مکمل زینک

خواص قرص زینک (روی) برای جلوگیری از ریزش مو (جدیدترین تحقیقات)

روی یا همان زینک می تواند ریزش مو را کاهش دهد. روی یک ماده معدنی حیاتی است. این ماده نه تنها برای سلامت کلی بدن مفید است، بلکه برای رشد موهای سالم نیز ضروری است و وقتی که میزان آن پایین بیاید، ابتدا مو های شما اولین صدمه را می بینند. قبل از اینکه بیشتر در مورد دلیل اهمیت روی برای مو بررسی کنیم، بیایید نگاهی کلی به روی بیندازیم.

روی چیست و چرا باید مصرف کنیم؟

اکثر ما نام روی را شنیده ایم – این ماده معدنی برای بدن ما ضروری ست. ضروری یعنی اینکه بدن ما آن را تولید نمی کند و بنابراین باید آن را از غذا هایی که می خوریم، جذب کنیم. ظاهرا، کمبود روی در این روز ها بیشتر و شایع تر شده است. این فقط مخصوص افرادی نیست که در کشور های فقیر زندگی می کنند، حتی افرادی که در کشور های مرفه زندگی می کنند، می توانند کمبود روی داشته باشند.

این امر بیشتر در افراد دارای رژیم گیاهخواری دیده شده است، اما نه برای همیشه. اگر سیستم گوارشی ضعیفی دارید و نمی توانید مواد مغذی را به خوبی جذب کنید، احتمالا کمبود روی هم دارید. همچنین، افرادی با بیماری های مزمن و دیابت نیز می توانند کمبود روی داشته باشند.

روی می تواند ریزش مو را معکوس کند

شما برای تقسیم و رشد هر سلول در بدن (حتی سلول های مو) به این فلز براق و خاکستری مایل به آبی نیاز دارید. همچنین این ماده برای سلامت سیستم ایمنی بدن ضروری است و افرادی با میزان روی کم دارای میزان بیشتری از سرفه و سرماخوردگی هستند؛ و زخم، بریدگی و عفونت ها زمان زیادی برای بهبود می گیرد. به این دلیل است که روی در ترمیم و بهبود زخم ها نقش دارد.

حتما بخوانید: 6 تا از بهترین و جدیدترین داروهای جلوگیری از ریزش مو و تقویت ریشه آن

علاوه بر این، روی برای تولید دی ان ای، طرح ژنتیکی سلول های شما، ضروری است. همچنین برای فعالیت بیش از 300 آنزیم، عملکرد تیروئید و … مورد نیاز است. می توانم درباره نقش روی در بدن همینطور بگویم؛ اما اکنون این آگاهی درباره اهمیت بالای روی را دریافت کرده اید. یکی از علائم اولیه کمبود روی، ریزش مو است و دیگر علائم رایج آن عبارتند از:

 • آهسته بودن بهبود زخم
 • عفونت ها و سرماخوردگی های مکرر
 • وضعیت های پوستی مانند آکنه یا اگزما
 • احساس بی حالی
 • دگرگونی درک و تمرکز
 • کاهش احساس طعم و بو
 • اسهال

می دانم که علائم و نشانه های آن بسیار مبهم است؛ و به همین دلیل حدس نزنید که آیا کمبود روی دارید یا خیر، از یک پزشک حرفه ای برای فاش کردن این کلام کمک بگیرید.

و در مورد موها چطور؟ اگر همینطور ریزش مو دارید و موهایتان دوباره رشد نمی کند، خواندن این مطلب را ادامه دهید و ممکن است پاسخ مشکل ریزش مو را پیدا کنید.

روی چگونه ریزش مو را متوقف می کند؟

سلول های مو یکی از بزرگترین سلول های در حال رشد بدن ماست؛ بنابراین نیاز به مقدار زیادی مواد مغذی و انرژی در ادامه فعالیت و رشدشان دارند. نقش روی به دلیل اتصال به کیسه های مو و تسریع رشد نیست. این کار چندمنظوره است. از آنجا که روی دارای اهداف گسترده ای از قبیل کمک به رشد و تقسیم هر سلول، تولید دی ان ای، پیوند پروتئین و همچنین تولید هورمون هایی مانند هورمون تیروئید است، هر گونه اختلال در هر یک از این فرایند های مهم می تواند منجر به ریزش مو شود.

همچنین روی ماده آنتی اکسیدان قوی است. معمولا ویتامین های آ، ث و ای به عنوان آنتی اکسیدان های قوی اهمیت فراوانی پیدا می کنند و در این بین روی عقب نشینی می کند؛ اما این ماده در واقع آنتی اکسیدان بسیار شگفت انگیز و قوی است که سلول های موی شما را از حمله به ریشه اصلی حفظ می کند.

علاوه بر این، روی به تولید روغن های طبیعی موی ما کمک می کند؛ و این روغن ها پوست سر را مرطوب نگه می دارد و همچنین میکروب ها و پوسته های ناخواسته را زندانی می کند – اگر بدون کنترل رها شوند، هر دوی آن می توانند مانع رشد مو شوند.

همه چیز خوب است، اما شواهد آن چیست؟

مکانیسم دقیق نحوه کمک روی به ریزش مو به وضوح قابل درک نیست. با این وجود، تمام شواهد به نفع روی است. به متن زیر نگاهی بیندازید:

1-تحقیقات انجام شده در افراد مبتلا به طاسی منطقه ای بسیار قابل اطمینان است. گزارش های متعددی وجود دارد که میزان روی در خون این افراد نسبت به افراد سالم کمتر است. همچنین هر چه طاسی منطقه ای شدید تر شود، میزان روی کاهش می یابد.

خبر خوب این است که در چندین مطالعه، با افزودن روی پیشرفتی در رشد مو دیده شده است. در سالنامه محققان پوست نوشته شده بود:«افزودن روی می تواند یک درمان کمکی برای بیماران طاسی منطقه ای با میزان روی پایین در خوناب باشد.»

2- اما اگر ریزش موی آندروژنیک یا طاسی مردان/زنان داشته باشید چطور؟ مطالعات انجام شده بر طاسی، مانند طاسی منطقه ای میزان کم روی خون را مثل نمونه های مو نشان می دهد.

علاوه بر این، روی به عنوان یک مهار کننده عامل احیاکننده آلفا-5 عمل می کند. این بدین معنی است که آن، ترکیب دی هیدروتستوسترون، هورمونی که باعث چروکی غده مو و الگوی طاسی می شود را مهار می کند.

حتما بخوانید: خواص علمی قرص زینک (روی)، بهترین زمان مصرف و چند نکته مهم

3- اگر شما خانمی مبتلا به ریزش مو به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم کاری تیروئید هستید، روی می تواند نجات دهنده موی شما باشد. در مطالعه انجام شده در سال 2013، محققان دریافتند که ریزش مو یک خانم با کم کاری تیروئید تنها زمانی بهبود می یابد که روی به رژیم درمانی اضافه شود.

مطالعه دیگری بر زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نشان داده است که افزودن روی تاثیرات مفیدی بر ریزش مو دارد (البته به ریزش مو کمک نمی کند، بلکه معکوس آن عمل می کند).

دیدید که روی برای مو ها و همچنین تندرستی بدن فوق العاده است اما تعداد افرادی که کمبود مواد معدنی دارند، دلهره آور است.

چه کسانی کمبود روی دارند؟

شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که 25% جمعیت جهان (حدود 2 میلیارد نفر) می توانند کمبود روی داشته باشند. دلیل آن این است که خاک های ما (با توجه به کشاورزی فشرده و استفاده بیش از حد از آفت کش ها) عاری از مواد معدنی ضروری هستند؛ بنابراین منابع غذایی قابل اعتماد دیگر قابل اعتماد نیستند.

اما کسانی که در معرض خطر بیشتری هستند، افرادی با اختلالت گوارشی هستند که قادر به جذب روی نیستند. حتی افراد سالمند یا مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، بدخیمی یا بیماری های کبد ممکن است کمبود روی داشته باشند.

مکمل های روی به دلیل افزایش خطر کمبود برای گیاهخواران، ورزشکاران و زنان باردار توصیه می شود.

بهترین منابع گیاهی روی

 • بذر کدو تنبل
 • نخود
 • لوبیا
 • اسفناج
 • قارچ
 • محصولات حاوی سویا (مخمر شده)
 • پودر کاکائو
 • بادام زمینی
 • بادام
 • غلات کامل
 • بهترین منابع همه جانبه روی:
 • همه چیزهای ذکر شده
 • زرده تخم مرغ
 • گوشت گاو
 • گوشت بره
 • گوشت مرغ
 • صدف خوراکی
 • خرچنگ
 • شیر و سایر محصولات لبنی

اگر روی در آجیل ها و لوبیا ها یافت می شود، چرا گیاهخواران در معرض کمبود روی هستند؟

منابع غذایی گیاهخواران حاوی فیتیک اسید است – این مواد ضد مواد مغذی هستند و مانع جذب روی و سایر مواد مغذی می شود.آیا این بدین معنی است که یک گیاهخوار شانسی برای مقابله با آن ندارد؟ در واقع آنها مقابله را انجام می دهند. با خیس کردن آجیل، لوبیا و عدس در آب در طول شبانه روز و سپس خارج کردن آن از آب (همچنین می توانید برای جوانه زدن آن را درون آب رها کنید). با انجام این کار، اکثر مواد ضد مواد مغذی را از بین خواهید برد و همچنین می توانید از مزایای تغذیه ای اضافه شده همراه با مقدار بالای روی لذت ببرید.

چقدر باید روی جذب کنیم؟

روی می تواند باعث معکوس شدن ریزش مو شود. اما قبل از جواب به این سوال، می خواهم به شما بگویم که مکمل ها فقط مکمل هستند و نمی تواند جایگزین خوردن میوه های تازه، سبزیجات، عدس، آجیل و سایر مواد غذایی واقعی شوند.

حتما بخوانید: 25 روش طبیعی ضخیم کردن مو در منزل (علمی و ثابت شده)

اگر فکر می کنید که از رژیم غذایی خود به اندازه کافی روی دریافت نمی کنید یا در معرض آن هستید، می توانید قرص آن را مصرف کنید. آنها در شکل های کپسول یا قرص در دسترس هستند. مقدار روی مورد نیاز شما تقریبا به شکل زیر است:

 • 11 میلی گرم برای مردان
 • 8 میلی گرم برای زنان

این توصیه فوق العاده غذایی برای مصرف روی در ایالات متحده است. برای انگلستان نیز شبیه به این است: 9.5 میلی گرم برای مردان و 7 میلی گرم برای زنان.

بسیاری از اشکال مکمل های روی در دسترس هستند، از جمله نمک اسید گلوکونیک روی، سولفات روی، استات روی، سیترات روی و پیکولینات روی. اعتقاد بر این است که همه آنها به روش های بسیاری کار می کنند، بنابراین یک نوع از آن بهتر از دیگران نیست؛ اما اگر از من می پرسید، دو مورد آخر را ترجیح می دهم.

مکمل های روی را از کجا خریداری کنم؟

برای خرید زینک اینجا کلیک کنید 

این مکمل ها در همه جا موجود هستند. در داروخانه، سوپرمارکت ها، فروشگاه مواد غذایی و به صورت آنلاین (که به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود!) در دسترس هستند. روی دارای مزایای سلامتی بسیاری است، اما استفاده روی بیش از حد می تواند برای شما مضر باشد.

اگر متوجه شدید که کمبود روی دارید، می توانید در خوردن آن زیاده روی کنید؛ اما اگر به مو های خود عشق می ورزید، این کار را انجام ندهید. چرا؟ از آنجا که روی بسیار کم می تواند باعث ریزش مو شود، بسیار زیاد آن نیز می تواند باعث ریزش مو شود.

حتما بخوانید: شایع ترین بیماریهای پوست سر موثر در ریزش مو +درمان خانگی

همچنین مکمل روی با دارو هایی مانند آنتی بیوتیک ها و دیورتیک مداخله دارد و می تواند میزان قند خون را کاهش دهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
تقویت موریزش موریزش مو مردانزینک

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up