خانه » روده و مری » کولونوسکوپی چیست؟ چه عوارضی دارد؟ چند نکته مهم
كولونوسكوپی1

کولونوسکوپی چیست؟ چه عوارضی دارد؟ چند نکته مهم

در این مطلب به سراغ جدیدترین یافته های پزشکی در سراسر دنیا می رویم تا شما را با كولونوسكوپی و عوارض آن و سایر اطلاعات مهم در این خصوص آشنا نماییم.

كولونوسكوپی بطور خلاصه

روشي است كه برای متخصصین گوارشی امكان كنترل و ارزيابي داخل كولون (يا روده بزرگ) را فراهم مي كند.

کولونوسکوپ لوله ای با طول 120 سانتیمتر است که به اندازه ضخامت یک انگشت با یک دوربین و نور در نوک آن است.

نوک کولونوسکوپ از مقعد وارد بدن می شود و سپس به آرامی، تحت کنترل تصویری، به راست روده و از طریق کولون تا سیکوم یا روده کور (قسمت ابتدایی روده بزرگ) پیشروی می کند. معمولاً تا چندین سانتیمتر نیز می تواند برای بررسی به داخل روده کوچک نیز وارد شود.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\2.gif

حتماً بخوانید: پولیپ روده چیست؟ انواع، علایم، درمان خانگی، جراحی و نکات دیگر

چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟

کولونوسکوپی ممکن است به دلایل مختلف انجام شود. اکثریت کولونوسکوپی ها به عنوان بخشی از برنامه های غربالگری برای تشخیص سرطان کولون انجام می شود.

همچنین ممکن است برای بررسی علت خون در مدفوع، درد شکمی، اسهال، تغییر در عادت های روده و یا ناهنجاری هایی که توسط اشعه ایکس کولون یا سی تی اسکن کامپیوتری دیده شده، انجام می شود.

چگونگی انجام کولونوسکوپی به میزان خطر ابتلا به سرطان و ناهنجاری هایی که در کولونوسکوپی های قبلی یافت می شود، بستگی دارد.

یکی از توصیه هایی که به طور گسترده ای پذیرفته شده است این است که حتی افراد سالم که در معرض خطر عادی برای ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند، باید در سن 50 سالگی در معرض کولونوسکوپی قرار بگیرند و 10 سال بعد از آن در صورت وجود پولیپ های روده بزرگ، برای از بین بردن آن ها قبل از اینکه سرطانی شوند، اقدام کنند.

قبل از انجام کلونوسکوپی

در صورتی که این روش کامل و دقیق باشد، کولون باید کاملا تمیز باشد و چندین آماده سازی کولونوسکوپی متفاوت وجود دارد. به بیماران دستورالعمل های دقیقی در مورد آماده‌سازی و پاک‌سازی ارائه می شود؛ که بطور کلی شامل نوشیدن مقدار زیادی محلول پاک‌سازی ویژه یا چند روز استفاده از مایعات شفاف، ملین ها و یا استفاده از دستگاه انما برای تنقیه قبل از آزمایش است.

همچنین بخوانید: بلادونا پی بی، عوارض جانبی، نحوه مصرف اصولی و نکات مهم دیگر

این دستورالعمل ها باید دقیقا همانطور که تجویز شده است، انجام شود و حتی ممکن است این روش نامطلوب باشد (و روی پوشش کولون ممکن است مدفوع باقی مانده باشد)؛ بنابراین ممکن است مجدداً تکرار شود یا باید آزمایش جایگزینی به جای آن، انجام شود.
با توجه به دستورالعمل ها ممکن است خواسته شود که برای چند روز قبل از آزمایش، از غذاهای خاصی مانند غذاهای چسبناک، غذاهای حاوی دانه ها یا ژله قرمز اجتناب شود.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\Untitled.gif

نکاتی که قبل از کولونوسکوپی باید با پزشک مطرح کنید

بهتر است متخصص کولونوسکوپی از تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه ای که مصرف می کنید، مطلع شود. محصولات آسپیرین، رقیق کننده های خون مانند وارفارین (کومادین)، داروهای آرتروز، انسولین و مکمل های آهن، نمونه هایی از داروهایی هستند که ممکن است نیاز به دستورالعمل خاصی داشته باشند. متخصص کولونوسکوپی همچنین باید از حساسیت های بیمار و سایر بیماری های دیگر او مطلع شود. بعلاوه در صورتی که در گذشته بیمار قبل از عمل جراحی یا عمل مرتبط با دندان برای جلوگیری از عفونت نیاز به آنتی بیوتیک داشته، باید متخصص کولونوسکوپی اطلاع داشته باشد.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\4.gif

در طول کولونوسکوپی …

قبل از کولونوسکوپی، تزریق مایعات داخل وریدی آغاز می شود و علائم بیمار روی مانیتور قرار می گیرد تا پیوسته ریتم قلب و فشار خون و همچنین اکسیژن موجود در خون کنترل شود. داروها (آرام بخش ها) معمولاً از طریق یک خط وریدی به بیمار داده می شود تا بیمار خواب آلود و آرام شود و درد کاهش یابد. در صورت نیاز، بیمار ممکن است دوزهای اضافی از دارو را در طی مراحل انجام کار دریافت کند. کولونوسکوپی اغلب باعث احساس فشار، گرفتگی و نفخ در شکم می شود. با این حال، با کمک دارو، معمولاً به خوبی تحمل می شود و به ندرت درد شدید ایجاد می کند.

حتما بخوانید: علائم انواع سرطان روده، کشندگی، روش جدید درمان و حقایق جالب

بیماران به سمت چپ یا عقب قرار می گیرند و کولونوسکوپ به آرامی حرکت خواهد کرد. هنگامی که کولونوسکوپ به نوک کولون (روده کور) یا آخرین بخش روده کوچک رسید، کولونوسکوپ به آرامی خارج می شود و مخاط روده به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

کولونوسکوپی معمولا 15 تا 60 دقیقه طول می کشد. اگر همه قسمت های کولون به دلایلی قابل دیدن و بررسی نباشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که کولونوسکوپی را دوباره در یک یا دو روز بعد یا بدون آماده سازی روده ای متفاوت انجام دهد یا تصمیم بگیرد که یک اشعه ایکس یا سی تی کولون را سفارش دهد.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\5.gif

اگر ناهنجاری ها در طول کولونوسکوپی تشخیص داده شوند چه؟

اگر یک ناحیه غیر طبیعی نیاز به ارزیابی بهتر داشته باشد، می توان یک پنس بیوپسی را از طریق یک کانال در کولونوسکوپ عبور داده و یک نمونه بیوپسی (نمونه ای از بافت) را به دست آورد. بیوپسی به آزمایشگاه آسیب شناسی برای آزمایش توسط پاتولوژیست و به کمک میکروسکوپ منتقل می شود.

اگر عفونت مشکوک باشد، ممکن است نمونه برداری برای کشت باکتری ها (و گاهی ویروس ها یا قارچ ها) یا معاینه تحت میکروسکوپ برای پارازیت ها صورت گیرد. اگر کولونوسکوپی به علت خونریزی انجام شده باشد، محل خونریزی را می توان شناسایی کرد، نمونه های بافت به دست آمده (در صورت لزوم) و خونریزی توسط چندین روش کنترل می شود.

در صورت وجود پولیپ ها (رشد بافت های خوش خیم که می توانند سرطانی شوند) تقریباً همیشه می توانند از طریق کولونوسکوپی حذف شوند. از بین بردن این پولیپ ها یک روش مهم برای جلوگیری از سرطان کولون و رکتوم است، اگرچه اکثر پولیپ ها خوش خیم هستند و سرطانی نمی شوند. لازم به ذکر است که هیچ کدام از این روش های اضافی معمولا باعث درد نمی شوند. بیوپسی ها به دلایل بسیاری انجام می شود و لزوماً به این معنی نیست که سرطان مشکوک است.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\6.gif

همچنین بخوانید: علائم انواع سرطان روده، کشندگی، روش جدید درمان و حقایق جالب

بعد از کولونوسکوپی…

بیماران در یک تا دو ساعت پس از کولونوسکوپی در یک محل نگهداری می شوند تا اثرات داروها از بین بروند. اگر بیمار قبل و یا در طول کولونوسکوپی داروی مسکن دریافت کرده باشد، حتی اگر هوشیار باشد باید به کمک شخص دیگری به خانه برده شود. بعلاوه ممکن است در رفتار او اختلالات و رفلکس هایی باشد که باعث ناتوانی در رانندگی، مدیریت ماشین آلات و تصمیم گیری های مهم شود.

بیماران ممکن است گرفتگی یا نفخ را تجربه کنند، این می تواند به سرعت با عبور گاز از بین برود. بلاوه آن ها باید پس از بازگشت به خانه غذا بخورند. پس از حذف پولیپ ها یا دستکاری های دیگر، رژیم غذایی یا فعالیت های بیماران ممکن است برای مدت کوتاهی محدود شود.
قبل از خروج بیمار از واحد کولوسکوپی، یافته ها را می توان با بیمار مورد بحث قرار داد. با این حال، در بعضی موارد، تشخیص قطعی ممکن است چند روز طول بکشد زیرا باید برای تجزیه و تحلیل میکروسکوپیک نمونه های بیوپسی منتظر ماند.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\7.gif

عوارض و جایگزین های کولونوسکوپی

عوارض کولونوسکوپی نادر است و معمولا زمانی که توسط متخصصین که به طور خاص آموزش دیده اند، انجام شود، جزئی هستند.
خونریزی ممکن است در محل بیوپسی یا از بین بردن پولیپ رخ دهد، اما خونریزی معمولا جزئی و محدود است و یا می تواند از طریق کولونوسکوپ کنترل شود. نیاز به انتقال خون یا جراحی برای خونریزی پس از کولونوسکوپی کاملا غیر معمول است. یک عارضه حتی کم تر رایج، سوراخ یا پاره شدن دیواره کولون است، اما حتی این سوراخ ها ممکن است نیازی به عمل جراحی نداشته باشند.

حتما بخوانید: میکروب (باکتری) معده یا روده چیست؟ 6 تاثیر مثبت آن بر سلامتی تان

سایر عوارض احتمالی، واکنش به مصرف داروهای آرام بخش، تحریک موضعی رگ ها که داروها در آن تزریق شده یا عوارض بیماری قلبی یا ریوی است. بروز تمام این عوارض کم تر از 1 درصد است.

کولونوسکوپی بهترین روش برای شناسایی، تشخیص و درمان اختلالات درون روده است. جایگزین برای کولونوسکوپی بسیار محدود است. تنقیه باریم یک آزمایش دقیق تر با اشعه ایکس است. منتها خطای آن نسبت به کولونوسکوپی بیش تر است. منتها اگر یک ناهنجاری پیدا شود، هنوز ممکن است کولونوسکوپی برای بیوپسی یا حذف ناهنجاری مورد نیاز باشد. گاهی اوقات یک اختلال یا ضایعه که با تنقیه باریم شناسایی شده است، در واقع مدفوع یا غذای باقی مانده در روده است. در این موقعیت كولونوسكوپي براي تشخيص ماهيت ضايعه ضروري است. سیگموئیدوسکوپ انعطاف پذیر یک معاینه محدود است که از کولونوسکوپ کوتاه استفاده می کند و تنها یک سوم از کولون را بررسی می کند.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\8.gif

حتما بخوانید: پولیپ چیست و در چه قسمتهایی از بدن ایجاد میشود؟ (با عکس)

کولونوسکوپی مجازی چیست؟

یک جایگزین برای کولونوسکوپی، کولونوسکوپی مجازی است. کولونوسکوپی مجازی یک تکنیک است که با استفاده از سی تی اسکن، تصویر هایی از روده بزرگ را که شبیه به تصویر روده بزرگ به دست آمده از طریق مشاهده مستقیمی از طریق کولونوسکوپی است بدست می آورد. منتها آن ها تصاویر کامپیوتری هستند.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\9.gif

در آماده سازی برای کولونوسکوپی مجازی، یک روز قبل از معاینه، کولون با استفاده از ملین های پاک کننده، پاکسازی می شود. در طول معاینه یک لوله به داخل مقعد منتقل می شود وآن برای تزریق هوا به روده بزرگ استفاده می شود. پس از انجام سی تی اسکن، اسکن ها برای بررسی تصویر مجازی از روده بزرگ، تجزیه و تحلیل می شوند. این مراحل وقتی که به درستی انجام شود، کولونوسکوپی مجازی می تواند موثر باشد. با این وجود، کولونوسکوپی مجازی دارای چندین محدودیت است:

  • در کولونوسکوپی مجازی شناسایی پولیپ های کوچک (کم تر از 5 میلی متر) که به راحتی در کولونوسکوپی دیده می شود، مشکل است. گرچه درست است که در پولیپ های کوچک، احتمال ابتلا به سرطان کم تر است.
  • در کولونوسکوپی مجازی امکان شناسایی سرطان های صاف و یا ضایعات پیش سرطانی که شبیه پولیپ نیستند، مشکل است.
  • سی تا چهل درصد مردم پولیپ روده ای دارند. زمانی که پولیپ ها توسط کولونوسکوپی مجازی پیدا شوند، پس باید کولونوسکوپی برای حذف پولیپ انجام شود؛ بنابراین بسیاری از افرادی که از روش کولونوسکوپی مجازی استفاده می کنند، نیاز به انجام روش دوم کولونوسکوپی نیز دارند.
  • در کولونوسکوپی مجازی افراد مقدار متوسطی ​​تابش دریافت می کنند.
  • استفاده از روش‌های جدیدتر برای افتراق بین ضایعات ناهنجار که نیاز به بیوپسی یا حذف آن‌ها است، امکان پذیر نیست.

به دلیل این محدودیت ها، کولونوسکوپی مجازی به عنوان ابزار غربالگری اولیه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به پولیپ یا سرطان کولون هستند، در نظر گرفته نمی شود. در حال حاضر این گزینه برای افرادی است که در معرض خطر طبیعی پولیپ و سرطان کولون هستند که نمی توانند کولونوسکوپی را انجام دهند و یا در معرض آن قرار گیرند.

کلیپ کوتاه ولی کامل انجام کولونوسکوپی

, , ,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست