خانه » سایر مقالات » هترین روش درمان خانگی آبله مرغان در بزرگسالان (از زبان فوق تخصص)
درمان آبله مرغان بزرگسالان

هترین روش درمان خانگی آبله مرغان در بزرگسالان (از زبان فوق تخصص)

این مقاله توسط پروفسور کوین فیلیپس نوشته شده و از نظر پزشکی توسط Sanjai Sinha, MD بررسی شده است و حاصل جدیدترین تحقیقات دنیا در زمینه روش درمان آبله مرغان بزرگسالان می باشد. دقت کنید که درمان آبله مرغان در بزرگسالان بسیار متفاوت از درمان در کودکان است و درمان های متفاوتی می طلبد. روش درمان آبله مرغان در کودکان را در اینجا توضیح دادیم!

نکات مهم آبله مرغان در بزرگسالی

آبله مرغان در بزرگسالان معمولا نیازی به دارو ندارد ولی گاهی شدت آن زیاد شده و استفاده از دارو ضروری می شود. حمام آب سرد و پماد کالامین می توانند خارش آبله مرغان را کاهش دهند. اگر این ها کافی نبود، آنتی هیستامین ها نیز، می توانند کمک کننده باشند.

آبله مرغان عفونت ویروسی است که سبب بروز بثورات و خارش، تاول های پر از مایع در سطح پوست شده که می توانند بر روی پوست گسترش یابند. در حالی که اغلب کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، آبله مرغان که همچنین واریسلا نامیده می شود، می تواند در هر فردی که در معرض ویروس واریسلا زوستر است و در حال حاضر ایمن نشده است، ایجاد شود، حتی بزرگسالان. با ابتلا به بیماری و یا واکسیناسیون در برابر آن می توانید از ابتلا به ویروس ایمن شوید. درمان استاندارد آبله مرغان در کودکان به سادگی تماشای تلویزیون و انتظار برای وقوع بیماری است تا دوره آن طی شود، در حالی که از اقدامات مناسب مراقبت در منزل برای تسکین خارش و سایر علائم استفاده می شود؛ اما در برخی موارد، درمان پیشگیرانه توصیه می شود.

حتما بخوانید: واکسن آبله مرغان چیست؟ قیمت نسخه ایرانی و خارجی آن چقدر است؟

اگر شما یا فرزندتان دچار آبله مرغان هستید، توجه به علائمی که حاکی از موارد شدیدتر بیماری بوده و نیازمند مداخلات پزشکی می باشند مهم است. همچنین مهم است که به پزشک اجازه دهید در مورد وضعیت سلامتی فعلی شما یا فرزندتان مطلع شود، زیرا ممکن است مصرف داروهای ضد ویروسی در موارد خاص توصیه شود.

داروهای ضد ویروسی معمولا برای بزرگسالان و نوجوانان مبتلا به آبله مرغان تجویز می شود، زیرا این گروه ها علائم شدیدتری دارند و در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی هستند. درمانهای خانگی که در زیر آمده است تنها درمانهایی هستند که از نظر پزشکی تایید شده و کاملا موثر هستند و عمدتا به منظور کاهش خارش و درد، کاهش تب و سریعتر شدن روند بهبود بیماری هستند:

درمان های خانگی برای آبله مرغان

اول و مهمتر از همه، تاول ها یا زخم های آبله مرغان را نخارانید. خاراندن ممکن است باعث باقی ماندن جای زخم و کندی روند درمان شود و خطر ابتلا به عفونت ثانویه پوست را افزایش می دهد. اگر مقاومت در برابر وسوسه خاراندن برای کودک سخت است، پوشاندن دستکش به خصوص در شب می تواند کمک کننده باشد. همچنین حصول اطمینان از کوتاه بودن ناخن های کودک کمک کننده است. چندین درمان خانگی می تواند خارش، درد و ناراحتی مربوط به آبله مرغان را کاهش دهد. این موارد شامل:

 1. کمپرس سرد که با استفاده از پارچه خیس شده در آب سرد به ویژه برای نواحی دردناک و دارای خارش انجام می شود و اجازه دهید برای چند دقیقه تا یک ساعت بماند که می تواند ناراحتی را برطرف نموده و وسوسه خاراندن را کم کند.
 2. حمام های خنک استفاده از حمام در آب سرد همراه با عناصر اضافه شده – مانند جوش شیرین، جو دوسر خرد شده، یا محصول تجاری جهت حمام جو دوسر می تواند به کاهش خارش ناشی از آبله مرغان کمک کند.
 3. هر دو کمپرس مرطوب و حمام های خنک در صورتی که حدود سه تا چهار ساعت در چند روز اول بعد از ظهور علائم آبله مرغان استفاده شود برای تسکین خارش موثر است.
 4. لوسیون کالامین استفاده از لوسیون کالامین بر روی تاول های آبله مرغان می تواند خارش را کم کند. فقط مراقب باشید که در چشم ها از آن استفاده نکنید. این لوسیون در همه داروخانه ها یافت می شود و قیمت ناچیزی هم دارد.
 5. غذاهای سرد، نرم و ملایم زخم های آبله مرغان در دهان می تواند به شدت ناراحت کننده باشد و باعث ناتوانی در خوردن و آشامیدن شود. می توانید ناراحتی را با مصرف غذاهایی که خیلی داغ نیستند، راحت جویده یا بلعیده می شوند و دهان را تحریک نمی کنند، کاهش دهید؛ یعنی اجتناب از غذاهای تند، شور و اسیدی.
 6. آنتی هیستامین ها این داروها شامل بنادریل (دیفن هیدرامین) هنگامی می تواند مفید باشد که سایر اقدامات برای درمان خارش کافی نباشد. آنتی هیستامین هم به راحتی در داروخانه ها یافت می شود.
 7. (تیلنول) استامینوفن تیلنول ممکن است برای درمان تب خفیف و کاهش درد استفاده شود؛ و تنها مسکنی است که به طور کلی برای آبله مرغان توصیه می شود.

