زنان

8 روش درمان خشکی واژن (با دارو و بدون دارو)

علائم آزار دهنده مهبل و واژن (لب های خارجی واژن) در طول یا پس از یائسگی افزایش می یابد یا ممکن است چندین سال پس از یائسگی شروع شود. کاهش استروژن و یائسگی نقش عمده ای در خشکی واژن، خارش، سوزش، ناراحتی و درد در حین مقاربت یا فعالیت های جنسی دیگر دارد. آتروفی واژن اصطلاح پزشکی است که این تغییرات را توصیف می کند.

سندرم دستگاه تناسلی ادراری یائسگی شامل آتروفی آزاردهنده واژن غالبا با علائم ادراری همراه است. آتروفی واژن ممکن است به میزان قابل توجهی بر کیفیت زندگی، رضایت جنسی و رابطه با شریک زندگی تأثیر بگذارد.

حتما بخوانید: زاج سفید – کاربردها، عوارض، طرز استفاده جهت پوست، واژن، زیبایی و زنان

برخلاف گرگرفتگی، که به طور کلی با گذشت زمان بهبود می یابد، علائم واژن به دلیل پیری و کمبود طولانی مدت استروژن با گذشت زمان بدتر می شوند.

یائسگی و پیری به شیوه های زیر روی واژن تاثیر می گذارند:

 • بافت واژن با کاهش ترشحات و روغن کاری، نازک و خشک شده و حالت ارتجاعی آن کم می شود.
 • عفونت های واژن افزایش می یابد (با افزایش PH اسیدی سالم واژن قلیایی تر می شود).
 • ممکن است موجب ناراحتی در دفع ادرار و افزایش عفونت ادراری شود.
 • بافت های شکننده، خشک و ملتهب واژن ممکن است دچار پارگی شده و خونریزی کنند.
 • در زنان یائسه مبتلا به سرطان ممکن است آسیب بیش تری به بافت های واژینال بخاطر شیمی درمانی یا پرتوهای لگنی وارد شود.
 • مهار کننده های آروماتاز​​، که توسط بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه گرفته می شود، باعث کاهش استروژن می شوند و اغلب باعث ایجاد علائم شدید خشکی واژن و کاهش روان کاری می شوند.
 • تغییرات واژینال معمولا منجر به درد در اثر فعالیت جنسی یا معاینات لگنی می شوند.
 • زنان مبتلا به ناراحتی ناشی از آتروفی واژن غالبا تمایل به کاهش مقاربت یا سایر فعالیت های جنسی دارند که این امر می تواند باعث کوتاهی، باریکی و کاهش کشش واژن شود.
 • درد، تنگ شدن مهبل و سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن و لگن (معروف به واژینیسموس) می تواند تا حدی تشدید شود. بنابراین ممکن است رابطه جنسی یا فعالیت جنسی دیگر لذت بخش نباشند یا حتی قطع شوند.

یک درمان عالی خشکی واژن: ژل لوبریکانت چیست؟ عوارض آن و 6 روش استفاده جالب که باید بدانید!

گزینه های درمانی

خبر خوب این است که گزینه های درمانی مؤثر، مانند داروهای غیر هورمونی یا اشکال مختلف استروژن با دوز کم که مستقیما روی واژن اعمال می شوند، در دسترس هستند. این داروها را می توان برای تسکین بهینه علائم ترکیب کرد.

داروهای غیر هورمونی

 • روان کننده های واژینال در هنگام خشک شدن واژن با کاهش اصطکاک باعث کاهش ناراحتی در فعالیت های جنسی می شوند.

برای اینکار محصولات محلول در آب یا آن هایی که سیلیکون دارند توصیه می شود، زیرا روغن موجود در بعضی از محصولات ممکن است باعث تحریک واژن شوند. بسیاری از برندهای مؤثر و بدون نسخه در دسترس هستند.

 • مرطوب کننده های واژن دیواره مهبل را صاف کرده و رطوبت واژن را حفظ می کنند و باید بصورت هفتگی و چندین بار در هفته در زمان خواب استفاده شوند.
 • تحریک منظم جنسی باعث تقویت جریان خون و ترشحات واژن می شود. تحریک جنسی با شریک زندگی، به تنهایی یا با کمک یک وسیله (مانند ویبراتور) می تواند سلامت واژن را بهبود بخشد.
 • گسترش دیدگاه های خود در مورد لذت جنسی از جمله گزینه های بیرونی مانند نوازش گسترده، استمناء متقابل و ماساژ راهی برای حفظ روابط جنسی فراهم می کند.
 • گشاد کننده های واژن در صورتی که واژن خیلی کوتاه و باریک شده باشد و یا در صورت سفت شدن غیر ارادی از فعالیت های جنسی راحت جلوگیری شود، می توانند واژن را کشیده و بزرگ کنند. دیلاتورها با راهنمایی پزشک متخصص زنان، فیزیوتراپی یا درمانگر جنسی می توانند خریداری و مورد استفاده قرار گیرند. به یاد داشته باشید که اندازه مهبل (واژن) می تواند کاهش یافته و ماهیچه های پشتیبان آن ضعیف شوند، بنابراین از این روش استفاده می کنید یا آن را از دست می دهید!
 • تمرینات لگن می توانند عضلات ضعیف واژن را تقویت کرده و عضلات سفت را شل کنند.

استروژن درمانی واژینال

 • یک درمان مؤثر و ایمن، استروژن موضعی با دوز کم است که به طور مستقیم بر روی واژن اعمال می شود تا سلامت واژن را بهبود بخشد و خشکی و ناراحتی آن را برطرف کند.

پیشرفت معمولا طی چند هفته اتفاق می افتد، اگرچه تسکین کامل ممکن است چندین ماه به طول انجامد. این مورد پس از در نظر گرفتن دقیق خطرات و فواید آن توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و آنکولوژیست، حتی ممکن است گزینه ای برای زنان با سابقه سرطان سینه یا رحم باشد.

 • محصولات استروژن واژن با دوز کم و تأیید شده توسط دولت به شکل کرم های واژن (استفاده برای دو یا سه شب در هفته)، یک قرص استرادیول واژینال (که دو بار در هفته استفاده می شود) و یک حلقه واژینال استرادیول (که هر 3 ماه تغییر می کند) در دسترس هستند.

همه این محصولات بسیار مؤثر هستند. ممکن است بخواهید چندین شکل مختلف را امتحان کنید و آنکه بیش تر مورد دلخواه است را انتخاب کنید.

 • دوزهای استاندارد استروژن درمانی برای درمان گرگرفتگی، خشکی واژن را نیز درمان می کنند. اگرچه برخی از زنان هنوز از درمان با استروژن واژینال با دوز کم استفاده می کنند.

لازم به ذکر است اگر فقط علائم واژن وجود داشته باشد، دوزهای پایین استروژن اعمال شده روی واژن توصیه می شود.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

سایر روش های درمانی

 • اسپمیفن یک قرص خوراکی است که روزانه برای درمان مقاربت دردناک ناشی از آتروفی واژن مصرف می شود. اسپمیفن آگونیست / آنتاگونیست استروژن است، به این معنی که در برخی از بافت ها مانند استروژن عمل می کند و در برخی دیگر مخالف استروژن عمل می کند.
 • دهيدرواپي اندروسترون(DHEA) نوعی هورمون است که برای درمان مقاربت دردناک ناشی از آتروفی شبانه در واژن قرار می گیرد.

اگرچه می توان DHEA را در بدن به هورمون های دیگر از جمله استروژن تبدیل کرد، اما به نظر نمی رسد با استفاده از DHEA با دوز پایین در واژن سطح هورمون ها افزایش یابد.

نکته: علائم واژینال مربوط به یائسگی شامل عفونت های قارچی، واکنش های آلرژیک و برخی از شرایط پوستی است. بنابراین اگر علائم با درمان بهبود نیافت، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید.

روش های درمانی بصورت خلاصه

روان کننده های واژن (بدون نسخه). بسیاری از محصولات موجود.

مرطوب کننده های واژن (بدون نسخه). بسیاری از محصولات موجود.

استروژن درمانی واژینال (نسخه لازم)

 • کرم واژینال Estrace یا Premarin 0.5 تا 1 گرم، 2 تا 3 بار در هفته در واژن قرار می گیرد، قابل دسترس عمومی).
 • استرینگ (حلقه استرادیول کوچک و قابل انعطاف در مهبل قرار داده شده و هر 3 ماه تغییر می کند، 7.5 میکروگرم در روز)
 • Vagifem (قرص استرادیول که دو بار در هفته در مهبل قرار می گیرد، 10 میکروگرم، قابل دسترس عمومی)
 • Imvexxy (ژل نرم نرمال استرادیول که دو بار در هفته در مهبل قرار می گیرد، 4 میکروگرم، 10 میکروگرم)

ورزش واژینال

 • فعالیت جنسی (با یا بدون شریک زندگی).
 • تمرینات کششی با روان کننده های واژن.
 • فیزیوتراپی کف لگن.

حتما بخوانید: زنان یائسه ارضا میشوند؟ راهنمای کامل رابطه جنسی زوجین در یائسگی

اسپمیفن (نسخه لازم است).  یک قرص خوراکی که مقاربت دردناک ناشی از آتروفی واژن را درمان می کند.

دهیدرواپی اندروسترون داخل رحمی (نسخه لازم است).  یک هورمون واژینال داخلی که مقاربت دردناک ناشی از آتروفی واژن را درمان می کند.

ویدیوی زیر را از دست ندهید

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های واژنزناشویی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up