دندان عقل

دندان عقل در چه سنی رشد می کند؟ (چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟)

شاید کشیدن‌ دندان‌ عقل این روز ها به یک دغدغه برای افراد تبدیل شده باشد اما به نظر شما دندان عقل در چه سنی رشد می کند و آیا همیشه باید آن را بکشیم؟

اینکه بدانید چه زمانی علائم بیرون زدن دندان عقل ظاهر می شود و علت هایی که باید آن را بکشید را بفهمید، به شما کمک می‌ کند تا بدانید چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

هدف دندان عقل

دندان عقل باعث می شود که شما به آسانی چیز های مختلف را بجوید. در واقع باعث جویدن راحت تر می شود؛ حتی برای چیز های خام که جویدنشان سخت است. فک انسان ها در زمان های گذشته تقریباً پهن تر از فک های امروزی بود. در نتیجه دندان های امروزی جایی برای رویش دندان عقل باقی نگذاشته‌ اند.

دندان عقل در چه سنی بیرون می زند؟

دندان عقل آخرین دندانی است که بیرون می زند که تعدادش ۴ تاست که در قسمت پشت دهان قرار می گیرند و بین سن ۱۷ تا ۲۱ سالگی آن ها را مشاهده می کنید . البته ممکن است تا اوایل دوره جوانی شاهد آن ها نباشید اما برای بعضی، دندان عقل زودتر بیرون می زند. ممکن است در سن ۹ سالگی هم اتفاق بیفتد.

سپس کم کم ریشه دندان رشد می‌ کند و در نهایت دندان از لثه بیرون‌ می زند. فرآیند کلی ممکن است چند سال طول بکشد و زمان بندی آن برای افراد مختلف متفاوت است و به همین دلیل ؛ دندان عقل هرکس منحصر به فرد خودش است. مطالعات همچنین نشان می دهد که دندان عقل در قسمت بالای فک معمولاً زودتر بیرون می آید و مردان معمولاً دندان عقل شان زودتر از خانم ها بیرون می زند.

علائم بیرون زدن دندان عقل

همزمان که دندان عقل بیرون می زند، ممکن است که یک ناراحتی خفیفی ایجاد شود تا دندان به طور کامل بیرون بیاید. بعضی از افراد هیچ علامتی ندارند اما بعضی دیگر سوزش یا درد را احساس می کنند که با داروی مسکن یا با قرقره آب نمک ولرم بهبود پیدا می‌ کند اما احساس فشار در قسمت عقب فک یا ورم لثه در این ناحیه ممکن است به دلیل بیرون زدن دندان عقل افزایش پیدا کند.

معمولاً رایج ترین زمان برای تجربه‌ مشکلات یا درد ها بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی است و اکثر افراد بعد از سن ۳۰ سالگی با بیرون زدن دندان عقل مشکلی ندارند . بعضی از افراد هم هیچ دندان عقلی ندارند و یا دندان عقل آن ها به شکل مناسب رشد می کند و آن را احساس نمی کنند.

دلایل کشیدن دندان عقل

مطالعات علمی در کشور کانادا نشان می‌ دهد که ۷ میلیون کانادایی تحت جراحی کشیدن‌ دندان‌ عقل بین سال‌ های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ قرار گرفتند.

دلایل زیادی وجود دارد که دندان پزشک به شما پیشنهاد می کند تا دندان عقل خود را بکشید.

اگر دندان عقل شما یا فرزندتان به صورت صاف بیرون آمده و مشکلی ایجاد نکرده، باز هم ممکن است دندان پزشک توصیه کند که زودتر آن را بکشید تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. دندان عقل ممکن است باعث شلوغ شدن دهان شود و در نتیجه تمیز کردن دندان های دیگر را سخت می‌ کند و عاملی برای تشکیل پلاک و بیماری‌ های لثه و پوسیدگی دندان خواهد بود.

word image 24

یکی از دلایل رایج کشیدن‌ دندان‌ عقل به خاطر این است که دندان نمی‌ تواند لثه را بشکافد و بیرون بزند و این وضعیت درد زیاد و عفونت را ایجاد می‌ کند. دندان عقل نهفته ممکن است باعث شلوغ شدن دندان های دیگر شود و عامل ایجاد درد و ورم و عفونت روی لثه ها باشد . حتی گاهی اوقات کیست هم به وجود می آورد.

بعد از کشیدن دندان چه کنیم (8 نکته مهم)

اگر احساس کردید که دندان عقل مشکلی ایجاد نمی کند و یا توصیه دندانپزشک را برای کشیدن دندان عقل نادیده گرفتید، ممکن است عفونت در این ناحیه ایجاد شود که شرایط را سخت می کند و در موارد نادر هم، نزدیکی ریشه های دندان آسیب می بیند و ممکن است تومور اتفاق بیفتد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان به طور منظم به دندانپزشک مراجعه می‌ کنید، یعنی می توانید وضعیت سالم بودن دندان عقل یا نیاز به کشیدن را از او جویا شوید.‌ از زمانی که کودک وارد دوره ۱۰ سالگی می شود، سعی کنید که در مورد دندان عقلش از دندانپزشک سوال کنید.

اگر هنوز دندان های او دائمی و کامل نشده اند، ممکن است بیرون زدن دندان عقل هم به تاخیر بیفتد اما به هر حال این دوره؛ زمان بسیار مهمی است تا از درد و ناراحتی های بعدی جلوگیری شود. بهترین دندانپزشک های ایران در اینجا


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسلامت دندان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up