نیست. این روش تکرر ادرار را کاهش می دهد، ادرار کردن را آسان تر می کند و جریان ضعیف را کاهش می دهد؛ اما این مسئله تخلیه ناقص مثانه را حل نمی کند.

2- درمان TUNA

TUNA مخفف سوزن transurethral است. در این روش با امواج رادیویی با فرکانس بالا که از طریق دو سوزن تحویل داده می شوند، یک منطقه خاص پروستات را می سوزانند. TUNA موجب بهبود جریان ادرار می شود و عوارض کمتری نسبت به جراحی سرپایی قبلی دارد. این روش می‌تواند باعث احساس سوزش و درد شود. این احساس می‌تواند با استفاده از یک بی‌حسی جهت مسدود کردن اعصاب در اطراف پروستات، مدیریت شود.

3- غوطه ور شدن در آب گرم

آب داغ از طریق یک لوله (catheter) به یک بالون درمانی که در مرکز پروستات ایجاد شده فرستاده می شود. این روش تحت کنترل کامپیوتر، یک ناحیه تعریف‌شده در پروستات را گرم می‌کند در حالی که بافت‌های مجاور حفاظت‌شده هستند. گرما بافت مشکل‌ساز را از بین می‌برد. سپس بافت از طریق ادرار یا در بدن دفع می شود.

4- جراحی لیزری

جراحی لیزری برای BPH شامل وارد کردن یک محدوده از نوک آلت تناسلی به مجرای پیشاب راه است. لیزری که از این حوزه عبور می‌کند بافت پروستات را با ablation )ذوب شدن) یا enucleation) برش) از بین می‌برد. لیزر با ذوب کردن بافت اضافه، منجر به تبخیر فتوسلکتیو پروستات یا (PVP) می شود.

هولمی لیزر پروستات (HoLAP) نوع دیگری از لیزر است. در این لیزر جراح از دو ابزار استفاده می کند: یک لیزر برای برش و برداشتن بافت اضافی و یک برش دهنده برای برش بافت اضافی به بخش های کوچکی که حذف می شوند.

5- پروستاتکتومی یا جراحی باز پروستات

جراحی باز ممکن است در موارد پیچیده مثل پروستات بسیار بزرگ، آسیب مثانه یا مشکلات دیگر مورد نیاز باشد. در پروستاتکتومی ساده، جراح از طریق لاپاراسکوپی برشی زیر ناف یا چند برش کوچک در شکم ایجاد می کند. در پروستاتکتومی برای سرطان پروستات کل غده پروستات برداشته می شود اما در پروستاتکتومی ساده باز جراح تنها آن بخش از پروستات را که از جریان ادرار جلوگیری می کند، بر می دارد.

روش سوم: اصلاح سبک زندگی

1- مصرف شیرین کننده های مصنوعی و نوشیدنی های گاز دار را محدود کنید. این ها می تواند مثانه را تحریک و علائم ادراری را بدتر کند.

2- سعی کنید کمتر در اواخر بعدازظهر و عصر نوشیدنی بنوشید، با این کار کمتر احتمال دارد در شب بیدار شوید؛ اما در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید، روزانه 1.5 تا 2 لیتر.

3- قبل از خروج از خانه، مثانه را خالی کنید. به یاد داشته باشید قبل از سفرهای طولانی، از دستشویی استفاده کنید و قبل از خروج از خانه، محل دستشویی های عمومی را بیابید.

4- پس از ادرار، چند دقیقه صبر کنید و سپس دوباره تلاش کنید. این می تواند به درست خالی شدن مثانه کمک کند؛ اما مراقب باشید به خودتان فشار نیاورید.

5- از پزشک خود بپرسید داروهایی که مصرف می کنید، مانند داروهای ضد افسردگی یا ضد احتقان، چه تاثیری بر علائم ادراری شما دارند.

روش درمان پروستات با حنا

6- میوه و فیبر بیشتر بخورید، این ها از یبوست جلوگیری می کنند؛ زیرا فشار بر مثانه نشانه های ادرار را بدتر می کند.

7- اضافه وزن می تواند نشانه های شما را بدتر کند. اگر نگران وزن خود هستید، با پزشک صحبت کنید تا در مورد راه های کاهش وزن سالم کمکتان کند.

8- تمرین منظم ممکن است به بهبود علائم کمک کند. اگر معمولا فعالیت نداشته اید، قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با پزشک صحبت کنید.

9- ماساژ مجرای ادرار یک روش خوب برای تخلیه مثانه است. با این روش فشاری ادرار باقیمانده در پیشاب راه که احتمال چکه کردن دارد، تخلیه می شود. پس از ادرار کردن، با انگشتان خود به آرامی به بالا در پشت پایه اسکروتوم (پوست اطراف بیضه ها) فشار دهید. باید قادر باشید که مجرای ادرار را احساس کنید. اکنون انگشتان خود را از عقب به سمت جلو آلت تناسلی حرکت دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا پرستار متخصص کمک بگیرید.

10- ترک سیگار، الکل، مواد مخدر میتواند کمک زیادی در درمان بزرگی پروستات کند. همچنین انجام ورزش های لگنی به برطرف شدن این مشکل کمک زیادی میکند.

روش چهارم: اصلاح رژیم غذایی

1- دمنوش های گیاهی

دمنوش گزنه: ابتدا دو قاشق غذاخوری برگ خشک شده گزنه را به همراه دو لیوان آب در قوری ریخته و در دمای 80 تا 100 درجه سانتیگراد اجازه می دهید جوش بیاید.

دمنوش شیرین بیان: در یک لیوان آب جوش (دمای آب حدود 80 درجه)، یک قاشق چای خوری پودر ریشه شیرین بیان اضافه کنید و اجازه دهید که به مدت 10 دقیقه دم بکشد. نوشیدن این دمنوش به مدت طولانی و بیشتر از یک یا دو فنجان در روز توصیه نمی شود.

چای سبز: 1 قاشق غذاخوری چای سبز و چوب دارچین را داخل قوری بریزید. یک تا 2 لیوان آب‌جوش روی آن‌ها ریخته و حدود 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.

2- مواد غذایی مفید

گوجه فرنگی کلم بروکسل فلفل دلمه
تخم کدو تنبل گل کلم دانه کنجد
هندوانه تربچه زردچوبه
بادام زمینی ماهی سالمون دانه های کتان
بروکلی انار سیر
کلم سویا ریحان

غذاهای بسیار مضر و بسیار مفید برای پروستات


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرمان پروستات

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام خیلی مفیدوعالی بی مضائقه اطلاعات دراختیار مخاطب گذاشتید
  درسرنوشت وسلامتی من وخانواده تاثیرگذاربود????????

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۴۵ سالمه امروز دکتربرام سونوگرافی شکم‌ لگن نوشته بود انجام دادپرستاتم ۳۵ سی سی بود خیلی ناراحتم آيا درمان میشم یادوباره سونوگرافی وآزمایش پروستات انجام بدم ممنون میشم از راهنمایتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up