رازیانه و بادیان

فرق رازیانه و بادیان (و شباهت هایی که باید بدانید)

در تصویر بالا رازیانه سمت چپ و بادیان سمت راست است. رازیانه و بادیان (به انگلیسی fennel و anise) دو گیاه شبیه به هم هستند که رایحه تولید می‌ کنند و حاوی ترکیباتی شبیه شیرین بیان بوده و بسیاری از افراد این دو مورد را با یکدیگر اشتباه می ‌گیرند.

رازیانه چیست؟

رازیانه گیاهی با ساقه ضخیم، برگ‌ های پر مانند و گل‌ های زرد روشن است‌. مربوط به نواحی مدیترانه‌ ای است. برای اهداف مختلفی از این گیاه استفاده می ‌کنند. معمولاً قسمت سفید داخل آن را به عنوان سبزیجات مورد استفاده قرار می ‌دهند. رازیانه را به صورت خشک شده شبیه به ادویه هم به فروش می‌ رسانند.

بعضی از آشپزان از برگ رازیانه هم برای بعضی از غذاها استفاده می ‌کنند. روغن رازیانه هم در سراسر دنیا استفاده می ‌شود. رازیانه را معمولاً با گیاه بادیان اشتباه می ‌گیرند. علت هم شکل دانه ‌ها است که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ طعم شبیه به یکدیگر هستند.

حتما بخوانید:

گیاه بادیان چیست؟

بادیان هم یک گیاه با برگ‌ های پر مانند و همراه با شکوفه سفید است. مربوط به شرق مدیترانه و جنوب غرب آسیا می‌ شود. دانه‌ های آن در واقع همان ثمره و میوه این گیاه هستند. بادیان به صورت ادویه هم به فروش می ‌رسد. معمولاً در نواحی شمالی آمریکا بیشتر یافت می شوند.

شاید خیلی از شما هم بادیان را با رازیانه اشتباه بگیرید، زیرا دانه‌ های آن از لحاظ ظاهری و طعم خیلی شبیه به یکدیگر هستند.

شباهت ‌های بادیان با رازیانه

بادیان و رازیانه شباهت ‌های زیادی دارند که شامل موارد زیر است:

طعم: رازیانه و بادیان دارای خواص رایحه درمانی هستند، طعمی شبیه به شیرین بیان سیاه دارند. شباهت طعم آنها باعث شده که دیگران آن ها را با یکدیگر اشتباه بگیرند.

بافت و سایز: هر دو گیاه دانه خیلی کوچکی دارند و بعد از این که کشت می ‌شوند، خشک می‌ گردند و بعد آنها را برای فروش ارسال می ‌کنند. هر دو را معمولاً به شکل ادویه هم به فروش می ‌رسانند‌.

استفاده به عنوان ادویه: همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، به خاطر شباهتی که در طعم دارند، به عنوان ادویه هم می ‌توان آن ها را جایگزین یکدیگر کرد.

تفاوت بین رازیانه و بادیان

پیش از این شباهت ‌ها را گفتیم و ممکن است شما این دو مورد را با یکدیگر اشتباه بگیرید اما تفاوت‌ هایی هم بین آن ها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

نوع مصرف: بزرگ ترین تفاوتی که بین رازیانه و بادیان وجود دارد، این است که قسمت‌ های مختلفی از آن ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. آشپزان معمولاً هم قسمت دانه و هم پیاز گیاه رازیانه را مورد استفاده قرار می ‌دهند و آن را به صورت ادویه هم در می ‌آورند اما استفاده اصلی از بادیان به صورت ادویه است.

طعم خاص: رازیانه و بادیان طعمی شبیه به شیرین بیان سیاه دارند. کمی تفاوت بین آن ها دیده می ‌شود. دانه رازیانه معمولاً شیرینی کمتری نسبت به بادیان دارد. طعم آن هم ضعیف تر است. دانه بادیان طعم شیرین ‌تری دارد و شباهت آن به شیرین بیان سیاه هم بیشتر است.

استفاده در فرهنگ های مختلف: اگرچه می ‌توانید رازیانه و بادیان را به جای یکدیگر در آشپزخانه استفاده کنید. اما معمولا در سنت و فرهنگ های مختلف؛ استفاده های متفاوتی از آنها می ‌شود؛ به طور مثال رازیانه بیشتر در هند و شرق میانه و گاهی اوقات چین کاربرد دارند اما بادیان در سراسر جهان استفاده می ‌شود و حتی ردپای آن در بیسکویت ‌های ایتالیایی و کلوچه ‌های آلمانی هم مشاهده شده است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بادیانرازیانه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up