قبل و بعد از جراحی بینی

نکات عمل زیبایی بینی (قبل و بعد از جراحی)

در هفته ‌های قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی، بیمار باید بدن خود را برای تغییراتی که رخ خواهد داد آماده کند. انجام چند کار ساده برای سالم ماندن قبل و بعد از جراحی کمک می کند تا بهبودی خوبی حاصل شود. جراح زیبایی دستورالعمل های مختلفی را ارائه می دهد، که باید با پشتکار و دقت مورد توجه قرار گیرند.

دکتر Paul McCluskey یک جراح پلاستیک با تجربه است که در Atlanta، GA و مناطق اطراف آن ها جراحی زیبایی بینی انجام می دهد.

این کارها را انجام دهید

1-رژیم غذایی و خوراک خود را تنظیم کنید: به منظور بهبود هضم، غذاهای فیبری را افزایش دهید. این کار از بدن در برابر یبوست که ممکن است به دنبال داروهای پس از عمل و بیهوشی رخ دهد پشتیبانی خواهد کرد. تا حد امکان از مصرف الکل خودداری کنید. برای تقویت بهبودی از مکمل های ویتامین C و آهن استفاده کنید.

2-داروها را با دقت و پیگیری مصرف کنید: نسخه های مربوط به داروهای مسکن، آنتی بیوتیک ها و خواب آورها را درست و به موقع مصرف کنید. از کمپرس سرد برای کاهش تورم بعد از جراحی زیبایی بینی استفاده کنید. بعلاوه در چند روز اول بعد از عمل رینوپلاستی از غذاهایی که آسان تهیه می شوند و غذاهای “نرم” استفاده کنید.

3-یک وسیله نقلیه مطمئن و سرایدار برای خود ترتیب دهید: جراح زیبایی از شما می خواهد که پس از جراحی رینوپلاستی شخص دیگری رانندگی کند و شما را به خانه برساند. هم چنین می توانید حداقل برای 48 ساعت اول بعد از عمل جراحی، برای انجام کارهای منزل با یک سرایدار هماهنگ کنید. از اعضای خانواده یا دوستان خود که می توانند از نظر جسمی و روحی شما را پشتیبانی کنند، کمک بگیرید.

4-حدود 10 روزمرخصی کاری بگیرید: اگر شاغلید، باید بعد از جراحی زیبایی بینی حداقل یک تا دو هفته مرخصی بگیرید و استراحت کنید. ممکن است بتوانید به محض برداشتن بخیه ها و باز کردن بانداژ، سر کار برگردید. با این حال، توجه داشته باشید که برای چند روز فعالیت های سبک تر را در محل کار انجام دهید.

5-هر کار عمده و اصلی را که مد نظر دارید، قبل از عمل جراحی انجام دهید: اگر مجبور به انجام تعمیرات فوری در خانه هستید، یا نیاز است که وقت خود را به سلامتی کودکتان اختصاص دهید یا در برخی از وظایف مهم اجتماعی یا حرفه ای شرکت کنید، سعی کنید قبل از عمل جراحی آن ها را انجام دهید. عمل زیبایی بینی خود را در راحت ترین و کم مشغله ترین زمان برنامه ریزی کنید.

این کارها را انجام ندهید

1-در روز عمل جراحی آرایش نکنید: در روز عمل هیچ گونه محصولات آرایشی و بهداشتی را روی صورت یا موهایتان استفاده نکنید. صورت خود را کاملا بشویید تا باکتری ها و بقایای آن از بین بروند. قبل از جراحی زیبایی بینی حداقل هشت ساعت غذا و نوشیدنی نخورید و یک خواب خوب داشته باشید.

2-از اضطراب بپرهیزید و شک و تردید نکنید: به منظور به حداقل رساندن شگفتی یا ناامیدی ها در آخرین لحظه، از روش تغییر شکل بینی کاملا آگاه باشید. احساس اطمینان نسبت به جراحی بسیار مهم است، بنابراین خیلی صریح در مورد همه تردیدها و نگرانی ها با جراح صحبت کنید.

3-برخی از داروها و مکمل ها را مصرف نکنید: حداقل دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف آسپرین، NSAID ها، مکمل های ویتامین E یا داروهای گیاهی مانند جینسینگ خودداری کنید. بعضی از گیاهان می توانند در بیهوشی اختلال ایجاد کنند، بنابراین توصیه می شود که از مصرف آن ها خودداری کنید.

4-سیگار نکشید: سیگار کشیدن باعث تغییر جریان خون می شود که می تواند در روند بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی اختلال ایجاد کند. بنابراین حداقل دو هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را ترک کنید و تا چند هفته بعد از جراحی از استعمال سیگار خودداری کنید.

5-فعالیت های جدی و سنگین انجام ندهید: پس از عمل جراحی رینوپلاستی، پیاده روی سبک و انجام فعالیت های جزئی خانگی توصیه می شود. اما باید از فعالیت ها و تمرینات شدید به مدت دو تا چهار هفته خودداری کنید.

14 نکته برای بهبودی سریعتر

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی شامل تغییر شکل ساختارهای ظریف بینی و حفره های بینی برای ایجاد یک بینی جذاب تر یا به درد بخورتر است. به منظور اطمینان از این كه نیاز باشد این عمل جراحی را فقط یک بار انجام دهید و نتایج به دست آمده بهترین نتیجه باشد، پس رعایت نكات زیر که مرتبط با بهبودی پس از عمل هستند، ضروری می باشد.

1-تورم را پایین نگه دارید: استفاده از یک کمپرس یخ انعطاف پذیر یا پد خنک کننده برای کاهش تورم می تواند به کاهش فشار و پف در اطراف منطقه تحت درمان کمک کند. این امر به ویژه در چند روز اول پس از عمل بسیار مهم است. سرما باعث محدود شدن جریان خون به منطقه می ‌شود و تورم را کاهش می ‌دهد و باعث می ‌شود که بینی شما سریع تر التیام یابد.

2-از داروهای ضد التهاب اجتناب کنید، مگر در مواردی که به طور خاص تجویز شوند: داروهای ضد التهاب می توانند باعث تورم و افزایش جریان خون شوند، بعلاوه می تواند منجر به خونریزی یا کند شدن جریان بهبودی شوند. قبل از مصرف هر یک از داروهای ضد التهاب در دوران نقاهت، با جراح خود صحبت کنید.

برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی چه کنیم؟ (روشهای جدید و موثر)

3-بدون تایید و نسخه جراح خود از مسکن یا داروهای دیگر استفاده نکنید: طی چند هفته اول، به خصوص در هفته اول بعد از عمل، احساس درد و ناراحتی خواهید کرد. مسکن ها یا داروهای دیگری که برای شما تجویز می شوند، میزان ناراحتی را که بعد از عمل تجربه می کنید، کاهش می دهند. این داروها و دزهای تجویزی خاص هستند به طوری که در بهبودی شما اختلال ایجاد نكنند و یا عوارض جانبی ایجاد نكنند كه مانع روند بهبودی شما شوند.

4-برای استراحت و بهبودی وقت بگذارید: بعد از جراحی بدن شما باید انرژی خود را روی بهبودی متمرکز کند، بنابراین انجام فعالیت کم تحرک بهتر است. این کار هم چنین به معنای اجتناب از ورزش یا فعالیت هایی است که احتمال ضربه خوردن به بینی را ایجاد می کنند. نکته ای که حائز اهمیت است این که اجازه دهید بینی شما دوران نقاهتش را طی کند و بهبود یابد بعلاوه از بروز هرگونه فشار روانی یا آسیب در روند بهبودی جلوگیری شود.

5-برای بهبود خود از پیش برنامه ریزی کنید: پیاده روی آرام به افزایش گردش خون در بدن و حرکت مایعات کمک می کند و موجب بهبودی بینی می شود. بیرون رفتن و پیاده روی می تواند ضمن جلوگیری از تورم یا احتباس مایعات در بدن، به کاهش استرس نیز کمک کند. افزایش تنفس و اندکی افزایش ضربان قلب به جریان اکسیژن در بدن کمک می کند که روند التیام و بهبودی را سرعت می بخشد.

 4 نکته بسیار مهم که پیش از انجام لیفت بینی حتما باید بدانید

6-بیرون بروید و پیاده روی کنید: پیاده روی آرام به افزایش گردش خون در بدن و حرکت مایعات کمک می کند و موجب بهبودی بینی می شود. بیرون رفتن و پیاده روی می تواند ضمن جلوگیری از تورم یا احتباس مایعات در بدن، به کاهش استرس نیز کمک کند. افزایش تنفس و اندکی افزایش ضربان قلب به جریان اکسیژن در بدن کمک می کند که روند التیام و بهبودی را سرعت می بخشد.

7-به جای رفتن زیر دوش، از وان استفاده کنید: بانداژها، اسپلینت ها و حمایت کننده های بعد از عمل زیبایی بینی نباید خیس شوند. استفاده از وان به جای دوش گرفتن باعث جلوگیری از خیس شدن آن ها می شود. بعلاوه شستن صورت در اطراف بانداژ با پارچه ای مرطوب می تواند به شما کمک کند پوست خود را در خارج از محدوده بانداژ تمیز نگه دارید. بانداژ حدود یک هفته بعد از عمل برداشته می شود، بنابراین این روال لازم نیست خیلی طولانی ادامه یابد.

8-غذای سالم بخورید و آب زیادی بنوشید: خوردن غذای سالم و آشامیدن آب زیاد (8-10 لیوان در روز) به بدن کمک می کند تا سریع تر بهبود یابد و زودتر احساس بهتری پیدا کند. تغذیه مناسب آن چه را که برای ترمیم و بهبودی لازم دارید به بدن می دهد. آب با خارج کردن سموم داروهای بیهوشی و هم چنین کاهش احتمال عفونت، روند بهبودی را سرعت می بخشد. آب اجازه می دهد تا مواد مغذی و اکسیژن به بافت ها تحویل داده شود و زهکشی زخم به درستی صورت گیرد.

9-از فین کردن خودداری کنید: اگر قسمت داخلی بینی توسط حمایت کننده هایی که جراح در آن قرار داده محصور شده است، فین کردن می تواند باعث تغییر محل و یا دررفتگی آن ها شود. این کار ممکن است به فضای داخل بینی آسیب برساند یا روند بهبود را به خطر بیاندازد. بعلاوه فین کردن می تواند باعث تحریک بینی شود. در صورت وجود زهکش، مرطوب یا پاک کردن بینی خود تا زمانی که به آرامی انجام گیرد، خوب است.

10-از مصرف غذاهای تند و ادویه دار پرهیز کنید: برای جلوگیری از تحریک بینی و سینوس ها بهتر است از غذاهای تند یا ادویه دار پرهیز کنید. غذاهای تند باعث می شود رگ های خونی شما گشاد شود و تورم و کبودی در مراحل اولیه بهبودی را افزایش می دهد. با اجتناب از غذاهای تند، می توانید از تورم و جاری شدن آب بینی خود جلوگیری کنید یا به طور کلی تحریک را کاهش دهید.

11-مصرف نمک را کاهش داده و از غذاهای شور اجتناب کنید: نمک فشار خون را افزایش می دهد و موجب افزایش تورم و فشار اطراف ناحیه جراحی می شود. برای به حداقل رساندن ناراحتی همراه با تورم، بهتر است از خوردن غذاهای شور یا افزودن نمک به غذا خودداری کنید.

20 تا از بهترین پزشکان جراح زیبایی بینی

12-مراجعات بعد از عمل مهم هستند: بعد از جراحی قرار ملاقات هایی با دکتر خواهید داشت تا روند کار را پیگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که روند بهبودی به خوبی در جریان است. در این مراجعات اطمینان حاصل می شود که همه چیز آن طور که باید پیش می رود و باند و آتل به درستی برداشته می شوند یا در صورت لزوم جایگزین می شوند.

13-زیاد استراحت کنید و سرتان را بالا نگه دارید: استراحت به شما اجازه می دهد تا سریع تر بهبود یابید بعلاوه استراحت کردن به صورتی که زیر سر کمی بلند باشد، به طوری که بینی بالا قرار گیرد؛ از تورم بینی و اطراف آن جلوگیری می کند. نگه داشتن سر در بالای بدن باعث می شود مایعات در اطراف محل جراحی و صورت جمع نشوند. استراحت نیز به بدن اجازه می دهد تا به جای صرف انرژی خود برای انجام فعالیت های دیگر، آن را صرف روند بهبودی کند.

14-تمام دستورالعمل های بعد از عمل توسط دکتر را دنبال کنید: دکتر جراح دستورالعمل خاصی را برای دنبال کردن بعد از عمل به شما ارائه می کند. این دستورالعمل ها برای بهبودی سریع و آسان و هم چنین کسب نتایج نهایی مطلوب بسیار حیاتی هستند. اطمینان از رعایت دستورالعمل ها به این معنی است که احتمال وقوع عفونت، آسیب یا سایر موقعیت های غیر مترقبه کم تر خواهد بود.

منبع 1

منبع 2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
جراحی بینیزیبایی بینی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up