واریکوسل چیست

واریس بیضه نام دیگر واریکوسل می باشد. این بیماری که برای مردان اتفاق می افتد، به نوعی پیچ خوردگی شبکه وریدی بیضه می گویند. شیوع این بیماری اغلب در مردان نابارور 20 سال به بالا می باشد. همپنین بروز این بیماری برای پسران زیر 10 سال بسیار نادر بوده و تعداد بسیار کمی از آن گزارش شده است. اغلب اوقات افراد واریکوسل و ناباروری را به هم مرتبط می دانند. اما گاهی اوقات بیماران مبتلا به این بیماری با مشکل ناباروری روبرو نیستند.

1 4

واریکوسل یا واریس بیضه چیست؟

در این بیماری عروق بزرگ شده و همانند واریس در بقیه اعضا مانند پاها می باشد. اغلب واریس ها در سراسر بدن با گذر عمر و بیشتر در دهه های چهارم به بعد اتفاق می افتد. اما این بیماری برای افراد در سنین 15 تا 30 بیشتر گزارش می شود. این نکته که واریکوسل ها پس از گذر زمان بزرگ می شوند، امری طبیعی است و به همین علت افراد بیشتر دچار مشکل خواهند شد. در این بیماری ظاهر بیضه ها همانند کیسه خواهد شد و پس از گذشت زمان آتروفی بیضه اتفاق می افتد. این اتفاق بیشتر در بیضه چپ رخ می دهد. این عارضه در میان مردان تقریبا شایع بوده به طوری که در میان هر 6 مرد، یک نفر مبتلا به این بیماری است.

دلایل ایجاد واریکوسل

تمامی اتفاقاتی که باعث شود دریچه های لانه کبوتری داخل وریدی دچار مشکل شود و جریان خون در آن ها خلاف همیشه باشد، این اتفاق خواهد افتاد. جریان خون در این عضو به درستی صورت نگرفته و به همین علت بیضه ها دچار اختلال می شوند. در نهایت تمامی این اتفاقات، رگ ها در بیضه گشاد خواهند شد که این مشکل اصلی می باشد. علت واریکوسل در مردان هنوز به طور کامل مشخص نشده است. سیگار کشیدن در مردان از عوامل تشدید کننده واریکوسل شناخته می شود.

روش تشخیص واریکوسل چیست؟

به یاد داشته باشید که معاینات بالینی موثرترین روش در تشخیص این بیماری می باشد. احتمال مراجعه این بیماران به دلیل ناباروری بسیار بالا است. هم چنین پزشک در ابتدا دو یا سه بار آزمایش منی را برای بیمار خواهد نوشت تا تصمیم گیری درستی انجام دهد. آزمایشگاه های مخصوصی این کار را انجام می دهند. هم چنین باید معاینه با دست انجام پذیرد. این معاینات باید به وسیله دست و در حالت ایستاده انجام گیرد. این معیانات در حالت هایی مانند زور زدن انجام می گیرد. هم چنین شکل واریکوسل، شباهت به واریس پا یا کیسه پر از کرم بودن، میران و شدت بیماری را مشخص خواهد کرد. برای مرحله بعدی معاینه باید بیمار خوابیده و مجددا کارها به صورت خوابیده تکرار شود، تا تاثیر دراز کشیدن بر واریکوسل مشخص شود. در صورت نبود تغییرات برای ازمایش های تکمیلی، پزشک سونوگرافی(داپلر یا رنگی) شکم و لگن را خوهد نوشت.

