کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان چه کنیم (8 نکته مهم)

اگر دندانپزشک تان توصیه می کند که دندان عقل تان را بکشید، نگران نباشید چون بعد از برداشتن آن هم عاقل خواهید ماند! در واقع، وقتی کشیدن این دندان های آسیاب سوم روی سلامت دهان و دندان شما تأثیر می گذارند، پس انجام این کار عاقلانه ترین تصمیمی است که می توانید بگیرید. برای پیشگیری از عوارض و ترمیم به موقع و درست دندان بهتر است به دستورالعمل هایی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، عمل کنید.

چرا مراقبت های بعد از کشیدن دندان اهمیت دارد؟

دندان عقل کامل و درست در نمی آید و همین می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. دندانپزشکان توصیه می کنند که آن ها را بکشید. اکثر دندانپزشکان معتقدند که کشیدن این دندان در دوران جوانی بهتر بوده و احتمال بهبود سریع تر پس از جراحی بیشتر است. البته خونریزی موقت، ناراحتی، تورم و کبودی بعد از عمل در اکثر بیماران به سرعت بهبود می یابد . با این وجود بد نیست بدانید پدیده کاسه خشک شایع ترین عارضه جراحی است که قابل پیشگیری هم هست .

کاسه خشک زمانی ایجاد می شود که لخته خون تازه ایجاد شده روی حفره (یا ساکت) کنار رفته و یا حل شود و استخوان و پایانه های عصبی را نمایان کند. علائم خشکی حفره علاوه بر درد شدید ، بوی بد و طعم نامطبوع در دهان، قابل مشاهده شده استخوان در داخل حفره و تورم غدد لنفاوی در ناحیه گردن و تب پایین است .

word image 5

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، به دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از کشیدن دندان که در ادامه آمده، عمل کنید:

1-مهار تورم

تا دو روز بسته های یخ را به صورت متناوب روی گونه بگذارید ، یعنی 20 دقیقه گذاشته و 20 دقیقه بردارید تا زمانی که تورم، کبودی و هرگونه ناراحتی به حداقل برسد. اگر دندان شما قبل از کشیدن عفونی شده باشد، ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد به جای یخ از کمپرس گرم و مرطوب استفاده کنید .

2-متوقف کردن خون ریزی

بعد از کشیدن دندان باید انتظار خونریزی را داشته باشید و یک پد گاز را به مدت 30 دقیقه بعد از عمل در حفره نگه دارید. برای خونریزی های شدیدتر، یک پد گاز را بین دندان ها قرار داده و فشار دهید و یا انگشتان تان را به مدت 30 دقیقه روی پد بگذارید. راه حل دیگر این است که از چای کیسه ای مرطوب در مدت زمان مشابه استفاده کنید. اسید تانیک موجود در چای رگ های خونریزی کرده را منقبض کرده و به منعقد شدن لخته خون کمک می کند.

3-مراقبت از دهان

خوردن، نوشیدن و صحبت کردن را در دو ساعت اول پس از جراحی محدود کرده و بقیه روز را استراحت کنید. برای جلوگیری از خونریزی مجدد لخته خون ، هنگام نوشیدن آب را در دهان نچرخانید و از نی استفاده کنید. علاوه بر این، به مدت چند روز از انجام ورزش های سخت و همچنین کشیدن سیگار یا تف کردن بیش از حد در روز جراحی و همچنین تا زمانی که خون ریزی وجود دارد، خودداری کنید.

پس از 12 ساعت، می توانید به آرامی با دهانشویه رقیق شده یا آب نمک دهان تان را شستشو دهید. دندان هایتان را در شبی که جراحی کرده اید با دقت مسواک بزنید، اما تا جایی که می توانید از تماس با ناحیه مجروح اجتناب کنید .

4-رژیم غذایی

پس از توقف خونریزی، مقدار زیادی مایعات ولرم یا سرد بنوشید تا دهان و بدن تان هیدراته بماند. غذای سبک و معمولی بخورید و با سوپ ها و غذا های نرم شروع کنید. پودینگ ، ژلاتین، تخم مرغ ، پوره سیب زمینی و غلات پخته گزینه های خوبی هستند. سبزیجات، گوشت و میوه هایی که در مخلوط کن میکس شده اند هم برای خوردن ایده آل هستند. آکادمی دندانپزشکی عمومی آمریکا برای جلوگیری از خونریزی مجدد حفره مجروح، نسبت به نوشیدن نوشیدنی های گازدار و خوردن غذا هایی مثل ذرت بو داده ، بادام زمینی و ماکارونی که ممکن است خرده هایشان در محل جراحی باقی بمانند، هشدار می دهد.

5-دارو ها

دارو های مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده برای عفونت را دقیقا طبق دستور دندانپزشک تان مصرف کنید. و یادتان باشد که اگر از دارو های ضد درد قوی استفاده می کنید ، از رانندگی یا کار با ماشین آلات و نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید.

6-از خوردن غذا های تند خودداری کنید

توصیه می شود در روز های اول پس از عمل کشیدن دندان از خوردن غذا های تند خودداری کنید. غذا های تند می توانند باعث درد در محل تخلیه شوند. علت آن هم اینست که برخی از مواد فعال موجود در ادویه جات می توانند عصب های رو باز را تحریک کرده و باعث درد شدید شوند . علاوه بر این، برخی از ادویه جات و ترشی جات ممکن است با لخته موجود در محل استخراج واکنش داده و آن را تجزیه کنند که در نتیجه خونریزی تازه ای ایجاد می شود . بنابراین توصیه می شود در هفته اول پس از کشیدن دندان، از مصرف غذا های تند خودداری کنید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهم که باید بدانید

7-از خوردن غذا های جویدنی یا چسبنده خودداری کنید

معمولا دندانپزشکان به بیماران شان توصیه می کنند که 4 تا 5 روز اول پس از کشیدن دندان از خوردن غذا های جویدنی یا چسبنده خودداری کنند. غذا های چسبناک یا جویدنی ممکن است در حفره ایجاد شده بعد از کشیدن دندان گیر کنند. علاوه بر این، هرگونه غذای چسبناک یا جویدنی که مصرف می کنید ممکن است به لخته موجود در محل استخراج متصل شده و آن را از بین ببرد.

8- از ورزش یا فعالیت های شدید خودداری کنید

دندانپزشکان همچنین توصیه می کنند که بیماران در پنج روز اول پس از کشیدن دندان از شرکت در فعالیت های ورزشی و پرتحرک خودداری کنند . چنین فعالیت هایی می تواند بر روی محل تخلیه دندان فشار وارد کند و در نهایت ممکن است به از بین رفتن لخته ای که روی ساکت را می پوشاند ، منتهی شود.

اگر بعد از کشیدن دندان این علائم را دارید با دندانپزشک تان تماس بگیرید

هر نوع درد و تورمی هم که داشته باشید، باید هر روز شاهد بهتر شدنش باشید . اما در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با دندانپزشک تان تماس بگیرید:

  • تورم به جای بهتر شدن بدتر می شود.
  • خونریزی بیش از حد که با فشار هم کم نمی شود.
  • درد شدید و ضربان دار سه تا چهار روز بعد از عمل .
  • تب بالا که هم چنان ادامه داشته باشد.

فواید مفنامیک اسید برای دندان درد (و روش استفاده)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسلامت دندان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up