بخور صورت برای پوست

10 فایده بخور صورت برای پوست و 3 تکنیک برتر انجام آن

این مطلب نتایج جدیدترین تحقیقات علمی انجام شده راجب استفاده از بخور صورت برای زیبایی پوست می باشد که تمام مزایا، عوارض و بهترین روش انجام آن را به صورت کاملا علمی توضیح می دهد.

بخار دادن چه کاری برای پوست ما انجام میدهد؟

 • پاکسازی پوست: بخار باعث باز شدن منافذ پوست میشود که این خود موجب تمیز شدن عمیقی پوست میگردد. باز شدن منافذ همچنین موجب از بین رفتن جوش های سرسیاه و راحت درآمدن آنها میشود. بهترین روش درمان منافذ پوست را در اینجا توضیح دادیم!
 • افزایش جریان و گردش خون: ترکیب بخار گرم و تعریق، رگهای خونی را باز میکند و موجب افزایش گردش خون میشود. این تقویت جریان خون موجب تغذیه ی پوست و افزایش اکسیژن رسانی به آن میشود. با این 8 غذا نیز می توانید رگهایتان را تمیز کنید!
 • موجب آزاد سازی باکتری ها و سلولهای عامل آکنه میگردد: باز شدن منافذ پوست موجب میشود که باکتری ها، سلولهای مرده ی پوست و دیگر آلودگی ها که موجب بسته شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه میگردد، آزاد شوند.
 • آبرسانی پوست: بخار از طریق افزایش تولید روغن های پوست موجب آبرسانی به پوست میگردد و مرطوب کننده ی طبیعی صورت است. بهترین آبرسان ها را در اینجا معرفی کردیم!
 • جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست: بخار موجب نفوذپذیری پوست و بهبود جذب موضعی میگردد.
 • بهبود کلاژن و الاستین: افزایش جریان خون در طول بخور، موجب افزایش تولید الاستین و کلاژن پوست میگردد. این باعث داشتن پوست محکم تر و جوانتر میشود.
 • موجب آرامش میشود: احساس بخار گرم برروی صورت موجب آرامش میگردد. میتوانید رایحه های مختلف و عصاره های گیاهان داویی را هم برای آروماتراپی استفاده کنید تا به آرامش کامل دست پیدا کنید.
 • بهبود سینوزیت: بخور موجب بهبود سینوزیت و سردرد همراه آن میگردد. با اضافه کردن عصاره های گیاهان داویی، این تاثیر تقویت میشود.
 • بخور مقرون بصرفه و دردسترس است: با استفاده از وسایلی که در خانه دارید و بدون پرداخت هیچ هزینه ای، میتوانید از بخور و مزایای آن بهره مند شوید.

تکنیک های مختلف بخور دادن

چندین راه برای استفاده از این راه عالی برای بهبود پوست و دیگر مزایای آن وجود دارد. این میتواند ساده و ارزان قیمت یا گران باشد. در اینجا هر تکنیک را قدم به قدم برایتان آورده ایم:

1-بخار دادن با یک ظرف کم عمق و پهن:

 1. یک حوله ی نرم بزرگ بردارید. یک مکان راحت برای بخور دادن را انتخاب کنید. قرار دادن یک ظرف بخور روی میز بهترین گزینه است.
 2. موهایتان را ببندید تا روی صورتتان قرار نگیرد؛ سپس با استفاده از یک پاک کننده ملایم، صورت و گردنتان را کامل تمیز کنید.
 3. بسته به سایز ظرفتان مقدار کافی آب در کتری یا هر چیز دیگر جوش کنید.
 4. وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، میتوانید گیاهان دارویی مفید را اضافه کنید.
 5. حرارت را برای 2-3 دقیقه کم کنید. با دقت آب جوش را در ظرف موردنظرتان بریزید. اگر میخواهید از عصاره یا روغن های خاص استفاده کنید، اکنون زمان اضافه کردن آنها است.
 6. بنشینید و حوله را روی سرتان و کاسه قرار دهید و صورتتان را حدود 15 سانتیمتر بالاتر از آب نگه دارید.
 7. برای کم و زیاد کردن حرارتی که به پوستتان میرسد، سرتان را به عقب و جلو ببرید و اگر نیاز به خنک شدن دارید، یک گوشه از حوله را بالا نگه دارید.
 8. به مدت 5 تا 10 دقیقه بخور دهید.

