پروپرانول

خودکشی با قرص پروپرانولول (3 نکته مهم)

folderاعصاب و روان
comments25 دیدگاه

خودکشی یکی از انفرادی ترین تصمیمات زندگی هر شخصی است. زمانی که فرد تصمیم به خودکشی میگیرد به این معناست که فرد زندگی را نمیخواهد و تصمیم به پایان زندگی خود میگیرد. از سوی دیگر خودکشی با داروها یکی از راه های نسبتا آسان تر خودکشی است، داروی پروپرانولول یکی از داروهای کاهش تپش قلب، استرس و اضطراب است که امروزه در خودکشی با قرص بسیار رایج شده است. استفاده از این قرص میتواند عارضه های زیادی به همراه داشته باشد. در ادامه تمام اطلاعات این دارو را به همراه راه های پیشگیری از خودکشی ارائه شده است.

قرص پروپرانولول چیست؟

قرص پروپرانولول یک داروی مسدودکننده‌ی بتا است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، رعشه و لرزش و شرایطی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو پس از حمله‌ی قلبی برای بهبود شانس بقا استفاده می‌شود. همچنین داروی پروپرانولول برای جلوگیری از سردردهای میگرنی و درد قفسه‌ی سینه (آنژین قلبی) کاربرد دارد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته‌ی مغزی و حملات قلبی و درمان مشکلات کلیوی کمک می‌کند. جلوگیری از درد قفسه‌ی سینه می‌تواند به بهبود توانایی شما در تمرینات ورزشی کمک کند.

مکانیسم داروی پروپرانولول

عملکرد پروپرانولول به شکل جلوگیری از فعالیت بعضی مواد شیمیایی در بدن (مانند اپی‌نفرین) که بر روی قلب و عروق خونی تاثیر می‌گذارد است که این عمل‌کرد باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار قلب می‌شود. راجب پروپرانولول در اینجا بطور کامل توضیح دادیم!

عوارض احتمالی پروپرانولول

 • سرگیجه
 • احساس سبکی در سر
 • احساس خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • درد معده
 • تغییرات بینایی
 • مشکل در خواب
 • دیدن رویاهای غیرمعمول
 • کاهش فشارخون
 • سردی دست و پا

چرا افراد به خودکشی فکر میکنند؟

1- زمانی که فرد احساس تنهایی میکند، می پندارند کسی را ندارند و هیچ کس به زنده بودن یا مردن او اهمیت نمی دهد.

2- زمانی که فرد ناامید میشود، فرد احساس می کند که شرایط بهتر نخواهد شد و کسی به او کمک نخواهد کرد.

3- احساس بی ارزش بودن یکی از دلایل خودکشی افراد است. افرادی که چنین حسی دارند از عزت نفسی پایین برخوردارند و تشویق ها و تمجیدهای دیگران را نمی پذیرند و احساس بیهودگی می کنند.

4- افسردگی یکی از دلایل تصمیم به خودکشی است. افراد افسرده برداشتی منفی از خود، دیگران یا شرایط موجود دارند و آنها این احساسات را کاملا درست و منطقی می پندارند .

5- برخی از افراد به دلیل ناموفق بودن مثلا ناموفق بودن در دانشگاه، پایان یافتن یک رابطه مهم یا دست نیافتن به اهداف تحصیلی احساس شکست، شرمندگی یا بی کفایتی می کنند و تصور می کنند که دیگران او را دوست ندارند، بنابراین فرد تصمیم به خودکشی میگیرد.

6- برخی از افراد در مواقعی که به شدت خشمگین اند اقدام به خود کشی می کنند، بنابراین خشم یکی از دلایل تصمیم به خودکشی است.

7- مصرف موادمخدر و مشروبات الکلی گاهی منجر به تصمیم خودکشی است. در این حالت خطرات کاری را که انجام می دهند را دست کم می گیرند و در مقابل احساساتی که گرفتار آنها می شوند، آسیب پذیرترند.

خودکشی با پروپرانولول

داده های IPCS در مورد پروپرانولول میگوید که میانگین دوز سمی بدون اثرات مرگبار 1.75 گرم است که معادل حدودا 44 قرص 40 میلی گرمی میباشد؛ اما حتی دوزهای 5 تا 8 گرمی (125-200 قرص) هم باعث مرگ انسان نمیشود. تاثیر پروپرانولول برروی هر فردی متفاوت است پس پیش بینی اثرات آن دشوار میباشد. همچنین طبق مقاله ای که در PubMed منتشر شد، بیمارانی که بیش از 2 گرم پروپرانولول را مصرف کرده بودند، به تشنج مبتلا شدند و اینکه گفته می شود با این قرص خودکشی راحتی دارید تفکر بسیار اشتباهی می باشد و به احتمال زیاد به تشنج مبتلا شده و مبتلا به مشکلات مغزی و جسمی خواهید شد!

از آنجاییکه اولین اثر پروپرانولول کاهش ضربان قلب است، مصرف بیش ازحد آن بدلیل کاهش اکسیژن باعث کشتن سلولهای مغزی میشود

راهکارهای پیشگیری از افکار خودکشی

1- مراجعه به روان درمان: در صورت مشاهده عوارض اختلالات روانی، به خصوص افسردگی، حتما بلافاصله به روانشناس مراجعه کنید. نشانه های روانی خود را دست کم نگیرید.

2- دارو درمانی: گاهی اوقات برای کنترل وضعیت روانی و مکانیزم های مغز، لازم است تا شما دارو استفاده کنید. همچنین همراه دارو درمانی نیاز است روانشناس دائم وضعیت روانی شما را تحت نظر داشته باشد تا از خودکشی احتمالی جلوگیری کند.

3- ایجاد روابط سالم: لازم است تا روابط سالم خود را تقویت کنید. دوستان، خانواده و یک رابطه عاطفی میتواند تفکرات خودکشی را از بین ببرد. سعی کنید از تنهایی فاصله بگیرید.

4- داشتن هدف و انگیزه: مهم‌ترین علت خودکشی بی انگیزگی است. انجام فعالیت‌های هنری و ورزشی و انگیزه‌های تحصیلی، می‌تواند به شما برای ادامه زندگی محرک کافی باشد. در کنار ایجاد برنامه و هدف درمان‌های شناختی نیز به شما برای اصلاح تفکر نسبت به زندگی و تغییر نگرش‌های منفی بسیار لازم است.

5- به تعویق انداختن زمان خودکشی: اگر تصمیم به خودکشی در یک لحظه گرفتید. صبر کنید وسعی کنید بین فکر و عملتان فاصله زمانی بیندازید. مثلا زمانی که احساس خشم و یا ناراحتی زیاد دارید به خود 24 ساعت زمان دهید.

6- توقف مصرف الکل و مخدر: با مصرف مواد مخدر و الکل افکار خودکشی قوی تر میشود. خیلی مهم است که شما در زمان ناراحتی و فشار الکل یا مواد مخدر مصرف نکنید.

7- وسایل خطرناک را از خود دور کنید: چیزهایی را که می تواند در صدمه زدن به خودتان استفاده شود، از قبیل قرص، چاقو، ریش تراش، و یا سلاح گرم را حذف کنید. اگر شما قادر به انجام این کار نیستید ، به محلی که در آن شما احساس امنیت می کنید، بروید.

بهترین روانپزشکان در ایران را در اینجا معرفی کرده ایم

مطالب مشابه

25 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • با سلام من اگر بخواهم با دارو خودکشی کنم کدام دارو و چقدر لازم است…

  پاسخ
  • چقدر زیادیم ، من حس همه شماها رو دارم خیلی دلم میخواد بمیرم ، از خودم بدم میاد به جز ضرر چیزی ندارم

   پاسخ
 • سلام .قصد حتمی خود کشی دارم‌ولی میل به زجر کشی ندارم‌.بیشتر تمایل دارم‌موقع خودکشی به‌خواب عمیق برم‌و کارم تموم‌بشه . بنظر شما کدام دارو میتونه جوابگوی من باشه . از اون دنیا دعاتون میکنم. ضمنا بود و نبود من ۵۷ ساله هیچ فرقی نداره .حتی بچه هام دوست ندارن یه ثانیه منو ببینن .رفتن بهتر از موندن‌ نیست ؟ به امثال من میگن با اضافی روی الاغ .

  پاسخ
  • الهی عزیزدلم

   پاسخ
  • سلام نمی دونم چرا ولی فکر می کنم بابای خودم این پیامو داده لطفا خودکشی نکنید اونا شاید نخوان مثل من پدرشونو ببینن ولی تو اعماق قلبشون همیشه خاطراتشونو مثل یه الماس نگه می دارنو همیشه باباشون براشون مثل یه قهرمانه بابای من بدی های زیادی به منو خانوادم کرد و من نمی خوام هیچ وقت ببینمش ولی حتی نمی خوام مرگشو هم ببینم

   پاسخ
  • راهی پیدا کردید؟

   پاسخ
  • اگ دنیا خوب بود،خدا حضرت آدم رو برای تنبیه به زمین نمیفرساد،باید بمونی و بجنگی،بچه هات لیاقت ندارن

   پاسخ
 • با سلام و وقت بخیر
  من ۳ روز پیش ۱۸۳ تا کلونازپام رو با هم خوردم و خوابیدم و در کمال ناباوری صبح بیدار شدم
  کلونازپام یک بود
  ولی از رختخواب بیرون میام زمین میخوزم
  رفتم بیمارستان ولی قبول نکردم روده م رو شستشو بدن
  من میخوام بدونم چرا باید ۱۸۳ عدد اثری نداشته باشه
  هیچ دارویی هم استفا ه نکردم
  من به این نتیجه رسیدم داروهاز ایران همش کچه
  اثر درمانی نداره

