apitherapy 1

زنبور درمانی: معایب، مزایا، هشدارها و همه نکات مهم دیگر

زنبور درمانی استفاده از مواد تولیدی زنبورعسل برای سلامتی و بهبودی آن است. زنبور عسل، عسل، گرده، بره موم، شاه انگبین و موم تولید می کند که همه آنها برای تغذیه، حمایت از سیستم ایمنی بدن، درمان انواع بیماری ها، مراقبت از پوست و بهبود زخم های باز توسط مردم استفاده می شود. جتی زهر زنبورعسل برای درمان بسیاری از بیماری های مزمن استفاده می شود.

گرده تازه زنبور عسل

گرده ماده تولید مثل گیاهان نر است که زنبور ها برای تغذیه لارو هایشان از آن استفاده می کنند. گرده منبع منحصر به فرد پروتئین زنبورعسل است که حاوی تمامی آمینو اسید های ضروری است که مردم به آن نیاز دارند. مردم از گرده به عنوان مولتی ویتامین، تقویت کننده انرژی و برای مقاومت در برابر مواد انتقال یافته در هوا (از نوع آلرژیک) استفاده می کنند.

حتما بخوانید: عسل، خواص علمی ثابت شده، روش استفاده و نکات مهم

بره موم

بره موم ترکیبی از موم، عسل و صمغ درختان ترکیب شده با آنزیم های زنبور است که برای محافظت از کندو در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها استفاده می شود. بره موم دارای خصوصیات آنتی باکتریالی، ضد قارچی، ضد اکسید کنندگی و ضد التهابی است. مردم از بره بوم به عنوان راه حلی برای درمان سرما خوردگی و آنفولانزا و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند. خواص آنتی باکتریال و ضد قارچی بره موم آن را به یک ماده مناسب برای درمان وضعیت های مختلف پوستی تبدیل کرده است.

شاه انگبین

شاه انگبین ماده ای غنی شده با آنزیم است که توسط زنبور های کارگر جوان تولید شده و در کل طول عمر زنبور ملکه، او را تغذیه می کنند. مردم از شاه انگبین به عنوان مولتی ویتامین، تقویت کننده سیستم ایمنی برای افزایش طول عمر و وضوح ذهنی استفاده می کنند.

عسل

عسل عصاره گیاهی است که به قند ساده و بدون آب تبدیل شده و برای مواد غذایی انرژی زا و زمستانه مورد استفاده قرار می گیرد. مردم از عسل به عنوان یک شیرین کننده طبیعی به عنوان درمانی برای گلو درد، متوقف کننده سرفه و بهبود زخم استفاده می کنند.

word image 237

موم

موم توسط زنبوران کارگر ماده برای ساخت ساختار لانه زنبوران تولید می شود که برای پرورش لارو ها و دخیره سازی عسل و گرده استفاده می شود. مردم برای ساخت برخی از اقلام از جمله شمع، لوازم آرایشی و واکس مبل از موم استفاده می کنند.

حتما بخوانید: همه فواید شناخته شده موم زنبور عسل طبق تحقیقات جدید

بهداشت و تغذیه

محصولات سالم زنبور عسل خالص هستند و عسل طبیعی زنبورعسل به عنوان مکمل های غذایی برای بهبود سلامت استفاده می شوند. محصولاتی که توسط زنبورعسل تولید می شود عبارتند از: شاه انگبین، گرده، بره موم و عسل. این محصولات ممکن است به صورت جداگانه به شکل اصلی خود یا به صورت مخلوط به منظور ارائه تعادل مناسب مصرف شود.

مراقبت طبیعی بدن

عسل، موم و بره موم به عنوان عوامل شفابخش و مراقبت کننده در تعدادی از محصولات مراقب بدن مانند صابون، رژ لب، کرم و شوینده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

عسل برای درمان زخم

عسل برای قرن هاست که در درمان زخم های باز مورد استفاده قرار می گیرد. تا زمان رشد آنتی بیوتیک ها در اواسط قرن 1900، عسل اولین درمان برای زخم ها در این بین بود. استفاده از عسل به عنوان درمان زخم برای 50 سال آینده به ویژه در کشور های غربی توجهات را از خواهد داد. با این حال، در 20 سال اخیر، با توجه به نگرانی از توسعه سریع آنتی باکتریال های مقاوم در برابر باکتری، علاقه به مصرف عسل به وجود آمده است.

تعداد زیادی از مطالعات علمی بررسی شده، اثربخشی مصرف عسل، به ویژه عسل مانوکا در درمان زخم های شدید و مزمن مانند زخم پای دیابتی را نشان می دهد. عسل می تواند برای درمان زخم های باز، سوختگی و زخم های پوستی مورد استفاده قرار بگیرد. نتایج مطالعات نشان داده است که عسل مصرف شده برای زخم های باز دارای نتایج زیر است:

  • التهاب، ورم و درد به سرعت کاهش می یابد
  • بوی ناخوشایند متوقف می شود
  • بستن زخم می تواند برای رشد دوباره بافت ها بدون درد تعویض شود
  • جای زخم کوچکی باقی می ماند

نشان داده شده است که عسل برای جلوگیری از رشد باکتری های زخم جلوگیری کرده و از مبتلا شدن زخم به عفونت محافظت می کند. همچنین عسل شامل محیطی مرطوب و غنی از مواد مغذی است که در واقع باعث بهبود روند طبیعی بدن می شود.

حتما بخوانید: روش بهبود سریع اثرات گزیدگی زنبور عسل در منزل

خصوصیت ضد میکروبی عسل

بر خلاف آنتی بیوتیک ها که تنها حالتی ضد باکتری دارند، عسل دارای حالت های مختلفی است که در روش های گوناگون به باکتری حمله می کند:

اثرات گذرندگی

عسل بیش از 80% قند دارد و چندین مولکول آب را برای اندام های کوچک قرار می دهد. خاصیت اسیدی: میزان پی اچ عسل بین 3.2 و 4.5 است که برای بسیاری از باکتری های زخم نامهربان است که می تواند پی اچ حدود 4 تا 4.5 را تحمل کند.

آب اکسیژنه

عسل حاوی اکسید گلوکز، آنزیمی که واکنشی که باعث آزاد شدن آرام آب اکسیژنه می شود را تسهیل می کند. میزان کم آب اکسیژنه تولید شده برای کشتن باکتری ها بدون آسیب رساندن به بافت کافی است.

عوامل فیتوکمیکال

برخی از عسل ها حاوی سایر مواد شیمیایی گیاهی با خواص ضد میکروبی هستند. این مواد در همه انواع عسل ها وجود ندارد. بهترین عسل شناخته شده و بررسی شده با خواص ضد میکروبی فیتوکمیکال، عسل مانوکا است.

همه عسل ها برابر نیستند!

همه عسل های دارای خاصیت ضد میکروبی هستند. با این حال، فعالیت ضد میکروبی آن ها می تواند 100 برابر هم باشد یعنی یک نوع عسل ممکن است تا 100 برابر موثرتر از عسل دیگر باشد. عسل های مختلف نیز فعالیت های ضد میکروبی در برابر گونه های مختلف باکتری زخم دارند.

درمان با استفاده از زهر زنبور عسل

درمان زهر زنبورعسل (BVT) استفاده از زهر زنبورعسل برای درمان اختلالات انسان و حیوان با استفاده از زنبورعسل زنده یا تزریق زهر زنبورعسل است. این درمان برای درمان انسان ها، اسب ها، سگ ها و گربه ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از 40 بیماری مختلف از جمله التهاب مفصل و سختاک چندگانه با این روش درمان می شوند.

متخصصان درمان زهر زنبورعسل باید مراقب باشند زیرا زهر زنبورعسل یک هیستامین (سم) است و ممکن است باعث واکنش آلرژیک فرد شود که با قرمز شدن پوست تا وضعیت های تهدید کننده تنفسی در زندگی متفاوت باشد.

قبل از اینکه یک فرد برنامه درمان زهر زنبورعسل را شروع کند، باید تحقیقات کاملی را انجام دهد، با پزشک خود مشورت کند و دستگاه EpiPen را همراه خود داشته باشند.

درمان زهر زنبورعسل برای همه نیست. بعضی اوقات جمع آوری زنبورعسل دشوار و این نوع درمان خطرناک است.

حتما بخوانید: طب سوزنی، نکات مهم درمان و فواید ثابت شده علمی

روش قدیمی استفاده از نیش زنبور ها باعث مرگ آن ها می شد. روش جدید شامل نیش زدن به تور کوچک فولادی ضدزنگ است که اجازه می دهد تا زهر وارد پوست شود اما مانع اتصال نوک نیش می شود؛ بنابراین، زنبورعسل آسیبی نمی بیند و زهر آن طی یک یا دو روز بازسازی می شود.

ویدیوی نحوه انجام زنبوردرمانی

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkزنبور درمانی

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up