خانه > پوست، مو، زیبایی > عوارض کاشت مو، بهترین روش آن و معرفی جدیدترین روشهای دنیا با عکس
عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو، بهترین روش آن و معرفی جدیدترین روشهای دنیا با عکس

در این مطلب با کمک تحقیقات جدید پزشکی در سرتاسر دنیا، شما را با دو تا از بهترین روشهای حال حاضر برای کاشت مو آشنا می کنیم. بعد از آن هم جدیدترین متد که در کشورهای پیشرفته در جریان است را به شما معرفی می کنیم.

ضمنا: بهترین مراکز و پزشکان برای کاشت مو را در این مطلب معرفی کرده ایم!

عوارض کاشت مو چیست؟

این عوارض با توجه به نوع بیمار متغیر هستند. برخی افراد ممکن است تنها یکی از موارد زیر را تجربه کنند، در حالیکه برخی ممکن است ترکیبی از موارد زیر را همزمان تجربه کنند.

1-ورم بعد از جراحی. یکی از عوارض جراحی کاشت مو ورم کردن قسمت کاشت پس از جراحی است. اطلاعات چندانی از میزان این اتفاق در بیماران وجود ندارد. اما طبق مقاله‌ای که در سال 2014 منتشرشد حدود 42.47 درصد بیماران به این عوارض دچار می‌شوند.

این مقاله روی 73 بیمار تحقیق کرده بود. به‌صورت کلی، ورم بعد از جراحی برای مدت کوتاهی رخ می‌دهد و پس از مدتی برطرف می‌شود.

2- خون ریزی. در مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام‌شد مشخص شد که 1.37 افراد دچار این عارضه می‌شوند. این خون‌ریزی به ندرت مشاهده می‌شود و دلیل عمده آن عدم مهارت و مرتکب شدن اشتباه توسط جراح است.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین روشهای طبیعی-گیاهی تقویت و جلوگیری از ریزش موی سر

3- بایرشدن محل کاشت. این عارضه نوعی احساس خارش یا ایجاد زخم در محل کاشت مو است که موجب ناآسودگی فرد میشود و ظاهر نامناسبی برای فرد ایجاد می‌کند. 23.29 درصد افراد دچار این عارضه می‌شوند.

4- نازک‌شدن مو. در برخی موارد ناحیه اطراف کاشت مو تحت تاثیر جراحی قرار می‌گیرد. نازک‌شدن مو یک عارضه شایع در این موارد است. و می‌تواند این نگرانی را برای بیمار ایجادکند که برای کاشت مو در یک ناحیه موی قسمتی دیگر از سرش را از دست بدهد. با اینحال این عارضه مقطعی است و پس از مدتی برطرف می‌شود.

5- LPP. نوع پیشرفته‌تری از مورد 3 است. می‌تواند منجر به طاسی بشود. البته این عارضه بسیار نادر است. تا کنون تنها در 7 نفر از افرادی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند این مورد مشاهده شده است.

6- خارش. چون در مناطق کاشت مو زخم‌هایی ایجاد می‌شود، ممکن است در این مناطق احساس خارش بوجود بیاید. افراد باید از خاریدن این نقاط پرهیز کنند زیرا باعث طولانی‌شدن زمان بهبود می‌شود. شستن روزانه مو با شامپوهای غیر معطر مفید است.

7- کرخی. حدود 10 درصد بیماران این شرایط را تجربه می‌کنند. این عارضه ممکن است برای هفته‌ها باقی بماند اما به‌صورت کلی این عارضه موقت است و پس از مدتی برطرف می‌شود.

8- سکسکه. این عارضه تنها در 4 درصد بیماران مشاهده می‌شود. پزشکان معتقدند علت این امر سوزش عصبی در مکان جراحی است. بعلاوه برخی داروها که پس از جراحی تجویز می‌شود مثل استروئیدها منجر به سکسکه می‌شود.

9- کیست. در مکان‌هایی که کاشت مو با شدت بیشتری انجام می‌شود ظاهر می‌گردد، اندازه متفاوتی دارند و غالبا رنگشان بنفش است. خوشبختانه، این کیست‌ها پس از دو یا سه هفته از بین می‌روند.

