درمان زگیل دست

انواع زگیل دست، 6 روش خانگی و 5 روش پزشکی درمان فوری زگیل دست

زگیل دست و انگشت یک بلای خانمان سوز است! در این مطلب با کمک تحقیقات جدید مجلات پزشکی معتبر دنیا، بهترین روشهای خانگی درمان زگیل دست و انگشت را در کمترین زمان ممکن به شما یاد می دهیم. این روشها از نظر علمی کاملا ثابت شده اند.

زگیل چیست؟

این بیماری سخت، پر از برآمدگی و خشن که زگیل نامیده می شود، می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد. آن ها با تماس های گاه به گاه انتقال می یابند و در دست ها، انگشتان، صورت و پاها شایع هستند.

ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) عامل زگیل ها هستند. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و تنها تعداد کمی از این ویروس ها باعث زگیل می شوند. در زیر انواع مختلف زگیل ها در انگشتان و 12 راه مختلف برای برداشتن آن ها می بینیم.

زگیل در انگشتان و دست ها

1- زگیل معمولی

این نوع زگیل به احتمال زیاد در پشت دست و انگشتان قرار دارد. آن ها از اندازه بسیار کوچک، مثل یک دانه خشخاش تا اندازه نخود هستند. زگیل های معمولی دارای بافت زبر و پوسته پوسته هستند و به لمس حساس می باشند. آن ها در رنگ های متفاوت به صورت سفید، قهوه ای، صورتی، خاکستری یا گوشتی دیده می شوند. گاهی اوقات عروق خونی کوچک مانند نقاط سیاه و سفید در یک زگیل معمولی دیده می شود.

2- زگیل قارچی

این زگیل ها مانند زگیل های معمولی هستند و در افرادی یافت می شوند که به طور مرتب بدون دستکش با گوشت و ماهی کار می کنند. هنوز مشخص نیست، ویروسی که این زگیل را ایجاد می کند ذاتا در حیوانات یافت می شود یا اینکه محصولات حیوانی خام مناسب برای انتقال ویروس هستند.

3- زگیل های تخت

در حالی که شایع ترین نوع در صورت هستند، منتها ممکن است در پشت دست و پایین بازو نیز دیده شوند. آن ها بسیار کوچک هستند و ممکن است به صورت خوشه های کوچک و بزرگ و مانند ته سنجاق ظاهر شوند. این نوع زگیل هنگام لمس شدن صاف و تخت رو به بالا و کمی برجسته هستند. آن ها دارای ته رنگ قرمز، صورتی یا زرد مایل به قهوه ای هستند.

حتما بخوانید: ساده ترین و موثرترین روش درمان زگیل تناسلی مردان با سیر (فوق تخصص)

4- زگیل کف دستی

این زگیل های گاهی اوقات بوسیله لمس زگیل های کف پا ایجاد می شوند. اگر این زگیل ها به صورت خوشه ای ظاهر شوند، زگیل های موزائیک نامیده می شوند. زگیل کف دست ممکن است گاهی مواقع صدمه ببیند. آن ها معمولا به اندازه یک نخود هستند و در رنگ های قرمز تا صورتی یا قهوه ای تیره دیده می شوند.

5- زگیل های داخلی و زیرین ناخن

زگیل های داخلی در اطراف ناخن ها ظاهر می شود و زگیل های زیرین در زیر ناخن ها قرار می گیرند. هر دو کوچک و به اندازه یک دانه خشخاش هستند، اما رشد می کنند. این زگیل همچنین تمایل به گسترش و تشکیل خوشه دارند و بیشتر در افرادی که ناخن های خود را می جوند، رخ می دهند.

این زگیل ها اگر درمان نشوند، می توانند عمیقا زیر بستر ناخن گسترش یابند و باعث عفونت قارچی و آسیب دائمی شوند. زگیل های داخلی و زیرین نیاز به درمان های حرفه ای برای برداشتن دارند و ممکن است از سایر انواع زگیل ها سخت تر درمان شوند.

روش درمان

 • روش های مختلفی برای از بین بردن زگیل وجود دارد. برخی زگیل ها بدون هیچ گونه درمانی می توانند از بین بروند، اما ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد. زگیل در کودکان آسان تر نسبت به زگیل در بزرگسالان درمان می شود.
 • اگر تصمیم دارید زگیل را به حال خود بگذارید، آن را لمس نکنید؛ زیرا ممکن است ویروس را به سایر قسمت های بدن یا افراد دیگر انتقال دهد.
 • مهم نیست که چگونه درمان شوند ممکن است بعد از اینکه از بین رفتند، مجددا باز گردند.
 • بهترین روش درمان برای حذف زگیل، با توجه به نوع زگیل مشخص می شود. تعدادی از درمان های حرفه ای و خانگی وجود دارد که برای حذف زگیل موثر هستند.

