کلاژن چیست

کلاژن چیست؟ مکمل های آن، قیمت و خوراکی های سرشار

کلاژن یک پروتئین فیبری است که در استخوان، دندان ها، پوست، تاندون ها، غضروف، رگ های خونی، مو و ناخن ها یافت می شود. کلاژن پروتئینی ساختاری است که نقش اساسی در ساختار و نگه داشتن بدن دارد. جالب اینجاست که برخی از انواع فیبرهای کلاژن، از فولاد قوی تر هستند! به پروتئین کلاژن به شکل چسب فکر کنید که بدن را به هم می چسباند و تقریبا یک سوم پروتئین بدن را تشکیل می دهد.

کلاژن از سه زنجیره پلی پپتیدی ساخته شده است که برای مقاومت به یکدیگر متصل شده و با گلیسین، پرولین، هیدروکسی گلیسین و هیدروکسی پرولین ساخته شده اند – همه اسیدهای آمینه هستند و دو مورد دوم در هیچ پروتئین دیگری یافت نمی شوند.

بهترین دستور تهیه پماد رزماری خانگی برای مصارف پوست، مو و زیبایی

کلاژن از سه پروتئین ساختاری آلفا مارپیچ تشکیل شده است که توسط پیچیدن زنجیره پلی پپتیدی روی خود شکل می گیرد. در مورد کلاژن، این حلقه از سه حلقه پلی پپتیدی طولانی ساخته شده‌ است که هر یک از زنجیره ها در ساخت یک ساختار میله ای سخت و محکم پیچ خورده و به هم متصل می شوند.

پلی پپتیدهای کلاژن همچنین به زنجیره های کربوهیدرات متصل هستند که آن ها را نیز به گلیکوپروتئین تبدیل می کنند. گلیکوپروتئین ها به حمایت از سیستم ایمنی بدن، دستگاه گوارش و سیستم های تولید مثل کمک می کنند.

نقش کلاژن در بدن

بدن ما می تواند کلاژن را از طریق غذاهای مصرفی که حاوی اسید های آمینه حیاتی هستند ایجاد کند. با این حال، بعد از بالا رفتن سن، بدن نمی تواند کلاژن تولید کند؛ بنابراین، هنگامی که شما به سن 30 سالگی برسید، تولید کلاژن هر سال حدود 1-2 درصد کاهش می یابد. شما تا سن 40 سالگی 10 تا 20 درصد از کلاژن خود را از دست داده اید. بعضی از آنزیم های طبیعی بدن می توانند کلاژن را از بین ببرند. برخی از عوامل محیطی مانند رادیکال های آزاد، آلودگی و نور خورشید نیز می توانند باعث از بین رفتن کلاژن شوند.

مواد مغذی کلیدی در تولید کلاژن نقش دارند

  • ویتامین C برای تولید کلاژن مهم است زیرا در سه واکنش هیدروکسیلاسیون نقش دارد که برای تغییر مولکول کلاژن می ‌تواند به یک پیکربندی سه رشته ‌ای تبدیل شود.
  • علاوه بر ویتامینC ، آهن نیز به عنوان کوفاکتور نقش مهمی ایفا می کند. به این معنی که در این فرآیند در طی واکنش هیدروکسیلاسیون اکسیده می شود و از حالت آهن به حالت فریک (یک مولکول اکسیژن اضافی) تبدیل می شود. به منظور کار کردن ویتامین C در این حالت، آهن (باید از حالت فریک) به حالت فروس (با 2 مولکول اکسیژن) تبدیل شود.
  • اگرچه برای بدن حفظ سلامت پوست، مو، ناخن، بافت همبند، تاندون ها، غضروف، استخوان و دندان ها کار ساده ای به نظر می رسد – اما به شدت وابسته به تامین ویتامین C است.
  • امروزه کمبود ویتامین C بسیار نادر است، اما برای حمایت از بدن در تولید کلاژن، مطمئن شوید که غذاهای سرشار از ویتامینC ، آهن و سایر مواد مغذی تولید کننده کلاژن را می خورید.
  • همچنین اگر گوشت خوار هستید، به احتمال زیاد مقدار زیادی اسید آمینه و مواد مغذی مورد نیاز برای تولید کلاژن را می خورید. بنابراین بدن باعث از بین رفتن کلاژن در روده و استفاده مجدد از آن برای ساخت پروتئین های بیش تر می شود.
  • روی، یک ماده مغذی فراوان در رژیم های غذایی غنی از گوشت و یک ماده مغذی مهم در فرآیند کلاژناز است که کلاژن را در روده هضم می کند.
  • اگرچه رژیم های غذایی مبتنی بر گیاه ممکن است حاوی بار یکسان اسیدهای آمینه و غنای رژیم های غذایی حاوی گوشت نباشد، اما هنوز هم می توانند مواد مغذی مورد نیاز برای ایجاد کلاژن را تأمین کنند.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\1.gif

غذاهای سرشار از مواد مغذی تولیدکننده کلاژن

1- ژلاتین

اگر به دنبال منابع طبیعی کلاژن هستید، نمی توانید ماده ای را بهتر از ژلاتین پیدا کنید. در واقع، ژلاتین یک نوع کلاژن پخته شده است که بوسیله جوشاندن بافت همبند حیوانات ساخته شده است. سپس، کلاژن آزاد و خشک می شود. علاوه بر این، هضم و جذب ژلاتین آسان است. هنگام خرید ژلاتین، باید به کیفیت توجه کنید. ژلاتین هایی که در بازار یافت می شود عملیات فراوری زیادی را گذرانده اند و ممکن است هیچ مزیتی به همراه نداشته باشند. به جای آن، باید ژلاتین خانگی تهیه کنید.

2- تخم مرغ

تخم مرغ یکی دیگر از منابع طبیعی کلاژن در رژیم غذایی است که حاوی کلاژن در غشای تخم مرغ و زرده است. در حقیقت، استفاده از غشاهای پوسته تخم مرغ به دلیل داشتن محتوای کلاژن، تبدیل به یک درمان طبیعی شده است.

علاوه بر این، تخم مرغ حاوی مقدار زیادی گوگرد است که برای تولید کلاژن مورد نیاز است. گوگرد به حذف سموم محیطی از بدن کمک می کند و در نتیجه باعث تولید کلاژن می شود.

3- برگ سبز تیره

همه ما می دانیم که برگ سبز سبزیجات مواد مغذی هستند، این سبزیجات می توانند از شکست کلاژن جلوگیری کنند. در واقع، همه سبزیجات گیاهی سبز حاوی کلروفیل هستند که سبب رنگ سبز آنها می شود. دانشمندان دریافته اند که مصرف کلروفیل به پیشگیری از شکستن کلاژن کمک می کند. علاوه بر این، کلروفیل همچنین دارای یک فعالیت آنتی اکسیدانی قوی برای مبارزه با رادیکال های آزاد و آسیب های UV است که باعث پیری زودرس می شوند. علاوه بر این، سبزی های سبز تیره غنی از ویتامین C هستند که می توانند باعث افزایش تولید کلاژن شوند.

4- میوه ها و مرکبات

ویتامین C به منظور اتصال اسیدهای آمینه با هم و روند تشکیل کلاژن مورد نیاز است. براساس یک مطالعه در مورد نقش ویتامین C در سلامت پوست مشخص شد، ویتامین C یک ویتامین ضروری در مرحله قبل از تولید کلاژن است. علاوه بر این، به عنوان یک آنتی اکسیدان، ضروری است و همچنین پوست را از سمومی که به شکستگی کلاژن کمک می کنند، محافظت می کند. علاوه بر این، ویتامین C همچنین به بازسازی سلول های پوستی کمک می کند، به محصولات مراقبت از پوست اضافه می شود و برای جلوگیری از چروک توصیه می شود. میوه ها و مرکبات در فهرست منابع عالی ویتامین C قرار دارند؛ بنابراین، به یاد داشته باشید اضافه کردن لیمو ترش، لیموشیرین، گریپ فروت و نارنجی و پرتقال به رژیم غذایی را در دستور کار قرار دهید.

