خانه > پوست، مو، زیبایی > چرا باید مضرات جوش شیرین برای پوست را جدی بگیریم؟ (تحقیقات جدید)
جوش شیرین و پوست

چرا باید مضرات جوش شیرین برای پوست را جدی بگیریم؟ (تحقیقات جدید)

از گذاشتن جوش شیرین روی پوست خود دست بردارید. بگذارید تکرار کنم. از گذاشتن جوش شیرین روی پوست خود دست بردارید. لایه برداری با جوش شیرین یکی از درمان های رایج و کاملا مورد علاقه خانگی هست. من انجام این کار را صدها جا دیده ام؛ مانند مقاله ای که درباره موادی است که اِما اِستون برای پوستش استفاده میکند. جوش شیرین نه تنها موثر نیست، بلکه در واقع به پوست آسیب می‌رساند. باور نمی‌کنید؟ مقاله زیر را بخوانید و ببینید علم چه می کند.

ترکیب جوش شیرین و آب = قلیا

بیایید با یک درس کوچک شیمی شروع کنیم. بیایید با نظریه لوری – برونستد شروع کنیم که میگوید اسید ها دهنده پروتون هستند که می‌توانند یک پروتون از دست بدهند (کاتیون هیدروژن) و بازها گیرنده پروتون هستند که قادرند پروتون را دریافت کنند.

بازها، اسیدها را از طریق اتصال با یون هیدروژن اسید خنثی می‌کنند؛ اما چه دوست داشته باشید چه نه دنیا جایی سیاه و سفید و ساده برای اسید ها و بازها نیست. مولکولهای آمفوتر نیز وجود دارند. آمفوتر یعنی ماده ای که قابلیت دارد هم با اسید ها و هم با بازها واکنش دهد. برخی از این مواد آمفوتری، آمفی پروتیک نیز هستند. به این معنی که می توانند یک یون هیدروژن دریافت کنند و یک یون هیدروژن از دست بدهند.

نام شیمیایی جوش شیرین، سدیم بی کربنات است و بی کربنات یک آمفی پروتیک است. پس هم یون هیدروژن می‌گیرد و هم از دست می دهد به این معنی که جوش شیرین هم با اسید ها و هم با باز ها از طریق اهدا کردن و دریافت کردن یون هیدروژن واکنش می دهد؛ اما خاصیت بازی بیکربنات بیشتر از خاصیت اسیدی آن است. پس به احتمال بیشتر یون هیدروژن را دریافت میکند.

حتما بخوانید: همه خواص و مضرات علمی روغن آرگان برای پوست و مو

وقتی یک لایه بردار با جوش شیرین درست می کنید، آن را با آب مخلوط می کنید و سوال این است که ph نهایی بی کربنات و آب چند است؟

فرمول ترکیب آنها به صورت مقابل است: بی کربنات + آب = کربنیک اسید + یون هیدروکسید

میبینید چه اتفاقی می افتد؟ به خاطر این که بی کربنات باز قوی تری نسبت به اسید است، تمایل به تشکیل یون هیدروکسید در آن بیشتر از تمایل به تشکیل یون هیدرونیوم است که معنای این حرف مانند زمانی است که سدیم بی کربنات را در آب حل می کنید و آن، تمایل بیشتری به تشکیل قلیا دارد.

حتما بخوانید: جدیدترین روش درمان آفت دهان با کمک جوش شیرین (قطعی و سریع)

تشکیل قلیا را با چشم خودتان ببینید

برای اثبات این حرف تصمیم گرفتیم که آن را امتحان کنیم و جوش شیرین را با آب مخلوط کنیم و ph آن را اندازه گیری کرده و به شما نشان دهیم.

وقتی جوش شیرین و آب را مخلوط کردیم (بیشتر از حدی که برای لایه برداری استفاده می کنید)، ph نهایی حدود ۸ بود.

چرا قلیا برای پوست مضر است؟

‏ph محصولاتی که استفاده می کنید، برای سالم ماندن پوست بسیار مهم است.

نحوه مقیاس بندی ph به این صورت است: محدوده ای بین اعداد ۰ تا ۱۴ و ۷ که به معنی خنثی است. هر عددی بالاتر از ۷ باز و هر عددی پایین تر از ۷ اسید در نظر گرفته می شود. ph طبیعی پوست چیزی حدود ۵/۴ تا ۵/۶ است که به علت کارکرد غدد سباسه، غدد عرق و فلور طبیعی پوست در این حد نگه داشته شده است. خاصیت اسیدی بودن پوست، “پوشش اسیدی نامیده می شود.

وقتی چیزی با PH بالا را روی پوست می گذارید، قلیا به طور مخربی پوشش حفاظتی پوست را نابود میکند.

حتما بخوانید: جدیدترین خواص و مضرات چای سفید برای لاغری، پوست و بدن و نحوه و زمان مصرف

یک مطالعه بر روی محصولات پوستی نشان داد که استفاده از پاک کننده قلیایی، حتی برای یک بار، به پوست آسیب می‌رساند. پاک کننده قلیایی، پوشش اسیدی پوست را (که بر روی سد محافظتی از پوست موثر است)، نابود می کند، ترکیبات فلور باکتریایی پوست و عملکرد آنزیم ها در لایه بالایی پوست را تغییر می‌دهد. به علت اینکه این محصولات PH بالا دارند و آسیب پیشرونده است، هرچه بیشتر از آن ها استفاده کنید، آسیب پوستی بیشتری تجربه خواهید کرد.

پس با جوش شیرین و آب، شما عملا پوشش اسیدی پوست را نابود می کنید و به طور عمد لایه برداری کرده و باعث آسیب و خشکی بیشتر پوست خواهید شد.

به همین علت، به محصولات اسیدی ملایم احتیاج دارید که به مرطوب ماندن پوست و همچنین بهبود عملکرد سد محافظتی پوست کمک می کنند؛ اما مهم است که بدانید از آنجایی که این محصولات اسیدی هستند، باید از آنها کمتر استفاده کنید. اگر از آنها زیاد استفاده کنید، باعث ایجاد التهاب، حساسیت به نور خورشید و افزایش رنگدانه های پوست خواهید شد. به همین علت است که ما توصیه نمی‌کنیم آبلیمو را مستقیماً روی پوست استفاده کنید.

یک حقه

لایه برداری با جوش شیرین را فراموش کنید و به چیزی ملایم تر و با ph پایین تر بچسبید! به همین علت است که من به شدت استفاده از محصولات طراحی شده تخصصی برای پوست را پیشنهاد می کنم. نه به این خاطر که یک درمان خانگی خوب نمی خواهم، بلکه فکر می کنم می توان به راحتی گل خورد و از محصولاتی مانند جوش شیرین در راه هایی که بیشتر از موثر بودن، باعث آسیب میشود، استفاده کرد.

اشکال ملایم تر لایه بردار را جایگزین کنید

من همچنین به شدت مصرف اشکال ملایم تر لایه بردار مانند آنزیمهای پاپایا را پیشنهاد می کنم. یکی از آنها در در چهار مرحله و برای انواع مختلف پوست عرضه می شود.

من به شخصه وقت و پول خود را صرف محصولی می کنم که میدانم برای پوستم موثر است و آن را به ترکیب سدیم بی کربنات با آب در آشپزخانه ترجیح می دهم.

می توانید امتحان کنید!

در ادامه بخوانید: 15 تا از جدیدترین و بهترین ماسک های صورت طبیعی-گیاهی (جوانسازی و زیبایی پوست)

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست