افتادگی پلک

10 روش درمان افتادگی پلک (پزشکی و طبیعی)

از منظر زیباشناسی چشم ها مهمترین عضو صورت هستند که علاوه بر تاثیر بر زیبایی، میتوانند نشانه هایی از ویژگی های رفتاری و خلقی فرد را نیز نشان دهند. افتادگی پلک یکی از مشکلات رایج است که زیبایی چشم را تحت تاثیر قرار میدهد. این عارضه ممکن است مادرزادی بوده و یا بر اثر آسیب های چشمی و بالا رفتن سن رخ دهد. در این مقاله بهترین روش های درمان و جراحی افتادگی پلک را بررسی خواهیم کرد.

انواع افتادگی پلک

۱-اکتسابی

 • افتادگی پلکی عصبی (اعصاب پلکی درگیر شده و پلک را دچار مشکل می‌کنند)
 • افتادگی پلکی عضله ای (اختلال در عضله‌ی پلکی که پلک را بالا نگه می‌دارد)
 • افتادگی پلکی تاندونی (ضعف در تاندون چشمی که پلک را بالا نگه می‌دارد)
 • افتادگی پلکی مکانیکی (پلک برای عضلات سنگین تر از آن است که بلندش کنند)

۲-مادرزادی

در افتادگی پلک مادرزادی، عضله لواتور به درستی در رحم رشد نمی‌کند و بنابراین کودک با عملکرد ضعیف یا در معرض خطر عضله‌ی لواتور به دنیا می‌آید. در نتیجه ، کودکانی که مبتلا به پتوز یا افتادگی پلک متولد می‌شوند اغلب دارای میدانی دید رو به بالای محدودی هستند.

word image 126

دلایل افتادگی پلک

word image 82

روش های درمان افتادگی پلک

روش اول: بلفاروپلاستی

word image 83

 • بلفاروپلاستی (جراحی پلک) به صورت سرپایی در کلینیک یا مطب، تحت بی حسی موضعی، با هوشیاری کامل شما ولی بدون حس درد و ناراحتی صورت می‌گیرد.
 • در طی جراحی، برش‌هایی همسو با خطوط طبیعی پلک در زیر شکاف پلک فوقانی و کمی پایین‌تر از مژه‌های پلک پایینی ایجاد می‌شود.
 • برش به کمک ابزار جراحی دقیق انجام می‌شود و سپس محل زخم با استفاده از بخیه‌های بسیار ظریف یا چسب بافتی به نحوی بسته می‌شود که به ظاهر مد نظر خود برسید.
 • در صورت نیاز جراح از لیزر کربن دی اکسید (CO2) برای بهبود نتایج و جوانسازی لایه‌های سطحی پوست استفاده می‌کند تا چین و چروک‌های ظریف باقی مانده هم از بین بروند.
 • از عوارض گذرای جراحی پلک می‌توان به کبودی، تورم و درد ناشی از عمل اشاره کرد که حدوداً پس از 7 الی 10 روز از بین خواهد رفت.
 • به لحاظ بینایی هم پس از بلفاروپلاستی، مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد ولی احتیاطاً بهتر است 2 الی 3 روز پس از جراحی پلک به تلوزیون خیره نشوید.

روش دوم: پلکسر (پلاسما تراپی)

 • در این روش با استفاده از لیزر پلکسر، چین و چروک‌ها و پوست‌های اضافه پلک برطرف می‌شوند.
 • در روش پلاسما جت پلک بالا ، نقاط ریزی از پوست پلک با فواصل کم و معین از هم توسط قلم پلاسما جت سوزانده می شود و بدین صورت لایه سطحی پوست ( اپیدرم ) از جامد به گاز تبدیل می شود. عملکرد قلم پلاسما به گونه ای است که هیچ اسکاری بر جای نمی گذارد .
 • سوزانده شدن پوست باعث می شود که بخش هایی از لایه های عمقی پوست تبخیر می شود ، همین امر باعث می شود که پوست پلک جمع شده و درمان افتادگی پلک اتفاق بیفتد .
 • برای تحمل درد اندکی که در حین پلاسما تراپی ایجاد می‌شود، استفاده از کرم‌های بی حسی موضعی توصیه میشود.
 • جلسات پلاسما جت برای اثر بخشی بیشتر نیاز به تکرار دارند.

روش سوم: تزریق بوتاکس

برای بالا کشیدن پلک، بوتاکس را به عضلاتی که ابرو را پایین می‌آورند، تزریق می‌شود که شامل ماهیچه‌‌ی اخم یا چین دهنده بین ابروها و عضله‌ی حلقوی چشم در اطراف مدخل چشم تزریق می‌باشند. تزریق به این عضلات به ابرو اجازه‌ بالا رفتن و از این‌رو بازتر شدن پلک‌های بالای را می‌دهد.

روش چهارم: تزریق ژل

در این روش پوست افتاده‌ی پلک چشم پر می‌شود و همچنین ناحیه‌ی اطراف چشم را بالا می‌برد و ظاهر جوان و زیبایی آن را بازمی‌گرداند. پزشک شما چندین بار تزریق را در نقاط کوچکی انجام می‌دهد آن‌ها را ماساژ می‌دهد و به ‌دقت آن در جهت مورد نظر فرم می‎دهد و معمولا تا یک سال دوام دارد.