2- بخور دادن با حوله ی گرم

 1. یک حوله ی دست بردارید و قتی آب داغ شد، آن را در ظرف مناسبی بریزید و حوله را در آن بگذارید تا کامل خیس شود. اگر گیاهی مدنظرتان است میتوانید اضافه کنید.
 2. موها راببندید تا روی صورت نباشد و صورت و گردن را با استفاده از یک پاک کننده لایه بردار و ملایم بشورید و تمیز کنید.
 3. حوله ای که در آب قرار داده بودید را از آب خارج و آبکشی کنید اکنون حوله مرطوب و نمناک است.
 4. روی یک صندلی راحت بنشینید یا دراز بکشید. سپس حوله را روی تمام صورت قرار دهید.
 5. حوله را به نحوی تنظیم کنید که روی تمام صورت قرار بگیرد. به مدت 5 دقیقه بگذارید تا بماند.

از دست ندهید: 8 تا از تازه ترین روش های درمان جوش صورت با کمک داروهای گیاهی

3- بخور دادن با دستگاه بخور صورت

 1. نحوه ی کار دستگاه را بخوانید. همانطور که در دستورالعمل آن نوشته شده است، دستگاه را پر از آب کنید. آن را روی میز نزدیک پیریز قرار دهید تا به راحتی بتوان آن را به برق وصل کرد. چند دقیقه طول میکشد تا بخار دادن را آغاز کند.
 2. مانند روشهای قبلی موهایتان را ببندید و صورت و گردنتان را تمیز بشورید.
 3. برروی یک صندلی راحت بنشینید و صورت خود را در محفظه ی مخروطی در فاصله ای که در دفترچه راهنمای دستگاه گفته است –معمولا حدود 12 تا 25 سانتیمتری- نگه دارید.
 4. به مدت 2 تا 3 دقیقه با 1 دقیقه فاصله ی زمانی بین آن بخور دهید تا ببینید که نتیجه روی پوست چگونه است.

دستگاههای بخور صورت، بخار بهتر و قوی تری نسبت به روش های دیگر تولید میکنند.

مواد مناسب بخور صورت

ماده ای که شما برای بخور دادان صورتتان انتخاب میکنید، روی سودمندی آن تاثیر نمیگذارد اما بعضی از مواد مزایای بیشتری دارند. انتخاب مواد زیر به ترجیح شخصی شما و بودجه تان بستگی دارد:

 • آب: آب در دسترس و رایگان است.
 • آب مقطر: میتوانید از آب مقطر برای بخور دادن استفاده کنید اما شواهدی نسبت به برتری آن بر چیزهای دیگر وجود ندارد.
 • چای: چای های زیبایی مزایای زیادی برای شما دارند. اینها همچنین به آزاد شدن سم ها از بدنتان کمک میکند. تحقیقات نشان داده اند که چای سبز و دیگرچیزها که حاوی پلی فنول هستند، در صورت استفاده ی موضعی دارای مزایای محافظتی و ضدپیری هستند.

نحوه اضافه کردن روغن ها و گیاهان دارویی

اضافه کردن گیاهان خشک شده و روغن ها به بخار میتواند مزایای بیشتری داشته باشد. برای انواع مختلف پوست، گیاهان مشخصی مفیدتر هستند. بعضی روغن ها و گیاهان دارای خاصیت آرام بخش و تقویت کننده هستند.

گیاهان دارویی

 • بابونه: تحقیقات نشان میدهد که بابونه میتواند به التهاب پوست و درماتیت کمک کند. استفاده از آن برای انواع پوستها ازجمله پوست های حساس عالی است.
 • رزماری: این گیاه معطر گزینه ی مناسبی برای افراد با پوست چرب است.

روغن ها

 • اسطوخدوس: این گیاه برای اگزما و پوست های خشک عالی است و دارای مزیت آرامش بخش است.
 • روغن شمعدانی –ژرانیوم: این روغن از گل شمعدانی گرفته شده است که آرام بخش است و موجب شفافیت میشود.
 • اکالیپتوس: اگر شما مشکل آکنه دارید، این یک گزینه ی عالی است.
 • پرتقال: علاوه بر داشتن خواص آروماتراپی، میتواند موجب باز شدن منافظ پوست و مرطوب کنندگی آن شود.

3 دستور تهیه فوق العاده بخور صورت

برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب،3 دستور فوق العاده و ثابت شده از نظر علمی، شامل بخور ضد پیری، بخور برای زیبایی پوست های معمولی و بخور صورت برای پوست های چرب را در پی دی اف زیر قرار داده ایم که بسته به نیازتان از یکی از این دستورها استفاده کنید:

  دانلود روش تهیه و استفاده از 3 دستور مناسب

دفعات بخور، زمان و میزان گرمای آن چقدرباید باشد؟

آسیب ناشی از بخار آب از خود آب جوش بیشتر است. پس در هنگام بخور صورت خیلی مراقب باشید. برای کاهش خطر سوختگی، از نزدیک شدن بیش ازحد به بخار خودداری کنید. فاصله را تا جایی که احساس راحتی کنید افزایش دهید. اگر با حوله اینکار را میکنید، آب باید گرم باشد نه داغ که پوست را بسوزاند. برای داشتن بهترین نتایج، یکبار در هفته صورتتان را بخور دهید. برای جلوگیری از آسیب پوست، مدت زمان بخور دادن را به 10 دقیقه محدود کنید.

حتما بخوانید: 10 عادت بسیار مضر برای پوست، مو و زیبایی خانم ها که حتما باید بدانید!

نکات و ترفندهای کلی

برای داشتن نتایج بهتر به ترفندها و نکات زیر توجه کنید.

آماده سازی

 • آبرسانی: قبل از قرار گرفتن در هرنوع گرمایی، آب بنوشید. پس آب خوردن قبل از شروع کار میتواند ایده ی خوبی باشد.
 • تمیز کردن صورت: صورتتان را با استفاده از یک پاک کننده ی ملایم با خاصیت لایه برداری بشورید تا پوست آماده ی بخور شود.

درطول زمان بخور دادن

 • چشم هایتان را بسته نگه دارید: اینکار موجب راحتی شما و جلوگیری از آسیب به چشم هایتان میشود. همچنین باعث میشود که پلک هایتان هم از مزایای بخور بهره مند شوند!
 • صورت را 12 تا 25 سانتیمتر عقب تر نگه دارید: بدلیل خطر سوختگی پوست، صورتتان را نزدیک کاسه ی آب نگیرید. درهر فاصله ای که احساس راحتی میکنید سرتان را نگه دارید.
 • درصورت استفاده از دستگاه بخور، از دستورالعمل آن پیروی کنید: دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و برطبق آن از دستگاه استفاده کنید.

بلافاصله بعد از بخور دادن

 • صورت را با آب ولرم بشورید و به آرامی خشک کنید: پوست شما بعد از بخور دادن به شدت حساس است، پس نباید آن را تحریک کنید.
 • از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید: اثر این کرم ها بعد از بخور افزایش پیدا میکند. همچنین این زمان خوبی برای استفاده از کرم های ضدپیری است.
 • صورتتان را ماساژ دهید: چه چیزی بعد از بخور، بهتر از ماساژ است؟ با استفاده از انگشتانتان به آرامی پیشانی، گونه و گردنتان را ماساژ دهید. غیر از پوستهای چرب و حساس، میتوانید برای راحتتر شدن ماساژ پوست از روغن های صورت هم استفاده کنید.

عوارض جانبی و خطرات ممکن

بخار میتواند پوست را بسوزاند، پس باید فاصله تان را از منبع آب جوش حفظ کنید. اگر از روش بخار دادن با حوله استفاده میکنید، حواستان باشد که حوله گرم باشد نه داغ.

کسانی که رزاشیا دارند، نباید از بخور صورت استفاده کنند. چون بخار رگ های خونی را گشاد میکند که موجب قرمزی پوست میشود.

اگرچه بخور دادن موجب آبرسانی به پوست میشود اما افرادی که دارای پوست خیلی خشک و اگزما هستند، باید احتیاط بیشتری کنند. برای جلوگیری از آسیب پوست، زمان بخور دادن را به فقط چند دقیقه محدود کنید.

حتما بخوانید: جدیدترین و ساده ترین روش چاقی صورت با روغن زیتون در کمترین زمان ممکن

حرف آخر…

بخور دادن هفتگی صورت یک راه عالی برای داشتن یک پوست شاداب و سالم است؛ اما اگر دارای التهاب پوستی هستید، قبل از بخور صورتتان با پزشک مشورت کنید و حتما توصیه های گفته شده در بالا را رعایت کنید. هر گونه سوال یا نظری راجب بخور دادن صورت دارید در بخش نظرات با سالم زیبا مطرح کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.