مقایسه روش نئو گرافت و روش استریپ

پس از اینکه تصمیم گرفتید مو بکارید چالشی که پیش روی شماست انتخاب شیوه کاشت مو است. دو روش کلی برای کاشت مو وجود دارد: روش سنتی (استریپ) و روش جدید (نئوگرافت). اما کدام یک بهتر است؟ دکتر تیم‌لاو به چند دلیل روش استریپ را به بیمارانش توصیه می‌کند.

شیوه و روش

روش استریپ: این روش با نام FUT ( کاشت واحد فولیکولار) شناخته می‌شود، که در آن واحد فولیکولار دهنده جدا می‌شود. در روش استریپ فولیکولارها دست‌نخورده و به فرم اولیه استخراج می‌شوند. هر واحد فولیکولار شامل 1 تا 4 مو است. این روش نیاز به جراحی ماهر و باتجربه دارد و در این روش کمترین زخم روی سر بیمار ایجاد می‌شود. همچنین موی کاشته شده در این روش سالم‌تر و از نظر رشدی سریعتر است.

روش نئوگرافت: در این روش واحد فولکولار بصورت خودکار استخراج می‌شود(FUE). در این روش واحد فولیکولار توسط یک چاقو به نام cookie-cutter که دارای ضخامت 1 میلیمتری است از محل اهدا جدا می‌شود این وسیله در اطراف واحد فولیکولار قرار می‌گیرد. با یک چرخش سریع و تند فولیکول مو را جدا می‌کند. در این روش جراح دید مناسبی ندارد، زیرا این چاقو به گونه‌ای درون جمجمه قرار می‌گیرد که دید فرد را به حداقل می‌رساند.

اثبات‌شده در مقابل جدید و تازه کار

روش استریپ یا FUT: روش استریپ یک روش ثابت شده‌است که نتایج خوبی را به ارمغان آورده است و ظاهر افراد پس از جراحی بسیار طبیعی است.

روش نئوگرافت: این روش یک روش جدید است که هزینه بیشتر، دقت کمتر و زمان جراحی بیشتری برای بیمار دارد.

هزینه

روش استریپ: بصورت متوسط هزینه هر پیوند 3 دلار است.

روش نئوگرافت: بصورت متوسط هزینه هر پیوند 4 تا 6 دلار است. شاید تفاوت هر پیوند زیاد نباشد اما هر فرد بطور متوسط به 1500 پیوند نیاز دارد.

کیفیت پیوند

روش استریپ: از آنجا که در این روش پزشک جراح دید خوبی نسبت به محیط جراحی دارد کیفیت حاصله بسیار خوب خواهدبود. این دید خوب به جراح اجازه میدهد تا فولیکول مو را سالم استخراج کند و زخمی در مکان جراحی بوجود نیاید.

روش نئو گرافت: کیفیت این روش به اندازه روش استریپ خوب نیست زیرا پزشک دید خوبی نسبت به محیط جراحی ندارد و ممکن است چاقو روی محل مورد نظر زخم ایجاد کند. در هنگام بریدن ریشه مو، جهت مو ممکن است تغییر کند به همین دلیل برش ممکن است ایجاد زخم‌هایی کند.

انتخاب مو

روش استریپ: در این روش بهترین دهنده مو انتخاب می‌شود. چون موی پشت سر مردان غالبا دچار ریزش نمی‌شود، مو از این قسمت استخراج میشود، موی این قسمت در برابر اثرات مخرب تستوسترون مقاوم است. تستوسترون عامل ایجاد کچلی ژنتیک(ارثی) است. موی جدیدی که کاشته می‌شود در برابر این عامل ژنتیکی مقاوم است.

روش نئوگرافت: موی دهنده از قست پهن جمجمه حاصل می‌شود و می‌توان از موهای بدن نیز استفاده نمود. این ویژگی یک مزیت محسوب نمی‌شود زیرا تضمینی بر عدم ریزش مجدد پس از جراحی وجود ندارد.

حتما بخوانید: 10 تا از بهترین روغن های گیاهی برای رشد سریع مو و تقویت آن کدامند؟

شکل مو پس از جراحی

روش استریپ: در این روش محل شکافتن قسمت دهنده پس از چند روز درمان(خوب) می‌شود، و موهای اطراف تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. هیچگونه تغییری در نوع مدل مو در این روش نیاز نیست.

روش نئوگرافت: در کاشت موهای وسیع، تمام ناحیه دهنده به منظور حصول فولیکول باید اصلاح‌شود. شاید نیاز باشد تا مدتی را با یک مدل موی جدید زندگی کنید.

جای زخم

روش استریپ: در این روش یک شکاف روی سر ایجاد می‌شود که توسط مو پوشانده می‌شود، بعلاوه با توجه به تعداد جلسات زخم اولیه در انتهای کار برطرف می‌شود. درهرصورت شما فقط یک زخم روی سرتان ایجاد می‌شود.

روش نئوگرافت: اگر در جلسه اول بخواهید 2000 پیوند بزنید، دوهزار زخم کوچک روی سرتان ایجاد می‌شود. هرچه تعداد جلسات افزایش یابد مقدار این زخم‌ها نیز افزایش می‌یابد.

نکته: یک درمان جدید برای کچلی این است که از دارویی استفاده می‌شود که بصورت طبیعی برای درمان پوکی استخوان مفید است.

محققان دارویی کشف کرده‌اند که برای رشد فولیکول مو مفید است. این دارو پروتئین‌هایی که منجر به ریزش مو می‌شوند را هدف می‌گیرد. دکتر ناتان هاکشاو اعلام کردند که این دارو باید در آزمایشگاه بصورت آزمایشی مورد استفاده قرار بگیرد.

درحال حاضر تنها دو دارو برای درمان کچلی وجود دارد:

  • مینیکسودیل، برای زنان و مردان
  • فینیسترید، فقط برای مردان

هر دوی این داروها معمولا عوارضی دارند که ممکن است بیمار را وادار به انجام جراحی کنند.

شیسیدو/رپلیسیل جدیدترین روش کاشت مو (2020)

درمان رشد موی رپلیسیل، RCH-01، شامل برداشت سلول فولیکول موی فرد و تزریق مجدد آن در جمجه فرد است. ابتدا، یک بافت فولیکول سالم جدا می‌شود. سپس، یک سلول مشخص از نظر فولیکول و رشد مو بهره برداری می‌شود. سلول‌ها تبدیل به میلیون‌ها سلول می‌شود و سپس به جمجمه فرد تزریق می‌شوند. در سالهای گذشته روی روش رپلیسیل بسیار تحقیق شده تا بتوان آن را گسترش داد.

حتما بخوانید: موثرترین روشهای تقویت مو با سس مایونز و نکات مهمی که باید بدانید!

در رپلیسیل با شیسیدو که چهارمین کمپانی بزرگ آرایشی است ارتباط برقرار کرد. شیسیدو یک بیوتکنولوژی بزرگ برای پیشرفت درمان رپلیسیل RCH-01 فراهم نمود. ژاپن مکانی مناسب برای ایجاد یک تکنولوژی سلولی و عرضه آن به بازارهای جهانی است. شیسیدو و رپلیسیل دو کمپانی مجزا هستند. شیسیدو تحت لیسانس رپلیسیل حق عرضه RCH-01 به کل دنیا و به طریقی مشخص را در اختیار دارد. قابل ذکر است که شیسیدو نیز دانشمندانی دارد که روی تکنیک بازیابی موی مجزایی با استفاده از سلول‌های IPS کار می‌کنند. درمان با این سلول‌ها در آینده می‌تواند امکان رشد مجدد و بی نهایت مو را به ارمغان بیاورد.

نکات جالب توجه: شیسیدو در حال حاضر تا سال 2018 حق عرضه RCH-01 به بازار را در انحصار خود دارد. رپلیسیل هم می‌خواهد تا سال 2019 فاز دوم این دارو را در آمریکای شمالی اجرایی کند.

اگر می خواهید درباره عوارض بعد از کاشت مو بیشتر بدانید ویدیوی زیر را تماشا کنید:

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست