پوست چرب

ضد آفتاب برای پوست چرب: روش استفاده و نکات خرید

پوست ما هر روز (حتی در زمستان یا در هوای ابری) در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید قرار می گیرد. اشعه ماورا بنفش برای پوست مضر است و به آن آسیب می رساند. این اشعه، مهمترین عامل بروز علائم پیری یعنی چین و چروک، لکه های پیری و افتادگی پوست است. علاوه بر این، احتمال ابتلا به بیماری های جدی مانند سرطان پوست را هم بالا می برد.

بنابراین استفاده از ضدآفتاب بسیار ضروری است. اما علاوه بر ضد آفتاب زدن، انتخاب ضد آفتاب مناسب پوست هم اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افرادیکه پوست چرب دارند، در انتخاب ضدآفتاب مناسب خود با مشکل مواجه می شوند. در این مطلب به ضرورت استفاده از ضدآفتاب، مناسب ترین SPF برای انواع پوست و بهترین ضدآفتاب برای پوست های چرب پی میبرید.

85٪ افراد 12 تا 24 سال، با آکنه و جوش های پوستی مواجه می شوند. بروز آکنه غالباً به دلیل مسدود شدن بیش از حد روغن در منافذ باز پوست اتفاق می افتد و منجر به ایجاد جوش های سرسیاه می شود. به همین دلیل پیدا کردن بهترین ضد آفتاب برای پوست، اهمیت زیادی در کنترل آکنه ها و زیبایی پوست دارد.

ضدآفتاب هایی که ما برای پوست چرب پیشنهاد می کنیم

این مطلب شامل:

1- بهترین راه تشخیص پوست چرب چیست؟

2- علل چرب شدن پوست چیست؟

3- راههای مراقبت از پوست چرب چیست؟

4- بهترین کرم های ضد آفتاب برای پوست چرب کدامند؟

در این قسمت هر کدام از موارد فوق، به تفکیک و بطور کامل توضیح داده شده اند.

1- بهترین راه تشخیص پوست چرب چیست؟

چندین نوع پوست وجود دارد که شامل پوست مختلط، خشک، چرب، نرمال یا پوست مستعد آکنه است. با تشخیص نوع پوست و ارزیابی شرایط آن، بهتر می توانید از محصولات متناسب پوست تان استفاده کنید و نیازهای آن را برطرف نمایید.

روغن طبیعی پوست در افرادیکه پوست چربی دارند، بیشتر است. بنابراین چهره ی این افراد حالت نرم و براقی دارد. رطوبت مداوم این نوع پوست، باعث کاهش چین و چروک ها و خطوط چهره می شود و موجب حفظ ظاهر جوان برای مدت طولانی تر خواهد شد. اما افزایش بیش از حد روغن، موجب مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه می شود.

علامت های پوست چرب عبارتنداز:

 • براق شدن پوست و چرب بودن آن در طول روز
 • کاهش ماندگاری میکاپ و محصولات آرایشی روی پوست
 • ایجاد جوش های سرسیاه و آکنه
 • بزرگ شدن منافذ پوست روی چانه، بینی و پیشانی

همچنین توجه به این نکته مهم است که کسانی که دارای پوست چربی هستند، در منطقه T صورت خود (در اطراف پیشانی و بینی) روغن بیشتری تولید می کنند.

2- علل چرب شدن پوست چیست؟

علاوه بر ژنتیک، عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث چرب شدن پوست می شوند. اگر به طور طبیعی پوست چربی دارید و می خواهید از بروز جوش ها در آینده جلوگیری کنید، باید برای کنترل میزان تولید روغن پوست، از این عوامل تاثیرگذار آگاه باشید.

برخی از عواملی که باعث ایجاد چربی در پوست می شوند عبارتند از:

 • سن
 • محل زندگی و آب و هوا
 • بزرگ شدن منافذ
 • استفاده از کرم های سنگین یا محصولات مراقبت از پوست حاوی روغن زیاد
 • شستشو یا لایه برداری بیش از حد پوست
 • عدم استفاده از مرطوب کننده مناسب

همچنین باید به رژیم غذایی خود توجه کنید و از مصرف غذاهای سرخ شده، قندهای تصفیه شده و لبنیات خودداری کنید.

3- راههای مراقبت از پوست چرب چیست؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد، احتمال بروز چین و چروک در پوست های چرب کمتر است اما اگر روغن اضافی پوست خیلی زیاد باشد، منافذ پوست مسدود می شوند و آکنه ایجاد می گردد. با این حال راه هایی وجود دارد که به کمک آن می توانید پوست براق و بدون آکنه داشته باشید. برخی از این اقدامات عبارتنداز:

 • اگر پوست چربی دارید، هر شب صورت خود را با یک پاک کننده ملایم و بدون صابون و کمی آب گرم بشویید.
 • همچنین به کیفیت محصولات آرایشی خود بسیار توجه کنید و محصولات “پایه آب” یا “بدون روغن” را انتخاب کنید.
 • حتی کسانی که پوست چرب دارند نیز به مرطوب کننده نیاز دارند. بنابراین شما باید با استفاده از هر دو ضد آفتاب و مرطوب کننده از پوست خود محافظت کنید. اما کاری که باید انجام دهید این است که برای جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست، محصولات سبک و پایه آب را انتخاب کنید.

4- بهترین کرم های ضد آفتاب برای پوست چرب کدامند؟

اهمیت ضدآفتاب تنها برای جلوگیری از اشعه های مضر آفتاب و محافظت از پوست در برابر آفتاب و اشعه ی UV نیست. ضدآفتاب یک ترکیب مهم برای سالم ماندن و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست هم هست. کسانی که پوست چربی دارند باید از ضد آفتاب های بدون روغن که SPF 50 یا بالاتر دارند استفاده نمایند.علاوه بر این باید ضد آفتاب های غیر کومدوژنیک (غیر جوش زا) را انتخاب کنند.

بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب، محصولی ست که به صورت یکپارچه و بدون آسیب های ثانویه (مسدود کردن منافذ پوست و ایجاد جوش) از پوست محافظت کند! همچنین از ضدآفتاب هایی استفاده کنید که از پوست شما در مقابل هر دو اشعه ی UVA و UVB محافظت کند.

word image 14

توصیه می شود که به دنبال ضد آفتاب هایی باشید که خاصیت ضد پیری دارند یا از گزینه هایی استفاده کنید که به عنوان مرطوب کننده هم عمل می کنند. هرچه روی پوست چرب، کرم کمتری بزنید، بهتر است. بنابراین هوشمندانه ترین کار این است که از کرم های حاوی دو محصول در یک کرم استفاده کنید!

اشعه ی خورشید فقط در حد متوسط، برای پوست لازم است. SPF یا فاکتور محافظت در برابر نور خورشید به شما کمک می کند تا تأثیر اشعه ی آفتاب را محدود کنید و از سوزش اپیدرم محافظت نمایید. انتخاب صحیح مواد آرایشی و استفاده از محصولات باکیفیت، اهمیت بسیار زیادی دارد.

بهترین کرم های ضد چروک در ایران

SPF یا فاکتور محافظت در برابر نور خورشید

دو نوع اشعه ی UV وجود دارد: UVA و UVB. نوع اول (UVA) باعث سوختگی پوست و قرمزی آن نمی شود اما موجب تسریع علایم پیری و تحریک پیشرفت سرطان می شود. اشعه دوم (UVB) نیز موجب تاول در اپیدرم و احساس سوزش و خارش خواهد شد. SPF تنها موجب محافظت در برابر اشعه ی UVB می شود. ضد آفتاب هایی که از پوست در مقابل اشعه ی UVA هم محافظت می کنند، با شاخص PPD مشخص می شوند. بعبارت دیگر PPD، شاخص جذب UVA می باشد.

درجه SPF نشان‌ دهنده این است که مصرف کننده قبل از این‌ که دچار آفتاب سوختگی شود، تا چه حد می‌ تواند زیر نور آفتاب بماند. برای مثال شما می ‌توانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، تا ۱۰ دقیقه زیر آفتاب بمانید و احساس سوختگی نکنید. اما زمانیکه از کرم ضد آفتاب استفاده می ‌کنید می‌ توانید زمان ۱۰ دقیقه را ضرب در میزان SPF ضد آفتاب کنید و به مقدار زمان به دست آمده زیر آفتاب بمانید.

4 تا از بهترین صابون ها برای پوست های چرب

یعنی اگر SPF ضد آفتاب ۱۵ باشد، شما می ‌توانید ۱۵۰ دقیقه یا به عبارتی به مدت ۲ ساعت و نیم در زیر آفتاب بمانید. اما اگر حساسیت بیشتری به نور خورشید داشته باشید و بدون ضد آفتاب در عرض 5 دقیقه بسوزید، همان ضد آفتاب فقط 75 دقیقه از پوست شما محافظت می کند. حتی با کمک ضد آفتاب هم نباید برای مدت طولانی (مثلا 10 تا 16 ساعت) در مقابل نورخورشید قرار بگیرید.

قابل ذکر است که محاسبات ذکر شده در بالا، به شدت نور خورشید و ضخامت ضد آفتاب اعمال شده هم بستگی دارد. پس با وجود تمام متغیرهای تاثیر گذار، تقریباً غیرممکن است که بفهمید دقیقا چه مدت از نور خورشید در امان میمانید. ضد آفتاب ها تنها خطر آسیب های پوستی و آفتاب سوختگی را کاهش می دهند اما در طولانی مدت آن را به صفر نمی رسانند.

1-ضد آفتاب SPF 15

محصولاتی که SPF مشخصی دارند، معمولا قادرند میزان بالایی از اشعه ماوراء بنفش را فیلتر کنند. کرم های ضد آفتاب حاوی SPF 10 تا 20، حدود 95٪ از اشعه ی UVB را فیلتر می کنند و در عین حال، مقاومت پوست را در برابر اثرات منفی اشعه ی خورشید تا 15 برابر افزایش می دهند. ضد آفتاب های حاوی SPF 15 برای ساکنین شهرها که باید برای مدت طولانی زیر آفتاب بمانند بسیار مناسب است. در ساحل نیز ضدآفتاب های حاوی SPF 15، برای افرادیکه پوست های تیره دارند مناسب است و کسانی که پوست نازک و روشنی دارند (مانند چینی ها)، باید از ضد آفتاب های قویتر استفاده کنند.

2-ضد آفتاب SPF 30

استفاده از کرم های ضد آفتاب حاوی SPF 30 بسیار مفید است چون تقریباً 97٪ از اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کنند. این ضد آفتاب ها، مقاومت پوست در برابر UVB را تا 30 برابر افزایش می دهند و از سوختن اپیدرم جلوگیری می کنند. ضد افتاب های حاوی SPF 30، طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند زیرا برای انواع مختلف رنگ پوست مناسب هستند.

3-ضد آفتاب SPF 50

به ضد آفتاب های حاوی SPF 50، سان بلاک نیز گفته می شود چون حدود 99.5٪ از اشعه UVB را فیلتر می کنند. ضد آفتاب های حاوی SPF 50 و شاخص PPD، از بروز علایم پیری روی پوست جلوگیری می کنند. این کرم ها از ایجاد ملانوم (وخیم ترین نوع سرطان پوست) و سرطان سنگفرشی پوست جلوگیری می کنند. این نوع ضد آفتاب ها برای تمام انواع پوست (تیره و بسیار روشن) مناسب هستند.

4-ضد آفتاب SPF 100

اخیرا ضدآفتاب هایی به بازار عرضه شده اند که ادعا می کنند دارای SPF 100 هستند. این ضد آفتاب ها قادر نیستند بخوبی از پوست محافظت کنند چون از لحاظ پزشکی محصولات باکیفیتی محسوب نمی شوند. این ضد آفتاب ها حاوی پارابن هستند که بیشتر از اشعه ی ماوراء بنفش، به پوست آسیب می رسانند!

موثرترین روش های درمان آکنه (6 روش دارویی-خانگی)

بهترین ضد آفتاب برای نوزادان چیست؟

بهترین راه محافظت از نوزادان زیر 6 ماه در مقابل آفتاب، قرار دادن آنها در سایه و استفاده از لباس های پوشیده و نازک است. استفاده از ضد آفتاب برای کودکان بالای 6 ماه مانعی ندارد. برای کودکان توصیه می شود از ضد آفتاب های مناسب پوست های حساس و بدون عطر و مواد تحریک کننده، استفاده شود.

منظور از SPF ضد آفتاب چیست؟

SPF (مخفف sun protection factor) به معنای فاکتور محافظت از خورشید است. توجه داشته باشید که SPF تنها در برابر اشعه UVB از پوست محافظت می کند و در واقع برای محافظت در برابر UVA طراحی نشده است. بنابراین انتخاب ضد آفتابی با SPF بالا (50+) بسیار مهم است. همچنین باید تلاش کنید کرم های ضد آفتابی که در برابر هر دو اشعه UVA و UVB از پوست محافظت می کنند را انتخاب نمایید.

بهترین راه محافظت از تاتوهای جدید در مقابل نورخورشید چیست؟

هر نوع زخمی باید تا زمان بهبودی در برابر آفتاب محافظت شود و تاتوی جدید هم از این قاعده مستثنی نیست. بهترین راه محافظت از زخم ها و تاتوهای جدید، پوشاندن آنها با مواردی مانند پانسمان یا لباس ضخیم است اما اگر این امکان وجود ندارد، باید همیشه از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

منبع 1 منبع 2 منبع 3

بهترین کرم های ضد آفتاب موجود در ایران در حال حاضر

پرفروش ترین ضد افتاب های این ماه


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
پوست چربزیبایی پوستکرم ضد آفتاب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up