👈 قیمت تور فرانسه 👉

علائم واریکوسل

بسته به هر فرد، این بیماری ممکن است با هیچ علائمی همراه نباشد. اما ممکن است در بعضی افراد نشانه های واریکوسل علائمی مانند برآمدگی در یک یا هر دو بیضه‌، تورم کیسه بیضه، بزرگ شدن یا پیچ خوردن محسوس سیاهرگ ‌ها در کیسه بیضه که غالباً ظاهری شبیه به یک کیسه پُر از کرم پیدا می‌کند و احساس درد بروز کند. بعضی از بیماران با علائمی مانند دردی که با ایستادن یا تحرک بدنی، به ویژه در زمان های طولانی مدت‌، افزایشی باشد، در طول یک روز درد بیشتر می شود و درد کاهشی در حالت دراز کشیده به پشت به دکتر مراجعه کرده اند.

عوارض واریکوسل

به علت کم شدن تستسترون ها در افراد، ناباروری اتفاق می افتد. اغلب کم شدن تولید اسپرم ها و کیفیتشان به دلیل واریکوسل رخ می دهد. باید توجه داشته باشید ه در بعضی از بیماران واریکوسل بر روی تولید اسپرم ها تاثیر نذاشته و ممکن است با علامت های دیگری بروز کند. امکان آتروفی بیضه که همان رشد غیر طبیعی بیضه ها یا کوچک شدن آن ها است، وجود دارد. هم چنین تاثیر این بیماری بر انزال زودرس نامشخص است. اغلب افراد مبتلا به واریکوسل، دچار اختلال سلول های لایدینگ خواهند شد.

2 4

جلوگیری از واریکوسل

برای جلوگیری از این بیماری راه هایی مانند حفظ سلامت سیستم عروقی، کنترل و نرمال نگه داشتن فشار خون و وزن بدن، داشتن تحرکات ابتدایی و ساکن نبودن، تحت فشار قرار ندادن کشاله ران، نکشیدن سیگار و نویدن مایعات هیدارته وجود دارد. مهم ترین دلیل ایجاد این بیماری آسیب دیدن دریچه وریدها می باشد. به همین دلیل اصلی ترین کار، مراقبت از قلب و عروق است. از موادی مانند ویتامین ها، فیبرها و آنتی اکسیدان ها استفاده کنید. هرچه فشار خون و وزن شما بالاتر باشد، خون داخل وریدهای شما نیز افزایش خواهد یافت و به همین دلیل مشکلات وریدی بیشتر خواهد شد. به طور پیوسته ورزش های سبک را انجام دهید. هر چه کمتر به پایین تنه خود نیرو وارد کنید یا ان را تحت کشش بگذارید، برای مبتلا نشدن به این بیماری بهتر است. روزانه از آبمیوه های طبیعی استفاده کرده تا سلامت شما تضمین گردد. اصلی ترین دلیل برای آسیب دیدن سیستم عروقی بدن، سیگار کشدن مداوم شناخته می شود. تمامی موارد گفته شده از دلایل ایجاد واریکوسل می باشند.

نحوه درمان واریکوسل

به یاد داشته باشید که در بعضی موارد این بیماری خوش خیم بوده و نیازی به درمان ندارد. اما در صورت تشخیص پزشک، تنها راه برای درمان این بیماری عمل جراحی می باشد. عواملی مانند وضعیت تاهل، سن و شدت بیماری در مریض از عوامل تاثیر گذار برای توصیه پزشک به جراحی است. این بیماری در 3 گرید و درجه اتفاق می افتد. درجه 3 وریدها در حالت ایستاده قابل دیدن، درجه 2 وریدها در حالت ایستاده قابل لمس و در درجه 1 وریدها را در زمان زور می توان لمس کرد. نوع دیگری از این بیماری با نام ساب کلینیکال وجود دارد که فقط در زمان  سونوگرافی می توان آن را تشخیص داد. در در جه 2 و 3 در هنگام ناباروری جراحی الزامی است. دیگر دلیل عمل جراحی، اختلالات در آزمایش منی می باشد. یکی از راه های درمان این بیماری فرستادن لخته از طریق پوست است. پنج نوع جراحی برای این بیماری وجود دارد که یکی از آنها روش آمبولیزاسیون می باشد

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up