دیگر میوه های غنی از ویتامین C که برای پوست سالم مناسب هستند عبارتند از: توت فرنگی، آناناس و پاپایا. ویتامین C می تواند با افزایش تولید کلاژن، چین و چروک را کاهش دهد. همچنین این ویتامین ضروری، آنتی اکسیدان قوی است که به طور طبیعی موجب کاهش آفتاب سوختگی و آسیب های پوستی می شود.

5- دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل یکی از منابع طبیعی روی است که به عنوان عامل تشکیل کلاژن عمل می کند. همچنین مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل روی و مصرف غذاهای غنی از روی ممکن است باعث کاهش سرعت شکستن کلاژن شود. علاوه بر این، روی همچنین روند بهبود کلی را سرعت می بخشد و غشاهای سلولی را سالم نگه می دارد، روی را یک ماده ضروری برای سلامت پوست می دانند. منابع دیگر روی عبارتند از اسفناج، لوبیا، لوبیا گاربانزو، بادام زمینی، گردو و بادام.

مطلب مشابه: 10 عادت بسیار مضر برای پوست، مو و زیبایی خانم ها که حتما باید بدانید! 

6- هویج

از دیگر منابع کلاژن خوب که باید بدانید هویج می باشد. هویج نه تنها برای درمان آکنه مفید است بلکه برای سنتز کلاژن به دلیل محتوای بالای ویتامین A نیز مفید می باشد. در حقیقت، هویج به افزایش انعظاف پوست، بازگرداندن کلاژن و افزایش جریان خون در پوست کمک می کند. مصرف هویج باعث کاهش تولید چربی پوست می شود و مشکلات آکنه را کاهش می دهد.

7- سیر

هنگامی که به دنبال منابع طبیعی کلاژن هستید، نباید سیر را فراموش کنید. در واقع، سیر غنی از اسید لیپوئیک، گوگرد و تائورین است و می تواند به بازسازی کلاژنی که در طول سال ها از بین رفته است، کمک کند. شما می توانید سیر را در بسیاری از غذاها مصرف کنید، بنابراین دفعه بعد که وعده غذایی خود را می خورید، می توانید چند دانه سیر را به غذای خود اضافه کنید.

word image 309

8- غذاهای سولفات

گوگرد به عنوان یک ماده معدنی مهم برای تشکیل کلاژن شناخته شده است. مطالعات نشان داده اند که افراد دارای رژیم غذایی غنی از گوگرد، تولید کلاژن بیشتری دارند. غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت گاو، مرغ و محصولات لبنی همه منابع عالی گوگرد هستند که برای تولید کلاژن مورد نیاز است. همچنین، مهم است که شما از منابع گوگرد گیاهی استفاده کنید. برخی از منابع گیاهی گوگرد عبارتند از سیر، کلم بروکلی، پیاز، کلم و غیره

9- زیتون های سیاه و سبز

زیتون های سیاه و سبز دارای گوگرد زیاد هستند که می تواند تشکیل کلاژن را افزایش دهد. سولفور برای مقابله با برخی از مشکلات پوستی مانند درماتیت مورد استفاده قرار گرفت. به کاهش آکنه و چربی پوستی کمک می کند و به طور همزمان از بروز انسداد منافذ جلوگیری کند.

آکنه به عنوان یک بیماری پوستی شناخته می شود که موجب ایجاد جوش و لکه های پوستی ملتهب می شود. شما می توانید گوگرد را در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند پاک کننده ها، صابون ها و لوسیون ها پیدا کنید. علاوه بر این، گوگرد برای فعالیت بیولوژیکی آنزیم ها مورد نیاز است و همچنین متابولیسم را افزایش می دهد.

چرا پودر پروتئین کلاژن رواج دارد؟

اکثر مارک ها پودر پروتئین کلاژن خود را برای بهبود سلامت گوارش و حمایت از زیبایی به بازار عرضه می کنند. به عنوان مثال، در دنیای زیبایی کرم هایی که ادعا می کنند از طریق کاربرد موضعی باعث افزایش سطح کلاژن می شوند ممکن است این کاربرد را نداشته باشند زیرا مولکول های کلاژن بسیار بزرگ هستند و نمی توانند از طریق پوست جذب شوند.

