بتاهیستین

عوارض قرص بتاهیستین (بتاسرک)، لیست قیمت و نحوه مصرف

بتاهیستین که تحت نام تجاری Serc به فروش می رسد برای اولین بار در اروپا در سال 1970 برای درمان بیماری سندرم مینییر ثبت شد. معمولا برای اختلالات تعادل یا کاهش نشانه های سرگیجه تجویز می شود. در این مطلب با کمک تحقیقات جدید پزشکی، با کاربردها، عوارض جانبی، نحوه و دوز مصرف و همه نکات ضروری دیگر قرص بتاهیستین آشنا می شوید.

بتاهیستین چیست؟

 • بتاهیستین برای کاهش علائم بیماری مینیر استفاده می شود.
 • دوز معمول یک قرص و سه بار در روز است.
 • در صورت امکان، قرص ها را با چیزی بخورید.
 • نوع دارو مشابه هیستامین است.
 • مورد استفاده برای علائم بیماری منیری در بزرگسالان است.
 • به شکل قرص موجود است.

بیماری منیری مشکل گوش داخلی است. به طور معمول موجب سرگیجه با یک احساس چرخش، کاهش شنوایی و سر و صدا در گوش (وزوز گوش) می شود. حملات می تواند در شدت و زمان و مدت رخ دادن متفاوت باشد. تصور می شود که وجود مایع در گوش داخلی این علائم را ایجاد می کند. درمان می تواند به کاهش و جلوگیری از علائم کمک کند.

تصور می شود که بتاهیستین با افزایش جریان خون در اطراف گوش داخلی اثر می کند و باعث کاهش میزان مایعات در گوش داخلی و جلوگیری از ایجاد علائم می شود.

همچنین بخوانید: قرص سیناریزین- خواص، نحوه مصرف اصولی، وزوز گوش و نکات مهم دیگر

قبل از مصرف بتاهیستین…

بعضی از داروها برای افرادی که دارای شرایط خاص هستند مناسب نیستند و طبق نظر پزشک باید مصرف شوند. این شرایط در زیر عنوان شده اند.

 • اگر باردار یا شیرده هستید.
 • اگر تا به حال زخم معده داشته اید.
 • اگر آسم دارید.
 • اگر در غده فوق کلیوی شما تومور وجود داشته باشد و فئوکروموسیتوم نامیده می شود.
 • اگر شما هر داروی دیگری مصرف می کنید. حتی شامل دارو های گیاهی یا بدون نسخه
 • اگر تا به حال واکنش آلرژیک به دارو داشته اید.

چگونه دارو را مصرف کنیم؟

 • بتاهیستین را دقیقا همانطور که دکتر به شما می گوید مصرف کنید. به طور معمول یک قرص 16 میلیگرم را سه بار در روز باید در ابتدا مصرف کنید.
 • هنگامی که علائم شما تحت کنترل هستند، پزشک ممکن است دوز را به یک قرص 8 میلی گرم سه بار در روز کاهش دهد. دستورالعمل ها را بر روی برچسب بسته پیدا خواهید کرد.
 • در صورت امکان، قرص های بتاهیستین را با یک میان وعده یا بلافاصله پس از غذا مصرف کنید.
 • قرص را با یک لیوان آب مصرف کنید. سعی کنید دوزهای خود را هر روز مصرف کنید، زیرا این امر به شما کمک می کند تا به طور منظم قرص ها را مصرف کنید.
 • اگر فراموش کردید دوز را مصرف کنید، نگران نباشید، فقط به یاد داشته باشید که دوز بعدی را مصرف کنید. هرگز برای جبران دوز از دست رفته دو دوز همزمان مصرف نکنید.

حتماً بخوانید: نام 6 تا از بهترین آنتی بیوتیک و قطره های عفونت گوش (بدون عوارض)

دوز مصرفی

بزرگسالان

درمان اولیه خوراکی 8 تا 16 میلیگرم سه بار در روز است، ترجیحاً با وعده های غذایی مصرف می شود.

دوز نگهداری معمولا در محدوده 24 تا 48 میلی گرم در روز است. دوز روزانه نباید بیش از 48 میلی گرم باشد. دوز را می توان با توجه به نیازهای فردی مختلف تنظیم کرد. گاهی اوقات بهبود می تواند تنها پس از چند هفته از درمان مشاهده شود.

کودکان و نوجوانان

به دلیل کمبود اطلاعات در مورد ایمنی و کارآیی، قرص بتاهیستین برای استفاده در کودکان و نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی شود.

بارداری و شیردهی

اطلاعات کافی در مورد استفاده از بتاهیستین در زنان باردار وجود ندارد. خطر بالقوه برای انسان ناشناخته است. به عنوان یک اقدام احتیاطی، بهتر است از مصرف بتاهیستین در دوران بارداری اجتناب کنید.

مشخص نیست که بتاهیستین در شیر انسان وجود داشته باشد. بتاهیستین در شیر موش دیده می شود. اثرات پس از زایمان در مطالعات حیوانی به دوزهای بسیار بالا محدود می شود. اهمیت مصرف دارو توسط مادر باید در برابر مزایای تغذیه با شیر مادر و احتمال بالقوه خطر برای کودک مورد توجه قرار گیرد.

مطلب مهم: 6 تا از بهترین و جدیدترین داروهای جلوگیری از ریزش مو و تقویت ریشه آن

مصرف بیش از حد تجویز

 • اگر شما یک راننده هستید، هنگامی که بیماری منیری در مورد شما تشخیص داده می شود، باید رانندگی را متوقف کنید. به این دلیل که ممکن است ناگهان یک احساس چرخش (سرگیجه) داشته باشید. مصرف بتا هیستین بر توانایی شما در رانندگی تأثیر نمی گذارد.
 • اگر بتاهیستین را هر روز مصرف کنید، بعید است تمام حملات را متوقف کند، اما ممکن است تعداد و یا شدت حملات را کاهش دهد. پزشک ممکن است 6 تا 12 ماه آزمایش بتا هیستین را توصیه کند تا ببینید آیا این دارو باعث کاهش علائم می شود. اگر دارو مؤثر بود، می توان آن را ادامه داد.
 • برخی از افراد مبتلا به بیماری منیری ادعا می کنند علائم آنها با رژیم کم نمک، ورزش منظم، توقف سیگار کشیدن و ترک کافئین و الکل بهبود می یابند. اگر چه شواهد کمی برای اثبات این موضوع وجود دارد اما ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید با داروساز مشورت کنید که با بتاهیستین تداخل نداشته باشد. بتاهیستین ممکن است اگر آن را در کنار یک داروی حاوی آنتی هیستامین مصرف کنید موثر نباشد.

عوارض جانبی

اکثر داروها همراه با اثرات مفید می توانند عوارض جانبی ناخواسته را ایجاد کنند، اگرچه همه افراد آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین عوارض مرتبط با بتاهیستین است. شما لیست کامل را در دفترچه اطلاعات تولید کننده در داخل جعبه دارو خواهید یافت. اثرات ناخواسته اغلب بعد از عادت بدن به دارو، رفع می شوند، اما اگر هر کدام از موارد زیر ادامه یافت یا ناراحتی خاصی داشتید، با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

عوارض معمول اگر مواجه شدم چه کاری باید انجام دهم.
احساس مریضی به یاد داشته باشید بتاهیستین را با غذا مصرف کنید.
سردرد از داروساز بخواهید که یک مسکن مناسب را توصیه کند.
عوارض جانبی غیر رایج اگر مواجه شدم چه کاری باید انجام دهم.
ناراحتی شکم یا باد کردن مصرف قرص ها با غذا باعث کاهش این عوارض جانبی می شود. اگر عوارض ادامه دار یا ناراحت کننده باشند، با دکتر خود صحبت کنید.
واکنش های آلرژیک پوست مانند خارش و بثورات برای تسکین پوست خود از مرطوب کننده استفاده کنید. اگر بثورات ادامه پیدا کند یا شدید باشد با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه بتاهیستین را نگهداری کنیم؟

 1. تمام داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 2. در جای خشک و خنک، دور از گرما و نور مستقیم نگهداری کنید.

حتما بخوانید: سرگیجه نشانه چیست؟ علل، درمان سریع خانگی، قرصهای مفید و نکات دیگر

اطلاعات مهم در مورد تمام داروها

هرگز بیش از دوز تجویزی مصرف نکنید. اگر فکر می کنید که شما یا فرد دیگری ممکن است بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان بروید و جلد حاوی دارو را با خود ببرید حتی اگر خالی باشد.

 • این دارو تنها برای شما مناسب است. هرگز آن را به دیگران ندهید، حتی اگر وضعیت آنها همانند شماست.
 • داروهای تاریخ گذشته یا داروهای بی استفاده را نگهداری نکنید.
 • اگر سوالی در مورد این دارو دارید، از داروساز بپرسید.
 • اگر درگیر یک عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی شدید، به پزشک بگویید.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بتاهیستینبیماری منیریبیماری مینیربیماریهای گوش

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up