تنها روشهای خانگی موثر

1-اسید سالیسیلیک

word image 98
اسید سالیسیلیک ممکن است موثرترین درمان موضعی درمان زگیل باشد و به صورت های مختلف در دسترس است، از جمله به شکل مایع، ژل، یا پد چسب. همچنین با قدرت مختلف موجود است. می توانید آن را از داروخانه ها بخرید.

برای نتیجه بهتر، ابتلا زگیل را در آب گرم برای مدت 10 تا 15 دقیقه خیس کنید تا نرم شود. سپس پوست مرده را با استفاده از یک سوهان ناخن یا سنگ پومیک از بین ببرید. اگر احساس ناراحتی می کنید کار را متوقف کنید. بعد، اسید سالیسیلیک را با توجه به دستورالعمل پزشک یا دستورالعمل های روی بسته بندی استفاده کنید.
ممکن است چند هفته طول بکشد تا زگیل از بین برود. اگر پوست تحریک و دردناک یا متورم شد از مصرف سالیسیلیک اسید خودداری کنید.

 • پرسش: درمان با سالیسیلیک اسید در مطب دکتر چه تفاوتی با درمان در خانه دارد؟
 • پاسخ: تفاوت کمی بین کاربرد سالیسیلیک اسید در مطب دکتر نسبت به دوز قوی‌تر تجویز شده در منزل وجود دارد. پزشک ممکن است سطح زگیل را بهتر آماده سازی کند؛ اما درمان موثر به معنی کاربرد منظم سالیسیلیک اسید است و زمانی که در خانه انجام می‌شود بسیار ساده‌تر است.

2- بستن نوار چسب

word image 99

ممکن است غير معمول باشد، اما نوار چسب در برداشتن زگيل دست و انگشتان موثر است. این ممکن است با از بین بردن زگیل به صورت لایه لایه، در طول چند هفته عمل کند.

یک تکه کوچک از نوار چسپ را روی زگیل خود قرار دهید و آن را برای سه تا شش روز نگه دارید. نوار را بردارید و به آرامی با یک سوهان ناخن یا سنگ پومیک روی زگیل بمالید و حدود دوازده ساعت در معرض هوا قرار دهید. نوار چسپی را دوباره بگذارید و این روند را تا زمانی که زگیل به طور کامل از بین برود، تکرار کنید.

3- سرکه سیب

word image 100
سرکه سیب سرکه یک اسید ملایم است که ممکن است در درمان زگیل قارچی موثر باشد. یک مخلوط از دو قسمت سرکه سیب سرکه و یک قسمت آب ایجاد کنید. پنبه را در مخلوط خیس کنید و روی زگیل بمالید. روی زگیل را با نوار چسپ یا باند بپوشانید. اینکار را شبانه تا زمانی که زگیل از بین برود، تکرار کنید. برای مثال روش درمان زگیل تناسلی با کمک سرکه سیب را نیز توضیح دادیم!

4- آب لیمو

آب لیمو همیشه باید قبل از مصرف رقیق شود. این روش شبیه سرکه سیب است. یک مطالعه در مجله پوست و گیاه پزشکی هند نشان داد که اسید سیتریک در آب لیمو به اندازه کرم موضعی ترتینوئین در حذف زگیل موثر است و عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند. درباره آب لیمو و خواص آن در اینجا به طورکامل توضیح دادیم!

5- عصاره سیر

سیر به لطف ترکیب allium sativum دارای خواص ضد ویروسی است. سیر خرد شده را به طور مستقیم بر روی زگیل قرار دهید و بپوشانید. اینکار را تا زمانی که زگیل از بین برود، تکرار کنید. همچنین می توانید هر روز قبل از قرار دادن سیر، زگیل را با سنگ پومیک ماساژ دهید. راجب خواص سیر خام بیشتر بخوانید!

6- لاک ناخن

این روش درمانی محلی برای خفه کردن زگیل به کار می‌رود. سعی کنید هر روز به مدت دو هفته با لاک ناخن روی زگیل بمالید. اگر زگیل چندگانه دارید یا اگر زگیل دردناک باشد، به پزشک مراجعه کنید. اگر زگیل ها با درمان خانگی بهبود پیدا نکردند، باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

حذف حرفه ای زگیل

برخی از زگیل های انگشت یا دست ممکن است نیاز به درمان حرفه ای داشته باشند. زگیل های داخلی و زیرین همیشه باید توسط یک دکتر بررسی شوند. اگر زگیل های زیادی در دست دارید، ممكن است دشوار باشد كه آن ها را به تنهایی درمان كنید. در اینجا پنج روش حرفه ای حذف زگیل حرفه ای وجود دارد:

1- ایمونوتراپی

word image 102
پزشک ممکن است آنتی ژن هایی مانند کاندیدا را به زگیل تزریق کرده تا واکنش ایمنی ایجاد کند. ناراحتی، تورم و قرمزی ممکن است از عوارض جانبی این روش باشند. راجب ایمونوتراپی بیشتر بخوانید!

2- جریان الکتریکی و کورتاژ

این روش تحت بی حسی موضعی انجام می شود. به اینصورت که جریان الکتریکی به زگیل فرستاده می شود و خون آن را از بین می برند. سپس پزشک می تواند زگیل را از بین ببرد. راجب این روش بیشتر بخوانید!

3- کانتاریدین

word image 103
كانتاريدين يك ماده شيميايي است كه باعث ايجاد تاول در زير زگيل مي شود. کانتاریدین برای چندین ساعت به داخل زگیل نفوذ کرده و به آن رنگ می دهد. بعدا پزشک قادر خواهد بود تا زگیل را از بین ببرد. این درمان برای برخی افراد ممکن است دردناک باشد. راجب این روش بیشتر بخوانید!

4- کریوتراپی

word image 104
کریوتراپی از نیتروژن مایع، به صورت تزریق و یا اعمال شده بر روی زگیل استفاده می شود که آن را منجمد کرده و از بین می برد. این درمان گاهی اوقات در ترکیب با درمان های سالیسیلیک اسید انجام می شود. راجب این روش بیشتر بخوانید!

5- لیزر درمانی

word image 105
پزشک ممکن است از لیزر رنگی استفاده کند تا عروق خونی زگیل را خنثی کند. با اینکار بافت را می کشد و باعث می شود که زگیل بیفتد. گاهی اوقات ممکن است زخم ایجاد شود. راجب لیزردرمانی بیشتر بخوانید!

نکاتی برای جلوگیری از زگیل روی دست

دست‌ها به طور مداوم دنیا را از طریق لمس تجربه می‌کنند. این امر ممکن است آن‌ها را در تماس با ویروس‌ HPV که باعث زگیل می‌شود، قرار دهد. زگیل تمایل به رشد در مکان‌های گرم و مرطوب دارد و ویروس‌هایی که باعث زگیل می‌شوند نیز می‌توانند در خارج از بدن زندگی کنند؛ بنابراین می توانیم آن‌ها را از سطوح مشترک مانند سالن بدن‌سازی و دوش کسب کنیم. به این سادگی نیست که اگر در معرض یک ویروس زگیل قرار داشته و یا با یک فرد ارتباط داشته باشید، دچار زگیل خواهید شد؛ اما احتمال بیشتری وجود دارد که با آسیب پوست، مثل بریدگی و خراش، در معرض آلودگی قرار بگیرید. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از ابتلا به زگیل جلوگیری کنید:

 • از دست زدن به زگیل های دیگر افراد و خودتان جلوگیری کنید.
 • هر گونه برش های کوچک و یا خراش های روی دستان خود را بپوشانید.
 • دست های خود را تمیز نگه دارید.
 • در مناطق شلوغ مانند وسایل نقلیه عمومی حمل و نقل، عادات سالم را حفظ کنید.
 • از خوردن ناخن ها و یا گوشه هایی که می تواند در اطراف آن ها تشکیل شود، اجتناب کنید.
 • در دوش های عمومی و استخر کفش یا صندل بپوشید.
 • اگر دچار زگیل شده اید، بلافاصله درمان را شروع کنید تا از گسترش آن جلوگیری کنید.

کلید رفع این مشکل، درمان و سیستم ایمنی بدن است. 9 غذایی که سیستم ایمنی بدن شما را قوی می کنند در اینجا معرفی کرده ایم!

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روش درمان زگیل پا یا کف پا در کمتر از 12 روز (قطعی)

نکات کلیدی

 • زگیل ها در اثر ویروس HPV ایجاد شده و از طریق تماس عادی پخش می‌شوند، به خصوص اگر پوست آسیب دیده باشد. بودن در معرض این ویروس‌ها به این معنا نیست که به طور خودکار زگیل را به دست خواهید آورد.
 • افراد مبتلا به سیستم ایمنی به خطر افتاده ممکن است بیشتر مبتلا به زگیل شوند اما هر کسی می تواند آن ها را دریافت کند.
 • بسیاری از انواع زگیل ها را می توان در خانه درمان کرد و برخی از آن ها نیاز به مراقبت پزشکی دارند.
 • ویروس هایی که باعث زگیل می شوند را نمی توان درمان کرد، اما زگیل ها اغلب می توانند با موفقیت برطرف شوند و سیستم ایمنی بدن می تواند از عفونت خلاص شود.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان زگیلزگیل دست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up