واریکوسل

جدیدترین و بهترین روش درمان بیماری واریکوسل در کمترین زمان

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه‌ها است. از آنجایی که این بیماری در بین مردان شایع است لازم است تا شما را با این بیماری و روش های درمانی آشنا کنیم. حدود15درصد مردان به این بیماری مبتلامیشوند و در بین مردان نابارور حدود40 درصد به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. در ادامه شما را با این بیماری آشنا کرده و بهترین روش های درمان آن را ارائه خواهیم داد.

واریکوسل چیست؟

آناتومی آلت تناسلی مردان به گونه ای است که بیضه ها همراه با سرخرگ ها و سیاهرگ ها درون کیسه ای پوستی قرار دارند. سیاهرگ وظیفه خونرسانی ب آلت تناسلی دارد ، حال زمانی که مسیر این جریان با مشکل مواجه شود سیاهرگ ها ورم میکنند و بزرگ میشوند. این بیماری ظاهری شبیه به واریس پا دارد.

انواع بیماری واریکوسل و نحوه تشخیص آن

1-واریکوسل گرید 1: واریکوسل خفیف هیچگونه رگ های واریسی ندارد و پزشک با معاینه فیزیکی میتواند آن را تشخیص دهید. همچنین در این نوع واریکوسیز ورید های بیضه در تست داپلر رنگی، ممکن است نیاز به حبس نفس و زور زدن داشته باشید.

2-واریکوسل گرید 2: در این نوع از واریکوسل علائم ظاهری واریسی وجود دارد اما با لمس کردن میتوان متوجه آن شد. در این رده از واریکوسل بدون حبس نفس هم در تست اولتراسوند دیده می شود.

3-واریکوسل گرید 3: واریکوسل گرید 3 همان واریکوسل شدید است. در این واریکوسل به معاینه فیزیکی نیازی نیست و رگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

علائم بیماری واریکوسل

 • ورم ها و برامدگی های داخل کیسه بیضه
 • رگ های بزرگ شده و پیچ خورده در کیسه بیضه
 • درد در ناحیه کیسه بیضه
 • بزرگی بیضه ها
 • عدم تقارن بيضه ها
 • درد بيضه
 • کاهش تعداد اسپرم ها
 • توده یا گره ای داخل بیضه
 • درد بعد از فعالیت های شدید
 • دردی با گرمای هوا

عوارض واریکوسل

1-ناباروری، کاهش تعداد اسپرم و حرکت کم اسپرم

2-کوچک شدن بیضه و درد مزمن

درمان واریکوسل

اغلب واریکوسل درمان نمیشود. درمان برای مردانی توصیه میشود که:

 • مشکلات باروری داشته باشند
 • درد
 • بیضه ی چپ رشد آهسته تری نسبت به راست داشته باشد.

روش های درمانی

1-جراحی

1-جراحی باز: جراحی باز از طریق یک برش 1 اینچی انجام میشود. جراح برای دیدن رگهای کوچک از ذره بین یا میکروسکوپ استفاده میکند. جراحی میتواند تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام میشود. مزیت این روش حفظ شریان –سرخرگ- و عروق لنفاوی و عصب می‌باشد و میزان عود نیز کمتر است -حدود ۱ تا ۲٪-

2-جراحی لاپاروسکوپی: روش جراحی با لاپاروسکوپ که با ایجاد حدود سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم برای ایجاد فضای کافی برای کار انجام می‌شود. جراح از طریق یک دوربین خاص درون بدن را میبیند. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام میشود؛ اما در این روش احتمال آسیب عروق بزرگ یا روده‌ها یا مثانه و… هر چند ناشایع وجود دارد.

3-آمبولیزاسیون پوستی: آمبوایزاسیون بوسیله ی رادیولوژیست انجام میشود. رادیولوژیست لوله ای را از طریق گردن یا کشاله ران وارد بدن کرده و از این طریق جراح می تواند رگ های آسیب دیده را مسدود کند. از اشعه ی ایکس برای بررسی رگهای بزرگ شده ی pampiniform plexus استفاده میکنند. سپس کویل ها یا بالن ها از طریق لوله باز میشوند تا رگها را مسدود کند. این جریان خون را در رگهای pampiniform plexus قطع میکند و واریکوسل بهبود میابد. این روش اغلب با بیهوشی عمومی انجام میشود. این عمل چند ساعت طول میکشد.

2-تغییر سبک زندگی

1-کاهش مصرف غذاهای سودازا مانند سرخ کردنی ها، گوشت گاو و گوساله، گوشت های یخی و مانده، پنیر کهنه، ماست ترش، انواع غذاهای مصنوعی و به ویژه فست فودها،چای، عدس، بادنجان، فلفل دلمه ای و …

2-پرهیز از گرسنگی، بی خوابی، استرس و خستگی جسمی و روحی

3- ورزش های سنگنین همچون وزنه برداری و پرورش اندام برای مبتلایان به وارکوسل خطرناک است و بهترین ورزش ها را میتوان والیبال و یا بسکتبال دانست. همچنین بهتر است مبتلایان به واریکوسل پیاده روی تند داشته باشند.

3-داروهای گیاهی

1-خاکشیر: صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوش ریخته کمی شیرین و میل کنید. اگر خاکشیر را نیم کوب کرده و نیز بگذارید به اندازه ۵-۴ قل بجوشد، اثر درمانی آن افزوده خواهد شد. این کار را بهتر است ۴-۳ ماه ادامه دهید.

2-افتیمون: یک روز درمیان، یک قاشق غذاخوری افتیمون را در یک پارچه نخی ریخته چهار طرف آن را گرفته با حالتی مشابه استفاده از چای کیسه ای، ۳۰ بار داخل یک لیوان شیر که در حد جوش آمدن داغ شده است فرو برده در انتها، پارچه را به لبه های لیوان فشار داده تا عصاره افتیمون کاملا وارد شیر شود. سپس شیر را کمی شیرین و میل کنید. البته اگر با خوردن شیر مشکل دارید می توانید دارو در آب جوش عصاره گیری کنید.

3-دم نوش گل گاوزبان و سنبل طیب: یک قاشق غذاخوری گاوزبان، حدودا همین مقدار سنبل طیب، ۵ عدد عناب (که با چنگال خراش داده شده باشند) یا یکی دو عدد لیمو امانی (سوراخ شده) را با دو لیوان آب روی شعله کم بجوشانید تا یک لیوان بماند. سپس صاف کرده و آن را شیرین و سپس میل کنید. این دم نوش خوش طعم و خوش رنگ، یک آرام بخش فوق العاده است که تقریبا با همه مزاج ها سازگاری دارد.

4-سکنجبین: ۲ لیوان عسل، ۲ لیوان عرق نعنا و ۱ لیوان سرکه انگور طبیعی را با هم مخلوط کنید و هر شب یک سوم لیوان آن را با دو سوم لیوان آب مخلوط و یک ساعت پس از شام، تا سه چهار ماه میل کنید.

9 غذای برتر برای تقویت سیستم ایمنی

4-ماساژ درمانی

 • برای این کار، هر شب، روی کیسه بیضه ها و به خصوص قسمت های بالای آن را ربه مدت حداقل دو تا سه ماه، با روغن بابونه (و اگر در دسترس نبود با روغن کنجد و یا روغن زیتون یا مخلوطی از این دو) ماساژ دهید.
 • ماساژ را به آرامی انجام دهید و آن را تا وقتی که روغن کاملاً جذب پوست بیضه شود ادامه دهید.
 • این روغن مالی علاوه بر کمک به بهبودی واریکوسل، به خودی خود هم در افزایش کیفیت اسپرم مؤثر است.

5-درمان دارویی (تنها داروهای موثر)

1-قرص ونوویتال: قرص ونوویتال یک داروی گیاهی شامل عصاره شاه بلوط است که دارای خاصیت ضد انعقادی می باشد. این قرص با بهبود جریان برگشتی وریدی، مانع از رسوب پروتئین ها در دیواره ی دریچه های لانه کبوتری می شود. با این حال قرص ونوویتال به تازگی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و استفاده از آن به عنوان درمان قطعی واریکوسل تایید نهایی نشده است.

2-کلومنیس سیترات: مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد.

3-آمپول HCG: که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.

4-قرص بروموکریپتین: قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند.

5-آمپول GNRH: در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.

6- مکمل ویتامین: ویتامین E، مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

6-روشهای درمانی طبق طب سنتی

 • بادکش گذاری: یک شب درمیان، پایین کمر و زیر شکم را بادکش بگذارید و این کار را تا دو ماه ادامه دهید.
 • حجامت: بهتر است با مشورت فرد مجرب، یک یا دو مرحله حجامت عام و یک مرحله حجامت پوبیس (عانه) برای فرد انجام شود.
 • زالو اندازی: ۴-۳ نوبت زالو انداختن روی بیضه، معمولا واریکوسل را درمان کرده، کیفیت اسپرم را بالا خواهد برد. این کار به قدری ساده است که در صورت ضرورت، بیماران، خودشان نیز می توانند اقدام به این کار کنند. در هر نوبت، یک یا دو زالوی ریز تا متوسط به ازای هر بیضه کافیست. بهتر است زالوها قسمت بالایی بیضه را بگیرند اما اگر سایر مناطق را هم گرفتند اشکالی ندارد.

بهترین و جدیدترین روشهای طبیعی پاکسازی ریه


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
داخلیدرد بیضهواریکوسل

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام خسته نباشید چندروز یکبار زالو انداخته بشه وامکان داره زالو بجز رگهای واریسی جای دیگه رو بگیره و خطری برای بیضه داشته باشه ؟همسرم از زالو میترسه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up