زگیل

روش تشخیص زگیل تناسلی از جوش+تفاوت آن با 9 عارضه پوستی دیگر

اگر در منطقه بیکینی خود چیزی غیر معمول پیدا کرده اید، وحشت نکنید. به صورت اتوماتیک جوش، زگیل یا یک توده روی یا اطراف دستگاه تناسلی به معنای بیماری جدی نیست. توده و برجستگی به وسیله عوامل مختلفی ایجاد می شود و بسیاری از آن ها کاملا خوش خیم هستند. دکتر Jamie Lipeles، می گوید: “برجستگی های روی دستگاه تناسلی معانی زیادی دارند، از چیزی ساده تحت عنوان یک جوش یا موهای زائد گرفته، تا رسیدن به سرطان و هر چیزی ما بین آن ها.”

اگر طبق عادت همیشگی بخش بیرونی اندام تناسلی خود را بررسی نمی کنید، هم اکنون برای شروع این کار زمان مناسبی است. اطلاع داشتن از وضعیت روزمره واژن و بخش بیرونی دستگاه تناسلی، از جمله رنگ، نواحی حساس و سایر قسمت های مختص خودتان، باعث می شود اگر بعدا چیزی غیر عادی به نظر رسید، پیگیری آن آسان ‌تر باشد. اگر متوجه چیزی شدید که قبلا آن را ندیده اید و نمی توانید آن را تشخیص دهید، در مواردی که به درمان نیاز داشته باشد، اغلب توصیه می شود که توسط پزشک یا OB-GYN بررسی شود.

بنابراین مسئله خود را با پزشک در میان بگذارید. اما قبل از وحشت در مورد هر گونه برجستگی، در این جا یک سری نکات ابتدایی در مورد آن چه که می توان به این برجستگی ها ربط داد بیان شده است.

1- زگیل تناسلی

دکتر Lipeles می گوید: “اگر کسی برجستگی در دستگاه تناسلی خود دید یا احساس کرد، باید این نکته را در نظر داشته باشد که می تواند ناشی از یک عفونت مقاربتی (STI) باشد.” “شایع ترین STI که باعث ایجاد برجستگی در دستگاه تناسلی می شود، کندیلوم یا زگیل های دستگاه تناسلی است که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند.”

زگیل های تناسلی برجستگی های کوچک و به رنگ پوست هستند که گاهی سطح گل کلم شکل دارند. این زگیل ها توسط تیپ 6 و 11 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند که هم اکنون می توانید علیه آن واکسینه شوید. آن ها به طور کلی از طریق تماس جنسی گسترش می یابند، مسری هستند و شایع ترین STI در جهان می باشند. آن ها می توانند در مهبل یا واژن و حتی در بخش های دیگر اطراف دستگاه تناسلی یا قسمت فوقانی ران ظاهر شوند.

حتما بخوانید: بهترین روش درمان خانگی زگیل مقعدی در کمتر از 2 هفته (قطعی)

دکتر Lipeles می گوید: “اگرچه نوع HPV که باعث ایجاد برجستگی های خارجی می شود، بسیار نادر است و به ندرت باعث سرطان می شود، اما به نفع مردم این است که این برجستگی ها را تحت درمان یا حذف قرار دهند، زیرا می توانند به سمت توده های بسیار بزرگ پیشرفت کنند. اطلاعات بیشتر راجب این ویروس

2- جوش های مربوط به دوران پریودی

دکتر Lipeles می گوید: «یکی دیگر از انواع متداول برجستگی ها در ناحیه تناسلی، جوش های واژینال یا مهبل یا انسداد غدد چربی است. “این جوش ها مانند جوش های دیگر قسمت های بدن منجر به ایجاد برجستگی های ناخوشایند می شوند که معمولا سر آن ها سفید است.” اما گاهی اوقات، می توانند مانند یک برآمدگی سخت در زیر پوست احساس شوند.

جوش های دستگاه تناسلی در واقع ممکن است با شروع سیکل پریودی شما مرتبط باشد یا به خاطر رشد باکتری ها در اطراف مهبل به دنبال کیسه ‌های ترشحی مو باشد. آن ها در اثر STI ایجاد نمی شوند و نباید با همان اسکراب ها یا شست و شوهایی که برای جوش های صورت خود استفاده می کنید، درمان شوند. حمام گرم و بهداشت مناسب هنگام لمس کردن آن ها (بدون فشار دادن) به شما در بهبودی کمک خواهد کرد. (اصلاح و اپیلاسیون نیز خطر ابتلا به آن ها را در وهله اول به حداقل می رساند)

حتما بخوانید: آشنایی با راههای انتقال زگیل تناسلی بین افراد مختلف که باید بدانید!

3- کیست

کیست ها برجستگی های کوچک زرد یا گلبول هایی هستند که به طور مبهم احساس سفتی دارند. چند نوع کیست مختلف وجود دارد که می توانند در اطراف دستگاه تناسلی ظاهر شوند. دکتر Felice Gersh، می گوید: “بعضی برجستگی ها می توانند کیست پوستی مانند کیست های اپیدرمال یا تومورهای بافت چربی به نام لیپوم باشند.”

کیست های حاوی چربی در هر نقطه غیرمعمول از مایعات ایجاد می شوند که باعث انسداد غدد چربی می شوند، در حالی که کیست های غده بارتولین روی لثه ها تشکیل می شوند و کیست مجرای اسکین در اطراف مجرای ادرار ظاهر می شود. کیست معمولا مشکلی ایجاد نمی کند مگر این که آلوده شود. شما و ارائه دهنده مشاوره پزشکی خود می توانید بهترین گزینه برای رسیدگی به این برجستگی دستگاه تناسلی را مشخص کنید.

4- زخم های هرپس

​​تبخال دستگاه تناسلی (هرپس سیمپلکس نوع 2) یک عفونت مقاربتی است که یک نفر از هر شش آمریکایی را مبتلا می کند. دکتر Gersh می گوید، این بیماری می تواند ضایعات تبخال مانند ایجاد کند که دارای زخم های قرمز، دردناک و احتمالا دارای خارش در دستگاه تناسلی هستند. (هرپس سیمپلکس نوع 1، تبخال دهان است و باعث ایجاد ضایعات در اطراف دهان می شود.)

دکتر Lipeles می گوید، اگر نقاط برجسته ای دارید که خارش و سوزش دارند، احتمالا شبیه یک عفونت هرپس سیمپلکس ساده است. او می گوید: “هرپس سیمپلکس محدود است و در حدود 7 تا 10 روز از بین می رود.” زخم ها ممکن است بعد از بهبودی دوباره بروز پیدا کنند، بنابراین به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید تا در مدیریت علائم با استفاده از کرم های موضعی و داروهای خوراکی به شما کمک کند.

حتما بخوانید: خواص عسل، مضرات، تاثیر بر معده و پوست و نکات مهم دیگر (تحقیقات جدید)

5- موهای زائد و آلودگی فولیکول های مو

دکتر Lipeles می گوید: “شایع ترین انواع برجستگی ها در دستگاه تناسلی، فولیکولیت است که بیش تر در اثر بریدگی تیغ ایجاد می شوند.” “در این شرایط باکتری ها در فولیکول مو رشد می کنند و باعث ایجاد تحریک و التهاب می شوند.” همچنین ممکن است موهای زائد زیر پوستی داشته باشید که مانند: جوش های قرمز و ملتهب به نظر می رسند.

به طور کلی موهای زائد زیر پوستی و فولیکولیت در افرادی که ناحیه لگن خود را با تیغ اصلاح می کنند رخ می دهد. اگر این اتفاق بیفتد، توصیه های پزشکی این است که مدتی از تیغ استفاده نشود و موها را برای علائم عفونت بررسی کنید و مراقب محرک های احتمالی ناشی از روش های اصلاح و مواد مورد استفاده خود باشید.

6- زخم های درماتیت

زخم های درماتیت زخم ها یا خراش هایی هستند که با خارش و ناراحتی همراه بوده و بسیار نادر هستند: طبق گفته های خدمات Alberta Heath، درماتیت به احتمال زیاد باعث ایجاد بثورات می شود که احتمالا ناشی از خارش تهاجمی و بیش از حد است. درماتیت دستگاه تناسلی می تواند ناشی از تحریک کننده های پوستی مختلف باشد، از ژل های حمام و محصولات بهداشتی گرفته تا انواع خاصی از لباس های زیر. درمان آن احتمالا شامل کرم های موضعی، آنتی هیستامین خوراکی و یا توصیه هایی در مورد تغییر جنبه های خاصی از روال زندگی شما برای کاهش عامل محرک است.

7- زگیل آبکی

Molluscum contagiosum یک بیماری مسری پوست است که غالبا به خاطر ارتباط جنسی گسترش می یابد (اما نه همیشه). این بیماری باعث ایجاد توده های کوچک و مومی می شود که غالبا دارای تورفتگی در قسمت بالا هستند. دکتر Lipeles می گوید: ” مولوسکوم کنتاژیوزوم در بسیاری موارد شبیه به زگیل تناسلی است.” “این زگیل آبکی ناشی از عفونت ویروسی است.”

آن ها مضر نیستند، گرچه تمایل دارند بیش تر در افرادی که سیستم ایمنی به خطر افتاده دارند، ظاهر شوند. بعضی از افراد تصمیم می گیرند که کاری در مورد آن ها انجام ندهند، اما شما می توانید آن ها را توسط پزشک متخصص و یا با نسخه دارویی از بین ببرید، که این تصمیم در صورتی که علائم خاصی مانند خارش در اطراف توده ها باشد، می تواند گزینه خوبی باشد. دکتر Lipeles می گوید: “در صورت عدم درمان، مولوسکوم کنتاژیوزوم می تواند شش ماه تا چهار سال دوام بیاورد”.

حتما بخوانید: صدها عکس از زگیل تناسلی را می توانید از اینجا مشاهده کنید!

8- آنژیوما

براساس اطلاعات كتابخانه ملي آمريكا، آنژيوما خوشه هاي كوچكي از رگ هاي قرمز و يا بنفش در يك توده است و کمی شبیه یک گیلاس به نظر می ‌رسند. آن ها پوست نازک با رگ های خونی شکسته هستند که در نگاه اول می توانند بسیار نگران کننده به نظر برسند. با این حال، کاملا خوش خیم و بی خطر هستند. معمولا به ندرت در مهبل یا واژن اتفاق می افتند، اما در صورت بروز علامت بدی نیست و برداشتن و از بین بردن آن ها به انتخاب شما بستگی دارد، که این کار از طریق فریز کردن، برداشتن یا اصلاح کردن انجام می شود.

9- سرطان مهبل

سرطان مهبل ممکن است به صورت توده، زخم باز یا خال خونین ظاهر شود که احتمالا همراه با خارش مداوم، لکه های تیره و بزرگ شده روی پوست، ترشحات و خونریزی و درد یا حساسیت است.

باید بدانید که سرطان مهبل بسیار نادر است. دکتر Lipeles می گوید: “معمولا برجستگی های دستگاه تناسلی نمی تواند علائم اولیه پیش سرطان یا سرطان باشد.” در انگلستان، پزشكان به طور متوسط ​​هر هفت سال یك بار موارد جدیدی از سرطان مهبل مشاهده می کنند، تقریبا 3.7 از هر 100000 زن. بنابراین خیلی محتمل است که توده ایجاد شده دلیل دیگری داشته باشد، پس در این صورت اولین قدم شما نباید جهش به سمت بدترین حالت باشد.

سرطان مهبل اغلب با استفاده از جراحی، به علاوه رادیوتراپی و شیمی درمانی درمان می شود و جدی است، بنابراین اگر شک دارید، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

در ادامه بخوانید: ساده ترین و موثرترین روش درمان گیاهی زگیل تناسلی با عسل

درمان زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی درمان‏های مختلفی دارند. در بعضی از مواقع، یک عمل جراحی کوچک و بدون بیهوشی می‎تواند به شما کمک کند تا در زمان کوتاهی زگیل روی پوستتان را بردارید. لیزر هم یکی از عوامل موثر بر زگیل‌های تناسلی است. اشعه‌های نور لیزر، بافت لیزر را می‌سوزانند و از بین می‏‎برند و زگیل خود به خود از سطح پوست جدا می‌شود. داروهای موضعی یکی دیگر از شیوه های درمان این ویروس هستند. در ادامه 3 داروی موضعی پرکاربرد را معرفی خواهیم کرد.

1-پماد پودوفیلین و پودوفیلوکس

word image 59

ویژگی ها

1-پودوفیلوتوکسین Podophyllotoxin که با نام پودوفیلوکس podofilox هم شناخته می شود از ریشه گیاه مینا که در شرق آمریکای شمالی رشد می کند استخراج شده است و در درمان زگیل تناسلی خارجی و مولوسکوم کاربرد دارد.

2-گونه دوم آن، Podophyllum hexandrum، هست که در مناطق کوهستانی هند رشد می کند و میزان پودوفیلوتوکسین فعال آن خیلی بیشتر است.

3-میزان اثربخشی دارو بین 45% و 77% و میزان عود 38% می باشد. ماندگاری زگیل ها پس از 5 هفته نشان دهنده ی شکست درمان است و در اینصورت گزینه های درمانی دیگری باید در نظر گرفته شوند.

4-پودوفیلوتوکسین با ممانعت از تکثیر سلول های آلوده به ویروس HPV از تکثیر و رشد آن ها جلوگیری می کند. در نهایت سلول های آلوده به ویروس مرده و سلول های سالم جایگزین آن می شوند.

نحوه مصرف

 • قبل از استفاده از دارو منطقه آسیب دیده را با آب و صابون بشورید و به طور کامل خشک کنید.
 • سپس از یک گوش پاک کن برای مالیدن کرم یا محلول بر روی هر کدام از زگیل ها استفاده کنید. بعد از مالیدن دارو مطمئن شوید که محل درمان کاملا خشک شود تا از تماس دارو با پوست سالم جلوگیری شود.
 • دارو را دو بار در روز بمدت ۳ روز متوالی استفاده کنید. این دوره می تواند هر هفته به مدت حداکثر ۵ هفته تکرار شود تا زگیل از بین برود.
 • مراقب باشید تا دارو با پوست سالم، چشم ها و نواحی مخاطی، داخل مجرای ادرای، داخل مقعد و واژن تماس پیدا نکند. در صورت تماس با این نواحی به مدت ۱۵ دقیقه منطقه ی آلوده را با آب شستشو دهید.
 • استفاده از وازلین و یا پماد زینک اکساید در پیرامون زگیل ها باعث عدم تماس دارو با پوست سالم می شود.

ممنوعیت مصرف

 • مصرف این دارو در بارداری و شیردهی توصیه نمیشود.
 • در صورت داشتن زخم باز از این پماد استفاده نکنید.

عوارض احتمالی

 • بروز التهاب بر روی محل زگیل ها در روزهای دوم و سوم
 • درد، قرمزی، خارش و زخم سطحی
 • از عوارض نادر میتوان به مسمومیت شدید سیستمیک اشاره کرد و علائمی مانند تهوع و استفراغ، دردشکمی و اسهال، ترومبوسیتوپنی، لوکوپنی و نارسایی کلیوی و مسمومیت کبدی را به وجود خواهد آورد.

2-کرم آلدارا

word image 1

ویژگی ها

1-این دارو با اثرگذاری که بر سیستم ایمنی دارد، شرایط بهبودی و درمان را مهیا می‌سازد. یعنی درمان با کشتن و حذف سلول‌های ویروسی یا سلول‌های سرطانی صورت می‌پذیرد.

2-کرم آلدارا به منظور درمان سوختگی‌های خورشیدی صورت، پوست سر، زگیل تناسلی، لک‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب سوختگی‌های شدید، سرطان پوست و زگیل تناسلی که بر روی آلت تناسلی مردان و اطراف آلت تناسلی زنان رخ می‌دهد، مورد مصرف قرار می‌گیرد.

نحوه مصرف

 • این پماد باید کمی قبل از خوابیدن استفاده شود و حدود ۶ الی ۱۰ ساعت بر روی پوست بماند.
 • در این شرایط معمولا یک مرتبه در روز، به هنگام خواب و سه بار در هفته به مدت ۳ هفته دارو باید مصرف شود.
 • طول مدت درمان به مدت ۴ هفته است و پس از آن در صورت باقی ماندن بیماری به مدت ۴ هفته دیگر درمان تکرار خواهد شد. اما هر دوره درمان نباید بیش از ۱۶ هفته ادامه داشته باشد.
 • ابتدا منطقه آسیب‌دیده را به‌خوبی با صابون ملایم و آب شستشو دهید و اجازه دهید کاملا خشک شود. سپس یک لایه نازک کرم را بر روی نقطه مورد نظر بمالید.
 • در مرحله بعد کرم را آرام ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود. ضمنا محتوی هر ساشه که حدود ۲۵۰ میلی‌گرم است برای درمان یک ناحیه ۲۰ سانتی‌متر مربعی کفایت می‌کند.
 • در طول درمان ناحیه پماد زده شده را با یک باند استریل هم می‌توانید بپوشانید.

ممنوعیت مصرف

 • در صورت وجود آلرژی به یکی از ترکیبات تشکیل دهنده دارو از این دارو استفاده نکنید.
 • در صورت وجود یک زخم باز نباید از پماد استفاده کنید تا زمانیکه زخم شما به خوبی التیام یابد.
 • در صورتی که زگیل داخل سوراخ مقعد یا سوراخ واژن یا کنار سوراخ ادرار ایجاد شده باشد نباید از این دارو استفاده کرد.
 • در صورت ابتلا به مشکلات خونی، بارداری و شیردهی و یا اختلال در سیستم ایمنی بدن از این دارو استفاده نکنید.
 • این دارو برای افراد زیر 18 سال توصیه نمیشود.

عوارض احتمالی

 • سخت شدن و تغییر رنگ پوست در ناحیه درمان
 • خونریزی و بروز توده‌های خونی
 • افزایش عفونت و جوش
 • خارش و سوزش و حساسیت
 • التهاب و قرمز شدن پوست

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان زگیلزگیل تناسلی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up