بسیار مهم است هنگامیکه دچار آبله مرغان هستید آسپرین مصرف نکنید؛ زیرا می تواند منجر به وضعیت خطرناکی به نام سندرم ری شود که بر مغز و کبد تاثیر می گذارد. همچنین مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن ممنوع است.

مراحل جلوگیری از سایر عفونت ها و عفونت ثانویه

به جز اقداماتی که برای تسکین ناراحتی ایجاد می شود، بایستی اقدامات ابتدایی خاصی جهت اطمینان از بهترین درمان ممکن برای آبله مرغان انجام شود:

 • استراحت در خانه. از آنجایی که آبله مرغان بسیار مسری است، هم بزرگسالان و هم کودکان مبتلا به بیماری باید دور از محل کار یا مدرسه در خانه بمانند تا زمانی که تمام تاول ها برطرف شده و پوسته ایجاد شود.
 • بطور مرتب با آب و صابون استحمام کنید. حفظ تمیزی پوست خطر ابتلا به عفونت ثانویه را کاهش می دهد. با اطمینان و آهسته بشویید و مالش ندهید، پس از حمام پوست را خشک کنید تا از تحریک جلوگیری شود.
 • دستها را بطور مرتب بشویید. تمیز نگه داشتن دست ها خطر ابتلا به عفونت ثانویه ناشی از لمس کردن یا خارش پوست را کاهش می دهد.
 • کمی استراحت کنید. به خصوص اگر تب دارید یا احساس خستگی می کنید، هنگامی که دچار آبله مرغان هستید سخت نگیرید؛ زیرا می تواند فشار روی بدن را کم کرده و به پیشرفت درمان کمک کند.

حتما بخوانید: 7 اشتباه رایج که درمان آکنه پوست را کند می کند+ راه حل (از زبان فوق تخصص)

داروهای ضد ویروسی برای آبله مرغان

گروه اصلی داروهایی که ممکن است برای آبله مرغان تجویز شود، داروهای ضد ویروسی می باشد. این داروها با فعالیت و تکثیر ویروس ها در داخل بدن مقابله می کنند. آن ها به طور مستقیم ویروس را مورد هدف قرار نمی دهند یا این که عفونت را برطرف می کنند. داروهای ضد ویروسی می توانند شدت و دوره علایم آبله مرغان را کم کرده و همچنین خطر عوارض جانبی را کاهش دهند. تنها در صورتی برای شما و فرزندتان داروی ضد ویروسی تجویز می شود که در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی آبله مرغان باشید. معمولا در شرایط زیر این داروها استفاده می شوند:

 • بیش از 12 سال سن دارید
 • زن باردار هستید
 • اختلال پوستی مانند اگزما دارید
 • بیماری مزمن ریه دارید
 • دارای سیستم ایمنی ضعیف هستید (به علت وضعیت سلامتی یا درمان دارویی)

داروهای ضد ویروسی بیشترین تاثیر را در 24 ساعت بعد از شروع علائم آبله مرغان دارند:

 • زوویراکس (آسیکلوویر) دارو ضد ویروسی اصلی که برای آبله مرغان تجویز می شود. معمولا به صورت خوراکی مصرف می شود، اما ممکن است در افراد مبتلا به عوارض جانبی شدید، به صورت داخل وریدی (IV) مصرف شود. اگر چه زوویراکس ممکن است عوارضی را برای زنان باردار ایجاد کند، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که خطرات آبله مرغان در دوران بارداری – به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بسیار بیشتر است.
 • والترکس (والاسیکوویر) و فامویر (فامسیکوویر) والترکس یا فامویر می تواند به عنوان جایگزینی برای زوویراکس در صورت تشخیص پزشک تجویز شود.

درمان های پیشگیرانه برای آبله مرغان

اگر دچار خطر جدی ابتلا به عوارض جانبی هستید و در معرض ویروس قرار گرفته اید و در برابر آن واکسینه نشده اید، راه دیگری برای جلوگیری از عفونت وجود ندارد.

گلوبولین ایمنی: یک داروی IV است که حاوی آنتی بادی هایی برای انواع مختلف عفونت ها است؛ و می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا با عفونت آبله مرغان مقابله کند یا حتی از ایجاد عفونت جلوگیری کند. دارو در عرض 24 ساعت پس از شروع علائم آبله مرغان مصرف می شود. در این مورد، بهترین هدف این است که به جای جلوگیری از عفونت، شدت علائم کاهش یابد.

گلوبولین ایمنی وارسیلا زوستر: ماده تزریقی گرفته شده از پلاسمای انسانی است که می تواند از عفونت آبله مرغان جلوگیری کند. پس از مواجهه با آبله مرغان جهت استفاده در گروه های زیر تجویز می شود، افرادی که در معرض خطر جدی عوارض هستند اما داوطلب واکسن واریسلا نیستند:

اگر فرد سالمی هستید که در برابر آبله مرغان واکسینه نشده و در معرض این ویروس قرار دارید، در طی سه تا پنج روز بعد از مواجهه با ویروس، دریافت واکسن ویروس واریسلا می تواند مفید باشد. با وجود اینکه ممکن است واکسیناسیون در این مرحله از عفونت جلوگیری نکند، می تواند شدت علائم را کاهش دهد.

حتما بخوانید: جدیدترین و بهترین روش درمان خانگی آبله مرغان در کودکان +غذاهای مفید

هرگونه سوال، نظر یا تجربه ای در زمینه درمان آبله مرغان در بزرگسالی دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست