کلوتریمازول 1 درصد

پماد کلوتریمازول ۱ درصد برای چیست+ طریقه مصرف پماد کلوتریمازول

کلوتریمازول (Clotrimazole) 1 درصد نوعی پماد است که برای درمان عفونتهای قارچی پوست استفاده می شود تا علائمی مثل خارش و سوزش را کاهش بدهد. کلوتریمازول داروی رایجی است و از آن در کنار داروهای دیگر برای درمان عفونتهای قارچی در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. اگر دنبال راه حل ساده ای برای درمان برفک یا سایر عفونتهای مخمری هستید پماد کلوتریمازول ۱ درصد بهترین دارو برای کاهش علائم شماست. این دارو بدون نسخه هم عرضه می شود؛ ولی توصیه می کنیم قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

موارد مصرف پماد کلوتریمازول ۱

از این پماد برای درمان عفونتهای قارچی زیادی استفاده می شود. رایج ترین موارد مصرف پماد کلوتریمازول ۱ عبارتند از:

 • برفک دهان، واژن و اندام تناسلی
 • بیماری پای ورزشکاران
 • عفونت درماتوفیتوز
 • بثورات قارچی ناشی از تعریق
 • بثورات قارچی پوشک

برفک چیست؟

برفک نوعی عفونت قارچی رایج است که وقتی تعادل باکتریهای خوب و بد در بدن به هم می خورد و قارچهایی به نام کاندیدا شروع به رشد می کنند بروز می کند. شایعترین قسمتهایی که درگیر عفونت برفک می شوند واژن، دهان و اندام تناسلی هستند. برفک واژن معمولا با سوزش، خارش و قرمزی در واژن و ترشحاتی مثل پنیر دَلمه بسته همراه است. برفک واژن معمولا جای نگرانی ندارد و در صورتی که تحت درمان مناسب قرار بگیرید در عرض یک هفته از بین می رود.

روش مصرف پماد کلوتریمازول واژینال، عوارض، بارداری و نکات دیگر

پماد کلوتریمازول ۱ درصد چطور برفک یا عفونت قارچی را درمان می کند؟

کلوتریمازول 1 درصد یک پماد ضد قارچ است که به دسته داروهایی به نام ایمیدازول تعلق دارد. این پماد با از بین بردن قارچهای مخمر که عامل عفونت هستند عمل می کند. همین باعث می شود که کلوتریمازول 1 درصد درمان موثری برای بسیاری از عفونتهای قارچی مختلف در سراسر بدن از جمله برفک واژن، دهان، بیماری پای ورزشکاران و کرمهای حلقوی باشد.

آیا در دوران بارداری و شیردهی می توان از پماد کلوتریمازول ۱ درصد استفاده کرد؟

با اینکه امکان استفاده از این دارو در دوران بارداری و شیردهی وجود دارد؛ اما توصیه می کنیم قبل از مصرف این دارو و هر داروی دیگری در این دوران با پزشک یا داروساز مشورت کنید. با این کار مطمئن می شوید که پماد کلوتریمازول ۱ درصد برای شما و کودکتان بی خطر است.

اگر پزشک برایتان پماد کلوتریمازول ۱ درصد تجویز کرده آن را دقیقا طبق دستورالعمل گفته شده استفاده کنید. اگر پزشک به شما اجازه داده که در دوران شیردهی از این پماد استفاده کنید حواستان باشد که قبل از شیر دادن به نوزاد پماد با سینه هایتان تماس پیدا نکند.

آیا در صورت مصرف داروهای دیگر می توان از پماد کلوتریمازول ۱ درصد هم استفاده کرد؟

تحقیقاتی که تا الان انجام شده نشان می دهد که پماد کلوتریمازول ۱ درصد با هیچ داروی دیگری تداخل ندارد و این یعنی با خیال راحت می توانید از این دارو در کنار سایر داروهای مصرفیتان استفاده کنید. با همه اینها همچنان توصیه می شود قبل از مصرف پماد کلوتریمازول پزشک یا داروساز را در جریان سایر داروهای مصرفی خودتان اعم از داروهای با نسخه و بدون نسخه و همینطور داروهای گیاهی، ویتامینها و مکملها قرار بدهید تا کاملا مطمئن شوید مصرف آن برایتان مشکلی ایجاد نمی کند.

4 تا از بهترین پمادهای ضد قارچ پوستی خارجی

آیا می توان از کلوتریمازول و فلوکونازول به طور همزمان استفاده کرد؟

بله، معمولا برای درمان برفک از ترکیب پماد کلوتریمازول و قرص فلوکونازول (fluconazole) به طور همزمان استفاده می شود. فلوکونازول هم داروی ضد قارچی دیگریست که استفاده از آن در کنار کلوتریمازول تاثیر درمان را بیشتر می کند. اگر می خواهید از ترکیب این دو دارو برای درمان خودتان استفاده کنید باز هم توصیه می کنیم اول با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

در صورت استفاده از کلوتریمازول برای برفک واژن یا آلت تناسلی می توان رابطه جنسی داشت؟

موقع استفاده از پماد کلوتریمازول برای درمان برفک واژن می توانید رابطه جنسی داشته باشید، اما قبل از آن باید چند نکته را در نظر بگیرید. با اینکه برفک واژن بیماری مقاربتی نیست اما می تواند در حین رابطه جنسی به شریک جنسی شما منتقل شود؛ حتی اگر در حال استفاده از پماد کلوتریمازول برای درمان آن باشید.

علاوه بر این، کلوتریمازول تاثیر کاندوم، دیافراگم و هر نوع وسیله ضد بارداری لاستیکی را کم می کند. اگر رابطه جنسی دارید و معمولا از این نوع وسایل برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنید باید در مدت استفاده از کلوتریمازول و حداقل 5 روز بعد از قطع مصرف این دارو از یک روش پیشگیری دیگر به جای روشهای گفته شده استفاده نمایید. ضمنا پماد کلوتریمازول نمی تواند جلوی انتقال بیماریهای مقاربتی به شریک جنسی را بگیرد.

نحوه استفاده از پماد کلوتریمازول ۱ درصد

قبل از مصرف این دارو دستهایتان را کاملا بشویید و خشک کنید. یک لایه نازک از پماد را روی ناحیه مورد نظر بگذارید و به آرامی بمالید. این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام بدهید. برای درمان ناحیه ای به اندازه کف دست، فقط به حدود نیم سانتی متر پماد نیاز است.

برای درمان برفک حداقل 2 هفته و برای درمان سایر عفونتها باید حداقل 1 ماه از این دارو استفاده کنید. اگر از پماد کلوتریمازول ۱ درصد برای درمان بیماری پای ورزشکاران استفاده می کنید حتما قبل از مصرف پاها و مخصوصا نواحی بین انگشتهای پا را کاملا بشویید و خشک کنید.

حتما بخوانید: 14 نکته بسیار مهم درباره روش درمان عفونت رحم با عسل

موارد منع مصرف پماد کلوتریمازول ۱ درصد

اگر به کلوتریمازول یا هر کدام از ترکیبات موجود در این دارو حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید. قبل از استفاده از این محصول برای کودکان حتما با پزشک یا داروساز صحبت کنید. با اینکه کلوتریمازول را می توان برای درمان بثورات قارچی پوشک هم استفاده کرد؛ ولی دلایل مختلفی باعث بروز این بیماری می شوند. بنابراین اول پزشک باید کودک را معاینه کند تا مطمئن شوید که این دارو برایش مناسب است. اگر شک دارید که کودکتان دچار عفونت قارچی شده یا نه، حتما به پزشک مراجعه کنید و سر خود دارو مصرف نکنید.

عوارض جانبی پماد کلوتریمازول ۱ درصد

این دارو هم درست مثل همه داروهای دیگر می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود؛ اما همه این عوارض را تجربه نمی کنند. عوارض جانبی زیر نشانه واکنش حساسیت شدید به کلوتریمازول است:

 • کهیر
 • مشکل در بلع یا نفس کشیدن
 • تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • حالت تهوع
 • غش کردن، احساس ضعف و یا سرگیجه

در صورت بروز هر یک از این عوارض، مصرف دارو را قطع کرده و فورا به پزشک مراجعه کنید. سایر عوارض جانبی پماد کلوتریمازول ۱ درصد شامل واکنشهای پوستی می شوند که نشانه حساسیت به دارو هستند. این عوارض شدت کمتری دارند و عبارتند از:

 • خارش
 • کهیر
 • تاول
 • احساس بیماری و ناراحتی عمومی
 • سوزش پوست
 • تورم
 • تحریک
 • قرمزی
 • پوسته پوسته شدن

در صورتی که دچار هر یک از عوارض شدید یا هر نوع عارضه جانبی دیگری شدید در اسرع وقت باید به پزشک مراجعه کنید.

نحوه نگهداری پماد کلوتریمازول ۱ درصد

دارو را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگه دارید. اگر تاریخ انقضای چاپ شده روی بسته محصول به پایان رسیده آن را مصرف نکنید.

حتما بخوانید: قارچ پوست سر- تاثیر بر ریزش مو، درمان طبیعی، شامپوها

نکات مهم درباره پماد کلوتریمازول ۱ درصد

 • اگر به بیماری زمینه ای خاصی مبتلا هستید یا داروی دیگری مصرف می کنید قبل از مصرف پماد کلوتریمازول ۱ درصد حتما با پزشک یا داروساز صحبت کنید. اگر بعد از مصرف پماد کلوتریمازول علائم بیماریتان بدتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر باردار یا شیرده هستید و یا قصد بارداری دارید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید. در صورت ابتلا به هر نوع حساسیت نیز قبل از مصرف دارو باید با پزشک یا داروساز صحبت کنید.
 • این دارو و هر داروی دیگری را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
 • قبل از استفاده از پماد کلوتریمازول ۱ درصد راهنمای موجود در بسته محصول را مطالعه کنید.
 • هر گرم از این پماد حاوی 10 میلی گرم کلوتریمازول (یعنی 1 درصد وزنی- وزنی) است. سایر ترکیبات این دارو شامل بنزیل الکل، پلی سوربات 60، ستیل استر وکس، الکل ستئاریل، سوربیتان مونو استئارات، اکتیل دودکانول و آب تصفیه شده می شوند.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkکلوتریمازول

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up