یکی دیگر از دلایل رواج پودر پروتئین کلاژن و روند رو به رشد در محصولات، ناشی از ادعاهای بهداشتی است. زیرا ادعا می شود که پودر کلاژن می تواند سندرم روده نشت کننده (یعنی قابلیت بیش از حد روده) را بهبود بخشد، طول / استحکام / ضخامت مو را افزایش دهد، سلامت ناخن ها را افزایش داده و کلاژن را در پوست تولید کند تا جوان تر به نظر برسید.

آنچه علم در مورد مکمل های کلاژن می گوید

در سال 2014 یک مطالعه دو هفته‌ ای تفاوت قابل توجهی در کشش پوست 50 نفر از زنان میانسال را که چند گرم کلاژن به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کردند، نشان داد.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف پودرهای پپتید کلاژن سرشار از آمینو اسید گلیسین ممکن است سلامت مفصل را بهبود بخشد، درد مفاصل را کاهش دهد، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، التهاب روده را کاهش دهد، ممکن است کیفیت خواب را بهبود بخشد و حتی ممکن است باعث بهبود زخم گردد.

درست مثل هر چیزی می‌توانیم آن را امتحان کنیم و ببینیم آیا برای ما کار می‌کند یا نه. اگر کسی در حال افزایش پروتئین مانند پودر پروتئین کلاژن در رژیم غذایی خود است، میزان جذب اسیدهای آمینه در رژیم غذایی خود را افزایش داده است.

روشن کردن پوست صورت تا بیشترین حد ممکن با 8 درمان خانگی قطعی

با مصرف بیش تر اسیدهای آمینه در رژیم غذایی خود به ویژه گلیسین، که ساختمان های اصلی پروتئین هستند، از مزایای یک رژیم غذایی با غنای بیش تر پروتئین استفاده خواهید کرد. پروتئین به شدت در تولید کلاژن در بدن نقش دارد – اغلب منابع پروتئین نیز حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای تولید کلاژن هستند. پروتئین همچنین یک ماده مغذی اساسی برای حفظ سلامت کلی موها، پوست، ناخن ها و غیره است.

بعلاوه تا حد زیادی وظیفه بهبود عملکرد روده و پشتیبانی از گردش سلول را بر عهده دارد – به عنوان مثال گلوتامین یک اسید آمینه است که یک عامل اصلی در سلامت و عملکرد روده است و به وفور در غذاهای غنی از پروتئین یافت می شود. گلوتامین در پودرهای کلاژن یافت می شود، اما از پودرهای پروتئین گیاهی و پودرهای پروتئین حیوانی و حتی کلم نیز استفاده می شود.

بهترین مارکهای موجود مکمل کلاژن

سخن پایانی

ما نمی دانیم که آیا پودرهای پروتئین کلاژن مطابق با همه ادعاها هستند یا نه، اما مطالعات بر روی کلاژن نشان داده اند که آسیب نمی رساند. مانند هر مکمل غذایی، در مورد پودرهای پروتئین کلاژن همیشه امکان مطالعات بیش تر در مورد انسان ها و آزمایش انواع مختلفی از منابع پپتید کلاژن و در عین حال کنترل متغیرهای بیش تر در رژیم و شیوه زندگی فرد برای گرفتن یک تصویر کامل تر وجود دارد.

از طرف دیگر، اگر پودرهای پروتئین کلاژن با شما سازگار نباشد، پودرهای پروتئینی حاوی گیاه می توانند یک ماده اضافی برای رژیم غذایی شما باشند تا از دریافت اسیدهای آمینه کافی اطمینان حاصل شود.

همه نکات مهم درباره استفاده روغن و کرم ویتامین e برای پوست

می توان آرزو کرد که همواره پودر یا قرص وجود داشته باشد که بتوانیم مصرف کنیم تا نتایج سریعی مثل مو، پوست و ناخن ‌ها تضمین شود و مسائل روده التیام و مفاصل بهبود یابند. اما می‌دانیم که بهبود شرایط بهداشتی بیش تر با پرداختن به عادات غذایی سالم و طولانی‌ مدت امکان پذیرتر است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkکلاژن

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up