تخم بلدرچین

22 خاصیت تخم بلدرچین، نکات مصرف و عوارض جانبی

تخم مرغ منبع عالی پروتئین است و برخلاف سایر پروتئین های مواد غذایی، حاوی اسید آمینه کامل است. قبلا طبق عادت تخم مرغ مصرف می کردیم اما در کنار تخم مرغ معمولی، مردم از تخم بلدرچین به ویژه درکشورهای آسیایی به ویژه ژاپنی ها، چینی ها و اندونزیایی ها استفاده می کنند. تخم بلدرچین محصول تولیدی توسط بلدرچین است که اندازه آن از تخم مرغ کوچک تر است اما حاوی مواد مغذی بسیاری است و حتی ارزش غذایی تخم بلدرچین سه یا چهار برابر بیش تر از انواع دیگر تخم ها مانند تخم مرغ است.

حقایق تغذیه ای

تخم بلدرچین یا تخم پرندهCoturnix japonica مواد مغذی بهتری نسبت به تخم مرغ دارد. ذکر شده که تخم بلدرچین حاوی 13 درصد پروتئین است که بیش تر از پروتئین موجود در تخم مرغ است که تنها 11 درصد می باشد. تخم بلدرچین همچنین حاوی مواد مغذی دیگری مانند ویتامینE ، روی، ویتامین B2، آهن و سایر مواد مغذی مفید است. تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ پنج برابر بیش تر آهن و پتاسیم دارد. در اینجا لیست مواد مغذی 9 گرم تخم بلدرچین آورده شده است:

 • کالری 14 کیلو کالری
 • چربی 1 گرم
 • کلسترول 76 میلی گرم
 • سدیم 13 میلی گرم
 • پتاسیم 12 میلی گرم
 • پروتئین 1.2 گرم
 • ویتامین A 717 میکروگرم
 • ویتامین D 1 درصد DV
 • ویتامین B12 1 درصد DV
 • آهن 1 درصد

حتما بخوانید: خواص تخمه آفتابگردان خام، طبع، تاثیر بر کبد، چاقی و نکات مهم دیگر

مزایای سلامتی تخم بلدرچین

تخم بلدرچین حتی در اندازه های کوچک نیز وجود دارد و پر از مواد مغذی است که فواید زیادی برای بدن به همراه دارد که توسط برخی از تحقیقات به اثبات رسیده است. فواید تخم بلدرچین در زیر ذکر شده است :

 1.  تقویت عملکرد مغز: تخم بلدرچین حاوی اسید آمینه و پروتئین عالی است که می تواند به تحریک عملکرد مغز و تغذیه سیستم عصبی در مغز کمک کرده تا بتواند بهتر عمل کند. اسید آمینه یا پروتئین موجود در تخم بلدرچین از سلول های مغزی در برابر آسیب محافظت می کند و در صورت شکسته بودن، سلول را ترمیم می کند.
 2.  جلوگیری از کم خونی: مطالعات نشان می دهد زنانی که تخم بلدرچین را مصرف می کنند به طور مرتب خطر کم تری برای ابتلا به کم خونی دارند. تخم بلدرچین حاوی آهن است که می تواند در تشکیل سلول های قرمز خون کمک کرده و از کم خونی جلوگیری کند در حالی که اسید آمینه موجود در تخم بلدرچین نیز ممکن است سطح هموگلوبین را در گلبول های قرمز افزایش دهد. هموگلوبین خود پروتئینی است که نقش مهمی در اتصال اکسیژن و مواد مغذی و همچنین حمل و نقل در تمام نقاط بدن دارد.
 3.  تصفیه خون: تخم بلدرچین به بدن کمک می کند تا برخی از فلزات سنگین و سموم مانند جیوه را از بین ببرد. اسید آمینه و دیگر اجزای تخم بلدرچین می تواند سموم را به هم متصل کرده و آن را از بدن دفع کند. این امر موجب می شود تخم بلدرچین به عنوان تصفیه کننده خون شناخته شود.
 4.  بهبود توسعه بدن: پروتئین اصلی ترین ماده در ساختمان بدن است و در فرآیند رشد بدن به ویژه در کودکان مورد نیاز است. بلدرچین حاوی مقدار زیادی پروتئین است که می تواند باعث پیشرفت بدن شود و همچنین باعث بهبود عملکرد اندام ها در بدن می شود.
 5. تقویت سیستم ایمنی بدن: تخم بلدرچین حاوی اسیدهای آمینه زیادی از جمله لیزین است که باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی می شود. لیزین نوعی اسید آمینه شناخته شده است و می تواند تولید آنتی بادی را تقویت کرده و از عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی کند.
 6. جلوگیری از ابتلا به دیابت: تخم بلدرچین می تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کند. مطالعات حاکی از آن است که تخم بلدرچین حاوی اسید آمینه بویژه لوسین است که می تواند به تنظیم سطح قند خون و حفظ تعادل انسولین کمک کند. بنابراین یک ماده غذایی خوب برای پیشگیری و درمان دیابت است.
 7. حفظ سلامت پوست: تخم بلدرچین منبع عالی پروتئین است و حاوی لیزین، نوعی اسید آمینه است که می تواند باعث تولید کلاژن شود. کلاژن نوعی پروتئین است که برای حفظ سفتی لایه های پوستی لازم است و از ایجاد لک و چروک در آن جلوگیری می کند.
 8. حفظ متابولیسم سالم: تخم بلدرچین حاوی بسیاری از مواد مغذی از جمله ویتامین B است که برای حفظ تعادل انرژی از طریق حفظ متابولیسم طبیعی مهم است. مجموعه ویتامین B شامل ویتامین B12 و B6 کلید چندین آنزیم متابولیک است که در تولید انرژی نقش اساسی دارند.
 9. عضله ساز: پروتئین زیاد تخم بلدرچین، آن را به عنوان غذایی کامل برای ساخت عضله تبدیل می کند. اگر می خواهید سیستم عضلانی خوبی داشته باشید، می توانید مرتبا تخم بلدرچین مصرف کنید و ورزش کنید.
 10.  کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی: تخم بلدرچین حاوی مواد مغذی و ویتامین های مهمی است که طبق مطالعه Lee و همکارانش در سال 2010 می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را 24 درصد کاهش دهد. این مزایا با حضور ویتامین E یا توکوفرول ایجاد می شود.
 11.  بهبود بینایی: تخم بلدرچین حاوی مقداری ویتامین A است که بخشی حیاتی در اندام های چشم است. برای حفظ سلامت چشم، مصرف منظم تخم بلدرچین به ویژه برای جلوگیری از تخریب ماکولا که بیش تر در سنین بالاتر اتفاق می افتد، بسیار مفید خواهد بود.
 12.  ترویج سلامت موها: مزایای سلامتی تخم بلدرچین می تواند باعث تقویت سلامت موها شود. تخم بلدرچین حاوی اسیدهای آمینه زیادی به ویژه اسید لینولئات است که می تواند ریشه مو را تغذیه کرده و رشد آن ها را تقویت کند.
 13.  ارتقای رشد استخوان ها: محتوای اسید آمینه موجود در تخم بلدرچین به ویژه لیزین در رشد استخوان ها به ویژه در کودکان نقش مهمی دارد.
 14.  کاهش فشار خون: تخم بلدرچین نه تنها سرشار از پروتئین است بلکه سرشار از اسیدهای چرب مانند DHA یا دوکوزاهگزانوئیک اسید نیز است. DHA نوعی اسید چرب است که می تواند به عادی سازی فشار خون در بدن کمک کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.
 15. کاهش کلسترول: تخم بلدرچین حاوی اسید چرب ترانس کمی است؛ به این معنی که غذای خوبی است که نسبت به سایر تخم ها مانند تخم مرغ حاوی کلسترول کم تری است. میزان اسیدهای چرب تخم بلدرچین می تواندLDL یا لیپوپروتئین با چگالی پایین که به عنوان کلسترول بد شناخته می شود را کاهش دهد. همچنین می تواندHDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا که به عنوان چربی خوب شناخته می شود را افزایش دهد.
 16. حفاظت از سلامت دندان ها: تخم بلدرچین به ویژه قسمت زرده حاوی بسیاری از مواد معدنی از جمله روی است که برای حفظ سلامت دندان ها لازم است.
 17.  تسکین افسردگی: تخم بلدرچین تنها حاوی ویتامین، مواد معدنی، کربوهیدرات و پروتئین نیست. براساس مطالعه Daniel در سال 2010، با برخی از هورمون های جنسی تکمیل شده است. تخم بلدرچین حاوی خاصیت ضد افسردگی است که به آن هورمون P گفته می شود و در رفع افسردگی بویژه در زنانی که از سندرم یائسگی رنج می برند، مؤثر است.
 18. درمان آلرژی: برخی افراد ممکن است هنگام مصرف تخم مرغ از آلرژی رنج ببرند. مطالعات ثابت کرده است که تخم بلدرچین کاملا ذخیره ای است و به دلیل پروتئینی به نام اموکوئید که در تخم‌ بلدرچین وجود دارد، واکنش آلرژیک ایجاد نمی‌کند. جهت اطلاع، این پروتئین معمولا در داروهای ضد حساسیت یافت می شود.
 19. کمک به بهبودی سریع تر: با توجه به سطح بالای پروتئین و سایر مواد مغذی، تخم بلدرچین کمک می کند تا سریع تر از هر نوع بیماری بهبود یابید؛ زیرا موجب بازسازی سلول ‌های جدید و ترمیم آن ها می ‌شود.
 20.  تسکین بیماری آسم و سل: اعتقاد بر این است که تخم بلدرچین حاوی مواد مغذی است که در معالجه آسم و سل مفید هستند.
 21. ارتقای عملکرد جنسی: قبلا گفته شد تخم بلدرچین حاوی برخی هورمون های جنسی است که می تواند عملکرد اندام های جنسی مانند غده پروستات در مردان را تقویت کند.
 22. درمان گاستریت: تخم بلدرچین حاوی خواص ضد التهابی است که می تواند به معالجه زخم معده یا گاستریت کمک کند. میزان اسید آمینه موجود در تخم بلدرچین نیز در ترمیم پوشش آسیب دیده معده ناشی از عفونت، کمک می کند.

word image 13

نکات مهم مصرف

 • مصرف 5 عدد تخم بلدرچین در روز برای به دست آوردن مزایای آن کافی خواهد بود. مصرف زیاد تخم بلدرچین ممکن است باعث مسمومیت با ویتامین A شود، به ویژه اگر آن را به همراه غذای دیگری که منبع ویتامین A است، مانند هویج و ماهی مصرف کنید.
 • تخم بلدرچین ذخیره ای است و در صورت خام خوری، عاری از باکتری است. زیرا حاوی لیزوزیم است که به عنوان قاتل باکتری شناخته می شود و باعث می شود بتوان تخم بلدرچین را حتی به صورت خام مصرف کردد
 • قبل از مصرف تخم بلدرچین را بشویید.
 • می توانید با تهیه غذاهای زیادی مانند املت، از طعم و مزه خوشایند تخم بلدرچین آب پز لذت ببرید، یا می توانید از آن به جای تخم مرغ در بسیاری از غذاهای دیگر که به تخم مرغ احتیاج دارند، استفاده کنید.
 • مقداری تخم بلدرچین را به سوپ، خورش یا حتی سالاد خود بیفزایید تا از مزایای بیش تری برخوردار شوید. حتی می توانید به روش های مختلف از جمله آب پز، سرخ شده یا حتی پخته شده آن را سرو کنید.

بهترین راه برای مصرف تخم بلدرچین

روش های زیادی برای مصرف تخم بلدرچین وجود دارد. می توانید آن را بصورت جوشانده، نیم پز، یک چهارم آب پز، املت یا خام مصرف کنید. هر کار دوست دارید، می توانید با آن انجام دهید. با این حال بهترین راه برای مصرف تخم بلدرچین، خام خوری است. روش تهیه آن به صورت خام در زیر آورده شده است:
تخم بلدرچین را با آب جوش بشویید. آن را بشکنید. مواد آن را درون یک لیوان بریزید. هم بزنید و با معده خالی بخورید. به کسانی که نمی توانند تخم خام مصرف کنند، توصیه می شود تخم را درون یک کاسه آب جوش بگذارند به گونه ای که آب جوش روی تخم مرغ را بگیرد. اجازه دهید 10 دقیقه باقی بماند. سپس آن را به قطعات کوچک برش دهید، بر اساس سلیقه خود نمک بزنید و میل کنید.  مصرف تخم بلدرچین همراه با پوسته، می تواند ماده مغذی بیش تری داشته باشد.

برای خرید تخم بلدرچین اینجا کلیک کن

حتما بخوانید: 10 تا از جدیدترین خواص تخمه هندوانه برای پوست و بدن که نمی دانستید

عوارض جانبی تخم بلدرچین

همانطور که گفته شد، هر چیز خوب، عوارض جانبی نیز دارد. تخم بلدرچین نیز از این قاعده مستثنی نیست. صرف نظر از فواید سلامتی آن، تخم بلدرچین باید در حد اعتدال مصرف شود تا به بدن آسیب نرساند.
از تخم بلدرچین در مواردی که فرد مبتلا به واکنش های آلرژیک، ناراحتی معده و روده یا بیماری های کلیه و کبد باشد، به هیچ وجه نباید استفاده شود.
با این وجود خرید از فروشنده قابل اعتماد برای اطمینان از عدم منقضی بودن تخم بلدرچین ها خیلی مهم است. تخم بلدرچین را می توان تا 60 روز قبل از انقضا نگهداری کرد.

ویدیوی کوتاه خواص تخم بلدرچین

 

دانلود ویدیو


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkتخم بلدرچین

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up