ضد آفتاب

ضد آفتاب برای پوست خشک: فواید و روش استفاده

استفاده از ضد آفتاب برای محافظت از پوست در مقابل اشعه ی خورشید و پیشگیری از علایم پیری و بیماری های خطرناک بسیار ضروری است. اما تنها استفاده از ضد آفتاب کافی نیست و انتخاب صحیح محصول هم اهمیت زیادی دارد. اگر محتویات ضد آفتاب مورد استفاده، مناسب نوع پوست نباشد، تحریک پذیری و مشکلات پوستی تشدید پیدا می کنند. انتخاب ضد آفتاب مناسب برای افرادیکه پوست خشک دارند معمولا دشوار است. در این مطلب مشخصات بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست های خشک آورده شده است. در انتهای مطلب نیز 8 مرحله برای استفاده صحیح از ضد آفتاب آورده شده است که باید آنها را رعایت کنید. پس با ما همراه شوید.

بهترین ضدآفتاب هایی که برای پوست خشک پیشنهاد می کنیم

نکات مهم برای انتخاب بهترین کرم ضد افتاب برای پوست های خشک

بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک، ضد آفتابی ست که حاوی مرطوب کننده باشد. یعنی در عین محافظت از پوست، آن را مرطوب و نرم کند. علاوه بر این، فاکتورهای دیگری هم وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید. بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک، باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

1-از پوست در مقابل طیف گسترده ای از اشعه ها محافظت کند

کرم های ضد آفتاب مورد استفاده، باید بتوانند از پوست در مقابل طیف گسترده ای از اشعه ها محافظت کنند. اگر بسته بندی محصول به این اشاره نکند که از پوست در مقابل چه اشعه ای محافظت می کند (که کاملاً رایج است)، به این معناست که فقط اشعه UVB را فیلتر می کند. محافظت در برابر اشعه ی UVB، تنها از قابل مشاهده ترین و قابل تشخیص ترین علامت آسیب پوست یعنی آفتاب سوختگی جلوگیری می کند.

بسیاری از کرم های ضد آفتاب تنها موجب محافظت در برابر اشعه ی UVB می شوند. ضد آفتاب هایی که از پوست در مقابل اشعه ی UVA هم محافظت می کنند، با شاخص PPD مشخص می شوند. بعبارت دیگر PPD، شاخص جذب UVA می باشد.

تابش UVA برای پوست بسیار مضر است. این اشعه مسئول تغییر DNA سلول های عمیق پوست است که به طور بالقوه باعث ایجاد ملانوم (وخیم ترین نوع سرطان پوست) می شود و بیشترین تأثیر را در بروز علایم پیری (چین و چروک و افتادگی پوست) دارد. بنابراین باید از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که قادر باشند اشعه های UVA و UVB را بطور کامل فیلتر کنند.

استفاده از کرم های ضد آفتابی که تنها اشعه ی بخصوصی را فیلتر می کنند، کار عاقلانه ای نیست. برای اطمینان از محافظت زیاد ضد آفتاب از پوست، همیشه بسته بندی محصول را از نظر برچسب های “broad spectrum” یا “UVA & UVB” بررسی کنید یا بعبارت دیگر از ضد آفتاب های طیف گسترده استفاده کنید.

2-SPF ضد آفتاب باید مناسب پوست های خشک باشد

SPF (مخفف sun protection factor) به معنای فاکتور محافظت از خورشید است. علی رغم اینکه افراد زیادی از این معیار به عنوان تنها شاخص کیفیت ضد آفتاب استفاده می کنند، افراد زیادی هم هستند که معنای آن را درک نمی کنند.

درجه SPF نشان‌ دهنده این است که مصرف کننده قبل از این‌ که دچار آفتاب سوختگی شود، تا چه حد می‌ تواند زیر نور آفتاب بماند. برای مثال شما می ‌توانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، تا ۱۰ دقیقه زیر آفتاب بمانید و احساس سوختگی نکنید. اما زمانیکه از کرم ضد آفتاب استفاده می ‌کنید می‌ توانید زمان ۱۰ دقیقه را ضرب در میزان SPF ضد آفتاب کنید و به مقدار زمان به دست آمده، زیر آفتاب بمانید. یعنی اگر SPF ضد آفتاب ۱۵ باشد، شما ۱۵۰ دقیقه یا به عبارتی به مدت ۲ ساعت و نیم می ‌توانید در زیر آفتاب بمانید. اما اگر حساسیت بیشتری به نور خورشید داشته باشید و بدون ضد آفتاب در عرض 5 دقیقه بسوزید، همان ضد آفتاب فقط 75 دقیقه از پوست شما محافظت می کند.

