خانه » سرطان ها » 5 تا از جدیدترین و بهترین روش های درمان پروستات در دنیا کدامند؟
علایم و درمان پروستات

5 تا از جدیدترین و بهترین روش های درمان پروستات در دنیا کدامند؟

این مطلب شامل جدیدترین و بهترین روشهای درمان پروستات (BPH) در دنیا می باشد که از جدیدترین مقالات پزشکی موسسات معتبر تهیه شده است. این روشها در حال حاضر (2019) موثرترین روشهای درمان پروستات می باشند.

تشخیص پروستات

اگر هنگام رفتن به رختخواب بلافاصله نیاز به دستشویی دارید یا در دفع ادرار مشکل دارید، ممکن است پروستات شما بزرگ شده باشد. بنیاد مراقبت اورولوژی تخمین می زند که 50 درصد مردان در 50 سالگی دارای پروستات بزرگ شده اند. پروستات غده ای است که با تولید مایع مخصوص خود اسپرم را حمل می کند و با افزایش سن رشد می کند. پروستات بزرگ شده یا هیپرپلازی خوش خیم BPH به مجرای پیشاب راه فشار وارد می کند. با خواندن مطالب زیر روش های درمان BPH را یاد بگیرید.

گزینه های درمان

پروستات را جدی بگیرید. توجه و بررسی نشانه ها در مراحل اولیه باعث جلوگیری از مشکلات حاد بعدی می شود. BPH بدون درمان ممکن است منجر به عفونت های دستگاه ادراری، احتباس حاد ادرار، سنگ کلیه و مثانه شود. در موارد شدید می تواند به کلیه آسیب وارد کند.
گزینه های درمان عبارتند از داروها و جراحی. شما و پزشکتان چندین عامل را در نظر گرفته و بررسی می کنید. این عوامل عبارتند از:

 1. علائم چقدر در زندگی اختلال بوجود آورده اند
 2. اندازه پروستات
 3. سن
 4. سلامت کلی بدن بیمار
 5. هرگونه شرایط پزشکی دیگر

1-مسدود کننده های آلفا

این کلاس داروها با شل کردن عضلات گردن مثانه و فیبرهای ماهیچه ای در پروستات فعالیت می کنند. استراحت ماهیچه ها ادرار کردن را ساده تر می کند. اگر یک بلوک کننده آلفا برای BPH مصرف می کنید، می توانید جریان ادرار را افزایش دهید و نیازمندی کمتر به ادرار کردن در عرض یک یا دو روز داشته باشید. بلوک های آلفا عبارتند از:

 • آلوفوسازین (اوروکراتال)
 • دوکسازوزین (کاردورا)
 • سیلیدوسین (راپافلو)
 • تامسولوزین (فلوماکس)
 • ترازوسین (هیترین)

2- مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز

این دارو، اندازه غده پروستات را با مسدود کردن هورمون‌هایی که رشد غده را تحریک می‌کنند، کاهش می دهد. دوتاستراید (Avodart) و فیناستراید (Proscar) دو نوع از مهارکننده های 5-آلفا ردوکتاز هستند. برای تسکین علائم با مهار کننده های 5-آلفا ردوکتاز معمولا سه تا شش ماه باید صبر کرد.

حتما بخوانید: 14 روش درمان گیاهی-طبیعی عفونت ادراری طبق تحقیقات جدید روز

3- داروهای ترکیبی

با توجه به مقالات، ترک سیگار به همراه یک مسدود کننده آلفا و یک مهارکننده 5-آلفا ردوکتاز باعث کاهش بیشتر علامت های بیماری نسبت به مصرف یکی از این داروها می شود. زمانی که یک مسدود کننده آلفا یا مهار کننده 5-آلفا ردوکتاز به تنهایی اثر نکند، درمان ترکیبی توصیه می شود. ترکیبات متداول که پزشکان تجویز می کنند، فیناستراید و دوکسازوزین یا دوتاستراید و تامسولوزین (جالین) است. از ترکیب دوتاستراید و تامسولوزین یک قرص واحد تولید می شود.

4- مقاومت در برابر گرما

زمانی که درمان دارویی برای تسکین علائم BPH کافی نباشد می توان از گزینه جراحی های کوچک و سرپایی کمک گرفت. این روش شامل گرمادرمانی مایکروویو از راه مجرای ادرار (TUMT) می باشد. در طی این فرآیند سرپایی حرارت مایکروویو بافت پروستات را از بین می برد.
روش TUMT، برای درمان BPH کافی نیست. این روش تکرر ادرار را کاهش می دهد، ادرار کردن را آسان تر می کند و جریان ضعیف را کاهش می دهد؛ اما این مسئله تخلیه ناقص مثانه را حل نمی کند.

5- درمان TUNA


TUNA مخفف سوزن transurethral است. در این روش با امواج رادیویی با فرکانس بالا که از طریق دو سوزن تحویل داده می شوند، یک منطقه خاص پروستات را می سوزانند. TUNA موجب بهبود جریان ادرار می شود و عوارض کمتری نسبت به جراحی سرپایی قبلی دارد. این روش می‌تواند باعث احساس سوزش و درد شود. این احساس می‌تواند با استفاده از یک بی‌حسی جهت مسدود کردن اعصاب در اطراف پروستات، مدیریت شود.

5- غوطه ور شدن در آب گرم

آب داغ از طریق یک لوله (catheter) به یک بالون درمانی که در مرکز پروستات ایجاد شده فرستاده می شود. این روش تحت کنترل کامپیوتر، یک ناحیه تعریف‌شده در پروستات را گرم می‌کند در حالی که بافت‌های مجاور حفاظت‌شده هستند. گرما بافت مشکل‌ساز را از بین می‌برد. سپس بافت از طریق ادرار یا در بدن دفع می شود.

