درد انگشت

همه علت های ممکن درد انگشت دست و روش های درمان خانگی

باز کردن شیشه ها، درهای بسته، بستن بند کفش – این ها فقط مواردی کوچک است که باید با انگشتانمان انجام دهیم. انگشتان قادر به انجام کارهای باورنکردنی و پیچیده ای هستند.

حرکت انگشتان نتیجه یک رقص کاملا هماهنگ بین اجزای مختلف است. سه استخوان در هر انگشت در ماهیچه پوشانده شده است که توسط تاندون ها به هم وصل می شوند.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

هنگامی که می خواهیم انگشت را حرکت دهیم، مغز یک ضربه الکتریکی به عضله خاص ارسال می کند که یا آن را شل می کند یا آن را منقبض می کند. پس از این تغییر، تاندون ها فعال می شوند. نتیجه نهایی یک انگشت متحرک است.

علائم متداول درد انگشت

 • درد هنگام حرکت و یا فشار آوردن روی انگشت آسیب دیده
 • ورم
 • قرمزی
 • گرما
 • ضعف
 • کرختی یا سوزن سوزن شدن

دلایل درد انگشت

زمانی که دچار علائم درد انگشت می ‌شوید، گاهی اوقات ممکن است یک معما وجود داشته باشد. چندین علت رایج در زیر شرح داده شده است و ممکن است در تلاش برای تسکین به شما کمک کند. با این حال، همه این علل را خود شخص نمی تواند تشخیص دهد.

1- دلایل آسیب زا

دلایل آسیب زای درد انگشت ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • کبودی و در رفتگی: کوبیدن انگشت به درب ماشین یا خم شدن آن به عقب هنگام بازی بسکتبال، فقط دو نمونه از آسیب دیدگی انگشت است.
 • شکستگی: اگرچه فوق العاده دردناک است، اما شکستگی در استخوان انگشت ها راحت تر از جاهای دیگر است.

شکستگی تنشی استخوان انگشت همیشه به راحتی قابل مشاهده نیست. تورم، مشکل در حرکت دادن دست و انگشت آسیب دیده و مشکل در نگه داشتن اجسام، از علائم شکستگی های احتمالی است.

2- دلایل عفونی

 • باکتریایی: پارونیشیا یا عقربک رایج ترین عفونت باکتریایی است که در دست وجود دارد. به طور معمول در پوست اطراف ناخن دیده می شود. بنابراین بریدگی در هر نقطه از انگشت می تواند موجب آلودگی شود و در صورت عدم درمان، درد شدید انگشت ایجاد می کند.
 • ویروسی: یکی از انواع عفونت های ویروسی که بر انگشتان اثر می گذارد، herpetic whitlow است. این شایع ترین عفونت ویروسی دست است و باعث درد در ناحیه انگشتان می شود.

3- دلایل پزشکی

 • مشکلات مفاصل: آرتروز می تواند منجر به درد انگشت شود. در حالی که اولین مفاصلی که تحت تأثیر قرار می گیرند، معمولا زانوها، ران یا ستون فقرات هستند. افراد تشخیص داده اند که ضعف در دست همراه با درد انگشت نیز مربوط به این مشکل است.
 • آسیب عصبی: سندرم تونل کارپال نمونه ای از آسیب عصبی است که می تواند باعث ایجاد کرختی و ناراحتی در انگشتان دست شود.
 • ترومای رگ های خونی: سندرم خروجی توراكس یا قفسه سینه زمانی اتفاق می افتد كه فشرده سازی باعث عدم جریان خون به اندام ها شود. سوزن سوزن شدن انگشت و بی حسی یکی از علامت های آن است.

فهرست زیر نتایج استفاده از آزمون توسط کاربرانی را نشان می ‌دهد که درد انگشت را تجربه کرده ‌اند. این فهرست توصیه‌ های پزشکی را شامل نمی ‌شود و ممکن است دقیقا همان چیزی را که دارید بیان نکند.

دلایل رایج طبق تجربه

1- انگشت ضربه دیده (گیر افتاده)

انگشت ضربه دیده در ورزش رایج است اما ممکن است در طول فعالیت روزانه رخ دهد.

 • ندرت: غیر معمول است
 • علائم تیپیک: آسیب دیدگی انگشت، درد انگشت در اثر آسیب، انگشت متورم، سفتی مفصل انگشت، کبودی انگشت
 • علائمی که همیشه با انگشت ضربه دیده رخ می دهد: آسیب اخیر انگشت، درد انگشت ناشی از آسیب
 • ضرورت: پزشک مراقبت های اولیه

2- عارضه رینود

عارضه رینود که به آن سندرم ثانویه رینود نیز گفته می شود، شرایطی است که باعث می شود شریان های کوچک پوست به طور غیر طبیعی در معرض آب سرد یا هوا قرار بگیرند. این امر باعث می شود جریان خون به دست ها، انگشتان، پا، انگشتان پا، بینی و گوش محدود شود.

 • ندرت: رایج است
 • علائم تیپیک: بی حسی دیستال، انگشتان سرد، پنجه پای سرد، درد خود به خود انگشتان پا، درد خود به خود انگشت
 • ضرورت: خود درمانی
 • راجب این بیماری بیشتر بخوانید!

3- آسیب غیر جدی انگشت

جراحات انگشت بسیار رایج است و بندرت نیاز به معالجه پزشکی دارد.

 • ندرت: رایج است
 • علائم تیپیک: آسیب دیدگی انگشت، درد انگشت در اثر آسیب، انگشت متورم، درد شدید انگشت
 • علائمی که همیشه با صدمه غیر جدی انگشت رخ می دهد: آسیب اخیر انگشت
 • علائمی که هرگز با صدمه جدی به انگشت رخ نمی دهد: انگشت خمیده یا کج شده
 • ضرورت: خود درمانی

4- آرتریت روماتوئید

آرتروز یک اصطلاح عمومی برای شرایط متعدد است که باعث التهاب دردناک و سفتی در بدن می شود. آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری مزمن است که از نظر طبیعت خود ایمنی است به این معنی که سیستم ایمنی بدن که با حمله به پاتوژن های خارجی به طور معمول از بدن محافظت می کند به اشتباه شروع به حمله به بافت های بدن خود می کند.

در بزرگسالان،RA شایع ترین نوع آرتروز التهابی ناشی از خود ایمنی است. RAدر اثر حمله سیستم ایمنی بدن به پوشش مفاصل (سینوویوم) ایجاد می شود. این فعالیت ایمنی باعث التهاب در سینوویوم می شود که باعث ضخیم شدن و گسترش آن می شود.

5- آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک بیماری است که باعث التهاب مفاصل می شود. در اکثر شرایط، آرتریت پسوریاتیک بین سنین 30 تا 50 سال مشاهده می شود و پس از تظاهرات علائم پسوریازیس که یک بیماری پوستی است، ظاهر می شود.

آرتریت پسوریاتیک به طور معمول باعث قرمزی، تورم، درد و سفتی مفاصل خاص می شود. به طور معمول، انگشتان دست و انگشتان پا تحت تأثیر قرار می گیرند و ممکن است مانند سوسیس به نظر برسند.

6- شکستگی بوکسور

شکستگی بوکسور اصطلاحی برای شکستگی یکی از انگشتان است و به طور کلی بعد از اینکه مشت بسته می شود با یک جسم سخت تماس پیدا می کند.

 • ندرت: رایج است
 • علائم تیپیک: درد انگشت، تورم انگشت، کبودی انگشت، جسم سخت
 • علائمی که همیشه با شکستگی بوکسور بروز می کند: درد انگشت، انگشت متورم، مشت همراه با جسم سخت
 • ضرورت: ویزیت حضوری
 • راجب این بیماری بیشتر بخوانید!

7- عفونت ناخن (پارونیشیا)

پارونیشیا یک عفونت پوست انگشتان یا پنجه پا است، در محلی که پوست برای رسیدن به ناخن خم می شود. شروع حاد یا ناگهانی پارونیشیا در اثر وجود باکتری های استافیلوکوک ایجاد می شود. اگر ناخن ترک خورده، شکسته، جویده و یا خیلی از ته گرفته شود، باکتری می تواند وارد شود.

پارونیشیا مزمن یا مداوم در اثر قارچ ایجاد می شود. هر کس که کارش با رطوبت بیش تری در ارتباط است، بیش تر مستعد ابتلا می باشد. افراد مبتلا به دیابت یا یک سیستم ایمنی ضعیف، بیش تر مستعد ابتلا به عفونت ناخن هستند.
علائم این بیماری شامل تورم پوست، قرمزی و تورم در اطراف ناخن و گاهی اوقات با جمع شدن چرک در زیر پوست همراه است.

8- انگشت در رفته

انگشت در رفته نتیجه یکی از استخوان های انگشت است که از محور خود و یا به طور کناری خارج می شود. جابجایی و در رفتگی انگشت معمولا هنگامی اتفاق می افتد که انگشت خیلی به عقب خم شود. در این آسیب شایع اگر در رفتگی انگشتان به درستی درمان نشود، می تواند منجر به درد مزمن، سفتی، عملکرد ضعیف و ناهنجاری شود.

درمان درد انگشتان و تسکین آن ها

همه موارد درد انگشت نیاز به مراجعه به پزشک ندارد. اما اگر درد انگشت بدتر شد یا ادامه یافت، باید به پزشک مراجعه شود.

از دست ندهید: بی حسی و ضعف دست، علل، هشدارها و جدیدترین روش های درمان

درمان در منزل

اگر احساس می کنید مراجعه به پزشک برای درمان علائم درد انگشتان ضروری نیست، چندین راه حل وجود دارد که می توانید در خانه امتحان کنید.

 • : R.I.C.E اگر دلیل جدی برای درد انگشت وجود ندارد، از R.I.C.E استفاده کنید. – مخفف استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع. انگشت را تا حد امکان استراحت دهید و چندین بار در روز روی آن یخ بگذارید. آن را در صورت امکان فشرده کرده و در طول دوره های استراحت آن را بالا نگه دارید.
 • چسپ همیار یا همردیف: انگشت آسیب دیده خود را به انگشت سالم کنار آن بچسبانید. نوار باید سفت باشد و اجازه ندهد انگشتان حرکت کنند.

اینکار به شما امکان می دهد تا از بخشی از بدن خود به عنوان یک اسپلینت طبیعی استفاده کنید و از حرکت انگشت آسیب دیده در هنگام بهبودی جلوگیری کنید. اینکار برای شکستگی های کوچک و رگ به رگ شدن ایده آل است.

 • داروهای ضد درد: برای مقابله با تورم و ناراحتی، از داروهای ضد درد بدون نسخه بصورت جهت دار می توان استفاده کرد. NSAIDها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل ایبوپروفنAdvil) ،(Motrin ، ناپروکسن (Aleve) و آسپرین هستند.
 • نمکEpsom : برای درد عمومی، خیساندن انگشت خود را در یک کاسه با نمک Epsom می تواند عضلات را تسکین داده و مفاصل سفت شده را شل کند.

سؤالات متداول درباره درد انگشت

چرا نوک انگشتان من صدمه دیده است؟

نوک انگشتان دردناک می تواند یک مشکل جزئی یا نشانه خطرناک یک بیماری جدی باشد. برای کشف اینکه چرا انگشتان صدمه دیده است، اولین قدم بررسی فعالیت هایی است که می تواند منجر به حساسیت یا درد در طول نوک انگشتان شود.

که شامل ابزارهای موسیقی و نوشتن است. از دیگر دلایل شایع درد انگشتان می توان به اختلالاتی مانند سندرم رینود اشاره کرد که در آن برخی از انگشتان از جریان خون کافی برخوردار نیستند و با قرار گرفتن در معرض سرما بدتر می شوند.

چرا انگشتان من می سوزد؟

نوک انگشتان معمولا وقتی در معرض عوامل سوز آور مانند سفید کننده ها یا سرمای شدید قرار دارند، می سوزند. همچنین ممکن است سوزش علامتی از اختلالات باشد که فرد را مستعد عواملی مانند سندرم رینود یا بیماری گرفتگی شریان ها مانند بیماری شریان محیطی (PAD) می کند.

اگر دچار گرفتگی مداوم انگشت هستید، باید به دنبال ارزیابی پزشکی باشید.

از دست ندهید: درد انگشت پا نشانه چیست؟ درمان خانگی و نکات بسیارمهم

از کجا بدانم انگشت من شکسته است؟

شکستگی انگشت به بهترین وجه توسط اشعه ایکس یا معاینه بالینی دقیق قابل تشخیص است. درد هنگام حرکات می تواند یک شکستگی یا رگ به رگ شدن را نشان دهد.

حساسیت شدید تنها در یک نقطه می تواند، شکستگی را نشان دهد. درمان معمولا شامل چسپ زدن یا باند کردن انگشت به انگشت مجاور است.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درد انگشت دستدرد دست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up