4 تا از بهترین صابون ها برای پوست های خشک

همچنین می توان گفت که بروز آفتاب سوختگی در پوست های دارای ضدآفتاب با SPF15، ۱۵ برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب طول میکشد. یا اینکه ضد آفتابی که 30 SPF دارد می ‌تواند تا ۳۰۰ دقیقه یا پنج ساعت یعنی ۳۰ برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب، از آفتاب سوختگی جلوگیری کند.

با این حال این محاسبات همیشه دقیق نیست. به عبارت دیگر با ضدآفتاب ‌هایی که SPF بالاتری دارند هم نمی ‌توانید مدت زمان زیادی را در آفتاب سپری کنید. حتی ضد آفتاب های SPF 50 هم حداکثر بمدت دو ساعت موثر هستند. اگر آب و عرق هم با پوست تماس پیدا کنند، این مدت ماندگاری کمتر هم می شود و به زیر 2 ساعت می رسد. هر چقدر هم که ضد آفتاب شما SPF بالایی داشته باشد، باز هم باید تا حد امکان لباس های آستین بلند بپوشید و در سایه بمانید.

نکات دیگری هم در مورد SPF وجود دارد که باید به عنوان شاخص اصلی کیفیت ضد آفتاب بدانید:

  • SPF تنها موجب محافظت در برابر اشعه ی UVB می شود. هیچ سیستم درجه بندی برای اشعه UVA وجود ندارد اما ضد آفتاب هایی وجود دارند که از پوست در مقابل این اشعه هم محافظت می کنند. همانطور که در بالا هم اشاره شد، ضد آفتاب هایی که از پوست در مقابل اشعه ی UVA هم محافظت می کنند، با شاخص PPD مشخص می شوند. شما باید از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که از پوست در مقابل طیف گسترده ای از اشعه ها محافظت کند.
  • محاسبات ذکر شده در بالا، به شدت نور خورشید و ضخامت ضد آفتاب اعمال شده بستگی دارد. پس با وجود تمام این متغیرها، تقریباً غیرممکن است که بفهمید چه مدت از نور خورشید در امان میمانید.
  • برخلاف تصور عموم، قدرت ضد آفتاب SPF 30، دو برابر ضدآفتاب SPF 15 نیست.

یک روش ساده برای بررسی SPF براساس میزان فیلتر اشعه UVB وجود دارد. این جدول به شما ایده خوبی درباره اثربخشی ضد آفتاب می دهد:

SPF ضد آفتاب میزان محافظت از پوست در مقابل اشعه ی UVB
0 0 درصد
2 50%
15 93%
30 97%
50 98%
100 99%

ضد آفتاب های دارای SPF بالای 30، مزایای بیشتری برای پوست فراهم نمی کنند و هیچ ضد آفتابی نمی تواند به میزان 100٪ از پوست محافظت کند.

 

متخصصان پوست توصیه می کنند از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که دارای سیستم درجه بندی SPF هستند و به این ترتیب استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل درجه SPF 30 را توصیه می کنند. این ضد آفتاب ها محافظت زیادی در برابر اشعه UVB دارند وSPF بالای این مقدار، محافظت بیشتری را ارائه نمی دهد. شاید فکر کنید که هرچه حساسیت بیشتری به نور داشته باشید باید به دنبال SPF بالاتر باشید اما SPF 30 کافی است و می تواند بخوبی از پوست شما محافظت کند.

3-بجای ضد آفتاب های شیمایی، از ضد آفتاب های فیزیکی استفاده کنید

ضد آفتاب ها بر اساس مواد موثره و فعال خود، به روش های مختلفی عمل می کنند. کرم های ضد آفتاب فیزیکی روی پوست می نشینند و مانند آینه تابش های مضر خورشید را قبل از رسیدن به پوست منعکس می کنند. اما ضد آفتاب های شیمیایی جذب پوست می شوند و با جذب اشعه مضر، مانع از آسیب رسیدن به پوست می شوند.

بطور معمول استفاده از ضد آفتاب های فیزیکی بر ضد آفتاب های شیمیایی ترجیح داده می شود زیرا دارای مزایای زیادی هستند. در ابتدا (و مهمتر از همه)، تحقیقات نشان می دهد که ضد آفتاب های فیزیکی از ضد آفتاب های شیمیایی موثرتر هستند. آنها از طیف گسترده تری از اشعه ی UV محافظت می کنند و نور بیشتری را قبل از رسیدن به پوست متوقف می کنند. دلایل دیگر برتری کرم های ضد آفتاب فیزیکی نسبت به شیمیایی عبارتند از:

  • ماندگاری بیشتر پس از استفاده
  • تحریک کمتر پوست
  • عملکرد سریع و بدون تأخیر
  • پوشش دهی بیشتر پوست

همچنین دلایل خوبی برای عدم استفاده از ضد آفتاب های شیمیایی وجود دارد. بسیاری از مواد موثره ای که به طور معمول در ضد آفتاب های شیمیایی استفاده می شوند، موجب بر هم زدن عملکرد غدد درون ریز می شوند. این بدان معناست که وقتی جذب بدن می شوند، می توانند بر تعادل هورمون های بدن تاثیرگذار باشند.

یکی از ترکیبات مضر ضد افتاب های شیمیایی، اکسی بنزون ​​نام دارد. این ترکیب در بدن مانند استروژن عمل می کند، تولید اسپرم در حیوانات را تغییر می دهد و با بروز آندومتریوز (رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم) در زنان مرتبط است. با وجود خطراتی که این ماده بهمراه دارد، باز هم توسط تولیدکنندگان بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند از مصرف محصولاتی که این ماده را دارند بطور کامل خودداری شود.

word image 16

هنگام خرید ضد آفتاب می توانید برچسب “فیزیکی” یا “شیمیایی” محصول را بررسی کنید تا از کیفیت آن بطور کامل اطمینان حاصل کنید. دو ماده فعال استفاده شده در ضد آفتاب های فیزیکی، اکسید روی (زینک اکساید) و دی اکسید تیتانیوم می باشند و شما از این طریق می توانید پی ببرید که ضد آفتاب مورد نظر شما فیزیکی است یا شیمیایی. همچنین از عدم وجود اکسی بنزون ​​در ضد آفتاب خود اطمینان حاصل کنید.

بهترین کرم های ضد آفتاب موجود برای پوست معمولی

4-ضد آفتابی استفاده کنید که برای استفاده روزانه مناسب باشد

برای اطمینان از محافظت در برابر اشعه مخرب خورشید، باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید، باید از مرطوب کننده هم بطو روزانه استفاده کنید تا پوست بدن آب و رطوبت لازم برای ترمیم خود را بدست آورد. کرم ضد آفتاب یا مرطوب کننده شما باید به اندازه کافی ملایم باشد تا بتوان هر روز از آن استفاده کرد.

پوست خشک و حساس واکنش بیشتری به محصولات نشان می دهد و بنابراین محصولات نامناسب، به طور بالقوه باعث تحریک و بدتر شدن اوضاع می شوند. این امر اهمیت فرمولاسیون ملایم را دو چندان می کند.

5-ضد آفتابی استفاده کنید که حاوی مرطوب کننده باشد

پوست خشک هم به محافظت و هم به رطوبت نیاز دارد. اگر پوست شما خشک است، به ضد آفتابی نیاز دارید که پوست شما را آبرسانی کند و به حفظ رطوبت آن کمک نماید. این امر به از بین بردن علائم خشکی پوست از جمله تحریک و خارش کمک می کند.

باید از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که ضد حساسیت، غیر کمدوژنیک (غیر جوش زا)، مرطوب کننده و سبک باشند. اگر پوست شما حساس یا مستعد آکنه است، استفاده از این محصولات احتمال تحریک و جوش را کاهش می دهد.

آیا استفاده از مرطوب کننده های حاوی SPF، برای محافظت از پوست کافی هستند؟

استفاده از کرم های مرطوب کننده برای افرادیکه پوست خشک دارند ضروری است چون خشکی پوست و احتمال بروز چین و چروک ها را کاهش می دهند. با این حال ممکن است مرطوب کننده های دارای SPF، از پوست در مقابل اشعه ی خورشید بطور کامل محافظت نکنند. بعبارت دیگر استفاده از مرطوب کننده به تنهایی کافی نیست و شما باید از ضد آفتاب هم استفاده کنید.

با بررسی مواد فعال محصول، از اثربخشی ضد آفتاب خود بطور کامل اطمینان حاصل کنید. به دنبال محصولاتی باشید که به میزان زیادی اکسید روی و یا دی اکسید تیتانیوم داشته باشند. اگر غلظت این دو ترکیب در یک محصول کمتر از 10٪ باشد، از استفاده از آن خودداری کنید. غلظت های پایین این دو ترکیب، نشاندهنده ی محافظت ناکافی از پوست در مقابل نور خورشید است.

موثرترین روش های درمان آکنه (6 روش دارویی-خانگی)

نحوه استفاده آسان از ضد آفتاب در هشت مرحله

1- ضد آفتاب زیادی بردارید بطوریکه بتوانید یک لایه ی ضخیم از آن را روی پوست قرار دهید. از یک قاشق غذاخوری ضد آفتاب (حداقل SPF 25) برای صورت استفاده کنید و برای پوست بدن حدود 28 گرم بردارید. اگر از لایه ی نازک استفاده کنید به نتایج دلخواه دست پیدا نمی کنید و برای مثال یک ضدآفتاب با SPF 30 ، نتایجی مشابهی با ضد آفتاب SPF 10 خواهد داشت.

2- ضد آفتاب را در نقطه های کوچک روی صورت خود قرار دهید. به جای اینکه مقدار زیادی ضد آفتاب را روی صورت خود بمالید، آن را در نقطه های کوچک روی قسمت های مختلف پوست قرار دهید. این روش به جذب سریع و پخش یکنواخت تر کرم کمک می کند.

3- ابتدا ضد آفتاب و سپس مرطوب کننده را روی پوست قرار دهید. بهتر است ضد آفتاب را روی پوست تمیز و خشک قرار دهید. با این حال، اگر از کرم ضد آفتاب حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم استفاده می کنید، این موضوع اهمیت کمتری خواهد داشت.

4- هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. متخصصان پوست می گویند که بیشترین میزان تماس با اشعه ی آفتاب به صورت اتفاقی و تصادفی است. به این معنی که بیشترین آسیب های ناشی از نور خورشید در پیاده روی به سمت مترو یا محل کار یا از طریق پنجره به پوست می رسد. بنابراین هر روز قبل از بیرون رفتن از خانه، ضد آفتاب بزنید.

5- قبل از اینکه در معرض نور خورشید قرار بگیرید، ضد آفتاب بزنید. ضد آفتاب های شیمیایی برای جذب و عملکرد صحیح در پوست، به زمان نیاز دارند. بنابراین تقریباً 20 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ضد آفتاب بزنید.

6- در صورت نیاز فوری به ضد آفتاب، از کرم های زینک اکساید استفاده کنید. روی و دی اکسید تیتانیوم، مواد معدنی هستند که از پوست در مقابل اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می کنند. علاوه بر این ضد آفتاب های فیزیکی عملکرد سریعتری نسبت به ضد آفتاب های شیمایی دارند بنابراین سریعتر از ضد آفتاب های دیگر عمل می کنند.

7- کرم ضد آفتاب را هر 90 دقیقه یکبار تجدید کنید. باید بدانید که بسیاری از ضد آفتاب ها پس از مدتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ناپایدار می شوند (یعنی بی اثر می شوند). بنابراین اگر بیشتر اوقات خود را در بیرون از خانه سپری می کنید، هر 90 دقیقه یکبار، ضد آفتاب خود را شارژ کنید.

8- از کرم پودر معدنی دارای SPF استفاده کنید. اگر از صبح تا عصر بیرون باشید، ضد آفتاب استفاده شده در صبح دیگر بی فایده خواهد شد. بنابراین سعی کنید از کرم پودرهای معدنی دارای SPF استفاده کنید. بسیاری از کرم های دارای دی اکسید روی یا تیتانیوم، دارای SPF 18 یا 20 هستند.

منبع 1 منبع 2

بهترین کرم های ضد چروک در ایران


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
پوست خشککرم ضد آفتاب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up