6- جراحی لیزری

جراحی لیزری برای BPH شامل وارد کردن یک محدوده از نوک آلت تناسلی به مجرای پیشاب راه است. لیزری که از این حوزه عبور می‌کند بافت پروستات را با ablation (ذوب شدن) یا enucleation (برش) از بین می‌برد. لیزر با ذوب کردن بافت اضافه، منجر به تبخیر فتوسلکتیو پروستات یا (PVP) می شود.

هولمی لیزر پروستات (HoLAP) نوع دیگری از لیزر است. در این لیزر جراح از دو ابزار استفاده می کند: یک لیزر برای برش و برداشتن بافت اضافی و یک برش دهنده برای برش بافت اضافی به بخش های کوچکی که حذف می شوند.

7- پروستاتکتومی یا جراحی باز پروستات

جراحی باز ممکن است در موارد پیچیده مثل پروستات بسیار بزرگ، آسیب مثانه یا مشکلات دیگر مورد نیاز باشد. در پروستاتکتومی ساده، جراح از طریق لاپاراسکوپی برشی زیر ناف یا چند برش کوچک در شکم ایجاد می کند. در پروستاتکتومی برای سرطان پروستات کل غده پروستات برداشته می شود اما در پروستاتکتومی ساده باز جراح تنها آن بخش از پروستات را که از جریان ادرار جلوگیری می کند، بر می دارد.

فواید مراقبت از خود

همه افراد مبتلا به BPH نیازی به دارو یا جراحی ندارند. این مراحل ممکن است کمک کند تا علائم خفیف را مدیریت کنید:

 1. تمرینات تقویتی لگن انجام دهید
 2. زیاد فعالیت کنید
 3. مصرف الکل و کافئین را کاهش دهید
 4. بعد از دفع ادرار، مجددا و به نسبت بیشتری مایعات بنوشید
 5. وقتی نیازبه دفع ادرار دارید صبر نکنید
 6. از ضد احتقان ها (دکونژستان) و آنتی هیستامین ها اجتناب کنید
 7. با پزشک درباره بهترین درمان مورد نیازتان مشورت کنید

چند عادت روزانه موثر جهت بهبود پروستات

 • مصرف شیرین کننده های مصنوعی و نوشیدنی های گاز دار را محدود کنید – این ها می تواند مثانه را تحریک و علائم ادراری را بدتر کند.
 • عصرانه بخورید – سعی کنید کمتر در اواخر بعدازظهر و عصر نوشیدنی بنوشید، با این کار کمتر احتمال دارد در شب بیدار شوید؛ اما در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید – روزانه 1.5 تا 2 لیتر.
 • قبل از خروج از خانه، مثانه را خالی کنید – به یاد داشته باشید قبل از سفرهای طولانی، از دستشویی استفاده کنید و قبل از خروج از خانه، محل دستشویی های عمومی را بیابید. بهترین داروهای گیاهی خالی کردن کامل مثانه در اینجا!
 • تلاش مجدد – پس از ادرار، چند دقیقه صبر کنید و سپس دوباره تلاش کنید. این می تواند به درست خالی شدن مثانه کمک کند؛ اما مراقب باشید به خودتان فشار نیاورید.
 • داروهای خود را بررسی کنید – از پزشک خود بپرسید داروهایی که مصرف می کنید، مانند داروهای ضد افسردگی یا ضد احتقان، چه تاثیری بر علائم ادراری شما دارند.
 • خوردن میوه و فیبر بیشتر – این ها از یبوست جلوگیری می کنند؛ زیرا فشار بر مثانه نشانه های ادرار را بدتر می کند.
 • وزن استاندارد داشته باشید – اضافه وزن می تواند نشانه های شما را بدتر کند. اگر نگران وزن خود هستید، با پزشک صحبت کنید تا در مورد راه های کاهش وزن سالم کمکتان کند.
 • ورزش منظم – تمرین منظم ممکن است به بهبود علائم کمک کند. اگر معمولا فعالیت نداشته اید، قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با پزشک صحبت کنید.
 • ماساژ مجرای ادرار – با این روش فشاری ادرار باقیمانده در پیشاب راه که احتمال چکه کردن دارد، تخلیه می شود. پس از ادرار کردن، با انگشتان خود به آرامی به بالا در پشت پایه اسکروتوم (پوست اطراف بیضه ها) فشار دهید. باید قادر باشید که مجرای ادرار را احساس کنید. اکنون انگشتان خود را از عقب به سمت جلو آلت تناسلی حرکت دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک یا پرستار متخصص کمک بگیرید.
 • پد جاذب یا غلاف ادراری – پد های جذب کننده را می توان در داخل لباس زیر و یا به جای لباس پوشید. آن ها هر گونه نشتی را به خود جذب می کنند. غلاف ادراری مانند کاندوم است که یک لوله به انتهای آن متصل می شود تا ادرار را در یک کیسه تخلیه کند. غلاف روی آلت تناسلی قرار می گیرد و کیسه به پا یا لباس چسپانده می شود.

حتما بخوانید: 15 روش خانگی موثر برای درمان مشکلات ناشی از پروستات

مطالب بسیار مفید راجب پروستات

در این مطلب جدیدترین روشهای درمان پروستات شامل درمان های جراحی و یا روشهای موثر خانگی را یاد گرفتید. هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای راجب درمان پروستات دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا متخصصان ما پاسخگو باشند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست