زن سالم

7 علت بوی بد واژن و نحوه رفع آن در منزل

folderزنان و کودکان
commentsبدون دیدگاه

بوی واژن زنان هنگامی نرمال است که یک رایحه مشخص داشته باشد، بوی واژن میتواند امراضی را مشخص کند. در اینجا با کمک چند متخصص از مجلات پزشکی معتبر، به تشریح بوی طبیعی واژن می‌پردازیم.

حتما بخوانید: زاج سفید – کاربردها، عوارض، طرز استفاده جهت پوست، واژن، زیبایی و زنان

آگاه بودن از بوی واژن

این که واژن در حد متعادلی بو بدهد یک امر طبیعی ست. اما بوی واژن نباید ناخوشایند باشد. پروفسور مورتون معتقد است اگر واژن بویی تند یا بویی مثل ماهی بدهد یک جای کار می‌لنگد.

واژن زنان خود-تمیزکن است و باکتری و مخمر مخصوص این کار را دارد. دارای PH اسیدی است و هنگامیکه این PH نرمال نباشد بویی از واژن ساطع می‌شود که نشان دهنده وجود مشکل است. در اینجا به تشریح هفت دلیل بدبویی واژن می‌پردازیم:

1-واژن باکتریال

رایج ترین علت بوی بد واژن عفونتی با نام واژن باکتریال (BV) است که باعث ایجاد بویی شبیه ماهی می‌شود. پزشکان معتقدند باکتری باعث رشد بیش از حد واژن اسیدی می‌شود و به آن خاصیت قلیایی می‌بخشد. علاوه بربوی ماهی، خارش، سوزش و یک مایع زرد رنگ از واژن خارج می‌شود.

پزشک شما با تست این مایع یا میزان PH واژن شما وجود BV را بررسی کند. استفاده از آنتی‌بیوتیک (مثل آموکسی سیلین) برای درمان BV مناسب است. برخی زنان در طول عمر بارها این اتفاق را تجربه می‌کنند در حالیکه برخی دیگر این اتفاق را اصلا تجربه نمی‌کنند.

2- قاعدگی فراموش شده

بوی متعفن می‌تواند نشانه یک قاعدگی فراموش شده باشد. قاعدگی فراموش‌شده بدترین بوی ممکن را ساطع می‌کند. در این مورد، باکتری به شکل یک ورم چرکی در می‌آید، اما هنگامیکه برطرف شود بوی بد نیز باید از بین برود.

اگر قادر به حذف این ورم نیستید به دکتر مراجعه کنید تا این کار را برای شما انجام بدهد، علاوه بر بوی بد، اگر درد لگنی یا تب شدید دارید باید فورا این ورم چرکی را حذف کنید. در موارد شدیدتر، ورود باکتری به جریان خون می‌تواند باعث ایجاد غده TSS بشود که بسیار غده خطرناکی است.

حتما بخوانید: جدیدترین و بهترین روش درمان عفونت واژن با عسل (قطعی)

3- عفونت STI

عفونتی مثل تریکوموناس، یک عفونت جنسی قابل انتقال (STI) است و می‌تواند باعث بو گرفتن واژن بشود. این عفونت غالبا یک بوی ماهی ایجاد می‌کند. پزشک شما با انجام آزمایش می‌تواند وجود تریکوموناس را بررسی کند. استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان این مورد رایج است. بسیار مهم است که شما و همسرتان به صورت همزمان مورد درمان قرار بگیرید چون احتمالا همسرتان هم به این عفونت دچار شده است.

4- غذاهای خاص

چیزی که می‌خورید و می‌نوشید می‌تواند روی بوی واژن تاثیرگذارباشد. به همین دلیل باید غذایی که می‌خورید را با دقت انتخاب کنید. اگر متوجه شدید که واژنتان بوی طبیعی ندارد، میوه و سبزیجات بخورید. از مصرف غذاهای چرب و سرخ کرده پرهیز کنید.

حتما بخوانید: 8 تا از جدیدترین و بهترین متدهای تنگ کردن واژن با داروهای گیاهی-طبیعی

5- سرطان گردنی

هنگامی که ادرارتان بوی خون می‌دهد، نشان دهنده علامت سرطان گردن است. دلیل: این بو ناشی از سلول‌های مرده سرطانی ستون گردن است. برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

6- عرق‌کردن

واژنی که عرق کند بو میدهد. هنگامیکه عرق می‌کنید مخصوصا در هنگام ورزش، باکتری‌ها مایعی روی پوست شما ایجاد می‌کنند؛ و این امر باعث تولید بو پس از یک جلسه تمرین سنگین می‌شود. کافی ست هر بار پس از ورزش یا فعالیت های بدنی لباستان را عوض کنید اما حمام نکنید (دلیل آن در پایین گفته می شود).

حتما بخوانید: جدیدترین روش درمان آسان و سریع عفونت واژن در طب سنتی در کمتر از 12 روز

7- دوره قاعدگی

بوی نامساعد در هنگام قاعدگی رایج نیست. چون خون سطح PH بالایی دارد، ممکن است در این دوران واژن شما مایعی خارج کند که بویی فلزمانند را به مشام شما برساند. این بو با پایان قاعدگی برطرف می‌شود.

