پوست سر

شایع ترین بیماریهای پوست سر موثر در ریزش مو +درمان خانگی

همه ما موهایمان را دوست داریم و برای تغذیه بهتر آنها تلاش می کنیم. شرایط پوستی مانند شوره سر، خشکی یا چربی می تواند سخت و آزار دهنده باشد. همچنین می دانیم خاک و آلاینده ها در محیط و برخی عوامل دیگر ممکن است باعث بیماری های بدی مانند قارچ پوست سر شود.

در این مطلب با کمک جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا تا اوایل سال 2020 شما را با شایع ترین بیماری های پوست سر که باعث ریزش موی می شوند و موثرترین روشهای درمان خانگی آنها آشنا می کنیم.

نکات مهم

 • در میان عفونت های قارچی که به پوست سر حمله می کنند، شایع ترین آن Tinea Capitis یا کرم کچلی است
 • اختلالات پوستی از این قبیل ممکن است اثرات دیگری مانند ریزش مو، حساسیت پوستی و غیره داشته باشند
 • خوشبختانه، هنگامی که عفونت از بین می رود، شما می توانید موهای سالم خود را بازیابی کنید

قبل از بحث در مورد عفونت ها و یا علل آنها، ما باید مفهوم قارچ ها رادرک کنیم. همه ما این اصطلاح را در زمینه های مختلف شنیده ایم، مهم این است که بدانیم قارچ چگونه است و چطور به پوست سرمان حمله می کند، به این ترتیب می توانیم راهنمایی هایی را برای جلوگیری از چنین اختلالات پوستی برای حفظ سالم موها داشته باشیم.

قارچ چیست؟

قارچها یک نوع میکروب هستند که تکثیر می شوند و می توانند باعث عفونت های مختلف شوند. اثرات آن شامل قاب قارچی، شوره، کپک، تخمیر و غیره می باشد که در اطراف ما در ابعاد وسیعی وجود دارند.

می توانند به اندازه کافی کوچک باشند طوری که با چشم غیر مسلح مشهود نباشند؛ اما با جذب موادی که بستر رشد را فراهم می کند، می تواند افزایش یابد. این میکروب ها می توانند در مکان های مختلف از جمله قسمت های بدن ما حل شوند و به همان اندازه رشد می کنند. عفونت های قارچی می توانند بر روی قسمت هایی از قبیل پوست سر، بین ناخن های پا، زیر سینه ها و غیره رخ دهند.

اجازه دهید به 3 عفونت رایج نگاه کنیم و شیوه های درمان آنها را بیان کنیم. سه عفونت رایج مو که می تواند باعث ریزش مو بشود، شامل:

 1. درماتوفیت ها (قارچ کچلی)
 2. پیتاریازیس (شوره سر)
 3. پیدرا (پیسی)

حتما بخوانید: 4 تا از بهترین پمادهای ضد قارچ پوستی خارجی به همراه قیمت و نکات مهم

1-درماتوفیت ها (قارچ کچلی)

word image 492

 • این خانواده قارچ هایی هستند که مسئول سرایت کرم های قارچی کچلی می باشند
 • اینها با خوردن کراتین و ساکن شدن در سطح رویی پوست سر در زمان مناسب به مو حمله می کنند
 • باعث طاسی، پوست پوست شدن، خشکی و التهاب پوست می شود
 • با توجه به الگوهای دایره ای که روی پوست سر ایجاد می شود شناخته میشود
 • این اختلال مسری است و به همین دلیل است که می تواند به سرعت گسترش یابد

کرم کچلی یک بیماری شایع پوست است که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حدود 90 درصد از کل عفونت های ناشی از عوامل قارچی در ایالات متحده آمریکا و اروپا را تشکیل می دهد.

علت بوجود آمدن

اکثر مردم به دلیل لمس یک حیوان مانند بچه گربه یا توله سگ که حامل قارچ است و یا با لمس کسی که از این بیماری رنج می برد قربانی قارچ ها می شوند. یکی دیگر از علل رایج، به اشتراک گذاشتن تجهیزات شخصی مانند حوله، برس مو و غیره با یک فرد آلوده یا استفاده از مکان های عمومی مانند دوش، استخر و غیره می باشد.

روش شناسایی

این عفونت معمولا با جوش های کوچک شروع می شود که به علت زخم های قرمز در پوست سر به وجود می آید. همانطور که قارچ پوست سر به الیاف مو می رسد، آنها شکننده می شوند و شروع به شکستن پوست سر می کنند. ممکن است نشانه های اولیه را با شوره سر یا پسوریازیس اشتباه بگیرید. بعضی از افراد حتی با آلوپسی آراوات هم اشتباه می گیرند. اگر عفونت بلافاصله درمان نشود، ممکن است دچار درد شدید شود زیرا پلاک ها دچار پوسیدگی می شوند و همچنین باعث ایجاد جوش در ناحیه سر می شود که باعث ریزش موی دائمی می شود. در موارد نادر، ممکن است تب یا تورم غدد در گردن ایجاد شود.

درمان

شش حبه سیر را در سرکه بریزید و بعد از پانزده دقیقه شش قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و مخلوط را بر روی پوست خود ماساژ دهید و آن را کاملا بعد از 10 دقیقه بشویید. هفته ای 4 بار به مدت 1 ماه تکرار کنید.

حتما بخوانید: خواص قرص زینک (روی) برای جلوگیری از ریزش مو (جدیدترین تحقیقات)

2- پیتاریازیس (شوره سر)

word image 493

 • یکی دیگر از بیماری های شایع پوست است که به علت قارچ های مخمر ایجاد می شود
 • پاتوژنی به نام M. Globosa مسئول این بیماری است
 • شدت عفونتهای پیتاریازیس متفاوت است و می تواند به عنوان یک اختلال مزمن طبقه بندی شود
 • در نتیجه رشد مالاسازیا رخ می دهد؛ که نوعی مخمر است و به گونه های مختلف وجود دارد
 • این قارچ همان عامل ایجاد شوره سر است
 • شوره سر به شکل تکه های خارشی روی پوست رخ می دهد (بدلیل لایه برداری پوست)

قارچ ها برای رشد خود نیاز به چربی دارند، بنابراین در مناطقی که غدد سباسه وجود دارد و در سر افرادی که دارای غدد فوق فعال هستند، رشد می کنند. بهترین شامپوهای درمان شوره سر در اینجا

علت بوجود آمدن

این وضعیت غیر التهابی است و در هر دو جنس زن و مرد مشترک است، اما ممکن است در مردان شایع تر باشد، به طور عمده به پسران به محض رسیدن به بلوغ ضربه می زند. شوره سر زمانی اتفاق می افتد که سلول های پوست مرده به علت چربی بیش از حد به شکل لکه های سفید ریخته می شوند. علل شوره سر عوامل مختلفی از قبیل رشد بیش از حد Malassezia Globosa، آلرژی به شامپو، موهای خاص، مراقبت از مو یا بهداشت نا مناسب می باشد. داشتن موهای بسیار چرب باعث می شود که Malassezia Globosa از این چربی روی پوست تغذیه کند.

روش شناسایی

اولین علامت شوره سر، خارش در پوست سر است به ویژه در اطراف موی سر و ساقه مو که در موارد نادر ممکن است باعث ریزش موی شدید شود. شما همچنین متوجه خواهید شد که چربی های سفید در موهای شما وجود دارد.

زمانی که هوا خشک است بدتر می شود. پوست سر ممکن است ناشی از خارش دائمی به صورت ناخوشایندی تحریک شود. تشخیص شوره سر راحت است، به راحتی می توانید بدون نیاز به بازدید پزشک شوره سر را تشخیص دهید.

درمان

از شامپو ضد شوره استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم از این مارک استفاده کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که موهای خود را بطور مرتب شستشو می دهید و پوست سر را تمیز می کنید و هیچ مانایی و چربی روی پوست وجود ندارد. سرکه سیب نیز به درمان کمک می کند ولی عوارض پوستی دارد.

3- پیدرا (پیسی)

word image 494

 • پیدرا یک عفونت قارچی است که روی ساقه مو تاثیر می گذارد (نسبت به دو قارچ قبلی عمقی تر است)
 • یک قارچ مخمر به نام تریچسپرون موجب این اختلال می شود
 • پیدرا نوعی از اختلال پوستی است که به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد

علت بوجود آمدن

علت بوجود آمدن این نوع قارچ دقیقا مشخص نیست ولی گفته می شود عوامل ژنتیکی و وراثت در آن موثر است.

روش شناسایی

گره های سفید رنگی که ممکن است اغلب با شپش اشتباه گرفته شوند، اما چون خارش ناشی از شپش ها را احساس نمی کنید متوجه تفاوت آنها خواهید شد. به طور کلی، این گره ها به راحتی قابل مقایسه با شپش است.

شکل دیگری از این عفونت، ابژه سیاه است که با گره های سیاه و سفید یا قهوه ای مشخص می شود سخت و محکم هستند. مو در بخشی که داخل پوست قرار دارد شکننده می شود و ممکن است از بین برود. همچنین می توانید صدای فلزی را هنگام شانه کردن مو بشنوید.

دکتر با بررسی و معاینه فیزیکی ساقه مو و همچنین انتخاب نمونه ای از قارچ پوست سر برای آزمایش، موضوع را بررسی می کند. پزشک ممکن است داروهای موضعی مانند تربینافین، آئول و تولانافات را تجویز کنند.

درمان

درمان این قارچ به علت حساسیت بالا باید توسط پزشک صورت گیرد. درمان های ضد قارچی خوراکی مانند ایتروکونازول برای درمان مفید است. اگر وضعیت حاد نباشد ممکن است توصیه شود که موهای آلوده را بشویید.

درمان انواع قارچ های پوست سر با روشهای خانگی زیر

درمان قارچ پوست سر به نظر بد می آید؛ خوشبختانه، قارچ پوست سر نه فقط از طریق داروها، بلکه همچنین از طریق انواع داروهای خانگی قابل درمان است (البته شما نباید در موارد شدید ریسک کنید). از یک شامپو ضد قارچ استفاده کنید شامپوهایی که حاوی عوامل ضد قارچی فعال و عوامل ضد باکتری هستند می توانند بهترین راه برای مبارزه با عفونت های مو باشد. در خرید شامپو به مواد ضد قارچ آن توجه کنید.

1-استفاده از شامپو ضد قارچ (بهترین ها به ترتیب)

1-کتوکنازول (توضیح کامل)

2- زینک پریسیون: موثر برای مهار رشد و تکثیر قارچ

3- زغال فعال: تا آنجا مفید است که باعث حساسیت نباشد؛ بنابراین باید در مورد این یکی مراقب باشید.

4- اسید سالیسیلیک: اینها برای از بین بردن سلول های پوستی مرده از روی پوست سر مفید هستند، اما در صورتی که پوست شما در حال خشک شدن باشد، در بعضی موارد ممکن است پوست را بدتر کند.

5- روغن چای: می توانید از شامپو حاوی روغن چای استفاده کنید نه تنها برای درمان قارچ پوستی بلکه برای تقویت موهای سالم هم مفید است.

نکات مهم در استفاده از شامپوها

حتی اگر هیچ پیشرفتی به سرعت مشاهده نکنید. نگه داشتن پاکیزگی، نخراشیدن بثورات و خشکی های روی پوست و خشک کردن آن پس از دوش گرفتن چون رطوبت باعث رشد برخی از قارچ ها می شود، بسیار ضروری است. همچنین باید در هنگام شستن مو به آرامی عمل کنید، زیرا ممکن است به موهایتان آسیب برسانید یا موهایتان بریزد، به جای آنکه پوست را تکان دهید، به آرامی پوست سر را مالش دهید.

حتما بخوانید: قارچ پوست سر- تاثیر بر ریزش مو، درمان طبیعی، شامپوها، تصاویر و نکات مهم

2- سرکه سیب

آنچه شما باید انجام دهید اضافه کردن 1 فنجان سرکه به 4 فنجان آب است و از مخلوط برای شستن موهای خود قبل از شامپو استفاده کنید. به درمان قارچ پوست سر، رفع شوره سر و کمک به بهبود پوست کمک کند.

3- سیر و عسل

سیر به عنوان عامل ضد قارچی عالی عمل می کند در حالیکه عسل باعث تسکین پوست می شود و باعث می شود این دو یک ترکیب عالی برای محافظت از موهای شما باشد. شش حبه سیر را در سرکه بریزید و بعد از پانزده دقیقه شش قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و مخلوط را بر روی پوست خود ماساژ دهید و آن را کاملا بعد از 10 دقیقه بشویید.

4- روغن کرچک

یک عامل ضد قارچ عالی است برای دیدن نتایج مثبت از آن استفاده کنید. شما می توانید روغن کرچک در مناطق آسیب دیده با استفاده از پنبه یا با استفاده از دستکش لاتکس بمالید. روغن را بعد از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

نکته مهم: اطمینان حاصل کنید که تمام روغن را شسته اید زیرا رطوبت و چربی در مو برای رشد قارچ ها مناسب است.

5- روغن نارگیل

یک عامل ضد میکروبی است و به طور موثر علیه باکتری و قارچ عمل می کند. اطمینان حاصل کنید که از نوع خالص روغن استفاده کنید و آن را به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید. آن را بعد از چند ساعت بشویید.

حتما بخوانید: 12 تا از جدیدترین راهکارهای درمان ریزش مو در مردان با توجه به علت

6- پاپایا

این میوه دارای آنزیم ضد قارچی “کیتیناز” است که به تخریب دیواره سلولی قارچی کمک می کند. با ماسک کردن 2 یا 3 قطعه پاپایا خام و استفاده از آن بر روی پوست سر، میتوانید ماسک خوبی ایجاد کنید. بعد از 10 تا 15 دقیقه موها را شستشو دهید و خشک کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
بیماری های موبیماریهای پوستشوره سرقارچ پوستیقارچ سر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up