لیزر پوست

عوارض لیزر صورت، هشدارها و همه نکات مهم که باید بدانید!

درمان لیزری یا IPL، به عنوان درمان لیزر کسری یا لیزر فتو فاسیال، نامیده می شود که یک روش زیبایی است که معمولا برای اصلاح بی نظمی پوست استفاده می شود و علائم پیری را معکوس می کند. در سال 2007، به گفته انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی، بیش از 500000 روش درمان لیزری IPL بر روی زنان انجام شد و بیش از 60000 مورد نیز در مردان در ایالات متحده انجام گرفت.

دلایل درمان

  • استفاده از لیزر درمانی IPL به طور گسترده ای به شرایط پیری و پوست بستگی دارد
  • بیماران با اهداف اصلاح، معمولا از IPL برای کاهش بی نظمی های ناشی از آسیب های خورشید استفاده می کنند
  • هایپرپیگمنتیشن، اصطلاح فنی برای تغییر رنگ پوست است که به شکل لکه های سنی و نقاط کبدی ظاهر می شوند
  • شکل دیگری از هایپرپیگمنتیشن، ملاسما است که ناشی از حاملگی یا یائسگی می باشد
  • بیماران همچنین از IPL برای درمان زخم ها، نشانه های تولد و علائم ترک پوستی و چین و چروک استفاده می کنند که می تواند با جلسات متعدد کاهش یابد
  • بیماران دارای پوست جوان و مسئله کم تر، از این روش بیش تر به عنوان راه حل پیشگیرانه ضد پیری استفاده می کنند و عموما به دنبال یک رنگ پوست بهبود یافته تر و ایجاد درخشش در لایه جدید از سلول های پوستی می باشند.

چگونه کار می کند

فن آوری IPL باعث می شود که پرتوهای لیزری با شدت بالا از یک فلاش فیلتر شده خارج شود. پرتوها با انرژی پلاسما پر شده است که از طریق لایه بیرونی پوست (اپیدرم) به لایه های عمیق پوستی (درم)، به منظور حل کردن و از بین بردن سلول های ناخواسته پوست و رشد سلول های جدید در منطقه هدف و در نتیجه از بین بردن رنگدانه های ناخواسته تابیده می شود.

نسخه های مختلف تکنولوژی IPL برای طراحی ساختارهای مختلف پوست طراحی شده اند و نسخه ای که از آن استفاده می شود بستگی به نتایج مورد نظر بیمار از درمان لیزر دارد. مهم ترین مزیت انتخاب درمان لیزر IPL نسبت به سایر روش های لیزر، این است که فناوری IPL غیر سایشی است. این بدان معنی است که سطح پوست باقی می ماند، زیرا لیزر از طریق لایه خارجی پوست نفوذ می کند تا پوست را از داخل ترمیم کند.

درد و ناراحتی پس از درمان

برای درمان لیزر IPL بیهوشی بسیار نادر است، زیرا بیمار درد کمی تجربه می کند. در بیش تر موارد، لیزر احساس فشار کوچکی روی پوست و یا احساس سوزش ایجاد می‌کند. بیماران استفاده کننده از IPL هیچگونه ناراحتی پس از درمان تجربه نمی کنند و ممکن است به طور مستقیم بعد از درمان دوباره به فعالیت های روزمره باز گردند.

نتایج

اولین جلسه درمان لیزری IPL باعث بهبود کلی رنگ پوست می شود. مویرگ ‌ها و نقاط قرمز به خاطر شرایط پوستی، مانند روزاسه، می ‌توانند در یک یا دو جلسه حل و فصل شوند. کاهش نقاط سنی و لکه های کبد و همچنین هایپرپیگمنتیشن ناشی از ملاسما، نیاز به جلسات درمانی متعدد دارد که تعداد آن به عمق شرایط پوست بستگی دارد. پس از اینکه سلول ‌های قدیمی نابود و جایگزین شدند، به چندین جلسه که در طول و کمیت تغییر می‌کنند، نیاز است. زخم ها، نشانه های تولد و ترک های پوستی نیز با درمان مستمر کاهش می ‌یابند. همه نتایج دراز مدت هستند.

حتما بخوانید: 10 عادت بسیار مضر برای پوست، مو و زیبایی خانم ها که حتما باید بدانید! 

لیزرهای زیبایی جزو روش های فشرده و غیر تهاجمی برای پوست صورت هستند. با این حال، هر نوع درمان لیزری، عوارض جانبی خاص خود را دارد.
در زیر لیستی از ۱۲ عارضه جانبی معمولی مربوط به استفاده از لیزر زیبایی آورده شده ‌است. آن‌ ها ممکن است برای هر روش لیزری صدق نکنند و حتی ممکن است همه این اثرات جانبی تجربه نشوند، اما اثرات جانبی زیر برای اطلاع رسانی، فهرست شده ‌اند:

1- درد

درد پس از عمل، به اندازه رنجی که در طول روند واقعی لیزر پوست تجربه می ‌کنید، زیاد نیست. داروهای بی‌حسی معمولا قبل از درمان لیزر برای به حداقل رساندن درد تا جایی که ممکن است، به پوست اعمال می ‌شوند. با این حال، هنوز هم ممکن است بعد از این روند احساس ناراحتی بکنید. برای درمان‌ های موثرتر، پزشکان حتی ممکن است قرص‌های ضد درد تجویز کنند. گاهی ممکن است از نظر ذهنی، صبر کردن برای بهبود پوست، دردناک باشد.

2- قرمزی، تورم و یا خارش

این یک تاثیر جانبی بسیار رایج در درمان لیزر پوست است. لیزرها به صورت فیزیکی لایه بالایی پوست را تبخیر خواهند کرد و آن را به مدت چند ماه قرمز و جریحه دار باقی خواهند گذاشت تا زمانی که التیام یابد. لیزرها در حالی که غیر سایشی هستند و ادعا می ‌کنند که نیاز به استراحت ندارند، اما قرمزی صورت، تورم و حتی خارش از جمله عوارض جانبی رایج هستند. این نشانه ‌ها معمولا بعد از چند روز فروکش خواهند کرد اگر چه پوست ممکن است چند هفته پس از آن، صورتی باقی بماند.

3- حساسیت به خورشید

از آنجا که لیزرها به شدت حرارت ایجاد می کنند و یا به پوست آسیب می رسانند تا آن را التیام دهند، تعجبی ندارد که درمان لیزر، پوست را نسبت به خورشید حساس‌تر کند. پس از اینکه لیزر بر روی صورت انجام شد بسیار مهم است که در ساعات اوج تابش خورشید بیرون نیایید و برای حفاظت مناسب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. تا زمانی که پوست حساس است، نباید هیچگونه آسیبی از نور خورشید دریافت کند.

4- تغییر در رنگدانه ‌های پوست

پوست همه افراد برای درمان لیزر مناسب نیست. به طور کلی، لیزرها بر روی افراد با پوست روشن‌تر اثر می‌کنند، اما در هر دو نوع رنگ پوست خطر هایپوپیگمنتیشن (روشن شدن پوست) و خطر هایپرپیگمنتیشن (تجمع رنگدانه ها و تیره شدن پوست) وجود دارد. پوست آسیایی بیش تر مستعد ابتلا به هایپرپیگمنتیشن است. منتها لازم به ذکر است که برخی از روش ‌های لیزر پوست مانند روش ‌هایی که ضایعات رنگدانه ای مثل لکه ‌های خورشیدی را درمان می ‌کنند، قبل از بهبود، لکه ‌های رنگی را تیره ‌تر می‌کنند.

5- کبودی

بسته به نوع درمان، کبودی می ‌تواند یکی از عوارض جانبی باشد. این علامت در لیزرهای pulsed-dye شایع ‌تر است و در نواحی تحت درمان زمانی که رگ های خونی زیر پوست نشت می کنند می تواند بصورت نقاط بنفش دیده شود. کبودی معمولا به خودی خود محو می ‌شود، با این حال این فرآیند را می‌توان با استفاده از لیزرهای KTP تسریع کرد.

6- خط تعیین حدود

خط تعیین حدود، نشان ‌دهنده تغییر در رنگ پوست در جایی که لیزر زیبایی اعمال شده و جایی که لیزر نشده است، می باشد. این اتفاق معمولا اطراف چشم ‌ها، لب ‌ها و خط فک صورت می گیرد. تعیین حدود زمانی رخ می ‌دهد که در ناحیه تحت درمان، رنگدانه کم تری در مقایسه با ناحیه لیزر نشده دیده می شود. کار زیادی برای درمان این خطوط برای تطبیق با رنگ بقیه پوست، نمی توان انجام داد. آرایش معمولا بهترین راه ‌حل برای خطوط تعیین حدود است.

7- عفونت

عفونت یک عارضه جانبی شایع نیست، اما می ‌تواند با برخی از روش ‌های غیرتهاجمی لیزری روی دهد. بیش تر پزشکان کرم های آنتی بیوتیک و قرص‌ تجویز می‌کنند تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری کنند. اگر بعد از لیزر، روی پوست اثر زخم وجود داشت، باید در برابر دستکاری و تحریک آن مقاومت کنید و یا ریسک عفونت را بپذیرید.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین و بهترین ماسک های صورت طبیعی-گیاهی (جوانسازی و زیبایی پوست)

8- اسکار

خنده دار است بدانید که لیزرهای زیبایی می ‌توانند برای درمان زخم مورد استفاده قرار گیرند، با این حال خودشان باعث ایجاد اسکار در پوست می ‌شوند. هر نوع درمانی که به پوست آسیب بزند تا آن را بهتر کند، خودش خطر ایجاد اسکار دارد. ایجاد اسکار تا حد زیادی به نوع پوست بستگی دارد. اگر مستعد اسکار یا کلوئید (رشد گوشت اضافی در محل زخم) هستید، درمان‌ های لیزر پوست ممکن است روش های خطرناکی برای شما باشند.

9- تاول زدن، پوسته پوسته شدن یا کبره بستن

این ها عوارض متوسط ​​تا شدید لیزرهای زیبایی و درمان های صورت مبتنی بر نور مانند IPL هستند. اغلب اوقات، به نظر می رسد که دچار آفتاب سوختگی شده اید، اما گاهی اوقات تاول، پوسته پوسته شدن و حتی کبره بستن پوست، روی صورت رخ می دهد. این علائم باید رها شوند تا خودشان بهبود یابند.

10- کاهش چربی

از دست دادن چربی، به خصوص از دست دادن چربی صورت، با رادیو فرکانس مانند Thermage رایج است. از آنجا که رادیو فرکانس سلول های چربی را مختل می کند، بسیاری از مردم چهره ای لاغرتر را پس از عمل تجربه کرده اند. هیچ راهی برای معکوس کردن اثرات کاهش چربی حتی با جراحی پیوند چربی وجود ندارد.

11- عود بیماری پوستی

برای رسیدن به نتایج مورد نظر، معمولا بیش از یک درمان لیزری پوستی نیاز است. با این حال، حتی پس از درمان های متعدد، برخی از شرایط پوستی دوباره بر می گردند. رایج ترین آن ها لیزرهای زیبایی و لیزرهای حذف مو می باشند. برای مثال، برای مویرگ های پاره شده، لیزرها می توانند رگ های خونی را از بین ببرند، اما درمان لیزری مانع از رشد مجدد رگ های خونی نخواهد شد.

12- شکست ‌ها

بعضی از مردم اختلالات جزئی را بعد از عمل تجربه می کنند؛ که می تواند بخاطر تحریک پوست با لیزر یا کرم های نرم کننده پوستی که بعد از عمل استفاده می شوند، باشد. به طور کلی، اگر آکنه فعال یا پوست تحریک شده دارید، نباید درمان لیزر را دریافت کنید. در حالی که برخی از لیزرهای زیبایی ادعای درمان آکنه را دارند، منتها لیزرها، اسکار و زخم های آکنه را درمان می کنند، نه آکنه فعال را.

حتما بخوانید: یک ترکیب جدید برای لاغری و زیبایی پوست! معجون آب کرفس و هویج

علاوه بر ریسک عوارض جانبی، روش های لیزر پوست بسیار گران هستند. اگر انتظارات واقع ‌بینانه نداشته باشید، ممکن است پس از صرف میلیون ها تومان در درمان لیزر، احساس نا امیدی بکنید. دقت کنید که کاندید مناسبی برای دریافت انواع لیزر زیبایی هستید و توانایی مراقبت از پوست در قبل و بعد از لیزر را دارید. به خاطر داشته باشید که نتایج ممکن است فوری نباشند. حتی بعد از بهبودی از درمان لیزر، ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج کامل لیزر رشد پیدا کند چون پوست به التیام و بهبود ادامه می‌ دهد.

ویدیوی زیر را از دست ندهید

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
زیبایی پوستلیزر صورت

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up