زونا

آیا بیماری زونا واگیردار است؟ روش پیشگیری از آن

زونا بیماری است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. همان ویروسی که باعث ایجاد تورم می شود. زونا به خودی خود مسری نیست و به دیگران انتقال پیدا نمی کند. با این حال، ویروس واریسلا زوستر مسری است و اگر شما دچار زونا شوید، می توانید ویروس را به فرد دیگری انتقال دهید که پس از آن می تواند باعث ایجاد ویروس آبله مرغان شود.

ویروس واریسلا زوستر در بافت عصبی فرد تا پایان عمر باقی خواهد ماند. در اغلب موارد، ویروس در حالت غیر فعال باقی می ماند؛ اما اگر سیستم ایمنی فرد نتواند ویروس را مهار کند، ویروس می تواند سال ها بعد دوباره فعال شود و باعث می شود که فرد زونا بگیرد.

حتما بخوانید: این 6 روش درمان قطعی اگزمای پوستی به جای متدهای بی فایده ی گیاهی-خانگی

زونا چگونه انتقال می یابد؟

 • فرد مبتلا به زونا می تواند ویروس واریسلا زوستر را به فردی که آبله مرغان نگرفته انتقال دهد؛ زیرا اگر فردی مبتلا به آبله مرغان شده باشد، معمولا آنتی بادی علیه ویروس در بدنش وجود دارد.
 • زونا باعث ایجاد تاول می شود و واریسلا زوستر از طریق تماس با تاول ها انتقال می یابد. اگر شما آبله مرغان نگرفته باشید، ویروس واریسلا زوستر را از طریق تماس با تاول های زونای فرد مبتلا دریافت می کنید که منجر به آبله مرغان می شود.
 • ویروس واریسلا زوستر پس از آنکه تاول ها پوسته پوسته و خشک شدند، انتقال پیدا نمی کند و دیگر مسری نیست.
 • زونا از طریق تماس با بزاق یا ترشحات بینی فرد مبتلا انتقال پیدا نمی کند مگر در موارد نادر. به این معنا که اگر فرد مبتلا سرفه یا عطسه کند، معمولا انتقال پیدا نمی کند.

چه کسی به زونا مبتلا می شود؟

 • هر کسی که آبله مرغان گرفته باشد، ممکن است به زونا مبتلا شود زیرا ویروسی که در بدن آنهاست می تواند فعال شود. افراد در هر سنی می توانند به زونا مبتلا شوند، اما در سنین 60 و 70 سالگی، شایع تر است.
 • زونا بیماری رایجی است. نیمی از جمعیت آمریکا نشانه های بیماری را تا سن 80 سالگی نشان می دهند.
 • هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیفتر از حد طبیعی است، ویروس تمایل به فعال شدن مجدد دارد به خصوص وقتی که مبتلا به بیماری یا استرس هستید.

حتما بخوانید: با این 9 غذا سیستم ایمنی خود را به حداکثر برسانید!

علائم زونا

علائم اولیه شامل سردرد، تب و لرز است. با این حال، علائم قابل توجه شامل تاول و درد است:

تاول

علائم ظاهری زونا بسیار شبیه به آبله مرغان است. در هر دو بیماری تاول ها مایع درون خود را تراوش می کنند و پوسته پوسته می شوند.

اما بر خلاف بثورات آبله مرغان که در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شوند، زونا معمولا در یک ناحیه بدن تاثیر می گذارد. تاول های زونا بیشتر در نیم تنه شایع هستند و معمولا یک طرف بدن را پوشش می دهند. در واقع، کلمه “shingles” (زونا) از واژه لاتین برای ” belt” (کمربند) می آید. احتمال دارد بثورات کمرنگی در یک طرف صورت ظاهر شود. در صورتی که این اتفاق افتاد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درد

زونا در امتداد مسیر عصبی حرکت می کند، باعث درد و احساسات عجیب و غریب می شود. قبل از اینکه تاول ها ظاهر شوند، پوست خارش می گیرد یا احساس سوزش می کند. خارش و حساسیت به لمس نیز علائم زونا هستند.

درد زونا به شدت متفاوت و درمان با داروهای ضد درد دشوار است. احتمال دارد که پزشک داروهای ضد افسردگی یا استروئیدی تجویز کند. این دو نوع از داروها به بعضی از افراد در کاهش درد کمک می کنند.

حتما بخوانید: همه نکات مهم که راجب آبله مرغان در بزرگسالی باید بدانید!

چشم انداز برای افرادی که دچار زونا هستند

word image 263

 • اکثر افراد مبتلا به زونا دچار درد و ناراحتی می شوند و سپس بهبودی پیدا می کنند. مردم معمولا در طول زندگی خود تنها یکبار زونا می گیرند.
 • شیوع زونا موقت است. اثر آن ها معمولا ظرف یک ماه از بین می رود. با این حال، آنها می توانند اثرات پایداری بر سلامت شما داشته باشند.
 • درد عصبی زونا به مدت چند هفته یا حتی چند ماه در برخی موارد ادامه دارد. به طور کلی، درد بیشتر در افراد مسن طولانی تر و پایدارتر است. افراد جوان معمولا هیچ علامتی از این بیماری تا زمانی که تاول ها ظاهر شوند، نشان نمی دهند.
 • پیشرفت های پزشکی، از جمله واکسن های آبله مرغان و زونا، به این معنی است که افراد کمتری در آینده آبله مرغان و زونا می گیرند.

چگونه از انتقال زونا جلوگیری کنیم؟

معمولا احتمال انتقال ویروس واریسلا زوستر با زونا کم تر از آبله مرغان است. با این حال، می توانید ویروس واریسلا-زوستر را از زمان شروع علائم تا زمانی که تاول ها خشک شوند، انتقال دهید:

 • اگر دچار زونا شوید و حالتان خوب باشد، می توانید به مکان های عمومی و یا سرکار بروید؛ اما نکات زیر را فراموش نکنید:
 • تاول های زونا را تمیز و پوشیده نگه دارید تا از تماس افراد دیگر با تاول ها جلوگیری شود.
 • دست ها را مرتب بشویید و از لمس تاول ها خودداری کنید.
 • به زنان باردار نزدیک نشوید. ویروس واریسلا زوستر می تواند خطرات سلامتی جدی در زنان باردار و نوزادان ایجاد کند. خطرات شامل سینه پهلو و نقایص زایمان است. اگر نزدیک زن باردار شدید، او را بلافاصله مطلع سازید تا به پزشک مراجعه کند. مراقب باشید مخصوصا در مواجه با زنان بارداری که آبله مرغان نگرفته اند یا واکسن استفاده نکرده اند.
 • از افرادی که ریسک بیماری در آن ها بالاست، دوری کنید. از نوزادان نارس، نوزادانی با وزن کم هنگام تولد و کودکانی که مبتلا به ویروس نشده اند یا واکسن استفاده نکرده اند، دوری کنید. همچنین به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نزدیک نشوید. شامل افراد مبتلا به اچ آی وی، گیرنده های عضو، افرادی که از داروهای ضد قارچی استفاده می کنند و افرادی که شیمی درمانی می شوند.

حتما بخوانید: علائم، علت ها و جدیدترین روش درمان قطعی بیماری زونا + 20 عکس

واکسن زونا

 • واکسن زونا با واکسن آبله مرغان تفاوت دارد و خطر ابتلا به زونا و درد ناشی از آن را کاهش می دهد.
 • افراد بالای 60 سال باید واکسن زونا تزریق کنند. برای فهمیدن اینکه آیا نامزد دریافت واکسن زونا هستید، با پزشک صحبت کنید.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkبیماری زونا

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up