در حال شیردادن نوزاد

10 تا از اشتباهات رایج زنان در دوره شیردهی و راههای برطرف کردن آنها

تغذیه با شیر مادر سخت نیست، اما هر کس اشتباهاتی در این زمینه دارد. ممکن است کودک شما یک سینه را ترجیج دهد یا اینکه پیروی از مسایل گفته شده توسط ماما برایتان سخت باشد. به این ترتیب سعی میکنید تا به شیوه ی خود عمل کنید. با سایت سالم زیبا همراه باشید تا اشتباهات رایج شیردهی و روشهای برطرف کردن آن را بیاموزید.

1- فکر می کنید درد داشتن طبیعی است

اگرچه درد در ابتدای شیردهی طبیعی است اما درد دایمی نرمال نیست. این یک اشتباه است که فکر کنید درد در زمان شیردهی طبیعی است. بهتر است بدانید که اگر با شیردادن، سینه‌های شما دردناک شده و باعث آسیب رساندن به نوک سینه مادر شده، نشان دهنده آن است که چیزی سر جایش نیست و احتمالا مشکلی وجود دارد. در صورت امتداد چنین نشانه‌ هایی در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و سعی در درمان آن داشته باشید.

2- تغذیه نوزاد براساس برنامه ی زمانی مشخص

مادرانی که فکر می کنند باید کودک را براساس یک برنامه غذایی منظم تغذیه کنند، سخت در اشتباه ند. تغذیه ی کودک براساس برنامه ی مشخص موجب کاهش میزان شیر و کاهش چربی آن میشود. بهتر است فقط هنگام گرسنگی، کودک خود را تغذیه کنید نه در یک زمان مشخص.

3- بطری دادن به نوزاد در ابتدای شیردهی

یکی دیگر از اشتباهات رایج شیردهی، عادت دادن کودک به بطری است. از آنجاییکه تغذیه با بطری نسبت به تغذیه با پستان مادر بسیار آسانتر است، کودک بطری را ترجیح میدهد و این شیردهی را مشکل میکند. بنابراین سعی کنید بجای تغذیه با بطری، از شیرخود به فرزندتان بدهید. اگر هم زمانی تصمیم گرفتید شیرخشک به نوزاد بدهید یکی از این 3 تا را انتخاب کنید!

word image 40

4- فکر میکنید که مقدار شیر شما برای نوزادتان کافی نیست

یکی دیگر از اشتباهات رایج مادران این است که فکر میکنند شیر آنها برای سیر شدن نوزادشان کافی نیست. اگر وزن گیری و دفع کودک نرمال است، به معنی کافی بودن میزان شیر میباشد. تنها در زمان گرسنه بودن نوزاد به او شیر دهید و به خودتان اعتماد کنید!

حتما بخوانید: زنان شیرده این 36 غذا را مصرف کنند تا نوزادشان آرام و سالم بماند!

5- بدلیل اینکه فکر میکنید میزان شیرتان کم است، از شیر خشک استفاده میکنید

این یک باور غلط است و اضافه کردن شیرخشک به تغذیه ی نوزاد تنها موجب کاهش میزان شیر شما میشود. اگر فکر میکنید میزان شیرتان کم است، با پزشک مشورت کنید.

6-میزان شیرتان را با مقدار شیر دوشیده شده قضاوت میکنید

میزان شیر مادر در هرروز متفاوت است پس با کم شدن میزان شیر در یک روز، تصور نکنید که مقدار آن ناکافی است. می توانید مقدار شیرتان را به این روش زیاد کنید!

7-از دوشیدن شیر خود اجتناب میکنید

یکی از بهترین راهها برای افزایش میزان شیر، دوشیدن و خارج کردن آن از بدن است. با اینکار بدن یاد میگیرد که باید میزان شیر بیشتری تولید کند.

8- حذف مواد غذایی مختلف از رژیم غذایی

کریستین گورلی، متخصص مشاوره تغذیه میگوید یکی از اشتباهات رایج در دوران شیردهی مادران، حذف برخی مواد غذایی از رژیم غذایی است. مادران میتوانند بدون اینکه مشکلی برای کودکشان ایجاد شود، از مواد غذایی دلخواه خود استفاده کنند. اگر فکر میکنید کودکتان به برخی مواد غذایی آلرژی دارد، میتوانید از خوردن آن اجتناب کنید اما تغذیه ی مادر در زمان شیردهی، محدودیت خاصی ندارد.

حتما بخوانید: 10 گام برای خوش طعم و مقوی تر شدن شیرمادر (قطعی و سریع)

9- احساس می کنید امیدتان را از دست داده اید

بسیاری از مادران پس از زایمان احساس افسردگی و ناامیدی میکنند. سعی کنید روحیه ی خود را بدست آورید و همراه با نوزادتان از زندگی لذت ببرید. بسیاری از مادران در ابتدا با شیردهی مشکل دارند پس از دیگران کمک بخواهید تا این دوران سپری شود. هر سوالی دارید در بخش نظرات با کارشناسان ما مطرح نمایید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkنکات شیردهی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up