لیمو عمانی

لیمو عمانی: خواص و مضرات، طرز تهیه و مصرف اصولی (تحقیقات جدید)

لیمو عمانی که به: لیمو خشک، امانی، عمانی، لیمو سیاه، noumi basra (عراق)، لیمو امانی (ایران) و لیمو (عمان) معروف است، آب خود را از دست داده و معمولا پس از گذراندن مدت زیادی در آفتاب، خشک شده است. از این لیمو به عنوان ادویه ی غذاها در خاورمیانه، به صورت کامل، خرد شده یا آسیاب شده استفاده می شود. منشأ آن خلیج فارس است، از این رو با نام فارسی لیمو امانی (لیمو عمانی) شناخته می شود و برای پخت و پز در خاورمیانه محبوب شده است.

حتما بخوانید: همه خواص فوق العاده به لیمو، نحوه و بهترین زمان مصرف استفاده که باید بدانید

نکات مهم و جالب

 • لیمو عمانی یا سیاه مانند لیمو های کی کوچک هستند و دقیقا همانطور که از نام آن پیداست: سیاه می باشند.
 • لیمو عمانی های تازه در آب نمک یا آب شور جوشانده می شوند و سپس در آفتاب خشک می شوند. این فرآیند لیمویی با پوسته بیرونی سخت و چرمی که به طور معمول از قهوه ای مایل به زرد تا سیاه با یک پالپ داخلی تقریبا سیاه است، تولید می کند.
 • هرچه لیمو تیره تر باشد، عطر و طعم آن تند تر می شود. لیموهای خشک شده دارای خطوط کم رنگی هستند که در امتداد قسمت های خشک میوه وجود دارد.
 • لیمو عمانی منحصر به فرد است و نوعی مرکبات با طعم ترش و عطری غنی ایجاد می کند. لیمو عمانی بویی شبیه پودر کاری دارد.
 • لیموهای خشک شده معمولا بین (2.54 تا 3.81 سانتی متر) اندازه گیری می شوند. پوست بیرونی آن ها توسط نوارهای عمودی به رنگ تیره مارک دار شده است و میوه درون آن از سبز به بافتی نرم و براق و سیاه تبدیل گشته است.
 • بهترین عطر و طعم اغلب در لیموهای خشک قهوه ای یا برنزه یافت می شود، در حالی که رنگ های سیاه دارای طعمی شدید تر و زننده تر هستند.
 • نگهداری مناسب برای جلوگیری از ایجاد کپک، نیاز به محافظت از لیموها در برابر رطوبت دارد. در صورت ایجاد کپک، لیموهای سیاه باید دور ریخته شوند، اما با نگهداری مناسب آن ها مشخص شده که دو سال نیز دوام می آورند.
 • از لیمو سیاه معمولا در غذاهای حاوی حبوبات، غذاهای دریایی یا گوشت استفاده می شود. قبل از اضافه کردن لیمو به غذا، آن ها را سوراخ کرده، پوست کنده و خرد کنید. بعد از پخت آن ها نرم تر و خوراکی می شوند.
 • طعم آن به طرز شگفت آور شیرین تر از حد انتظار است. آن ها به اندازه کافی قوی هستند که تنهایی به عنوان ترشی در بسیاری از دستور العمل ها بکار روند.
 • عرب ها به دلیل ماندگاری طولانی لیمو، از آن ها به طور سخاوتمندانه بهره می گیرند. لیمو عمانی به خاطر طعم بسیار معطر و تا حدودی تخمیری، مکمل خوبی برای مرغ و ماهی می باشد. با کمال تعجب، یک یا دو لیمو عمانی سوراخ شده در خورش قیمه، مزه آن را به اوج می رساند.
 • هنگام اضافه کردن لیمو عمانی کامل به یک غذا یا قرار دادن آن درون شکم مرغ، قبل از پختن چند سوراخ با سیخ یا نوک چنگال در آن ایجاد کنید، تا اجازه دهید آب لیمو هنگام پخت با غذا مخلوط شود.
 • همچنین ممکن است لیمو عمانی را آسیاب کرده و با فلفل مخلوط کنند و قبل از کباب کردن به عنوان جایگزینی برای مخلوط ادویه های لیمو و فلفل، روی مرغ و ماهی بپاشند.
 • در ایران از پودر لیمو عمانی برای طعم دادن به برنج باسماتی استفاده می شود. از لیمو عمانی می توان به صورت پودر یا کامل استفاده کرد (معمولا سوراخ شده یا فشرده شده).

حتما بخوانید: فواید و خواص لیمو و آبلیمو با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟ (حتما بخوانید)

نحوه استفاده

لیمو عمانی در منطقه خاورمیانه در بسیاری از خورش ها و سوپ ها ،استفاده می شود. به سادگی چند سوراخ در لیمو ایجاد کنید و آن را درون غذاهای مایع یا آبگوشت بچکانید.

این لیمو اسیدی ملایم ایجاد می کند که رنگ غذا برخلاف سایر اسیدها، حتی بعد از چند ساعت پختن، روشن می ماند.

با عبور آب از میان سوراخ ها، پالپ های داخلی براق و سیاه لیمو، نرم شده و طعم و مزه پوست و گوشت لیمو را بیش تر می کند.

هنگامی که زمان سرو غذا شد، می توان لیمو را برای خروج آب نهایی آن فشرد و اضافات آن را دور ریخت. گرچه عطر و طعم آن متمایز است، منتها می توانید امتحان کنید.
لیمو عمانی مکمل عالی برای انواع پروتئین هاست. اسیدیته آن باعث کاهش چربی گوشت قرمز می شود؛ شیرینی آن مرغ و ماکیان را تازه می کند؛ بوی ملایم آن نیز باعث ایجاد تفاوت در مزه ماهی می شود.

حتما بخوانید: 20 تا از جدیدترین خواص لیموترش که احتمالا نمیدانستید (حتما بخوانید)

در مورد حبوبات، از زمانی که پیاز و سیر روی صحنه آمدند، استفاده چندانی نداشت و افزودن آن به ظرف حبوبات چندان ساده نبود.
لیمو عمانی به صورت پودر نیز در دسترس است، در حالیکه آسیاب کردن آن کمی دشوار است. بنابراین از پودر لیمو به عنوان بخشی از مخلوط ادویه یا در پوره استفاده می شود.

از این ادویه در هر جایی که لیمو و گشنیز بکار می رود، می توان استفاده کرد. این طعم دهنده ها باعث ایجاد یک طعم ظریف در روی یک تکه استیک می شود.

عطر و طعم پودر لیمو عمانی به سرعت از بین می رود، بنابراین میزان کمی بخرید و به سرعت از آن استفاده کنید.
لیمو عمانی جذاب ترین ماده تشکیل دهنده غذا نیست. اما با خنک شدن هوا و پیدا شدن آب مرکبات، باعث ایجاد تازگی در کدو، خورش و خوراک ها می شوند، بنابراین این ادویه تنها محدود به آبگوشت نیست.

برای خرید لیمو عمانی اینجا کلیک کنید

ویدیوی خواص و نکات جالب لیمو عمانی

دانلود ویدیو


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
خواص لیمولیمو عمانی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up