روش پنجم: هایفوتراپی

تکنولوژی هایفو یک روش غیر جراحی و غیرتهاجمی برای سفت کردن و کشیدن پوست و رفع افتادگی پلک است که از امواج صوتی متمرکز (اولتراسوند) و فرآیند طبیعی بهبودی بدن فرد برای بالا کشیدن پوست شل و افتاده استفاده می‌کند. هایفوتراپی بافت‌های عمیق زیرپوست را که معمولاً با روش‌های تهاجمی درمان می‌شوند را به ‌دقت بدون هیچ مداخله جراحی مورد هدف قرار می‌دهد.

word image 127

روش ششم: لیزر CO2 فرکشنال

لیزر از اشعه‌های تنظیم‌شده‌ای به باریکی برای نفوذ در پوست و درمان قسمتی از پوست در یک‌زمان استفاده می‌کند. این اشعه‌های لیزری کلاژن ‌های فرسوده در چروک‌ها را تخریب و منقبض می‌کنند و فرآیند بهبودی طبیعی بدن را تحریک می‌کند تا کلاژن‌های جدید و جوانی را در پوست تولید کند. این عملکرد باعث می‌شود تا چروک‌های اطراف چشم کشیده، سفت و صاف شوند.

روش هفتم: لیفت با نخ

لیفت با نخ شامل قرار دادن بخیه‌های ضد افتادگی در زیر سطح پوست برای لیفت پلک چشم و رفع افتادگی پلک می‌شود. این روش از طریق تحریک تولید کلاژن جدید باعث بالا کشیدن و سفت کردن پوست می‌شود ازاین ‌رو راه‌حلی برای رفع چین ‌و چروک‌ها، بستن منافذ و حجم‌دهی می‌باشد.

روش هشتم: کرم های دور چشم

کار اکثر کرم‌های لیفت کننده‌ی چشم، تشکیل یک‌ لایه‌ی نازکی روی پوست است که وقتی خشک می‌شود به ‌آرامی پوست را می‌کشد؛ یا چروک‌ها را پر می‌کند تا حدی که کمتر مشخص شوند و چشم‌ها به‌صورت بالا رفته به نظر بیایند؛ یا با برجسته کردن پوست در چروک‌های پلک چشم عمل می‌کنند که آن‌ها را جوان‌تر و زیباتر می‌سازند. این روش نیاز به صبر زیادی دارد و اثر آن در طولانی مدت خود را نشان میدهد.

روش نهم: ماسک های طبیعی

 • دو عدد چای کیسه ای بابونه را در آب جوش بیندازید و بگذارید تا عصاره آن در بیاید، پس از خنک شدن کیسه ها را به مدت 15-20 دقیقه بر روی پلک چشم بگذارید.
 • پلک چشم ها را تمیز کنید و مقداری سفیده تخم مرغ را بر روی آن ها بمالید و بگذارید تا خشک شود سپس چشم ها را با آب سرد بشویید.
 • قطعات یخ را بر روی پلک چشم بمالید و به زودی اثر آن را ببینید.
 • خیار را حلقه حلقه کنید و دو تکه ی آن را بر روی چشم ها قرار دهید و بگذارید 15-20 دقیقه بماند.
 • چهار قاشق غذاخوری ماست را با چهار قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، دو قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و پنج تکه خیار خرد شده ترکیب کنید و بر روی پلک بمالید، بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.
 • مقداری عسل طبیعی را بر روی پلک ها بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس با آب سرد خوب بشویید.
 • یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با نصف قاشق چای خوری زردچوبه و مقداری آب لیموترش تازه ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را بر روی پلک چشم بمالید، بگذارید 10 الی 15 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

روش دهم: حرکات ورزشی

1- دو طرف سر خود را در قسمت گیجگاه به آرامی با دو انگشت فشار دهید تا عضلات آن کشیده شوند و در همین حال، مرتبا چشم ها را باز و بسته کنید. این کار را ۵ بار تکرار کنید.

2- در حالی که چشم هایتان بسته و آرام است، به صورت قائم بنشینید. همان طور که پلک چشم ها در تمام طول مدت ورزش بسته است، اول به پایین نگاه کرده و بعد تا جایی که ممکن است به بالا نگاه کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید.

3- با چشم های بسته و آرام، راست بنشینید. همان طور که چشم ها را در تمام طول تمرین بسته نگه داشته اید، ابروها را تا جایی که می توانید، بالا ببرید و پلک چشم ها را تا حد ممکن به سمت پایین بکشید. در همین حالت بمانید و تا ۵ بشمارید. استراحت کنید و این ورزش را ۵ بار تکرار کنید.

بایدها و نبایدها برای تقویت و سلامت چشم ها

نکات تکمیلی

 • پلک و دور چشم پوست حساسی دارد بنابراین باید تمیز کردن آن با دقت و آرام انجام گیرد. برای پاک کردن آرایش حتما از پد یا پنبه استفاده کنید. پد آغشته به آرایش پاک کن را از قسمت داخلی به سمت بیرون به آهستگی بر روی پوست بکشید. هنگام آرایش کردن کرم را با سرانگشتان به آرامی روی پوست پخش کنید.
 • از مصرف غذاهای پرنمک اجتناب کنید. این مواد غذایی موجب ورم پلک میشود.
 • برای محافظت از پوست دور چشم خود استفاده از کلاه و عینک های آفتابی را فراموش نکنید.
 • استفاده کمتر از وسایل با روشنایی مصنوعی مانند نور صفحه مونیتور و گوشی های هوشمند موجب حفظ زیبایی چشم میشود.
 • هزینه های روش های درمانی افتادگی پلک براساس نوع تکنیک، پزشک معالج و مواد استفاده شده متفاوت است.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
افتادگی پلکزیبایی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up