پوست چرب

چربی صورت نشانه چیست؟ (باید ها و نباید های مهم)

بسیاری از افراد پوست چربی دارند که مراقبت از آن کار سختی است. معمولا ژنتیک می تواند در نوع پوست نقش داشته باشد اما استفاده از محصولات مراقبت از پوست نا مناسب هم می تواند روی چرب شدن این عضو مهم تأثیر بگذارد.

کنترل پوست چرب گاهی می تواند به یک معضل بزرگ تبدیل شود مخصوصا اگر باعث ایجاد جوش ، لک و جوش های سر سیاه هم بشود. اما اگر می خواهید بدانید که واقعا چه چیزی باعث چرب شدن پوست تان می شود، این مقاله را تا انتها بخوانید!

دکتر ریتا لینکنر متخصص پوست می گوید که چرب شدن پوست معمولا ناشی از این است که غدد چربی (که غدد برون ریز میکروسکوپی در پوست هستند ) بیش از حد فعالیت کرده و چربی زیادی تولید می کنند که این امر می تواند منجر به ایجاد ناخواسته آکنه و مسدود کردن منافذ شود.

4 تا از بهترین صابون ها برای پوست های چرب در ایران

با این حال، به نظر دکتر لینکنر عوامل دیگری مثل ژنتیک، عادات تغذیه ای و محصولات آرایشی و مراقبت از پوست چرب هم هستند که می توانند باعث چرب شدن پوست شوند.

ما برای تعیین سایر عوامل ایجاد چربی پوست، با چهار متخصص پوست مشورت کردیم . در ادامه به 12 علت از نوسانات هورمونی گرفته تا کم آبی که باعث می شوند دچار چربی پوست شویم، می پردازیم.

ژنتیک نقش مهمی در پوست چرب دارد

پوست چرب به احتمال زیاد از وقتی که متولد شده اید با شما بوده و مادرزادی است.

دکتر یورام هارت، متخصص پوست دارای مدرک برد پزشکی می گوید: ” مثل بسیاری از چیزهای دیگر، پوست چرب هم یک صفت و خصیصه خانوادگی است. ” به طور مثال اگر یکی از والدین شما پوست چربی داشته باشد، شما هم به احتمال زیاد دارای پوست چرب هستید.

نوسانات هورمونی در دوران بلوغ می تواند باعث چرب شدن پوست شود

دکتر هارت می گوید: “هورمون هایی که باعث می شود غدد ما چربی بیشتری تولید کنند، هورمون های مردانه یا آندروژن هایی هستند که هم در مردان و هم در زنان وجود دارد .”

او این را هم اضافه کرد که هر چه مقدار آندروژن ها بیشتر باشد، چربی بیشتری تولید و از طریق منافذ پوست ترشح می شود. علاوه بر این خاطر نشان کرد که داشتن پوست چرب شایع ترین حالت در دوران بلوغ است، زیرا هورمون ها در بالاترین سطح خود هستند. اما با افزایش سن به خاطر این که غدد شما چربی کم تری تولید می کند، پوست تان خشک تر می شود.

از محصولات مراقبت پوست نا مناسب استفاده می کنید

هارت گفت: “استفاده از محصولات مراقبتی که متناسب با نوع پوست شما نیستند، می تواند باعث ایجاد چربی بیش از حد شود”. از طرفی هم در ماه های زمستان که مردم از مرطوب کننده های قوی تر خیلی بیشتر استفاده می کنند، امکان چرب تر شدن و مسدود شدن منافذ پوست بیشتر می شود.

پس محصولات مراقبتی مختلف را به صورت ترکیبی استفاده کنید تا ببینید چه محصولی برای پوست تان مناسب تر است.

بیش از حد از پاک کننده ها یا اسکراب های قوی و خشن استفاده می کنید

معمولا این امکان وجود دارد که بخواهید از مواد قابض و اسکراب های قوی برای کاهش چربی پوست استفاده کنید، اما این مواد خشک کننده در واقع می توانند بسیار مضر باشند.

word image 19

دکتر هارت همچنین می گوید که: “خشک شدن بیش از حد پوست به دلیل استفاده از اسکراب های قوی پوستی می تواند باعث چرب تر شدن سطح آن شود.” در این شرایط پوست احساس خشکی می کند و با ترشح چربی بیشتر عکس العمل نشان می دهد.

شما دچار درماتیت سبورئیک هستید

دکتر ریچارد متخصص پوست، می گوید: “بیماری هایی مثل درماتیت سبورئیک ( پوست نازک فلس مانند در صورت یا پوست سر ) و تینا وِرسیکالر یا همان عفونت قارچی سطحی پوست (تکه پوسته های نازک فلسی شکل در قسمت مرکزی قفسه سینه و پشت) بیشتر در پوست های چرب شایع است اما به احتمال زیاد علت چربی پوست نیستند”. او همچنین گفت که قارچی که در این شرایط ایجاد می شود، بر روی چربی های تولید شده در پوست ما رشد می کند. پس اگر به این بیماری ها دچار هستید ، احتمالا پوست چربی دارید.

شما دچار آکنه مزمن هستید

دکتر توربک می گوید: ” بیماران مبتلا به آکنه مزمن و بیماری هایی که دارای آکنه غیر قابل کنترل هستند، غدد چربی بزرگتری دارند که منجر به افزایش یا تولید این ماده می شود “.

موهای چرب و پوست سر چربی دارید

دکتر جانت پریستوفسکی متخصص پوست، معتقد است: “ممکن است مو ها و پوست سر چربی داشته باشید که باعث می شود این چربی آن روی صورت تان هم ریخته شود.” او پیشنهاد می کند که با شستن روزانه موها با شامپو این مشکل را به حداقل برسانید.