روش کاهش بوی واژن

نمی‌توان کاملا بوی واژن را حذف کرد اما میتوان با انجام روشهایی بهداشتی این بوی بد را کاهش داد. اگر در واژنتان تغییر بو احساس کردید تعدادی از این توصیه‌ها را انجام دهید؛ اما بهترین راه مراجعه به دکتر برای تشخیص و درمان صحیح است.

 • نوشیدن آبمیوه کران‌بری: خصوصیات اسیدی و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کران‌بری، همانند مرکبات با کاهش رشد باکتری‌ها می‌تواند بوی بد واژن را کاهش بدهد.
 • پس از ورزش فورا لباس‌هایتان را تعویض کنید: تا می‌توانید اطراف رانتان را خشک نگهدارید و یکی از بهترین راهها برای این کار تعویض لباسهای عرق‌کرده پس از ورزش است.
 • دوش نگیرید: تمام واژنها حاوی باکتری و مخمر هستند. خاصیت اسیدی واژن این دو محتوی را بصورت خودکار در حالت نرمال نگه می‌دارد. دوش گرفتن ممکن است روی این تعادل تاثیر بگذارد.
 • تمیز کردن با آب و صابون: آب به همراه صابون بهترین تمیزکننده برای سطح خارجی واژن است.
 • از حمام آب داغ یا پوشیدن مداوم شلوار تنگ پرهیز کنید: چون واژن خاصیت تمیزی خودکار دارد، این کارها می‌تواند تعادل باکتریایی واژن را بهم بزند و عفونت‌هایی ایجاد بشود.

راههایی برای جلوگیری از ایجاد بو در آینده

هنگامیکه بوی بد واژن را برطرف کردید، برای جلوگیری از مشکلات آینده گامهای زیر را انجام دهید:

 • پروبیوتیک‌ها را مصرف کنید: پروبیوتیک‌ها که برای باکتری‌ها مناسب هستند، می‌توانند تعادل PH در بدن شما را حفظ کنند، غذاهایی مانند ماست و کلم رنده‌شده سرشار از پروبیوتیک هستند.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید. به اندازه کافی میوه، سبزیجات، حبوبات و پروتئین مصرف کنید. یک رژیم غذایی مناسب باعث بهبود سلامت بدن از جمله واژن می‌شود.
 • به اندازه کافی مایعات بخورید. نوشیدن آب زیاد نه تنها برای پوست مفید است، بلکه می‌تواند به سلامت واژن نیز کمک کند.
 • از دوش گرفتن یا تمیزکاری پرهیز کنید. ممکن است تصور کنید این کار منجر به حذف باکتری‌های مضر می‌شود، اما باکتری‌های مفید نیز از بین می‌روند. اجازه دهید این نسبت باکتری‌ها در بدن شما باقی بماند.
 • قبل و بعد از مقاربت واژن خود را بشویید. رابطه باعث تولید باکتری می‌شود، موادی مانند روانسازها و کاندوم باعث تولید باکتری می‌شود. شستن واژن قبل و بعد از رابطه میزان باکتری‌ها را در سطح نرمالی نگه می‌دارد.
 • شلوار کتان بپوشید. شلوار کتان باعث دفع رطوبت اضافی می‌شود. پارچه‌های مصنوعی به این اندازه تاثیرگذار نیستند.
 • سخن آخر. درمان خانگی برای بوی بد واژن تنها برای یک هفته قابل قبول است. اگر این یک هفته تاثیرگذار نبود، باید به دکتر مراجعه کنید، بوی شدید واژن نشانه مشکلی بزرگتر است که شما قادر به درمان آن نیستید.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر بوی نامطبوع با علایمی غیرمعمول همراه‌ضد، باید به دکتر مراجعه کنید. برای مثال اگر بوی واژن شدیدتر از حالت نرمال است و روز به روز دارد بدتر می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بوی ماهی مانند می‌تواند دلیلی برای مراجعه به دکتر باشد. این بوها علامت مشکلاتی است که دارد شدیدتر می‌شود. بهتر است به دکتر مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید. اگر رنگ ادرارتان سفید یا نیمه شفاف نباشد، نشانه‌ای از عفونت است.

ایجاد خارش نیز طبیعی است؛ اما اگر این خارش زیاد باشد و یا احساس سوزش کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چه تست‌هایی باید انجام بگیرد؟

زنانی که از بوی بد آلت تناسلی شکایت دارند باید تحت آزمایشات و مراقبت‌های داخلی و خارجی قرار بگیرند. تست‌هایی مثل سطح PH، تمیزسازی واژن برای میکروب شناسی و گاهی اوقات بافت برداری از پوست انجام می‌شود.

حتما بخوانید: 8 تا از بهترین درمانهای طبیعی-گیاهی ترشحات سفید رنگ پنیری واژن

خطرات خود درمانی

شستشوی اضافی، ضدعفونی کننده‌ها و بوزداها می‌توانند باعث سوزش واژن شوند که نتیجه آن التهاب واژن است و همچنین ممکن است منجر به ایجاد عفونت بشود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست