شپش کودک

بهترین روشهای از بین بردن شپش سر کودکان در منزل

شپش‌های سر انگل‌های کوچکی هستند که روی سر انسان زندگی می‌کنند. آنها با خوردن مقادیر اندکی خون از پوست سر زندگی و رشد می‌کنند. شپش برای کودکان سریعتر اتفاق می افتد و مععمولا در بین دختران شایع تر است. انتقال شپش در مهدکودک ها و مدارس ابتدایی به واسطه تماس بیشتر کودکان، با یکدیگر و جابجایی وسایل شخصی مانند گیره مو و شانه اتفاق می افتد. در این مقاله به طور جامع به بررسی روش های درمانی شپش سر پرداختیم.

شپش سر چیست و چه رنگی است؟

شپش‌های سر انگل‌های کوچک شش پا هستند که ظاهری شبیه به کنجد دارند. این انگل ها روی سر انسان زندگی می‌کنند و با خوردن مقادیر اندکی خون از پوست سر زندگی و رشد می‌کنند و با گذاشتن تخم‌های خود در موها تولیدمثل می‌کنند. شپش ماده روزانه تا ۱۰ تخم خیلی کوچک می‌گذارد. تخم‌های شپش‌ که رشک نامیده می‌شوند بیضی‌شکل هستند. آنها ممکن است به رنگ موی میزبان خود باشند و از سفید تا زرد تا قهوه‌ای متغیرند.

تشخیص

معاینات موی کودکان باید انجام شود، خود شما هم می توانید به دقت موی کودک را با یک شانه ی ریز از پوست سر تا انتهای مو شانه کنید و معاینه را انجام میدهد. اگر شپش زنده ای یافت شد، نیاز به درمان وجود دارد.

با توجه به این مسئله که شپش ها معمولا به رنگ موهای فرد آلوده شده درمی آیند. تشخیصشان سخت است. اما با نگاهی به رویشگاه مو و پشت گردن شپش ها را ببینید.

word image 62

پزشک در موهای کودک به دنبال شپش میگردد. برای پیدا کردن شپش، او از نور مخصوصی که Wood’s light هم نامیده میشود استفاده میکند که موجب میشود شپش ها به رنگ آبی خود را نشان دهند؛ اما شناسایی شپش ها، لزوما تشخیص یک آلودگی فعال را تایید نمیکند.

درمان

پزشک احتمالا داروهای بدون نسخه ای برای کشتن شپش ها و تخم های آنها توصیه میکند. در مرحله اول استفاده از شامپو ضد شپش، معمولا تنها شپش های بالغ از بین می روند و رشک ها یا همان تخم شپش ها دست نخورده باقی می مانند. پس درمان مرحله دوم برای کشتن شپش هایی است که در مرحله اول رشک بوده و اکنون تبدیل به شپش شده اند. در حال حاضر هیچ درمانی برای از بین بردن رشک ها به صورت مستقیم در مرحله اول وجود ندارد.

برخی مطالعات نشان میدهند که پس از 9 روز از اولین درمان، برای درمان دوم ایدآل است، اما زمان بندی های دیگری هم وجود دارد. از پزشک دستورالعملهای کتبی درمانهای توصیه شده را بخواهید.

1-شامپوهای OTC

داروهای OTC برپایه ی پیرترین یا pyrethrin میباشد که یک ترکیب شیمیایی استخراج شده از گل داودی است که برای شپش ها سمی است. قبل از استفاده از این درمانها، موهای سر کودک را بدون نرم کننده با شامپو بشورید. موها را با سرکه ی سفید بشورید تا ماده ی چسبناکی که شپش را برروی مو نگه میدارد، حل شود. از دستورالعمل دارو پیروی کنید تا ببنید که چه زمان باید دارو را برروی موهای کودک رها کنید و پس از مدت گفته شده، موها را در سینک با آب گرم بشورید. داروهای OTC شامل موارد زیر میباشند:

پرمترین (Permethrin): از شناخته شده ترین شامپوها برای درمان شپش و حساسیت پوستی ست. اثرات جانبی شامل قرمزی و خارش پوست سر است.

Pyrethrin بهمراه افزودنی ها : دراین داروی OTC، پیرترین بادیگر ترکیبات شیمیایی ترکیب میشود تا سمیت آن برای شپش ها افزایش یابد. اثرات جانبی آن عبارتند از خارش و قرمزی در پوست سر. اگر کودک به گل داودی یا راگوید حساسیت دارد نباید از پیرترین استفاده شود.

در اینجا 6 شامپوی برتر را معرفی کرده ایم (کلیک نمایید)

2- داروهای تجویزی

در برخی مناطق جغرافیایی، شپش ها ممکن است به داروهای OTC مقاوم شده باشند. همچنین درمان OTC ممکن است بدلیل استفاده ی نادرست مثل تکرار نکردن درمان در زمان مناسب، شکست بخورد. اگر استفاده ی صحیح از درمان OTC شکست خورده باشد، ممکن اس پزشک درمان تجویزی را توصیه کند، اینها شامل موارد زیر میباشند:

 • بنزیل الکل: این محصول برای شپش ها سمی نیست اما با محروم کردن آنها از اکسیژن، شپش ها را میکشد. اثرات جانبی شامل خارش و قرمزی پوست سر است. نشان داده شده است که استفاده از بنزیل الکل برای ضدعفونی کردن وسایل پزشکی موجب تشنج و دیگر واکنشهای شدید در کودکان تازه متولد شده میشود؛ بنابراین درمان با بنزیل الکل برای کودکان زیر 6 ماه تایید نشده است.
 • ایورمکتین: استفاده از این دارو برای کودکان 6 ماهه و بالاتر توصیه شده است. ایورمکتین را روی موی خشک قرار میدهند و پس از 10 دقیقه آبکشی میکنند.
 • اسپینوزاد: این دارو هم برای کودکان بالای 6 ماه تایید شده است. اسپینوازد را برروی موی خشک قرار میدهند و پس از 10 دقیقه با آب گرم میشورند. این دارو شپش و تخم آن را میکشد و معمولا نیازی به تکرار درمان ندارد.
 • مالاتیون: مالاتیون هم برای استفاده ی کودکان بالای 6 ماه تایید شده است. شامپوی دارویی برروی سرقرار داده میشود و اجازه داده میشود که بصورت طبیعی خشک شود و سپس بعد از 8 تا 12 ساعت آبکشی میشود. در اینجا از سشوار یا خشک کننده ی دیگری نمیتوان استفاده کرد.
 • لیندان: این شامپوی دارویی، اثرات جانبی شدیدی ازجمله تشنج دارد و تنها وقتی استفاده میشود که دیگر درمانها شکست خورده باشند. استفاده از این دارو در آکادمی آمریکایی اطفال برای کودکان تایید نشده است. سازمان غذادارو هشدار میدهد که این دارو برای افراد زیر 50 کیلوگرم، زنان باردار و شیرده، کسانی که سابقه ی تشنج دارند و افراد مبتلا به ایدز نباید استفاده شود.

3-روش های درمان خانگی شپش

1-روغن تراپی

یکی از بهترین راه های درمان شپش استفاده از روغن های طبیعی است. این روغن ها مانند سم برای شپش عمل میکند و آن ها را از بین میبرد. اما برای عملکرد بهتر این روغن بهتر است به طور مدام با شانه موهای کودک را شانه کنید.

 • روغن درخت چای
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن چریش
 • روغن گل میخک
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن رازیانه
 • روغن برگ درخت دارچین
 • روغن آویشن قرمز
 • روغن نعناع فلفلی
 • روغن جوز هندی

2-درمان شپش با سرکه

 • سرکه و رزماری: برای استفاده از این ترکیب کافیست 2 لیوان سرکه و چند شاخه رزماری را ترکیب و برای چند روز به آن فرصت دهید تا بماند. سپس موها را به آن آغشته کنید.
 • سرکه و روغن درخت چای: برای استفاده از این ترکیب 1 لیوان سرکه و 10 قطره روغن را ترکیب و آن را به موها اسپری کنید.
 • سرکه و روغن نارگیل: این ترکیب از 1 لیوان سرکه و نصف لیوان روغن نارگیل ساخته شده است. موها را به آن آغشته و شانه کنید.

3-حنا

برای درمان شپش موی سر با حنا، روی سر کودک خود حنا گذاشته و آن را با پلاستیک ببندید؛ پس از 4 ساعت پلاستیک را برداشته و موی کودک را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند. توضیح کامل روش درمان شپش با حنا در اینجا

4-سس مایونز

سس مایونز یکی از محبوب ترین راه حل های درمان شپش کودک است. برای این منظور کافیست موی کودک را به سس آغشته کنید. موهارا با پلاستیک و یا کلاه ببندید. اجازه دهید6 ساعت روی موهای سر باقی بماند. پس از شستن موها ، سشوار با باد گرم و شانه کردن را فراموش نکنید.

5-پیاز

پیاز سرشار از گوگرد است که شپش‌های سر را از بین می‌برد. برای اینکار کافیست تا پیاز ها را درون غذاساز ریخته تا کاملا له شود. آب این خمیر را گرفته و موهای کودک را به آن آغشته کنید. اجازه دهید این محلول روی سر کودک باقی بماند و پس از دوساعت آن را بشویید. موها را خشک کنید و برای جدا کردن شپش‌ها از یک شانه‌ی ضدشپش استفاده کنید. این درمان را سه روز متوالی تکرار کنید و سپس برای ریشه‌کن کردن کامل شپش سر، آن را هفته‌ای یک‌بار به‌مدت دو ماه تکرار کنید.

6-اسپند

برای استفاده از این روش درمان یک قاشق اسپند خشک را آسیاب کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. اگر موهای فرزندتان بلند است مقدار آن را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید. برای اثربخشی بهتر می‌توانید موها را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید. کل موها را به این ترکیب آغشته کرده و اجازه دهید تا 45 دقیقه روی موها باقی بماند سپس موها را با آب گرم آبکشی نمایید. روش کامل درمان شپش با اسپند

4-سبک زندگی

1-موی کودک خود را به صورت خیس شانه کنید. این روش یکی از قدیمی ترین روش های درمان شپش است این روش تشخیص شپش از شورهه سر را آسان میکند. بهتر است از شانه های با دندانه ریز استفاده کنید.

2-تمام وسایلی که در تماس نزدیک با فرد مبتلا بوده، مانند کلاه، روبالشتی، برس و شانه را تمیز کنید. این وسیله‌ها را درون آب داغ با 54 درجه سانتی‌گراد بشویید، سپس آن را به مدت 15 دقیقه یا بیشتر در یک خشک کن گرم خشک کنید، و یا آن را در یک کیسه پلاستیکی محکم قرار داده و به مدت دو هفته آن را دور از دسترس بگذارید تا هرگونه شپش آن از بین برود.

3- اتوی مو ممکن است به دلیل حرارت زیادی که دارد در از بین بردن تخم موثر باشد. اما یادتان باشد که اتو، تخم‌ها را از مو جدا نمی‌کند. همچنین چون پاک کردن اتوی مو سخت است، امکان انتقال آن به دیگران وجود دارد.

4-با آخرین درجه جاروبرقی همه فرش‌ها و مبل‌ها را جارو بکشند و کیسه آن را درون یک پلاستیک بگذارند، در آن را محکم گره بزنند و دور بیندازند. اگر کیسه آن قابل دور انداختن نیست محتویات آن را خالی کنند و کیسه را با آب جوش بشورند.

5- به کودک‌تان آموزش بدهید در مدرسه وسایل شخصی اش را با همکلاسی‌اش عوض نکند چون همین کار باعث شیوع شپش در آنها می‌شود.

6- خوابیدن با مو‌های خیس نمی‌تواند باعث ابتلای کودک به شپش باشد چون اگر حشره وجود داشته باشد، چه موهای بچه خیس باشد و چه خشک، روی مو‌های او تخم می‌گذارد. بنابر‌این به جای نگرانی‌های بیهوده، هر هفته به خوبی سر فرزندتان را بررسی کنید.

منبع 1 منبع 2

8 تا از جالب ترین فواید شپش برای مو طبق تحقیقات جدید علمی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
درمان شپشکودک

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up