دستگاه رطوبت ساز

آیا دستگاه رطوبت ساز خشکی پوست را برطرف می کند؟ (تحقیقات 2023)

اگر پوست خشکی دارید و یا در آب و هوای خشکی زندگی می کنید، به احتمال زیاد هر چیزی از لوسیون‌ و کرم ‌ها گرفته تا روتین ‌های مراقبت از پوست را امتحان کرده اید تا به شما در رفع این مشکل کمک کند. اما احتمالا از خودتان هم پرسیده‌ اید که آیا دستگاه های بخور هم می توانند به برطرف کردن خشکی پوست تان کمک ‌کنند یا خیر؟ اگر این طور است، تغییر در سبک زندگی و استفاده از این دستگاه ها چه تاثیری می تواند داشته باشد؟

هوای خشک دشمن پوست است، بنابراین منطقی به نظر می رسد که یک دستگاه رطوب ساز با کیفیت به کاهش علائم خشکی پوست کمک کند. اگر برای از بین بردن حس خشکی پوست بعد از دوش آب گرم نیاز به کمک دارید و پوستی درخشان، نرم و هیدراته می خواهید ، ادامه این مقاله را حتما بخوانید.

از دست ندهید: 7 فایده دستگاه تصفیه هوا در خانه و محل کار 

ما قصد داریم در ادامه این مقاله بررسی کنیم که رطوبت ساز ها چه کار می کنند. بعد روشن خواهیم کرد که آن ها چه طور می توانند به شما در مراقبت از پوست تان کمک کنند و در نهایت، به نحوه استفاده از این دستگاه ها در روتین مراقبت از پوست های خشک خواهیم پرداخت.

رطوب ساز ها چه کار می کنند؟

دستگاه های مرطوب کننده یا Humidifier آب را به بخار تبدیل می کنند که به افزایش سطح رطوبت هوا را در فضای داخلی کمک می کند. رطوبت ساز ها اشکال مختلفی دارند؛ از مرطوب کننده های مرکزی که در سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها تعبیه شده اند و بخار ساز های ساده که آب را برای تولید بخار و فرستادن آن به هوا گرم می کنند. هدف هر کدام از این دستگاه ها چیزی نیست جز افزایش سطح رطوبت. (منبع)

word image 20213 2

علاوه بر مرطوب کننده های مرکزی و بخارساز ها، انواع دیگر رطوب ساز ها عبارتند از:

  • مرطوب‌کننده‌ های تبخیری – این دستگاه‌ ها با دمیدن هوا از طریق یک سیستم فن کار می‌ کنند؛ یعنی هوای مرطوب ‌شده را در جو آزاد می‌ کند.
  • مرطوب ‌کننده‌ های اولتراسونیک – با ایجاد ارتعاش اولتراسونیک، بخار تولید شده و بعد هوا را مرطوب می ‌کند.
  • مرطوب کننده های پروانه ای – این دستگاه ها از یک دیسک چرخان برای تولید بخار خنک استفاده می کنند.

هدف همه دستگاه ها افزایش رطوبت هوا است. اما چه طور متوجه شوید که هوای فضای شما خیلی خشک است؟ ساده ترین راه برای ردیابی مقدار رطوبت در خانه، نصب یک رطوبت سنج ( نمایشگر رطوبت ) است. آن ها دستگاه های مقرون به صرفه ای شبیه ترموستات هستند و دما و رطوبت هوای اتاق را اندازه گیری می کنند. در حالت ایده آل، شما باید به دنبال سطح رطوبت 30 تا 50 درصد باشید. فرض کنید نمی توانید مانیتوری پیدا کنید یا می خواهید روش دیگری را امتحان کنید. (منبع)

در آن صورت توصیه می شود که فقط از یک لیوان و مقداری یخ برای تعیین میزان رطوبت هوای خانه استفاده می کند. شما به دو لیوان، آب، یخ، یک کیسه ذخیره ‌سازی زیپ ‌دار، مقداری کاغذ نیاز دارید. روش کار هم به این صورت است:

1-دو لیوان را با نصف یخ و نصف آب پر کنید.

2- یکی از لیوان ها را در کیسه زیپ دار قرار بدهید.

3- حدود 20 دقیقه صبر کنید.

4- یک تکه کاغذ را کنار فنجانی که در کیسه زیپی نیست، قرار بدهید.

5- اگر کاغذ خیس باشد، نشان می دهد که هوای اتاق شما مرطوب است. اگر کاغذ خیس نباشد، هوا خیلی خشک است. اگر کاغذ کمی هم مرطوب باشد، کافی است.

6- برای کنترل آزمایش، یک تکه کاغذ در کنار فنجانی که در کیسه نگهداری زیپی بود قرار بدهید. باید خشک باشد.

موثرترین روش های درمان آکنه (6 روش دارویی-خانگی)

اگر متوجه شدید هوای خانه شما خیلی خشک است، احتمالا متوجه خواهید شد که رطوبت کم هوا اذیت تان می کند.

ممکن است پوست تان خشک یا سفت شود ؛ همچنین ممکن است متوجه شوید که صبح که از خواب بیدار می شوید سرفه می کنید و اگر شما یا نزدیکان تان آسم داشته باشید، ممکن است علائم تان تشدید شود.

رطوبت ساز ها چه طور می توانند خشکی پوست را از بین ببرند؟

برای خرید اینجا کلیک کنید 

پایین بودن رطوبت با خشکی پوست (پوست خشک) مرتبط است و افزایش رطوبت به روش های مصنوعی مثل استفاده از دستگاه های رطوبت ساز باعث بهبود علائم می شود. یافته های منتشر شده در Research In Dermatology ژورنال نشان داد که رطوبت کم تر از 10 درصد می تواند لایه های بیرونی پوست در افراد مسن را خشک کند، در حالی که مقدار بیش از 70 درصد می تواند به آبرسانی پوست کمک کند. این معنایش این نیست که برای داشتن پوستی هیدراته نیاز به زندگی در فضایی با رطوبت 70 درصد دارید. به این معنا است که اگر از رطوب ساز استفاده کنید، می توانید از پایین آمدن رطوبت زیر 10 درصد و ایجاد خشکی در وهله اول جلوگیری کنید.

word image 20213 3

هیدراتاسیون بهترین راه برای جلوگیری از خشکی پوست و درمان آن البته در صورتی است که به آن عادت کنید. با این که مرطوب کننده ها و سایر درمان های موضعی ممکن است کمک کننده باشند، اما بسیاری از افراد متوجه می شوند که این محصولات فقط زمانی که از پوست بسیار خشک شان مراقبت می کنند، مشکل شان را تا حد زیادی برطرف خواهد کرد. این مسئله مخصوصا در زمستان یعنی زمانی که سطوح رطوبت به طور طبیعی پایین ‌تر است، دیده می شود.

حتما بخوانید: 4 تا از بهترین صابون ها برای پوست های خشک

استفاده از رطوب ساز می ‌تواند با کاهش احتمال خروج هوا از پوست تان به بهبود خشکی کمک کند. این اتفاق زمانی می ‌افتد که سطح رطوبت زیر 10 درصد باشد . از طرفی هم قرار دادن پوست در معرض رطوبت بالا (بیش از 70 درصد) می تواند به بهتر هیدراته شدن پوست کمک کند. استفاده از رطوب ساز ها ممکن است به تسکین علائم ناراحت کننده پوست خشک، از جمله خارش ، ترک خوردن و پوسته پوسته شدن و همین طور پیشگیری از آلرژی کمک کند.

نحوه استفاده از رطوب ساز ها برای کمک به درمان خشکی پوست

اگر فکر می کنید ممکن است یک دستگاه رطوبت ساز همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید، راه هایی وجود دارد که می توانید آن را در روتین پوستی تان بگنجانید . اول باید دستگاهی پیدا کنید که برای شما مناسب باشد. اکثر مدل های موجود در بازار از آب سرد استفاده می کنند، اما برخی از آن ها آب را گرم می کنند. این وسایل گرمایشی معمولا به دستگاه های بخور معروف هستند. اگر فرزندان خردسال یا افراد آسیب پذیر در خانه تان دارید، بهتر است در صورت نشت مواد خطرناک، از استفاده از آن ها اجتناب کنید.

word image 20213 4

هنگامی که دستگاه رطوبت ساز مورد نظرتان را خریدید، بهتر است حواس تان به نوع آبی که در آن می ریزید، باشد. هر سازنده دستورالعمل های خاص خودش را دارد، بنابراین قبل از شروع آن ها را بررسی کنید. تمیز نگه داشتن رطوبت ساز ها هم چالش های خاص خودش را دارد، بنابراین برخی از برند ها توصیه می ‌کنند که از آب مقطر به جای آب شیر یا معدنی استفاده کنید. (منبع)

هر روز چند ساعت از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید یا بگذارید یک شب تا صبح کار کند. اگر متوجه شدید که صبح ها با احساس خشکی پوست یا خشکی گلو و سرفه از خواب بیدار می ‌شوید، بگذارید تا دستگاه در طول شب در اتاقی که در آن خوابیده ‌اید، کار کند . شما می توانید روزانه از یک رطوبت ساز استفاده کنید، اما یادتان باشد که سطح رطوبت اتاق تان را با استفاده از یکی از روش های ذکر شده در بالا بررسی کنید. همان قدر که رطوبت کم می تواند روی پوست و سلامت کلی شما تأثیر بگذارد، رطوبت بیش از حد هم می تواند تاثیرِ منفی داشته باشد.

حتما بخوانید: ضد آفتاب برای پوست خشک: فواید و روش استفاده

از بین بردن رسوبات و گچ دستگاه امری حیاطی است، پس بهتر است به طور منظم آن را تمیز کنید. هنگام تمیز کردن حتما آن را برق بکشید و هیچ وقت قطعات الکترونیکی را در آب قرار ندهید . اکثر سازندگان توصیه می کنند که رطوبت ساز را بعد از هر بار استفاده تمیز و خشک کنید. بسته به طراحی دستگاه تان، شاید بتوانید قطعات غیر الکترونیکی دستگاه را در ماشین ظرفشویی قرار دهید. معمولا با استفاده از مایع ظرفشویی و آب و با یک پارچه نرم این کار را انجام بدهید.

4تا از پرفروش ترین رطوبت سازهای این ماه


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkپوست خشک

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up