  پاسخ
 • اگه همه ی قرصا ی توی خونه رو باهم بخورم….مسموم میشم یا میمیرم?
  یعنی ۴۰ تا پروپرانولول با حدود صد تا اسپرین و ۴۰ تا مسکن باعث مرگ نمیشه?🤔
  فردا امتحانش میکنم اگه هیچی نشد بهتون خبر میدم🤣

  پاسخ
  • چیشد خوردین زنده اید هنوز

   پاسخ
  • من نزدیک ۱۰ تا پروپانول ۱۵۰ تا کلردیاز پکساید با چنتا اارو ته مونده مث ازیترو مایکسین و استامینوفن خوردم ولی هیچیم نشد
   چند وقتیش هم ۲۰ تا کلوناز ۲ با هر چی قرص دم دستم بود خوردم هیج
   الانم اومدم چنتا چای فوق غلیط با هر جی پیدا کردم ریختم توش که شاید اوردوز کنم

   پاسخ
 • پیام من چی شد؟ چرا چاپ نشد؟

  پاسخ
 • من امروز میخوام آمپول هوا تزریق کنم به خودم خانواده ام ازم بدشون میاد هیچ دوست و رفیقی ندارم کلا تو خانواده با آشغال تفاوتی ندارم ۳۲ سالمه و مجردم حالم از این زندگی نکبت بار بهم میخوره

  پاسخ
 • سلام یکی از دوستام ۴۰ عدد قرص پرانول ۱۰ خورد مشکلی براش پیش نمیاد؟ چهار پنج ساعت گذشته طوریش نشده هنوز خداروشکر

  پاسخ
 • سلام….الان داشتم پیاما رو میخوندم …تو رو خدا یه راه حل بگین برا خود کشی بدون درد و زحمت این دنیا دیگه فایده نداره….من نزدیک پنجاه سالمه ….همه چیمو باختم….البته دروغ چرا زنم بالا کشیده….امروز دخترم تو روم وایستاد….با مادرش دارن بیرونم میکنن…من تو این سن کجا برم اخه….دره خونه کی برم… تو رو خدا کمک کنین راحت بشم از این دنیا

  پاسخ
 • شبیه یه تیکه اشغالم برای همه مرگ من حالشونو خوب میکنه منم نباشم همه آرومن خیلی عاشق شوهرمم ولی آرامش میخام آرامش میخاد
  خیلی خستم به اندازه یک عمر میخابم🖤

  پاسخ
 • فقط میدونم همین روزا خودم رو خلاص میکنم 45 سالمه مجردم از لحاظ مالی ورشکسته و شکست خورده ام….به نظر شما به چه امیدی ادامه بدم…بزرگترین ترسم از بچگی غرق شدن بود اما الان تصمیم گرفتم خودم رو غرق کنم یا توی دریا یا رودخونه….خداحافظ زندگی

  پاسخ
  • منم از جنس شما هستم و خيلي سخته زندگي خيلي …ولي جنگيدن براش خوبه و خودکشي يه طور ترسيدن و فرار کردنه …من رو هم کسي دوست نداره ولي من بقيه رو دوست داشته باشم …دوست داشتن رو گسترش بدم کسي به روز من دچار نشه. براي حل مشکل هم اقدام کنيم که مشکلي نمونه …نديده و نشناخته دوستتون دارم و براي همه مون آرزو ميکنم خدا نگاه ويژه داشته باشه ..علي ياور همه مون باشه

   پاسخ
 • چیزی به اسم خودکشی یا دگرگشی آسون نداریم؛ از همه بدتر اینکه ۹۸ درصداز این اقدامات نه تنها ناموفق بوده بلکه یه عوارضی هم به خودشون اضافه کردن، و تقریبا همشون بعدش پشیمون شدن. خطاب به اون شخصی که به این باور رسیده که افسرده‌ی حادش هیچ درمانی نداره، اطمینان میدم که بین از داروهای ضدافسردگی، حتما یکیش هست که کاملا درمانش کنه، فقط باید مرتب با دکترش درارتباط باشه تا داروی سازگارش شناخته بشه؛ گاهی اون دارویی که در ظاهر عوارض بیشتری داره و قدیمیتره، همون دارویی هست که اون شخص ناامید رو نه تنها خوبش میکنه بلکه عوارضی هم نشون نمیده

  پاسخ
 • یچیزی بگید بمیریم این چرت پرت چیه شاید یکی دوست ندارم زندگی کنه

  پاسخ
 • خداوند برای مرگ هر انسانی یه زمانی مشخص کرده حتی اگر قرص برنج هم بخوری وقتی قرار نباشه‌ قسمت نباشه که بمیری ، نمیمیری و هیچ مشکلی هم نیست نشه حلش کردم آدم میتونه به مرور حال خودش و خوب کنه حتی بدون کمک پزشک همه ی ما تو زندگیمون مشکل داریم حتی خود من تو بدترین وضع قرار دارمو عزا دار هم هستم ولی میگذره بالاخره هیچ حال بدی موندگار نیست برای آرامش جسم و روح تون قران بخونید و به خدا توکل کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.