کلونازپام

چرا باید خودکشی با کلونازپام را جدی بگیریم؟ عوارض اوردوز این داروی خطرناک

folderاعصاب و روان
comments62 دیدگاه

یکی از رایج ترین داروها در بازار، کلونازپام است که با نام تجاری Klonopinشناخته می شود. این ماده متعلق به یک دسته از داروهای تجویزی مشابه بنزودیازپین است. مانند کلیه داروهای مشابه، کلونازپام برای احیای توازن ناسازگار در سیستم عصبی مرکزی بدن، یعنی مسائل مربوط به تشنج و اپیزود صرعی، کار می کند. طبیعت آرامبخش آن نیز برای درمان پارانویایی و سایر مشکلات سلامت روان ناشی از فعالیت مغز نامنظم استفاده می شود.

نکات مهم

کلونازپام به طور کلی ضعیف تر از بنزودیازپین های دیگر مانند Xanax و Valium می باشد. با این حال، بسیاری از کاربران آن را بنزودیازپین ترجیح داده شده بحساب می آورند، به دلیل اینکه نسبت به آن احساس رضایت می کنند. همچنین گفته شده است که در بسیاری از موارد یک واکنش مشابه به نوعی مستی ایجاد می شود. هیچ شکی وجود ندارد که، مثل همه بنزودیازپین ها، کلونازپام احتمال وابستگی، اعتیاد و حتی مصرف بیش از حد مواد شیمیایی را ایجاد می کند.

از آنجایی که عده ای دست به خودکشی با کلونازپام می زنند پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانند. در بسیاری موارد اوردوز یا مصرف زیاد کلونازپام جهت خودکشی، نه تنها باعث مرگ نمی شود بلکه فرد را فلج کرده یا دچار مشکلات مغزی و تشنج می کند. حتی دوزهای 10 تا 12 گرمی (130-230 قرص) هم باعث مرگ انسان نمیشود اگر افسرده هستید یا هر مشکلی که باعث شده تصمیم به خودکشی بگیرید یک مراجعه ساده به روانپزشک مشکلتان را حل خواهد کرد. این موضوع دقیقا مثل خودکشی با پرانول است که در این مطلب نتایج آن را خواندید!

اوردوز با کلونازپام (میلی گرم)

تعداد زیادی از عوامل باید هنگام پیش ‌بینی مقدار مصرف بیش از حد مورد توجه قرار گیرند. و حتی بهترین برآوردها در محدوده وسیعی قرار خواهند گرفت. واقعیت این است که هیچ متخصصی پاسخ دقیقی ندارد. فیزیولوژی هر فرد، ژنتیک، میزان تحمل و مصرف هر فرد بخشی از پازل این نسخه پیچیده است.

با این حال، به عنوان یک مبنای اصلی، دوز توصیه شده را ارائه می دهیم. میزان دوز تجویزی برای اکثر بزرگسالان 1.5 میلی گرم در روز است. این میزان می تواند با فواصل 0.5 میلی گرم در صورت نیاز افزایش یابد. حداکثر مقدار قابل تایید روزانه 20 میلی گرم است که این میزان برای بیماران مبتلا به تشنج شدید می باشد.

کلونازپام نیز دارای LD50 بسیار بالا و یا میزان مرگ و میر مورد انتظار 50 درصد از افراد آزمایشی است. برای موش آزمایشگاهی، این مقدار می تواند تا 4000 میلی گرم بر کیلوگرم باشد. از آنجا که این مقدار خیلی زیاد است، برای معادل انسانی هیچ تبدیلی وجود ندارد. با استفاده از کلونازپام با چند صد هزار میلی گرم مصرف بیش از حد احتمال مرگ و میر وجود دارد که احتمال مصرف این میزان از کلونازپام توسط یک انسان بسیار پایین است.
با این وجود، خطر واقعی مصرف بیش از حد کلونازپام زمانی است که این دارو با سایر ترکیبات آرامبخش مانند الکل ترکیب شود. علاوه بر این، کلونازپام طولانی تر از دیگر بنزودیازپین ها مانند Xanax در بدن باقی می ماند. این به این معنی است که ترکیب این داروها ممکن است خطرناک باشد.

نشانه های اوردوز کلونازپام

شدت علائم مصرف بیش از حد حدکلونازپام بستگی به میزان مسمومیت دارد. با این حال، علائم معمولا یک الگوی قابل مشاهده و مشابه را دنبال می کنند. علائم خاص عبارتند از:

 • آرامش و خواب آلودگی شدید: این علائم باید حتی زمانی که فرد با سر و صدای بیش از حد احاطه شده است، وجود داشته باشند. این علائم در یک محیط تفریحی ظاهر می شود که در آنجا بی حالی و رخوت برجسته به نظر می رسد.
 • اضطراب ذهنی و پریشانی: کلونازپام فعالیت الکتریکی را در مغز کند می کند. به همین ترتیب، برخی از فرآیندهای شناختی ممکن است مبهم یا ناقص باشند، که منجر به ناامنی می شود.
 • دید مبهم و تار: ابهام چشم ذهن ممکن است خود را در یک دید واقعی نشان دهد. ناتوانی در دیدن و یا پردازش محیط اطراف هم برای سلامت جسمی خطرناک است و هم می‌تواند به حس ترس از آسیب ناگهانی یک حس اساسی کمک کند.
 • کلمات ناخوشایند یا تنفس سخت: این ممکن است به صورت یکپارچه یا به عنوان نشانه های غیر مرتبط رخ دهد. بنابراین باید توجه ویژه ای به مسائل تنفسی داشته باشید.

از آنجا که کلونازپام در چند ساعت پس از مصرف اولیه در بدن انسان باقی می ماند، علائم اوردوز در هر زمان از مصرف ممکن است. اگر معتقدید که شخصی بیش از حد کلونازپام مصرف کرده است، سعی کنید به او کمک برسانید.

اثرات طولانی مدت مصرف بیش از حد کلونازپام

کلونازپام در اغلب موارد و به طور قانونی و دقیقا بر اساس تجویز پزشک، ایمن است. اما گاهی اوقات خطراتی حتی در شرایط ایمن وجود دارد. موسیقیدان مشهور Stevie Nicks از شرایط خود هنگام مصرف کلونازپام در طول سال ها صحبت کرده است. همیشه میزانی غیرقابل ‌پیش ‌بینی بودن با مصرف بنزودیازپین ها وجود دارد. اگر به افسردگی دچار هستید این مطلب را بخوانید!

این پدیده در دراز مدت با برخی اثرات جانبی نگران‌کننده مرتبط ‌است. استفاده گسترده ‌تر می ‌تواند منجر به افزایش افکار و تمایلات به خودکشی شود. این دارو ممکن است به طور مختصر یا برای همیشه بر روی حافظه تاثیر بگذارد و در صورت استفاده با الکل، به کبد آسیب برساند. هم چنین گاهی وقوع سرگیجه، غش، سردرگمی و کاهش زمان واکنش نیز می ‌تواند بخاطر مصرف کلونازپام وجود داشته باشد. این دارو ممکن است در کوتاه‌ مدت به بیماران کمک کند؛ منتها بنزودیازپین ها نباید برای مدت طولانی مصرف شوند.

درمان اوردوز با کلونازپام

مصرف بیش از حد کلونازپام به طور تقریبا مشابه با سایر بنزودیازپین ها است. هنگامی که قربانی به مرکز اورژانس می رسد، علائم او یک به یک چک می شوند. ابتدا، هر گونه ناهنجاری تنفسی مورد بررسی قرار می گیرد. هنگامی که یک وضعیت پایدار مشاهده شد، پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که یک پادزهر بنزودیازپین به نام فلماسینیل تجویز کنند.

این انتخاب به صلاح دید پزشک است، زیرا گاهی اوقات فلماسینیل باعث تشنج می شود. بنابراین بدیهی است که نتیجه مطلوب نیست، با توجه به این که در کسانی که کلونازپام را حداقل به لحاظ قانونی مصرف می کنند، به احتمال زیاد به منظور جلوگیری از تشنج ها انجام می شود. با هر روش انتخابی، قربانیان مصرف بیش از حد کلونازپام، زمانی که تحت مراقبت های مناسب قرار گیرند، احتمال زنده ماندن بالایی دارند.

حتما بخوانید: کلونازپام –عوارض، کاربرد، نحوه استفاده اصولی و سایر نکات مهم

اگر تفکر خودکشی دارید

 • یک مراجعه ساده به روانپزشک و داروهای ضد افسردگی شما را تا حد بسیار زیادی درمان می کند
 • دقت کنید که خودکشی موضوعی نیست که فقط شما را راحت کند بلکه ضربه سنگینی به اطرافیان تان وارد می کند
 • سعی کنید محیط زندگی تان را عوض کنید. کمی به خودتان وقت بدهید.
 • ورزش کردن و تحرک کمک زیادی به بهبودتان می کند
 • می توانید با شماره تلفن110 بخش مشاوره تماس حاصل کنید.

مطالب مشابه

62 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام، من سربازم راستش تحمل خدمت رو ندارم و مدتی هست فراری ام و چن روز پیش مأموراومد در خونمون که شکایت داری از پادگان و باید بری و شنبه باید برم، میخوام بپرسم که خودکشی کنم با کلونازپام اینا ارتش هم از من دست بر میداره دیگه؟ ممنون ازتون موفق باشید.

  پاسخ
  • من شهریور ۹۹ ۸تا ازین قرص و خوردم نمیدونستم نمیکشه بلکه خیلی اسیب زد به سرم الان ۶ ماه گذشته اما هنوز پشته سرم تق تق میکنه رفتم دکتر میگه ویتامینت کمه امپول نوشت زدم فقط همون شب یکم خوب شد سرم ولی فرداش دوباره روزی از نو خیلی تو مخیه بجز اینا داعم سر درد دارم ترو خدا سنی ندارم ۲۲ سالمه دارم دیوونه میشم همش میگم چه غلطی کردم اصن نمیدونستم قراره انقد سخت باشه اگه درمانی هست کمکم کنید ممنون میشم یا علی

   پاسخ
   • من سال ۹۷ حدودا ۹۰۰تا کلونازپام ۱ میلیگرم
    با حدودا ۱۵۰ تا لیتیوم خوردم
    ۱ هفته کما بودم
    بعد حدود ۴ ماه فراموشی داشتم
    و بعد اوکی شدم
    حیف منو زود پیدا کردن وگرنه راه من برگشتی نداشت

    پاسخ
    • منم امشب قصد دارم با گلوناز پام خودکشی کنم و تا الان 4برگ یک میلیکرمی مصرف کردم .خسته شدم خسته

     پاسخ
   • امیرحسین
    7 دی 1400 12:59 ق.ظ

    خودم جواب خودمو میدم اصن یعنی چی خب من رفتم ام ار ای سی تی اسکنم گرفتم نوار مغزم گرفتم میگن مشکل اعصاب روان داری فقط دارو عصابتو بخور خوب بشی امروز دکتره میکه مفاصل سرت شل شده خب چجوری سفت میشه پیشه چجور متخصصی برم که بدونه مفصل سرو چجوری درمان میکنن شاید فیزیتراپی یا چمیدونم امپول خاصی داشته باشه این همه علم پیشرفت کرده حالا منه نادون یه غلطی کردم هشتا خوردم اینجوری شده سرم خوب نشده بعده دوسال

    پاسخ
    • درضمن از سربازی نترس وقتی تموم شد تازه میفهمی هتل زندگی سربازی بود میتونی از کساییکه رفتن بپرسی اگه دردت سربازیه بهتره بری

     پاسخ
  • پایا آزمون
   16 خرداد 1401 6:21 ب.ظ

   سلام،اصلا اصلا ترسی نداره من خودم مدت۱۵ سال فراری بودم از ارتش با۷ ماه خدمت به امید حق دو سه سال پیش ۲۰ میلیون دادم خریدم ولی‌ کارت پایان خدمت‌ هم تا الان استفاده ای برام نداشته،تو مدت فرار اصلا به درب خانه یا هرجای دیگه هیچکس نیامد بیخود نترس ونگران نباش فوقش اینه که می‌ری پادگان یه دلیل موجه جور کن که مثلاخدایی نکرده بخاطر مریضی نامزد،والدین،یا هر چیز دیگه ناچار شدی بخدا نهایت ۱ماه بهت اضافه میدن وبرمیگردی سرپرست باز دوباره میتونی جیم بزنی،وکلا میتونی اصلا نری وبار دیگه اگر اومدن بگن کخ از آنجا را ترک وبه منزل نامشخصی رفته ای داداش گلم،همین به همین سادگی بازم راهنمایی خاستی پیام بزارذشمارتو بهت زنگ بزنم،سلامت وموفق باشی

   پاسخ
 • کلونازپام وواقعا میکشع

  پاسخ
  • سلام من شبها خواب نداشتم تا اینکه یه دکتر داروی کلونازوام و تجویز کردالان دوماهه شبی یکی میخورم زود خوابم میبره‌‌ سوالم اینه که آیا من به این قرص اعتیاد پیدا میکنم با اینکه نباید ادامه بدم

   پاسخ
   • سلام. من پانیک میشم و دکتر این قرض و تجویز کرده وقتی قطع میکنمش بدن درد شدیدرو حال بدی میگیرم. اگه تازه میخوری کم کم بزارش کناز

    پاسخ
 • سلام خوبین من یه سوال داشتم چنتا کلونازپام کشنده س و اگه همراه با کدئین استفاده بشه چی میشه

  پاسخ
 • یکی از اقوام ما سه عدد کلوناز پام را با هم خورده میخاستم ببینم موجب مرگ میشه سه عدد یا نه

  پاسخ
 • سلام خوردن 13تا قرص کلونازپام باعث چ چیزی میشه

  پاسخ
  • نه من 9 تا خوردم ولی فقط خوابمدخیلیرزیاد شده دو بینی دارم و تار میبینم و تعادل راه رفتن ندارم وگرنه نمیکشه

   پاسخ
 • سلام خوردن دوتا کلونازپام باعث بروز چه مشکلی میشه

  پاسخ
 • سلام مواد قرص كلونازپام همون ترياك هست؟

  پاسخ
  • سلام اگه ممکنه سریع پاسخ بدید تا فردا می‌خوام جوابش رو بدونم.
   آیا خوردن ۱۰۰ عدد قرص کلونازپام با دو شیشه متادون ۳۵۰ سی‌سی کشنده هست؟ و چقدر زمان میبره تا باعث مرگ یک فرد بشه؟ لطفاً اگه ممکنه سریع پاسخ بدید ممنون میشم.

   پاسخ
 • سحر اسلیمی
  11 تیر 1400 4:56 ق.ظ

  سلام من ۳۲ سالمه، از۱۴ سالگی دچاربیماری صرع شدم وابتدا به اولین پزشگی مراجعه کردم کارمابازپین راتجویز کرد و تا ۲۰ سالگی این دارو رومصرف کردم، ولی بخاطر وجود بیش از ۵ نوع صرع اثر منعکس برمن گذاشت وحالا سالهاست به پزشکهای مغز واعصاب زیادی مراجعه کردم و هرکدوم بیش از ۴ – ۵ نوع دارو تجویز کردندو کلوزپام وانواع داروهای تاثیربخش بالاتر از کلونازپام هم تجویز کردند واثر اونا جزخواب بیهوشی چیزی نبود وتا الان بیش از ۱۳ نوع داروی ضدصرع طی چندسال مصرف کردم، ولی هیج تاثیری نداشت! والان فقط دخترم حائل زندگی وزنده بودنمه، قبل ازاون بخاطر خلاصی ازین بیماری به بیش از ۲۰ بارخودکشی (خوردن ۳ بسته آلپروزلام، انداختن عمدی خودم از دوطبقه، ۹۶عدد کابازپین +۱ورق الپروزلام فنوباربیتال وکلونازپام یکجا، خوردن اسید شوینده و… که هیچکدوم بانی مرگم نشدند والان دیگه توان تحمل این بیماری وعوارض داروهاشو ندارم، لطفا یکی توی دنیا بدادم برسه یاپزشکی مطمئن به من معرفی کنه

  پاسخ
  • سلام من هم این مشکل رو دارم ۱۱سال
   فقط تنها دکتری که تونست کمکم کنه دکتر پرویز بهرامی هستن تو تهران بیمارستان خاتم الانبیا هم کار میکنن
   حتما مراجعه کنید ایشون فوق تخصص صرع و تشنج دارن

   پاسخ
 • سلام وقت شما به خیر
  ببخشید خوردن ۲۵ تا کلونازپام ۲ چه عوارضی داره ؟منجر به مرگ میشه ؟خیلی ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام
  من خودم بیشتر وقتها به خاطر بیماری سرگیجه و ناشناخته ام میخورم
  عوارض خیلی داره قشنگ متوجه میشم
  خواستم بدونم با کدام یک از انتی بیوتیک ها تداخل دارد
  ایا قبل از رفتن به دندان پزشکی میشه مصرف کرد؟

  پاسخ
 • همه کار کردم که نره ولی رفت نمی دونم چرا زندگی هر لحظش داره عزابم میده نمی تونم ببینم با یکی دیگست فکر کنم با کلونازپام راحتتر مادر و پدرم هم راحت میشن

  پاسخ
  • سارا علیزاده
   11 مهر 1400 12:10 ب.ظ

   چقد آدم ضعیفی هستی خب بدرک رفته ، مادر پدرها چ گناهی کردن از دست شما بچه ای نا اهل
   اون با یکی دیگست بعد شما میخوای ب خودت آسیب بزنی؟؟؟

   پاسخ
  • کارما

   پاسخ
  • رفت که رفت یارو بعد ۷سال زندگی کلا همه چی به پاش گذاشتم خوشی زد زیر دلش رفت بدون هیچ توضیحی. سر ۱سال هم دخترخالشو گرفت حالا من خودمو بکشم چون اون با یکی دیگه خوشحاله خوب به درک

   پاسخ
  • چرت ترین بهونه من 8سال بود رفت بعد 4ماه انگار نبود

   پاسخ
 • چن روز پیش ۱۰ تا قرص کلونازپام خوردم نمردم ولی خبلی حالم بد شد

  پاسخ
 • صدیقه رحیمی
  27 مهر 1400 9:38 ق.ظ

  به خاطر اعتیاد همسرم به تریاک ۱۰ تا قرص کلونازپام با هم خوردم ۲۴ ساعت خواب بودم بعدش تازه همسرم فهمید 😔خیلی حالم بد شد ۱۰ روز گذشته ولی سردرد امونم نمیده خودم کردم که لعنت بر خودم بود به خودم کلی ضرر زدم آخرش چی درست شد هیچی 😭
  تورا خدا به خودتون آسیب نزنین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیزکنگره ی60میتونه اعتیادهمسرتون رودرمان کنه حتمامراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام من سه بار با قرص کلونازپام و آلپرازلام خودکشی کردم آخرین بار 200 عدد خوردم اما به این نتیجه رسیدم که این قرص اصلا نمی کشه و فقط تا چند روز شاید 10 روز رو به خاطر نمیاری جالبه که من در این فاصله بعد از روز چهارم به کارهای روزمره خودم رسیدگی می کردم بدون اینکه به یاد بیارم علت تکرار خودکشی من عدم موفقیت من بود در صورتی که اطرافیانم فکر می کنن قصد خودکشی ندارم هنوز به دنبال یه خودکشی بی درد هستم الان به فکر پریدن از ارتفاع زیاد هستم تحت نظر روانپزشک هم هستم اما احساس می کنم دکتر هم دیگه براش مهم نیست و فقط می گه اگه افکار خودکشی داری بیا بستری بشو همین

  پاسخ
  • پریدن از ارتفاع درد نداره؟؟؟!
   یه مدت از همه دور شو
   یه جای جدید انتخاب کن
   تمام اهداف قبلیو بریز دور. شخصیت قبلیت رو فراموش کن. یه آدم جدید شو. نخواه اون آدم شکست خورده قبلیو احیا کنی. شاید سختت باشه و نتونی. ی آدم جدید بساز. بدور از آدمایی قبلا می‌شناختی دوباره شروع کن. قطعا زندگی برات معنای جدید پیدا میکنه

   پاسخ
  • دکترا فقط به فکر بستری ان. من چند تا قرص اضافه خوردم. روانپزشکم نامه داد که بستریرشم ولی من نرفتم.

   پاسخ
 • ببخشید میشه لطفاً یه چنتا قرص قوی و تعدادشو بگید؟؟
  برا خود*کشی می‌خوام خیلی شرایطم سخته
  لطفاً کمکم کنید
  دلم میخواد دیگه تموم بشه

  پاسخ
 • سلام آیا۴۵۰عدد کلونازپام 5میلی گرم باعث مرگ میشود؟

  پاسخ
 • من بنا به تجویز پزشک شبی یه کلونازپام میخورم.
  دیشب از دست این زندگی *** جونم به لبم رسید برا سومین بار سعی کردم بکشم خودمو. ۱۰۰ تاشو خوردم فکر کردم اوردوز میکنم خلاص میشم ولی همچنان زنده‌م…
  واقعاً چرا؟؟!!

  پاسخ
 • من شنیدم خودکشی با گاز نیتروژن خیلی خوبه، بیاید یه کپسولشوبگیریم قرار بزاریم همه یه جا باهم تمومش کنیم.راحت میخوابید توی خواب میرید تو کما بعدم تمام! اینطوری گروهی به صرفه س!

  پاسخ
 • خاک …زندگی راه وچاه داره همش قرار نیست که یکسان باشه شرایط پستی بلندهای خودشو داره زندگی اگه انسان شریفی باشیناینکارو نمیکنید مادرشوهرمنم ی سالی میشه هرچی میشه به پسراش میگه خودمو میکشم

  پاسخ
 • اگه یه ورق بخوریم و بعد شیر گازو باز کنیم چی؟ یه مرگ اروم داریم یانه؟

  پاسخ
 • من 200میل کلونوزپام دارم بخورم میمیرم؟

  پاسخ
 • دوستان عزیز کلونوزپام نخورید جواب نمیده همش دردسره
  دنبال راه های مطمن تر باشید

  پاسخ
 • من امروز بیست عدد قرص کلونازپام ۲ خوردم که بمیرم ولی ۳ ساعت بعد سرحال بیدار شدم به من بگید چی بخورم که از این دنیا برم

  پاسخ
  • من ۳تا ورق خوردم یه دو ..۲تا ۱ .فرداش بیدار َشدم پدر هرکی عذابم داده بود درآوررم.الان حالم بهتره..انگار کله م حالش بهتره..وصیتمم گذاشته بودم زیر مبل کنارم که خواب بودم..از دست خانواده …خدا نیستشون کنه که منو به فکر مردن نندازن

   پاسخ
 • من ۱۶ سالمه هر روز ۷ یا ۱۰ تا پرپرانولل ۲۰ میخورم دیدم یکی گفت اینقدر خورده نمرده اصلا راهش قرص نیست ب نظرم از ۱۴ سالگی انواع قرص دم دستم بوده پانیک اتک یهو بهم دست میده و OCD دارم مجبور بودم خیلی قرص بخورم در حدی حالم بد بود ک با قرصا ۲۲ ساعت رو میخوابیدم دیگه رفتم بستری شدم هر روز میرفتم rtms ی مدت خوب بودم دیدم ک سر رفتار آدمای اطرافم دوباره دارم بد میشم نظراتتون رو ک خوندم فهمیدم راهش قرص نیست فوقش میریم توی کما ک من میدونم اگه اینطوری بشه خانواده ای ک دارم من رو زندانی میکنن ک چرا اینجوری کردی اینا کلا از ی بعد دیگه ان مشکل دارن منم دیگه ب قرصا عادت کردم روزی ۴۰۰ میلی فلووکسامین چندتا ورق پروپرانولل یا کلونازپام دیگه ب نظرم بخوام هم نمیشه با اینا مرد

  پاسخ
 • ناشتا بالاب دن تا با فاصله بخوربی جوابه من شرتا خوردم تارج گوشیی رو نمیبینم‌سرتا دیگه مال پنج دقیقه دیسوفچمرک چیز ترسناکیه اا ترسناک تر اززندگی سی ساله نیست

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست