ازدواج

گروههای خونی مختلف با چه گروه خونی میتوانند ازدواج کنند؟

folderخون
commentsبدون دیدگاه

با اینکه تفاوت گروه های خونی زن و شوهر مشکلی برای خودشان به وجود نمی آورد، اما ممکن است وقتی تصمیم به بچه دار شدن گرفتند این مساله به یک معضل تبدیل شود.

موقع انتخاب شریک زندگی باید خیلی چیزها را در نظر بگیرید و یکی از این موارد گروه خونی است. معمولا ما در ابتدا به این موضوع فکر نمی کنیم ولی باید بدانید که تفاوت گروه های خونی شما و همسرتان می تواند منجر به بروز عوارضی شود. این عوارض در دوران بارداری اتفاق می افتند و کودک متولد نشده را در معرض خطر قرار می دهند.

سیستم گروه های خونی

وقتی برای اهدای خون می روید، پرستارها باید گروه خونی شما را بدانند. ممکن است گروه خونی تان A+ یا B باشد. اما آیا می دانید این حروف و علائم نشان دهنده چیست؟ این دو علامت شاخص گروه خونی شما هستند. در سیستم گروه های خونی ABO و Rh، گروه خونی فرد به این شکل نشان داده می شود. به جز این گروه های خونی، ما حدود 30 سیستم گروه خونی دیگر هم داریم.

سیستم گروه خونی ABO

سیستم ABO بر اساس وجود یا عدم وجود آنتی ژن A یا B در گلبول های قرمز خون کار می کند. آنتی ژن مولکولی است که باعث ایجاد واکنش ایمنی در بدن می شود. در واقع سلول های سیستم ایمنی بدن در برابر آنتی ژن آنتی بادی ایجاد می کنند.

اگر گروه خونی A دارید، گلبول های قرمز خون شما دارای آنتی ژن A هستند و اگر گروه خونی تان B است یعنی آنتی ژن B در گلبول های قرمز خونتان موجود است. حالا اگر گروه خونی شما AB یا O باشد چه؟ گروه خونی AB نشان می دهد که شما هر دو آنتی ژن A و B دارید و در مقابل، گروه خونی O به این معناست که هیچ کدام از این آنتی ژن ها در خون شما وجود ندارد.

آيا خودارضايي باعث نازايي، ریزش مو و جوش صورت ميشود؟

اگر گروه خونی شما A باشد، بدنتان سلول های گروه خونی B را به عنوان ذرات بیگانه و خارجی شناسایی کرده و علیه سلول های B آنتی بادی (ضد B) تولید می کند. به همین ترتیب در بدن کسانی که گروه خونی B دارند هم آنتی بادی (ضد A) علیه سلول های گروه خونی A تولید می شود. وقتی این آنتی بادی ها (anti-A و anti-B) با آنتی ژن های مربوط به خودشان مواجه می شوند، در بدن واکنش ایمنی ایجاد می کنند. این واکنش ایمنی ممکن است شدید باشد و حتی منجر به مرگ فرد شود.

افرادی که گروه خونی AB دارند، علیه این دو آنتی ژن آنتی بادی تولید نمی کنند چون بدنشان تشخیص می دهد که هر دو آنتی ژن از خودش هستند. این اتفاق به این معناست که همه گروه های خونی دیگر می توانند به گروه خونی AB خون بدهند و این کار عواقب کمی خواهد داشت. برای همین گروه خونی AB پذیرنده جهانی نامیده می شود.

از طرف دیگر، افرادی که گروه خونی O دارند علیه هر دو آنتی ژن A و B آنتی بادی تولید می کنند. ولی از آنجایی که فراد دارای گروه خونی O آنتی ژن A و B ندارند می توانند به سایر گروه های خونی خون اهدا کنند و برای همین گروه خونی O اهدا کننده جهانی نامیده می شود.

سیستم گروه خونی Rh

سیستم Rh بیشتر از 50 آنتی ژن دارد که 5 مورد رایج آن یعنی D ، C ، c، E و e در انسان وجود دارد. از میان این موارد، D مهمترین آنتی ژن در سیستم Rh محسوب می شود. وجود یا عدم وجود آنتی ژن D با علامت مثبت یا منفی نشان داده می شود. اگر به فردی با گروه خونی Rh منفی خون Rh مثبت داده شود، بدن او آنتی بادی هایی علیه سلول های Rh مثبت تولید می کند. اما اگر خون Rh منفی به فرد Rh مثبت تزریق شود هیچ واکنشی در بدن او رخ نمی دهد چون این گروه خونی آنتی ژن ندارد و در نتیجه آنتی بادی هم تولید نخواهد شد.

پس اگر بگوییم گروه خونی شما “AB+” است یعنی آنتی ژن های A ، B و D را دارید؛ اما اگر “O-” یعنی هیچ یک از این آنتی ژن ها و آنتی بادی ها در بدن شما وجود ندارد.

چرا مقایسه گروه خونی شما با همسرتان مهم است؟

با اینکه تفاوت گروه های خونی در زن و شوهر روی خودشان تاثیری نمی گذارد، ولی می تواند در بارداری خانم مشکل ایجاد کند. تفاوت گروه های خونی خانم و آقا در سیستم ABO نگرانی بزرگی محسوب نمی شود اما در مورد سیستم Rh این نگرانی وجود دارد. ناسازگاری در سیستم Rh مشکل جدی و بزرگیست چون مادر و کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

در ادامه: چرا باید خون اهدا کنیم؟ نکات قبل و بعد و بهترین گروه خونی برای اهدا

گروه های خونی مختلف باعث ناسازگاری Rh می شوند

ناسازگاری Rh زمانی رخ می دهد که مادر Rh منفی و جنین Rh مثبت دارد. اگر خون جنین (که Rh مثبت است) به جریان خون مادر (که دارای خون Rh منفی است) وارد شود، سلول های جنین به عنوان سلول های خارجی شناخته می شوند. در نتیجه بدن مادر آنتی بادی هایی به نام Rh immunoglobulin G (Rh ایمونوگلوبولین جی) تولید می کند. این آنتی بادی ها از جفت مادر عبور کرده و به گلبول های قرمز جنین حمله کنند. وقتی گلبول های قرمز تجزیه می شوند بیلی روبین تولید می کنند که باعث زردی نوزاد می شود.

در اکثر موارد، نشت خون جنین به گردش خون مادر موقع زایمان صورت می گیرد. به همین دلیل بدن مادر به اندازه کافی آنتی بادی تولید نمی کند و نوزاد اول بدون آسیب به دنیا می آید. این وضعیت با هر بار بارداری متوالی که در آن Rh جنین مثبت باشد تشدید پیدا می کند و در بدترین حالت منجر به کم خونی یا مرده زایی می شود.

ناسازگاری Rh چگونه درمان می شود؟

با تولد نوزاد، آب درمانی و فتوتراپی با استفاده از چراغ های بیلی روبین می تواند زردی را درمان کند. تابش لامپ های بیلی روبین (ساطع کننده اشعه های 420-470 نانومتر) باعث می شود این ماده به شکلی تبدیل شود که به راحتی از بدن دفع می شود.

فتوتراپی یا نور درمانی بیلی روبین

در بدترین حالت باید به جنین در حالی که هنوز داخل رحم مادر است خون تزریق شود. برای این کار یک سوزن که با استفاده از دستگاه سونوگرافی کنترل می شود را وارد بند ناف می کنند. این تزریق یک مرتبه و دو تا سه هفته قبل از تولد نوزاد انجام می شود.

16 غذا که باید مصرف کنید تا همیشه سالم بمانید

حتی اگر روش های درمانی به خوبی عمل کنند و نتایج مثبتی بدهند باز هم پیشگیری بهترین راه است. گلوبولین ایمنی (D) Rho دارویی است که برای جلوگیری از ایموناسیون یا همان واکنش خود ایمنی استفاده می شود. اگر علائم و نشانه هایی بروز کند مبنی بر اینکه احتمال ورود سلول های Rh مثبت به گردش خون مادر وجود دارد، در هفته های 28 تا 32 بارداری و همینطور 72 ساعت پس از زایمان این دارو تجویز می شود.

منبع1 منبع2 منبع3

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست