درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

آیا سرکه سیب زگیل تناسلی را درمان می کند؟

در این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات مجلات پزشکی معتبر دنیا راجب روش درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب را به شما آموزش می دهیم. دقت کنید وبسایت های مختلف روشهای متنوعی در این زمینه آموزش می دهند که عمدتا غیر استاندارد و غیر علمی می باشد و ممکن است به بدن شما آسیب برساند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، اولین پاتوژنی است که میتواند موجب زگیل برروی دستها، پاها یا اندام های جنسی در مردان و زنان شود. اگرچه درمان شناخته شده ای برای HPV وجود ندارد اما روشهایی برای کمک به از بین بردن این زگیلهای مزاحم وجود دارد.

حتما بخوانید: ساده ترین و موثرترین روش درمان زگیل تناسلی مردان با سیر (فوق تخصص)

درمانهای مدرن زگیل عبارتند از:

 • کرایوتراپی
 • کرم موضعی حاوی سالیسیلیک اسید
 • لیزر درمانی
 • روش جراحی

این روشها معمولا گران و دردناک هستند و گاهی اوقات به ترکیب چند روش برای درمان نیاز است. حتی با وجود موفقیت آمیز بودن درمان، زگیلها ممکن است برگردند یا قسمتهای دیگر بدن را درگیر کنند.

سرکه سیب چگونه زگیل را درمان میکند؟

هزاران سال است که سرکه برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها از درد معده گرفته تا دیابت مورد استفاده قرار گرفته است. این ایده که سرکه سیب میتواند موجب درمان زگیل شود، برای مدتی مورد آزمایش قرار گرفت. بطور کلی، سرکه سیب به روشهای زیر برای از بین بردن زگیل کمک میکند:

 • سرکه یک اسید است (استیک اسید)، پس میتواند با تماس با باکتری ها و ویروسها آنها را نابود کند.
 • سرکه مانند سالیسیلیک اسید میتواند موجب سوزش و تخریب آهسته ی پوستهای عفونی شود و این موجب افتادن زگیلها میشود.
 • سوزش ناشی از اسید موجب تحریک توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با زگیلها میشود.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای درمان زگیل تناسلی

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان زگیل بسیار ساده است. تنها چیزی که نیاز است یک تکه پنبه، آب، سرکه سیب و یک باند است:

 1. دو قسمت سرکه سیب را با یک قسمت آب ترکیب کنید.
 2. پنبه را به محلول سرکه و آب آغشته کنید.
 3. پنبه ی آغشته شده را مستقیما برروی زگیل بگذارید.
 4. بگذارید پنبه در همانجا بماند و آن را در طول شب (بیشتر) با یک باند نگه دارید.
 5. پس از آب پنبه و باند را بردارید.
 6. اینکار را هر شب انجام دهید تا زماینکه زگیل بیفتد.

روش دیگری برای ساخت یک محلول وجود دارد که میتوان دستها و پاهای زگیل دار را در آن قرار داد:

 1. در یک ظرف بزرگ سرکه و آب را با نسبت مساوی مخلوط کنید.
 2. ناحیه ای از بدن که زگیل برروی آن است را هرروز 15 دقیقه در این محلول فرو کنید.
 3. پس ازاتمام کار، پوست را با آب بشورید.

آیا تحقیقاتی برای اثبات این ادعا وجود دارد؟

متاسفانه شواهد علمی کمی برای موثر بودن سرکه سیب جهت درمان زگیل وجود دارد. مطالعات حاکی از آن است که سرکه در آزمایشگاه میتواند پاتوژنهای مضر را از بین ببرد. سرکه گاهی اوقات بعنوان یک ضدعفونی کننده ی خانگی یا نگهدارنده ی غذا برای جلوگیری از فاسد شدن، مورد استفاده قرار میگیرد. بااین وجود محققان از سرکه برای درمان عفونت در انسان حمایت نمیکنند.

بنظر میرسد که سرکه سیب مشابه اسیدهای دیگر مانند سالیسیلیک اسید عمل میکند. یک مطالعه ی بالینی کوچک متشکل از 57 بیمار نشان داد که محلول حاوی کریستالهای مونوکلرواستیک اسید و پماد سالیسیلیک اسید برای درمان زگیلها از دارونما موثرتر بودند. به گفته ی نویسندگان، نتایج این مطالعه نشان میدهد که اسید میتواند بافت زگیل را از بین ببرد.

آیا قرار دادن سرکه ی سیب برروی زگیلها خطری ندارد؟

سرکه یک اسید ضعیف است که حاوی 4 تا 8 درصد استیک اسید است؛ اما حتی اسیدهای ضعیف هم میتوانند موجب سوختگی شیمیایی شوند. یک گزارش برروی دختران 14 ساله و دیگری برروی پسرهای 8 ساله نشان داد که وقتی سرکه سیب مستقیما برروی پوست قرار گیرد و توسط باند پوشانده شود، موجب ایجاد سوختگی های شیمیایی میشود.

هنگام قرار دادن مستقیم سرکه سیب برروی پوست باید احتیاط کنید. به احتمال زیاد پس از قرار گرفتن سرکه برروی پوست احساس سوزش خفیفی مشاهده میشود اما اگر درد یا سوزش زیادی بوجود آمد و با گذشت زمان شرایط بدتر شد، پوست را سریع با آب بشورید. هنگام انجام این درمان، برای جلوگیری از سوختگی پوست، سرکه را حتما با آب رقیق کنید.

حتما بخوانید: بهترین روش درمان خانگی زگیل تناسلی زنان و جلوگیری از بازگشت (قطعی)

سرکه سیب نباید مستقیما برروی زخم های باز یا صورت و گردن قرار گیرد. از سرکه سیب برای زگیلهای تناسلی استفاده نکنید. این نوع زگیلها متفاوتند و باید توسط پزشک درمان شوند. ایجاد واکنشهای آلرژیک برای هر محصول طبیعی امکانپذیر است. علایم واکنشهای آلرژیک عبارتنداز:

 • تنگی نفس
 • جوش و کهیر
 • سرگیجه
 • ضربان قلب سریع

حرف آخر

مانند بسیاری از روشهای درمانی طبیعی، استفاده از سرکه ی سیب برای درمان زگیل، براساس گفته ها و گمانها است. از آنجاییکه سرکه ی سیب بسیار ارزان و دردسترس است، قبل از استفاده از هر روش درمانی گرانقیمت میتوانید آن را امتحان کنید. درصورت احساس سوزش یا درد، سرکه را قبل از قرار دادن روی پوست بیشتر رقیق کنید.

نکته: هیچگاه سرکه ی سیب را برروی زخم های باز قرار ندهید. اگر احساس سوزش و درد داشتید، پوست را کاملا با آب بشورید. درصورت دیدن هرگونه واکنش آلرژیک یا هر علامت نگران کننده ای، مصرف را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید: آشنایی با راههای انتقال زگیل تناسلی بین افراد مختلف که باید بدانید!

برای درمان زگیلها، باید چندین روش مختلف را امتحان کنید تا موثرترین آن را بیابید. پزشک یا متخصص پوست احتمالا از این روشهای طبیعی برای درمان حمایت میکند اما بهتر است که قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان زگیلزگیل تناسلی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up