کبد، کلیه، معده، تناسلی > معرفی تصویری همه انواع بواسیر که مبتلایان باید حتماً بشناسند
بواسیر

معرفی تصویری همه انواع بواسیر که مبتلایان باید حتماً بشناسند

در این مقاله با مطالعه ای که بر روی یافته های جدید پزشکان در مجله های معتبر پزشکی در سراسر دنیا انجام دادیم، گزیده ای از مهمترین اطلاعات در مورد انواع بواسیر و اطلاعات مهم راجع به هر کدام را برای شما گردآوری کرده ایم.

انواع بواسیر

1-بواسیر داخلی

حتما بخوانید: نحوه درمان طبیعی بواسیر خارجی بدون جراحی+ تصاویری از بواسیر

این نوع از بواسیر درون مقعد و بالای خط پِکتینات که دوسوم بالایی مقعد را از یک سوم پایینی مقعد جدا می‌کند، تشکیل می‌شود. بواسیر داخلی را با توجه به نوع بواسیر می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

  • درجه 1: درحالیکه بواسیرها امکان برآمدگی و خونریزی را دارا هستند، در این نوع بواسیر برآمدگی وجود ندارد.
  • درجه 2: حرکات روده باعث بیرون آمدن بواسیر از داخل مقعد میشود اما این نوع بواسیر به صورت خود به خودی به داخل برمی‌گردد.
  • درجه 3: اگر مدفوع صورت نگیرد این بواسیر بزرگ می‌شود و به سطح مقعد می‌رسد که در این صورت باید بصورت دستی به عقب رانده شود.
  • درجه 4: بواسیر بزرگ شده و از داخل مقعد خارج می‌شود به شکلی که دیگر قادر به برگرداندن آن به داخل مقعد نیستیم.

اگر هنگام مدفوع متوجه خون ناحیه مقعد شدید، نشانه‌ای از بواسیر داخلی است. اگرچه بواسیر داخلی ممکن است ورم زیادی داشته باشد اما پزشکان معتقدند نباید احساس درد زیادی کنید زیرا رگهای بالای خط پِکتینات درگیر نمی‌شوند. با این وجود، احتمال تشنج ماهیچه‌های مقعدی ناشی از بواسیر داخلی وجود دارد. اگر بواسیر بزرگ باشد، این تشنج‌ها دردناک خواهندبود و احساس می‌کنید که یک کلوخه در لبه مقعد شما تشکیل شده است. این تشنج‌ها می‌توانند منجر به تشکیل یک لختگی خون دردناک شوند. ممکن است مخاط موجود در بواسیر نشت کرده و باعث سوزش پوست بشود.

2- بواسیر پایین افتاده

اشاره به بواسیری دارد که در امتداد کانال مقعد دارای برآمدگی است. این بواسیر منجر به مدفوع خونی می‌شود. این نوع بواسیر می‌تواند منجر به احساس خارش یا احساس تخلیه ناکامل (فرد احساس می‌کند بصورت کامل مدفوع نکرده است) شود. افرادی که به این نوع بواسیر مبتلا هستند به یکی از دلایل زیر ممکن است درد شدیدی را احساس کنند:

  • لختگی خون که می‌تواند باعث انسداد رگ‌های خونی شود
  • بواسیرهای خفه کننده، خون درون بواسیر بصورت کامل محاصره می‌شود

همچنین بخوانید: جدیدترین و ساده ترین روش درمان بواسیر در طب سنتی با نتیجه ی فوق العاده سریع

3- بواسیر خارجی

بواسیر خارجی در زیر پوست اطراف ناحیه مقعد تشکیل می‌شود. این نوع بواسیر دارای رنگی متمایل به آبی است و احساس وجود یک تکه کلوخ را در مقعد شما ایجاد می‌کند. از علایم آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • خارش و درد شدید در ناحیه مقعد
  • صورتی شدن پوست درگیر بواسیر نسبت به ناحیه اطراف
  • وجود خون هنگام کارکردن روده (مدفوع کردن)
  • وجود لخته‌های خون

بواسیر خارجی می‌تواند یک سری علایم را روی پوست ایجاد کند. این علایم به این دلیل بوجود می‌آیند که بواسیر می‌تواند باعث کش‌آمدن پوست شوند. این علایم ممکن است پس از دفع بواسیر نیز باقی بمانند. تمیز کردن این علایم پس از مدفوع دشوار است و همچنین می‌توانند سبب ایجاد عفونت شوند.

همچنین بخوانید: 17 علت اصلی خارش مقعد و راه حل درمان طبیعی آن ها در خانه

4- بواسیر خارجی لخته کننده

نوعی کلوخه دردناک در ناحیه مقعد است، این نوع بواسیر هنگامی ایجاد می‌شود که یک سیاهرگ درون بواسیر باعث لختگی خون در سیاهرگ‌های کوچک شود. نتیجه آن نیز درد، تورم و التهاب است. این نوع بواسیر بین زنان حامله و نوجوانان رواج بیشتری دارد.

برای دیدن صدها عکس از انواع بواسیر کلیک کنید!

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست