خواص گل ختمی

14 خاصیت گل ختمی و 5 شکل استفاده از آن

بسیاری از افراد نمیدانند که گل ختمی کاملا خوراکی است (ریشه، برگها و شکوفه ها) و فواید آن از ظاهر جذابش بیشتر است. چیزی که درمورد این گیاه باید بخاطر بسپارید این است که گرمای بالا و الکل میتواند ماهیت برخی خواص التیام آور آن را تغییر دهد. پس از این دو روش آماده سازی گل ختمی استفاده نکنید.

خواص علمی گل ختمی

 1. درمان تب
 2. درمان گلودرد
 3. بهبود زخم ها
 4. بهبود مسائل گوارشی
 5. تسکین مشکلات تنفسی
 6. بهبود اشتها
 7. سلامت زنان
 8. بهبود گوارش
 9. تسکین دندان درآوردن نوزاد
 10. درمان سوختگی ها
 11. کمک به گردش خون
 12. سلامت مو
 13. مرطوب کنندگی پوست
 14. ریزش مو

حتما بخوانید: 30 تا از خواص و مضرات ثابت شده ی نارنج که پیش از این نمیدانستید

خواص در طب سنتی

بنام خطمی شناخته شده است. طبیعت آن نزدیک به اعتدال است. رالینوس طبیعت گیاه را سرد و تر دانسته و ابن سینا گرم و معتدل اکثراً آن را مایل به
سردی و تری می دانند (گل آن در افعال ضعیفتر از برگ و ساقش می باشد). آب پخته آن زداینده امعاء و مقعد، جهت تحلیل قولنج و روان کردن ادرار و خون قاعدگی و زخم امعاء و اسهال و دل پیچه و شماد او جهت التیام زخم ها و تسکین  درد ورمها و تحلیل آنها و دمل و ورم پستان و مقعد و ورم جراحات و جهت شوره سر و شکستگی اعضاء و درد مفاصل و نقرس و با روغن زیتون رهت گزش حشرات و سوختگی با آتش مفید است.

نشستن در آب پخته آن جهت ورم مقعد و لعاب او با شهر جهت سرفه و با روغن زیتون و سرکه رهت سیوم حیوانی و پوست ریشه آن بسیار ملیّن و پخته آن جهت دل پیچه و انسداد و زخم روده ها کاربرد دارد. هیچنین نشستن در آب پخته آن و یا ضماد آن جهت سخت شدن مفاصل و مضیضه پخته آن با سرکه جهت درد دندان مفید است. صمغ آن تسکین دهنده تشنگی و قابض است. با این حال برای معده مضر است و مصلح آن عصاره زرشک و عسل و رازیانه و رانشین آن پنیرک می باشد . مصرف آن در بارداری توصیه نمیشود.

شکل مصرف گل ختمی برای موارد درمانی ثابت شده به صورت های زیر است:

1-دم کرده ی سرد

word image 229

گل ختمی بصورت خوراکی میتواند موجب تسکین دستگاه گوارشی، تنفسی و ادراری شود. این موجب تحریک ادرار، تسکین زخم ها و بهبود سرفه های خشک میشود. افرادیکه گلودرد شدید دارند و بلع برایشان سخت است، باید دم کرده ی سرد این گیاه را امتحان کنند. برای درست کردن آن، به آسانی از برگها یا گلهای تازه ی ختمی استفاده کنید (میتوانید از خشک شده ی آن هم استفاده کنید).

2- پماد

word image 230

گل ختمی را میتوان بصورت خارجی بعنوان پماد برای پوستهای بریده و آسیب دیده جهت التهاب دردناک و تورم استفاده کرد. بدلیل ضخامت برگها، بهتر است که قبل از مصرف آنها را کمی بخار دهیم تا انعطاف پذیرتر شوند.

حتما بخوانید: 20 تا از جدیدترین خواص به لیمو که احتمالا نمیدانستید

3-عروسک ساختن با گل ختمی!

word image 231

این یک استفاده ی گیاهی نیست، اما یک چیز سرگرم کننده برای نشان دادن به کودکان است! برای درست کردن این عروسک، یک جوانه ی کوچک پیدا کنید و بادقت برگهای سبز زیر آن را بکنید. این سرعروسک است و میتوانید چشم های کوچکی هم روی آن بکشید. یک گل کاملا باز شده پیدا کنید آن را برگردانید و و سر را با خلال دندان به این قسمت وصل کنید. حالا عروسک یک دامن زیبا دارد. برای دستها بازهم از خلال دندان استفاده کنید. این عروسک ساده کاملا غیرسمی است و حتی میتوانید برای تزئین غذا و نوشیدنی از آن استفاده کنید، تازمانیکه مطمئن شویم کودک به اندازه ای بزرگ شده است که خلال دندان ها را نخورد.

4- صابون

word image 232

میتوانید از صابونهای گل ختمی یا دستورالعملهای ساختن آن استفاده کنید.

5- کاشتن گل ختمی در باغ

word image 233

پرورش گل ختمی بسیار آسان است و جلوه ی بسیار زیبایی به باغ میدهند. میتوانید همین امسال این را امتحان کنید. این گلها بسیار به خشکسالی مقاوم ند و در خاکهای ضعیف و سخت هم رشد میکنند. این میتواند برای کودکان هم جذاب و سرگرم کننده باشد.

بهترین روش مصرف

 1. از گلبرگ های این گیاه برای افزودن رنگ به محصولات قنادی استفاده میشود و میوه برای افزودن رنگ به نوشیدنی های غیرالکلی، ژله ها، مرباها، سوسیس و شراب استفاده میشود.
 2. گلبرگها و جوانه های گل ختمی در سالاد استفاده میشود.
 3. گلبرگهای گل جهت درست کردن گیاهان دارویی استفاده میشود.
 4. برگهای تازه ی این گیاه بصورت خام یا بعنوان سبزی های معطر خورده میشود.
 5. ساقه های تازه و جوان این گیاه هم همچنین بصورت خام خورده میشوند.
 6. میتوان این گیاه را بصورت دم کرده یا در سوپها استفاده کرد.

ویدیوی خواص اصلی گل ختمی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkگل ختمی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up