کووید 19

آیا گروه خونی شما را از کرونا ایمن می کند؟ (تحقیقات 2021)

حتماً شنیده اید که نوع گروه خونی نقش مهمی در ارتباط با ابتلا به ویروس کووید 19 ایفا می کند. اما چگونه؟ طبق پژوهش های دانشمندان، گروه خونی هر فرد حداقل به دو صورت می تواند در این راستا مؤثر باشد:

  • خطر ابتلا به کووید 19
  • میزان شدت بیماری کووید 19

پژوهش های اخیر نشان می دهد که خطر ابتلا به ویروس کووید 19 در افراد دارای گروه خونی A نسبت به سایر گروه های خونی به شکل قابل توجهی بیشتر است. در حالی که دارندگان گروه خونی O از این حیث در پایین ترین حد ابتلا قرار دارند. هر چند تمام این آمار و ارقام نسبی هستند و نمی توان با قاطعیت گفت هر کسی که گروه خونی O دارد، در برابر ویروس کووید 19 مصون خواهد ماند. دکتر دنیل اندرسون (Daniel Anderson) از پزشکان متخصص قلب و عروق در این باره می گوید: «موضوعی که برای ما مشخص شده این است که تمام گروه های خونی در معرض خطر ابتلا به ویروس کووید 19 قرار دارند.»

همچنین گروه خونی شما می تواند در چگونگی روند پیشرفت بیماری تأثیرگذار باشد. طبق اظهارات دکتر اندرسون: «مدارکی دال بر ارتباط شدت بیماری با نوع گروه خونی افراد وجود دارد، اما مکانیزم چگونگی این ارتباط کاملاً مشخص نیست.»

9 تا از نکات و جنبه های مثبت کرونا (جنبه های مخفی)

گروه خونی تنها عامل تاثیر گذار بر شدت بیماری نیست. عواملی از جمله تعداد ویروسی که وارد بدنتان شده است، سن، شرایط سلامت بدن و عدم وجود بیماری های زمینه ای هم می توانند مواردی تعیین کننده در دامنه و شدت بیماری باشند.

برای مثال، فرض کنید در حالی که شرایط آسیب پذیری بدن شما و دوستتان مشابه با یکدیگر است، هر دو سوار اتوبوسی می شوید که شخصی مبتلا به کووید 19 و بدون علائم هم در آن اتوبوس حضور دارد. دوست شما کنار آن شخص مبتلا می نشیند. اما صندلی شما در فاصله 7 فوتی (تقریباً 2 متری) آنها قرار دارد. دوست شما به نوع شدیدتری از بیماری کووید 19 مبتلا خواهد شد به دلیل این که در معرض ویروس بیشتری قرار گرفته است. به این فرایند بار ویروسی می گوییم.

دکتر اندرسون درباره این موضوع می گوید: «استفاده از ماسک اهمیت بالایی دارد زیرا مانع ورود ویروس ها به داخل بدن می شود و در نتیجه میزان بار ویروسی را کاهش می دهد و باعث می شود احتمال ابتلا به بیماری کمتر شود.» ابتلا به بیماری با بار ویروسی کمتر تفاوت چشمگیری در تاثیر و پیشرفت روش های درمانی افراد در مقایسه با موارد شدیدتر دارد.

بهترین غذاها برای تقویت حداکثری سیستم ایمنی بدن

پرسشی که محققان در جستجوی یافتن پاسخی برای آن هستند، این است که چرا نوع گروه خونی افراد در این زمینه موثر است. یک نظریه وجود دارد که به نقش آنتی بادی ها در این موضوع اشاره می کند. احتمالاً می دانید کسانی که گروه خونی A دارند نمی توانند به افرادی با گروه خونی B، خون اهدا کنند. دلیل این موضوع به خاطر تشکیل نوع آنتی بادی های خاصی است که به سایر سلول های خونی حمله می کند.

در خون افراد با گروه خونی O، آنتی بادی های آنتی-A و آنتی-B با هم وجود دارند، در حالی که گروه خونی A فقط یک نوع از این آنتی بادی ها را دارد: آنتی بادی های آنتی-B. به همین ترتیب، افراد با گروه خونی B فقط آنتی بادی آنتی-A را در خون خود دارند. شاید دلیل ابتلای کمتر دارندگان گروه خونی O به بیماری، وجود همین دو آنتی بادی (آنتی-A و آنتی-B) در خون آنها باشد. ما برای این پرسش پاسخ قطعی نداریم، که همین امر ضرورت انجام پژوهش های بیشتر در این زمینه را به خوبی نشان می دهد.

انجمن قلب آمریکا در ماه می سال 2020 پژوهشی با موضوع «کووید-19 و اثر واکنش سریع قلبی-عروقی آن» را به دکتر رِبِکا گاندری (Rebekah Gundry)، از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه نِبراسکا (UNMC) سپرد. دکتر گاندری و تیمش تحقیقات خود را در مورد نحوه پیشرفت آسیب های قلبی ایجاد شده توسط کووید-19 و تاثیر سلول های خونی بر میزان ابتلا به بیماری پیش بردند. بدین منظور، دکتر گاندری و دکتر اندرسون و همکارانشان در یک اقدام گروهی، نمونه های زیادی از خون و بافت قلب را برای انجام پژوهشی مشترک، جمع آوری و مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه: چرا باید خون اهدا کنیم؟ نکات قبل و بعد و بهترین گروه خونی برای اهدا

دکتر اندرسون می گوید: «تا‌کنون چیزهای زیادی درباره نحوه ابتلا به ویروس کرونا و تاثیر آن روی سیستم قلبی-عروقی یاد گرفته ایم. با این حال، برای یادگیری موارد جدید تحقیقاتی، بسیار کنجکاو و مشتاق هستیم.»

منبع1 منبع2 منبع3

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست