خانه > اعصاب و روان > خودکشی با قرص پروپرانولول (3 نکته مهم)
پروپرانول

خودکشی با قرص پروپرانولول (3 نکته مهم)

folderاعصاب و روان
comments5 دیدگاه

خودکشی یکی از انفرادی ترین تصمیمات زندگی هر شخصی است. زمانی که فرد تصمیم به خودکشی میگیرد به این معناست که فرد زندگی را نمیخواهد و تصمیم به پایان زندگی خود میگیرد. از سوی دیگر خودکشی با داروها یکی از راه های نسبتا آسان تر خودکشی است، داروی پروپرانولول یکی از داروهای کاهش تپش قلب، استرس و اضطراب است که امروزه در خودکشی با قرص بسیار رایج شده است. استفاده از این قرص میتواند عارضه های زیادی به همراه داشته باشد. در ادامه تمام اطلاعات این دارو را به همراه راه های پیشگیری از خودکشی ارائه شده است.

قرص پروپرانولول چیست؟

قرص پروپرانولول یک داروی مسدودکننده‌ی بتا است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، رعشه و لرزش و شرایطی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو پس از حمله‌ی قلبی برای بهبود شانس بقا استفاده می‌شود. همچنین داروی پروپرانولول برای جلوگیری از سردردهای میگرنی و درد قفسه‌ی سینه (آنژین قلبی) کاربرد دارد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته‌ی مغزی و حملات قلبی و درمان مشکلات کلیوی کمک می‌کند. جلوگیری از درد قفسه‌ی سینه می‌تواند به بهبود توانایی شما در تمرینات ورزشی کمک کند.

مکانیسم داروی پروپرانولول

عملکرد پروپرانولول به شکل جلوگیری از فعالیت بعضی مواد شیمیایی در بدن (مانند اپی‌نفرین) که بر روی قلب و عروق خونی تاثیر می‌گذارد است که این عمل‌کرد باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار قلب می‌شود. راجب پروپرانولول در اینجا بطور کامل توضیح دادیم!

عوارض احتمالی پروپرانولول

 • سرگیجه
 • احساس سبکی در سر
 • احساس خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • درد معده
 • تغییرات بینایی
 • مشکل در خواب
 • دیدن رویاهای غیرمعمول
 • کاهش فشارخون
 • سردی دست و پا

چرا افراد به خودکشی فکر میکنند؟

1- زمانی که فرد احساس تنهایی میکند، می پندارند کسی را ندارند و هیچ کس به زنده بودن یا مردن او اهمیت نمی دهد.

2- زمانی که فرد ناامید میشود، فرد احساس می کند که شرایط بهتر نخواهد شد و کسی به او کمک نخواهد کرد.

3- احساس بی ارزش بودن یکی از دلایل خودکشی افراد است. افرادی که چنین حسی دارند از عزت نفسی پایین برخوردارند و تشویق ها و تمجیدهای دیگران را نمی پذیرند و احساس بیهودگی می کنند.

4- افسردگی یکی از دلایل تصمیم به خودکشی است. افراد افسرده برداشتی منفی از خود، دیگران یا شرایط موجود دارند و آنها این احساسات را کاملا درست و منطقی می پندارند .

5- برخی از افراد به دلیل ناموفق بودن مثلا ناموفق بودن در دانشگاه، پایان یافتن یک رابطه مهم یا دست نیافتن به اهداف تحصیلی احساس شکست، شرمندگی یا بی کفایتی می کنند و تصور می کنند که دیگران او را دوست ندارند، بنابراین فرد تصمیم به خودکشی میگیرد.

6- برخی از افراد در مواقعی که به شدت خشمگین اند اقدام به خود کشی می کنند، بنابراین خشم یکی از دلایل تصمیم به خودکشی است.

7- مصرف موادمخدر و مشروبات الکلی گاهی منجر به تصمیم خودکشی است. در این حالت خطرات کاری را که انجام می دهند را دست کم می گیرند و در مقابل احساساتی که گرفتار آنها می شوند، آسیب پذیرترند.

خودکشی با پروپرانولول

داده های IPCS در مورد پروپرانولول میگوید که میانگین دوز سمی بدون اثرات مرگبار 1.75 گرم است که معادل حدودا 44 قرص 40 میلی گرمی میباشد؛ اما حتی دوزهای 5 تا 8 گرمی (125-200 قرص) هم باعث مرگ انسان نمیشود. تاثیر پروپرانولول برروی هر فردی متفاوت است پس پیش بینی اثرات آن دشوار میباشد. همچنین طبق مقاله ای که در PubMed منتشر شد، بیمارانی که بیش از 2 گرم پروپرانولول را مصرف کرده بودند، به تشنج مبتلا شدند و اینکه گفته می شود با این قرص خودکشی راحتی دارید تفکر بسیار اشتباهی می باشد و به احتمال زیاد به تشنج مبتلا شده و مبتلا به مشکلات مغزی و جسمی خواهید شد!

از آنجاییکه اولین اثر پروپرانولول کاهش ضربان قلب است، مصرف بیش ازحد آن بدلیل کاهش اکسیژن باعث کشتن سلولهای مغزی میشود

راهکارهای پیشگیری از افکار خودکشی

1- مراجعه به روان درمان: در صورت مشاهده عوارض اختلالات روانی، به خصوص افسردگی، حتما بلافاصله به روانشناس مراجعه کنید. نشانه های روانی خود را دست کم نگیرید.

2- دارو درمانی: گاهی اوقات برای کنترل وضعیت روانی و مکانیزم های مغز، لازم است تا شما دارو استفاده کنید. همچنین همراه دارو درمانی نیاز است روانشناس دائم وضعیت روانی شما را تحت نظر داشته باشد تا از خودکشی احتمالی جلوگیری کند.

3- ایجاد روابط سالم: لازم است تا روابط سالم خود را تقویت کنید. دوستان، خانواده و یک رابطه عاطفی میتواند تفکرات خودکشی را از بین ببرد. سعی کنید از تنهایی فاصله بگیرید.

4- داشتن هدف و انگیزه: مهم‌ترین علت خودکشی بی انگیزگی است. انجام فعالیت‌های هنری و ورزشی و انگیزه‌های تحصیلی، می‌تواند به شما برای ادامه زندگی محرک کافی باشد. در کنار ایجاد برنامه و هدف درمان‌های شناختی نیز به شما برای اصلاح تفکر نسبت به زندگی و تغییر نگرش‌های منفی بسیار لازم است.

5- به تعویق انداختن زمان خودکشی: اگر تصمیم به خودکشی در یک لحظه گرفتید. صبر کنید وسعی کنید بین فکر و عملتان فاصله زمانی بیندازید. مثلا زمانی که احساس خشم و یا ناراحتی زیاد دارید به خود 24 ساعت زمان دهید.

6- توقف مصرف الکل و مخدر: با مصرف مواد مخدر و الکل افکار خودکشی قوی تر میشود. خیلی مهم است که شما در زمان ناراحتی و فشار الکل یا مواد مخدر مصرف نکنید.

7- وسایل خطرناک را از خود دور کنید: چیزهایی را که می تواند در صدمه زدن به خودتان استفاده شود، از قبیل قرص، چاقو، ریش تراش، و یا سلاح گرم را حذف کنید. اگر شما قادر به انجام این کار نیستید ، به محلی که در آن شما احساس امنیت می کنید، بروید.

بهترین روانپزشکان در ایران را در اینجا معرفی کرده ایم

مطالب مشابه

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام من اگر بخواهم با دارو خودکشی کنم کدام دارو و چقدر لازم است…

  پاسخ
 • سلام .قصد حتمی خود کشی دارم‌ولی میل به زجر کشی ندارم‌.بیشتر تمایل دارم‌موقع خودکشی به‌خواب عمیق برم‌و کارم تموم‌بشه . بنظر شما کدام دارو میتونه جوابگوی من باشه . از اون دنیا دعاتون میکنم. ضمنا بود و نبود من ۵۷ ساله هیچ فرقی نداره .حتی بچه هام دوست ندارن یه ثانیه منو ببینن .رفتن بهتر از موندن‌ نیست ؟ به امثال من میگن با اضافی روی الاغ .

  پاسخ
 • با سلام و وقت بخیر
  من ۳ روز پیش ۱۸۳ تا کلونازپام رو با هم خوردم و خوابیدم و در کمال ناباوری صبح بیدار شدم
  کلونازپام یک بود
  ولی از رختخواب بیرون میام زمین میخوزم
  رفتم بیمارستان ولی قبول نکردم روده م رو شستشو بدن
  من میخوام بدونم چرا باید ۱۸۳ عدد اثری نداشته باشه
  هیچ دارویی هم استفا ه نکردم
  من به این نتیجه رسیدم داروهاز ایران همش کچه
  اثر درمانی نداره

  پاسخ
 • اگه همه ی قرصا ی توی خونه رو باهم بخورم….مسموم میشم یا میمیرم?
  یعنی ۴۰ تا پروپرانولول با حدود صد تا اسپرین و ۴۰ تا مسکن باعث مرگ نمیشه?🤔
  فردا امتحانش میکنم اگه هیچی نشد بهتون خبر میدم🤣

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست