قارچ پوست سر

تاثیر قارچ پوست سر بر ریزش مو، شامپوها و تصاویر آن

قارچ پوست سر یک عفونت قارچی است. این عفونت برروی پوست سر و موها اثر میگذارد و موجب لکه های کوچک، خارش و پوسته ریزی پوست سر میشود. این بیماری یک عفونت بسیار مسری است که از طریق تماس افراد با حوله، کلاه، برس و بالش فرد آلوده منتقل میشود. قارچ پوست سر در کودکان بیشتر شایع است اما میتواند در هر سنی اتفاق بیفتد.

علت ها

قارچها که درماتوفیت هم نامیده میشوند موجب عفونت قارچی برروی پوست سر میشوند. قارچها ارگانیسم هایی هستند که از بافتهای مرده مانند ناخن، مو و لایه های خارجی پوست تغذیه میکنند. درماتوفیت ها محیطهای گرم و مرطوب را ترجیح میدهند بطوریکه در پوستهای عرق کرده رشد میکنند. ازدحام جمعیت و سطح پایین بهداشت رشد این قارچها را افزایش میدهد.

قارچ سر به راحتی به ویژه درمیان کودکان گسترش میابد. حتی با لمس پوست فرد آلوده میتوان به این عفونت مبتلا شد. اگر از شانه، رخت خواب یا دیگر وسایل فرد آلوده استفاده میکنید در معرض خطر قرار دارید.

حتما بخوانید: این 6روش درمان کهیر و حساسیتهای پوستی بجای متدهای بی فایده خانگی

حیوانات خانگی مانند گربه و سگ میتواند این عفونت قارچی را گسترش دهند. حیوانات مزرعه مانند بز، گاو، اسب و خوک میتوانند ناقل این بیماری باشند. بااینحال این حیوانات ممکن است هیچ نشانه ای از عفونت نداشته باشند.

علایم

شایعترین علامت قارچ پوست سر خارش قسمتهای آسیب دیده پوست سر، قرمز شدن و طاسی نقطه ای است. اگر این عفونت درمان نشود این مناطق بتدریج گسترش میابند. دیگر علایم عبارتنداز:

حتما بخوانید: شایع ترین بیماریهای پوست سر موثر در ریزش مو +درمان خانگی

تشخیص

word image 112

یک معاینه ی بصری برای پزشک جهت تشخیص قارچ پوست سر کافی است. ممکن است پزشک از یک چراغ مخصوص برای معاینه ی پوست سر و تشخیص علایم عفونت استفاده کند.

همچنین ممکن است پزشک برای تایید تشخیص بیماری، یک نمونه از مو یا پوست بگیرد و برای تعیین حضور قارچها به آزمایشگاه ارسال کند. این روند ممکن است 3 هفته طول بکشد.

حتما بخوانید: 10 علت اصلی خارش سر و بهترین روش های درمان سریع (تحقیقات جدید)

درمان

احتمالا پزشک برای درمان بیماری از داروهای خوراکی قارچ کش و شامپوهای دارویی استفاده میکند.

1- داروهای ضدقارچ

داروهای درمان قارچ سر قرص گریزئوفولوین و تربینافین هیدروکلراید است. هر دوی این داروها حدودا بمدت 6 هفته مصرف میشوند. هردوی آنها عوارض جانبی ازجمله اسهال و ناراحتی معده بهمراه دارند. ممکن است پزشک توصیه کند که این داروها بهمراه غذاهای پرچرب مانند کره ی بادام زمینی یا بستنی مصرف شود. دیگر عوارض جانبی عبارتنداز:

 • حساسیت به نورآفتاب
 • تهوع
 • خستگی
 • سرگیجه
 • واکنشهای آلرژیک بخصوص در افرادیکه به پنی سیلین آلرژی دارند
 • جوش
 • کهیر

2- شامپو

ممکن است پزشک برای جلوگیری از گسترش عفونت شامپوی دارویی تجویز کند. این شامپوها حاوی ترکیبات فعال ضدقارچ مانند کتوکونازول یا سلنیوم سولفید هستند. شامپوهای دارویی از گسترش قارچها جلوگیری میکنند اما آنها را نمیکشد. این روش درمانی باید بهمراه داروهای خوراکی استفاده شود.

ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که شامپو کتوکونازول را هفته ای دوبار بمدت 1 ماه استفاده کند. شامپو باید 5 دقیقه روی سر بماند و سپس آبکشی شود. بهترین شامپوهای کتوکونازول را به همراه قیمت در اینجا معرفی کرده ایم!

حتما بخوانید: انواع بیماریهای پوست سر و بهترین روشهای درمان آنها

3- پمادهای موثر موجود

این پمادها به کشتن سلول‌های قارچ کمک می‌کنند. این پمادها عفونت‌هایی که روی پوست یا ناخن‌ها ایجاد می‌شود را برطرف می‌کنند و قرار نیست بصورت داخلی مورد استفاده قرار بگیرند. عفونت‌های پوستی قارچ از عفونت‌های داخلی شدیدتر نیستند، به همین دلیل می‌توانید این پمادها را از داروخانه تهیه کنید.

انواع مختلف قارچ به کرم‌های ضدقارچ مختلف نیاز دارند. بسته‌بندی یا بروشور کرم می‌تواند نشان‌دهنده کارایی کرم در درمان نوع قارچ باشد. در این مطلب 4 تا از بهترین پمادهای ضد قارچ پوستی خارجی به همراه قیمت و نکات مهم را معرفی کرده ایم!

بهبودی و عفونت مجدد

word image 113

درمان عفونت قارچی سر زمانبر است. برای بهبودی بیش از یک ماه زمان لازم است. صبور باشید و داروها را طبق نسخه پزشک مصرف کنید.

 • خلاص شدن از شر این قارچها مشکل است و احتمال بازگشت عفونت هم وجود دارد.
 • از پزشک درمورد بیخطر بودن بازگشت کودکان به مدرسه درطول درمان سوال کنید.

حیوانات خانگی یا دیگر اعضای خانواده باید مورد معاینه و درصورت لزوم درمان قرار بگیرند. از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله، شانه، کلاه و… با سایر اعضای خانواده اجتناب کنید. میتوانید با قرار دادن شانه و برسهای فرد آلوده در مایع سفیدکننده آنها را استریل کنید.

حتما بخوانید: قرص ضد قارچ ایتراکونازول–نحوه استفاده، عوارض و سایر نکات مهم

پیشگیری

 • درماتوفیت هایی که موجب این عفونت میشوند شایع و مسری هستند. این موضوع پیشگیری را سخت میکند.
 • بدلیل اینکه کودکان بیشتر درمعرض خطر قرار دارند آنها را درمورد خطرات استفاده از وسایل شخصی دیگران آموزش دهید.
 • شامپوها، مایع دستشویی و دیگر مواد بهداشتی میتوانند از گسترش عفونت جلوگیری کنند. بهداشت فردی را به فرزندتان بیاموزید و خودتان هم از آن پیروی کنید.
 • سعی کنید از حیوانات خانگی که نشانه های عفونت دارند دوری کنید و از دامپزشک بخواهید آنها را از نظر داشتن عفونت قارچی معاینه کند.

کلیپ زیر را حتما ببینید:


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماریهای پوستعفونت قارچیقارچ سر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up