از محصولات آرایش روغنی و چرب استفاده می کنید

پریستوفسکی می گوید: “اگر از محصولات مراقبت از پوست یا آرایشی چرب یا روغنی استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که پوست تان چرب شود.” او گفت که بهتر است این محصولات را دور بیندازید و از شوینده های ملایم استفاده کنید تا چربی های ایجاد شده توسط این مواد را کاهش دهید.

word image 20

عادات تغذیه ای شما ممکن است باعث شود پوستتان چربی بیشتری تولید کند

دکتر مانیش شاه جراح پلاستیک و متخصص ضد پیری هم می گوید: ” تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از محصولات لبنی مثل پنیر ، کره، شیر می توانند باعث افزایش فعالیت غدد تولیدکننده چربی در پوست شوند. ” از آن جا که محصولات لبنی دارای هورمون هستند، می توانند باعث عدم تعادل در تولید چربی پوست شوند.

بیش از حد آرایش کرده اید

دکتر شاه می گوید: ” لوازم آرایشی که روی سطح پوست چسبیده اند می توانند منافذ پوست شما را آلوده کرده و جلوی اکسیژن رسانی به آن را بگیرند. ”

در واقع این آلودگی یک سیگنال به غدد شما می دهد که روغن بیشتری تولید کنند تا خشکی زیر کرم پودر مورد علاقه تان کاهش یابد. وی اضافه کرد: ” بسیاری از افراد زمانی خیلی کرم پودر به پوست شان می زنند که می خواهند جوش یا لکه را با آرایش سنگین بپوشانند اما نمی دانند که بلای بدتری بر سر پوست شان می آورند.”

ممکن است پوست تان دهیدراته یا کم آب شده باشد

دکتر شاه در این مورد این طور توضیح می دهد: “هنگامی که مایعات کافی در بدن ما وجود ندارد، مغز ما سعی می کند با ارسال سیگنال هایی به غددی که باعث تولید چربی بیشتر در پوستمان می شود، این کمبود آب را جبران کند.” در واقع غدد تولید کننده چربی بدن ما سعی می کنند با ترشح بیشتر این ماده آب باقیمانده در پوست را حفظ کنند.

پس هدف شما باید این باشد که قبل از چرب شدن پوست تان، این نشانه ها را با رفع نیاز های بدن کاهش دهید.

باید ها و نباید های مهم

1-هر روز صبح، عصر و بعد از ورزش صورت تان را بشویید . هنگام شستشو، در برابر وسوسه استفاده از اسکراب های پوستی، حتی برای پاک کردن آرایش مقاومت کنید. اسکراب، پوست شما را تحریک می کند و باعث می شود بدتر به نظر برسد.

2-محصولات مراقبت از پوستی که دارای برچسب ” فاقد چربی ” و ” غیر کومدوژنیک ” هستند، را انتخاب کنید. این بدان معنا است که محصولاتی مثل پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و مواد آرایشی که دارای این برچسب ها هستند، منافذ پوست تان را مسدود نمی کنند و باعث آکنه نمی شوند.

3-از شوینده های صورتی که ملایم و حاوی عامل کف زا هستند، استفاده کنید. بسیاری از افراد بر این باورند که برای خشک شدن پوست چرب شان باید از شوینده قوی صورت استفاده کنند. اما استفاده از شوینده های صورت خیلی قوی و خشن می تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث افزایش تولید چربی شود . پس همیشه به دنبال شوینده های ملایم و سبک صورت باشید.

4-از شوینده های حاوی روغن یا الکل استفاده نکنید. این ها می توانند پوست تان را تحریک کنند.

5-هر روز مرطوب کننده بزنید. هر چه قدر هم پوست چربی داشته باشید، استفاده از مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوست بسیار مهم است. برای صرفه جویی در وقت و محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید، به دنبال مرطوب کننده ای باشید که ضد آفتاب با SPF 30 و بالاتر داشته باشد.

6-در خارج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب از آسیب های ناشی از نور خورشید که می تواند منجر به چین و چروک ، لکه های پیری و حتی سرطان پوست شود ، جلوگیری می کند. برای جلوگیری از بروز آکنه به دنبال کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشید و از کرم های ضد آفتاب حاوی عطر یا روغن استفاده نکنید.

7-از مواد آرایشی بدون روغن و بر پایه آب استفاده کنید.

8-با آرایش نخوابید. همیشه قبل از خواب همه آرایش تان را پاک کنید.

9-در طول روز از کاغذ های خشک کن مخصوص پوست های چرب استفاده کنید. کاغذ را به آرامی به صورت خود فشار دهید و بگذارید چند ثانیه روی پوست بماند تا چربی جذب شود. کاغذ را به صورت تان نمالید، زیرا این کار باعث پخش چربی به قسمت های دیگر می شود.

10-در طول روز به صورت تان دست نزنید. با این که ممکن است لمس صورت وسوسه انگیز باشد، اما با این کار خاک، چربی و باکتری ها را از دستان خود به صورت تان منتقل خواهید کرد. فقط هنگام تمیز کردن، مرطوب و آرایش کردن یا استفاده از کرم ضد آفتاب، صورت تان را لمس کنید. حتما هم از قبل، نسبت به تمیز بودن دستان تان مطمئن شوید .

در ادامه بخوانید: ضد آفتاب برای پوست چرب: روش استفاده و نکات خرید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
پوست چربصورت

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up